Żałoba
71 340 50 50
pn-pt: 9-19, so: 9-16, nd: nieczynne
e-Gazele Biznesu 2015, 2017 i 2019 - Traveliada.pl
GWARANCJA UDANYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI
Polska Izba Turystyki Referencje Dyplomy
Wyszukaj artykuł:
Brakuje Ci czasu, by znaleźć
odpowiednią ofertę?
Przygotujemy ją dla Ciebie!
@ Zostaw kontakt
Gwarancje Traveliada.pl

Bezpieczna Rezerwacja
Sprzedajemy wycieczki przez internet od 2004 roku. Mamy doświadczonych konsultantów ds sprzedaży.

Szybka Rezerwacja
Wszystkie formalności związane z rezerwacją możemy załatwić w 15 minut.

Twoja podróż jest bezpieczna
Każda wycieczka jest chroniona przez specjalne ubezpieczenie od niewypłacalności Organizatora.

Gazele Biznesu
W 2015, 2017 i 2019 roku zostaliśmy nagrodzeni e-Gazelą Biznesu przez Puls Biznesu w dziedzinie biznes e-commerce.

Nagrody i Dyplomy
Jesteśmy regularnie nagradzani przez Touroperatorów. Sprawdź »


 

Do jakiego kraju potrzebujemy wizy?

Do jakiego kraju potrzebujemy wizy? Przepisy wizowe. Gdzie potrzebujemy wizy wjazdowej i opłaty wylotowej? Jak długo paszport musi być ważny? Jakie kraje na wakacje bez ważnego paszportu? Kraje na dowód osobisty.

Biuro Podróży Traveliada.pl przedstawia i zaprasza do zapoznania się z informacjami dotyczącymi ważności paszportu, przepisami wizowymi i opłatami wylotowymi w poszczególnych Państwach świata.

Do jakiego kraju potrzebujemy ważnego paszportu?

Gdzie potrzebuję wizy?

Na wyjazd turystyczny do Albanii wystarczy ważny dowód osobisty. 
Do Albanii Polacy nie potrzebują wizy.

Turyści Polscy mogą wjeżdżać bez wizy do Albanii i przebywać na jej terytorium do 90 dni w ciągu 180 dni licząc od dnia pierwszego wjazdu. Do Albanii potrzebny jest ważny dokument tożsamości może to być dowód osobisty lub paszport. Przedłużenie pobytu można załatwić w Urzędach Imigracyjnych tylko na podstawie paszportu. Podstawą do uzyskania przedłużenia pobytu może być małżeństwo z obywatelem Albanii, prowadzenie firmy lub legalne zatrudnienie. Wymagany jest meldunek. Dokument wjazdowy powinien mieć zapas ważności 3 miesiące od planowanej daty opuszczenia Albanii. Od Polskich turystów jadących własnym dojazdem nie są pobierane graniczne opłaty wjazdowe, dotyczy to również kierowców tirów i autobusów. Nie wymaga się od turystów posiadania powrotnego biletu ani określonej kwoty pieniędzy.

Do Algierii Polacy potrzebują ważnego paszportu oraz wizy. 

Polski Turysta musi mieć wizę na pobyt i przejazd przez terytorium Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Uzyskanie wizy turystycznej jest trudne; wskazane jest posiadanie zaproszenia. Nie ma możliwości uzyskania wizy algierskiej w Maroku. Okres ważności paszportu nie może być krótszy niż 6 miesięcy. Straż graniczna może żądać okazania biletu powrotnego lub środków na jego zakup. Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty na każdy dzień pobytu, ale wwożone dewizy należy zadeklarować.

Na wyjazd do Andory wystarczy dowód osobisty.
Do Andory Polacy wyjeżdżający turystycznie nie potrzebują wizy


Dokumentem uprawniającym do wjazdu i pobytu niezależnie od jego celu na terytorium Andory przez okres 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty. Paszport powinien być ważny minimum 3 miesiące dłużej niż planowany okres pobytu. Do Andory bez wizy Polacy wjechać mogą do 90 dni pobytu w tym kraju.

Na wyjazd do Angoli musi być ważny paszport i wiza. 

Władze angolskie wymagają od  Polaków ważnego paszportu ważnego minimum 6 miesięcy. Wizę pobytową ważną do 30 dni oraz wizę tranzytową można otrzymać w Ambasadzie Angoli w Warszawie lub w innych placówkach dyplomatycznych i konsularnych tego kraju. Należy założyć, że procedura wydawania wizy trwa minimum tydzień, chociaż praktykowany jest tryb ekspresowy za specjalną opłatą. Z reguły wymagane jest udokumentowanie celu pobytu (zaproszenie, dowód opłacenia kosztów pobytu). Po przyjeździe do Angoli wizę można dwukrotnie przedłużyć o kolejne 30-dniowe okresy, do 90 dni pobytu łącznie. Pobyt bez ważnej wizy jest karany wysoką grzywną i – w przypadku kontroli nakazem natychmiastowego opuszczenia kraju. Przy wjeździe nie jest konieczne okazanie biletu powrotnego. Obowiązkowe jest posiadanie 100 USD na każdy dzień pobytu.

Na wyjazd do Antiqua i Barbuda musi być ważny paszport.
Do Antiqua i Barbuda Polacy nie potrzebują wizy.


Polski turysta może przebywać bez wiz na terytorium Antigui i Barbudy do 180 dni. Paszport musi być ważny przynajmniej przez 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu z kraju. Przy wjeździe należy okazać bilet powrotny oraz wykazać się środkami wystarczającymi na utrzymanie się przez deklarowany czas pobytu, nie określono jednak kwoty wymaganej na 1 dzień pobytu. Przy wylocie obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości 20 USD.

Na wyjazd do Arabii Saudyjskiej musi być ważny paszport i wiza. 

Polscy Turyści są obowiązani do uzyskania wizy uprawniającej do wjazdu i pobytu. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od daty planowanego przekroczenia granicy. Uzyskanie wizy na granicy nie jest możliwe. Nie wydaje się wiz lotniskowych ani uprawniających do wyjścia z portu morskiego. Wydawane są wizy turystyczne jedynie członkom zorganizowanych i wcześniej zaakceptowanych grup realizujących ściśle ustalony program. Uwaga: Planując podróż do Arabii Saudyjskiej, należy uwzględnić, iż pieczątka izraelska w paszporcie może uniemożliwić uzyskanie wizy bądź przekroczenie granicy. Nie ma obowiązku okazywania biletu powrotnego, posiadania określonych środków finansowych na każdy dzień pobytu ani indywidualnego ubezpieczenia (w które należy się jednak zaopatrzyć we własnym interesie). Kobiety, które podróżują samotnie, aby uniknąć opóźnień w odprawie paszportowej, powinny zadbać o obecność na lotnisku sponsora lub opiekuna (ich pomoc jest również niezbędna przy załatwianiu formalności meldunkowych w hotelu).

Na wyjazd do Argentyny musi być ważny paszport.
Do Argentyny Polacy nie muszą mieć wizy.

Paszport powinien być ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego wjazdu. Polaków nie obowiązują wizy, gdy udają się do Argentyny na okres do 90 dni w celach turystycznych lub biznesowych. Inne przypadki powinny być konsultowane w ambasadzie lub konsulacie Argentyny. W razie przedłużenia pobytu ponad trzy miesiące trzeba zawczasu uzyskać stosowną wizę w argentyńskim urzędzie migracyjnym. Przy przekraczaniu granicy wjeżdżający może być poproszony o okazanie biletu powrotnego oraz środków finansowych na pokrycie kosztów pobytu.

Na wyjazd do Armenii musi być ważny paszport i wiza. 


Obywatele polscy udający się do Armenii, jak również przejeżdżający tranzytem przez ten kraj, muszą mieć wizy. Można je otrzymać w Ambasadzie Armenii w Warszawie, a także na lotnisku w Erywaniu lub na przejściu granicznym z Gruzją w Sadakhlo–Bagratashen i z Iranem w Agaraku. Przejścia graniczne z Turcją i z Azerbejdżanem są zamknięte. Wiza turystyczna jest płatna i wydawana jest na 21 dni z możliwością przedłużenia w oddziale wiz i rejestracji cudzoziemców (OWIR) w Erywaniu. Okres ważności paszportu przy przekraczaniu granicy winien wynosić co najmniej 6 miesięcy. Jeśli paszport jest uszkodzony, służba graniczna może powiadomić Ambasadę RP w Erywaniu, by wyjaśnić przyczynę uszkodzenia oraz ewentualnie wymienić dokument.

Na wyjazd do Australii musi być ważny paszport i wiza. 

Przy wjeździe do Australii wymagana jest wiza. Nie ma możliwości otrzymania wizy na granicy. Wnioski wizowe o wizy turystyczne na okres 3, 6 i 12 miesięcy można składać elektronicznie za pośrednictwem strony internetowej Ministerstwa ds. Imigracji. Decyzje podejmowane są w ciągu maksymalnie 2 tygodni i przekazywane drogą elektroniczną lub pocztą. Wydruk decyzji wizowej należy okazać razem z paszportem przy każdej odprawie. W Polsce za wydawanie wiz odpowiedzialna jest Sekcja Wizowa Ambasady Australii w Warszawie. Paszport musi być ważny na czas pobytu w Australii.

Na wyjazd do Austrii musi być ważny dowód osobisty.
Do Austrii Polacy nie potrzebują wizy

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu do 90 dni niezależnie od jego celu na terytorium Austrii jest paszport bądź nowy dowód osobisty.

Na wyjazd do Azerbejdżanu musi być ważny paszport i wiza. 

Obywatele polscy udający się do Azerbejdżanu muszą mieć wizę także posiadacze paszportów dyplomatycznych. Można ją uzyskać w Ambasadzie Republiki Azerbejdżańskiej w Warszawie, a także we wszystkich azerbejdżańskich placówkach dyplomatyczno - konsularnych za granicą, np. w Kijowie, Moskwie, Wiedniu, Berlinie, Bukareszcie, Ankarze, Stambule czy Tbilisi. Wizę można uzyskać także na lotnisku w Baku maksymalnie na 30 dni, po przylocie należy wypełnić ankietę i dołączyć dwie fotografie. Nie wydaje się wiz na przejściach morskich, drogowych i kolejowych. W razie potrzeby wizę pobytową można przedłużyć do jednego roku w MSZ w Baku. Termin ważności paszportu przy wjeździe do Azerbejdżanu nie jest określony zwyczajowo nie powinien być krótszy niż 6 miesięcy. Nie jest wymagane posiadanie biletu powrotnego ani określonej sumy pieniędzy na każdy dzień pobytu.

Na wyjazd na Bahama musi być ważny paszport i wiza. 

Polscy Turyści muszą mieć wizę. Paszport musi być ważny co najmniej przez 6 miesięcy od daty wjazdu. Konieczne może być również okazanie biletu powrotnego lub umożliwiającego dalszą podróż do innego kraju oraz środków finansowych na pokrycie kosztów pobytu. Przy wyjeździe pobierana jest opłata wyjazdowa.

Na wyjazd do Bahrajnu musi być ważny paszport i wiza. 

Od polskich turystów wymagane są wizy uprawniające do wjazdu i pobytu. Wjazdowa wiza turystyczna jednokrotna jest ważna przez jeden miesiąc od daty jej wydania (na czas pobytu do siedmiu dni), a wjazdowa wiza pobytowa jednokrotna jest ważna przez trzy miesiące od daty jej wystawienia (na czas pobytu do trzydziestu dni). Najbliższa Ambasada Królestwa Bahrajnu znajduje się w Berlinie. Wizę turystyczną lub pobytową można także uzyskać bezpośrednio na lotnisku w Manamie. Każdy rodzaj wiz (oprócz tranzytowej) wymaga sponsora, czyli poparcia ze strony osoby prywatnej lub instytucji w Bahrajnie. Cudzoziemiec udający się do Bahrajnu winien otrzymać od sponsora pobytu promesę jednej z wiz: jest to niezbędne z uwagi na to, że niektóre linie lotnicze nie chcą zabierać na pokład samolotu podróżnych bez dokumentu potwierdzającego, że otrzymają oni wizę na lotnisku w Manamie. Na lotnisku można również uzyskać jednokrotną wizę tranzytową ważną 48 godzin. Wymagana jest wtedy ważna wiza pobytowa kraju docelowego. Minimalny okres ważności paszportu przy wjeździe powinien wynosić 6 miesięcy od daty wystawienia wizy. Władze Bahrajnu nie stosują ograniczeń co do wwozu i wywozu środków płatniczych. Nie ma obowiązku udokumentowania kwoty minimalnej na każdy dzień pobytu. Nie wymaga się też okazywania biletu powrotnego.

Na wyjazd do Bangladeszu musi być ważny paszport i wiza. 

Ze względu na brak przedstawicielstwa dyplomatycznego Bangladeszu w Polsce wnioski wizowe należy składać w ambasadzie tego kraju w Berlinie, jej kompetencje terytorialne obejmują Polskę. Nie ma możliwości uzyskania wizy w punktach granicznych. Dokumenty wymagane do uzyskania wizy turystycznej to: paszport, aplikacja i dwa zdjęcia, bilet lotniczy lub jego rezerwacja, rezerwacja hotelu, ubezpieczenie. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe to minimum 6 miesięcy: powinien być dłuższy od planowanego okresu podróży, łącznie z pobytem w Bangladeszu. Przy wjeździe nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego, niemniej podróżny winien mieć zarówno bilet, jak i inne dokumenty ważne na dalszą podróż lub powrót. Wymagane jest posiadanie wystarczających środków finansowych na okres pobytu, jednak ich wysokość nie jest dokładnie określona.

Na wyjazd do Barbadosu musi być ważny paszport.
Do Barbadosu Polacy nie potrzebują wizy.

Polscy Turyści są zwolnieni z obowiązku wizowego przy pobycie turystycznym do 28 dni. Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu. Przy wjeździe należy okazać bilet powrotny, nie wymaga się natomiast okazania środków finansowych na czas pobytu.

Do przekroczenia granicy z Belgią musi być ważny dowód osobisty.
Do Belgii Polacy wyjeżdżający w celach turystycznych nie potrzebują wizy

Polski Turysta korzysta z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu niezależnie od jego celu na terytorium Królestwa Belgii do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty nowego wzoru.

Na wyjazd do Belize musi być ważny paszport.
Do Belize Polacy nie potrzebują wizy.


Polscy turyści zwolnieni są z obowiązku wizowego przy pobytach do 90 dni. W Polsce nie ma placówki dyplomatycznej Belize, najbliższa jest w  Wiedniu i Brukseli, a także w konsulacie w Stuttgarcie lub we Frankfurcie. Paszport powinien być ważny co najmniej przez 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu. Wymagane jest okazanie biletu powrotnego lub na kontynuację podróży oraz środków finansowych wystarczających na utrzymanie w czasie pobytu. Turystów podróżujących samolotem obowiązuje opłata lotniskowa przy wyjeździe, podróżujący lądem przed opuszczeniem granicy muszą wnieść również opłatę, na którą składa się opłata klimatyczna i stawka graniczna.

Na wyjazd do Benin musi być ważny paszport i wiza. 

Turyści Polscy udający się do Beninu muszą mieć ważną wizę na przejazd i pobyt. Wizę można uzyskać w przedstawicielstwach dyplomatycznych i konsularnych Beninu, w Polsce jej nie ma lub na granicy Beninu. Należy przedstawić powrotny bilet lotniczy lub środki finansowe na jego zakup (np. w postaci kaucji wpłaconej do banku lub biura podróży).

Na wyjazd do Buthanu musi być ważny paszport i wiza. 

Turysta udający się do Bhutanu musi uzyskać turystyczną wizę wjazdową. Promesę wizy uzyskuje się wraz z wykupieniem pakietu turystycznego w biurach linii lotniczych Druk-Air (przewoźnik narodowy) lub w agencjach turystycznych uprawnionych do sprzedaży biletów na te linie. Wiza wydawana jest w kilka minut od momentu uzyskania promesy. Okres ważności wizy zależy od rodzaju wykupionego pakietu turystycznego (cena, liczba dni). Do Bhutanu można się dostać drogą powietrzną lub lądową. Druk-Air obsługuje loty do Bhutanu, na międzynarodowe lotnisko w Paro, dwa razy w tygodniu z Delhi, Kalkuty, Katmandu, Dhaki i Bangkoku. Granicę lądową z Indiami można przekraczać przez przejścia znajdujące się na terenie stanów Assam i Bengal Zachodni.

Na wyjazd do Białorusi musi być ważny paszport i wiza. 

Wizę białoruską można uzyskać w konsulatach białoruskich w Warszawie, Gdańsku, Białymstoku i Białej Podlaskiej i nie ma możliwości uzyskania wizy na granicy. Podstawowe dokumenty niezbędne do otrzymania wizy to: paszport, fotografia, wypełniony wniosek. Konsul może zażądać również potwierdzenia dokonania rezerwacji hotelu lub potwierdzenia wykupienia usługi turystycznej, np. wycieczki. Osobom do 16. roku życia i powyżej 65 lat, inwalidom i osobom im towarzyszącym, a także tym, którzy podróżują z przyczyn losowych (śmierć członka rodziny, choroba itp.), przysługuje wiza bezpłatna, którą uzyskuje się po złożeniu wymienionych dokumentów. Za otrzymanie wizy w trybie przyspieszonym w ciągu jednego dnia pobierana jest dodatkowa opłata za decyzją konsula. Członkowie rodzin obywateli białoruskich otrzymują wizę o 50 proc. tańszą. Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego, choć nie można wykluczyć, że w szczególnych przypadkach służby graniczne mogą tego zażądać.  

Polscy turyści udający się do Boliwii są zwolnieni z obowiązku wizowego przy pobytach turystycznych do 90 dni. Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu. Nie ma obowiązku okazywania biletu powrotnego przy wjeździe ani wykazania się posiadaniem określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu. Przy wyjeździe obowiązuje opłata lotniskowa.

Do przekroczenia granicy z Bośnią i Hercegowiną musi być ważny dowód osobisty lub paszport.

23. BOTSWANA
Obywatele RP mają obowiązek posiadania wizy na przejazd i pobyt. Wizy pobytowe i tranzytowe mogą uzyskać w placówkach dyplomatycznych Botswany za granicą (Bruksela, tel. 00322 7352070; Genewa, tel. 004122 9061060). Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 6 miesięcy. Wymaga się okazania biletu powrotnego lub tranzytowego oraz środków pieniężnych wystarczających na pokrycie kosztów pobytu. Minimalna kwota na dzień pobytu nie jest określona.

24. BRAZYLIA
Obywatele polscy przybywający do Brazylii jako turyści na okres do 90 dni w ciągu roku są zwolnieni z obowiązku wizowego. Wniosek o przedłużenie prawa pobytu w celach turystycznych ponad 90 dni należy złożyć w Policji Federalnej (Policia Federal), najpóźniej na 10 dni przed upływem terminu. Przedłużenie na dalsze 90 dni jest udzielane w zasadzie automatycznie, po wniesieniu opłaty skarbowej (ok. 10 USD). W razie stwierdzenia nielegalnego pobytu Policja Federalna nakazuje obcokrajowcowi opuszczenie kraju w ciągu 8 dni, obciążając go grzywną w wysokości ok. 300 USD (zapłacenie grzywny jest warunkiem wydania pozwolenia na ponowny wjazd do Brazylii). Cudzoziemiec, który nie zastosuje się do nakazu opuszczenia Brazylii, może zostać aresztowany na okres do 60 dni, z możliwością przedłużenia o dalsze 60 dni, do czasu deportacji. Paszport musi być ważny minimum 180 dni od dnia przekroczenia granicy. Przy przekraczaniu granicy podróżujący otrzymuje kartę wjazdu. Należy ją bezwzględnie zachować, gdyż okazanie tej karty jest niezbędne podczas kontroli granicznej przy wyjeździe z Brazylii. Służby graniczne mogą zażądać okazania biletu powrotnego, jak również odpowiednich środków finansowych na pobyt (karty kredytowe, czeki podróżne bądź gotówka).

25. BRUNEI
Obywatele polscy mogą przebywać w Brunei bez wizy do 14 dni. Przy dłuższym pobycie należy wystąpić o wizę do placówek dyplomatycznych Brunei (w Europie: w Berlinie, Londynie, Brukseli, Paryżu, Genewie). Nie wydaje się wiz na przejściach granicznych, a więc również na lotnisku w stolicy. Nie ma obowiązku okazywania biletu powrotnego przy wjeździe, jednak może tego żądać przewoźnik. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 6 miesięcy. Od turystów z Europy władze imigracyjne zwykle nie żądają okazania środków finansowych, chociaż formalnie istnieje wymóg posiadania 500 BND przy pobycie do 3 dni. Opłata lotniskowa wynosi 12 BND.

26. BUŁGARIA
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Od 1 stycznia 2007 r. obywatele polscy mogą wjeżdżać i przebywać na terytorium Republiki Bułgarii przez 90 dni w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia pierwszego wjazdu, oraz przejeżdżać tranzytem przez terytorium Republiki Bułgarii na podstawie ważnych paszportów lub nowego dowodu osobistego.

27. BURKINA FASO
Obywatele RP mają obowiązek posiadania wiz na przejazd i pobyt. Wizy na pobyt krótki (do 90 dni) wystawiane są przez placówki dyplomatyczne Burkina Faso (najbliższa w Berlinie). Turysta powinien mieć wystarczające środki na utrzymanie, nie trzeba ich jednak okazywać przy wjeździe.

28. BURUNDI
Obywatele państw, w których nie ma ambasady Burundi, mogą przekraczać granicę tego kraju bez wizy. Obowiązani są natomiast do wykupienia w ciągu 24 godzin po przekroczeniu granicy specjalnych znaczków skarbowych tamtejszego urzędu imigracyjnego. Brak tych znaczków w paszporcie uniemożliwi wyjazd z Burundi. Należy pamiętać, że turyści mający wizę burundyjską lub znaczki urzędu imigracyjnego Burundi mogą napotkać trudności przy wjeździe do Demokratycznej Republiki Konga.

29. CHILE
Obywatele RP nie potrzebują wizy na pobyt do 90 dni. Minimalny okres ważności paszportu przy wjeździe nie jest określony. Przy wjeździe nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego. Opłata lotniskowa przy lotach międzynarodowych wynosi 30 USD.

30. CHINY
Obywatele polscy udający się do Chin muszą mieć ważną wizę pobytową lub tranzytową (osoby oczekujące na międzynarodowe połączenia lotnicze, których pobyt na lotnisku nie jest dłuższy niż 24 godziny, mogą opuścić lotnisko na podstawie krótkotrwałego zezwolenia uzyskiwanego bezpośrednio przy odprawie paszportowej). Wyjazd z terytorium Chin kontynentalnych do Specjalnej Strefy Administracyjnej Hongkongu i/lub Makao traktowany jest jak opuszczenie granic ChRL i automatycznie anuluje ważność posiadanej wizy jednokrotnej. Planując podróż do tych miejsc, należy pamiętać, aby w chińskich urzędach konsularnych ubiegać się o wizę dwu- lub wielokrotną. Wizę na wjazd do Chin kontynentalnych z Hongkongu lub z Makao można uzyskać w funkcjonujących tam biurach łącznikowych centralnych władz ChRL, a także za pośrednictwem agencji turystycznej China Travel Service. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach wizę można uzyskać na lotnisku. Pobyt na terytorium ChRL bez ważnej wizy (przekroczenie czasu pobytu poza termin ważności wizy) karany jest grzywną do 1000 USD. Odpowiedzialne za sprawy wizowe Biuro Bezpieczeństwa Publicznego upoważnione jest do naliczania grzywny w wysokości ok. 60 USD za każdy dzień pobytu bez ważnej wizy. Paszport natomiast powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy ponad termin upływu ważności chińskiej wizy. Od turystów indywidualnych chińskie urzędy konsularne mogą wymagać okazania biletu powrotnego. Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu. Przedłużenia ważności wizy można dokonać jedynie w dużych miastach w Biurach Bezpieczeństwa Publicznego, tzw. gonganju (w Wydziałach Kontroli Ruchu Osobowego Cudzoziemców). Procedura przedłużania ważności wizy trwa zwykle 5 dni roboczych, co należy uwzględnić w planach podróży. Poza międzynarodowymi portami lotniczymi i przejściami kolejowymi na granicy z Kazachstanem, Mongolią, Federacją Rosyjską, KRL-D oraz na południu z Wietnamem dla cudzoziemców dostępne są nieliczne drogowe punkty graniczne. Sytuacja przedstawia się podobnie na granicy z Pakistanem, Kirgizją, Kazachstanem, Wietnamem, Laosem. Punkty graniczne między Nepalem i Tybetem czynne są tylko okresowo i zazwyczaj zamykane są na czas świąt państwowych (co należy zawsze brać pod uwagę, kiedy aplikujemy o określony termin ważności wizy). Cudzoziemcom nie zezwala się na wjazd własnymi pojazdami na terytorium Chin. Wyjątek mogą stanowić międzynarodowe rajdy, ekspedycje itp., jednak imprezy takie muszą być zorganizowane przez wyspecjalizowaną chińską agencję turystyczną.


Do przekroczenia granicy z Cyprem musi być ważny dowód osobisty. 
 Na Cypr Polacy wyjeżdżający w celach turystycznych nie potrzebują wizy


Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Cypru do 90 dni jest paszport bądź nowy dowód osobisty.  Granice Republiki Cypryjskiej można przekraczać wyłącznie przez przejścia graniczne na lotniskach w Larnace i Pafos oraz morskie w Larnace, Limasol i Pafos.

31. CHORWACJA
Obywatele polscy mogą wjeżdżać do Chorwacji i przebywać w niej bez wiz do 90 dni. Uprawnienie to nie dotyczy osób, które zamierzają podjąć pracę lub naukę w chorwackich szkołach i na uczelniach bądź planują pobyt stały. Powinny się one ubiegać o specjalne zezwolenie władz chorwackich, będące podstawą do wydania wiz w przedstawicielstwie dyplomatycznym Chorwacji. Przy wjeździe nie ma szczególnych wymogów dotyczących okresu ważności paszportu, jednakże nie może być on krótszy niż dozwolony okres pobytu. Od 1 sierpnia 2004 r. w Chorwacji obowiązują nowe przepisy dotyczące systemu wizowego, które m.in. zezwalają obywatelom UE na przekraczanie granicy chorwackiej także na podstawie dowodów osobistych. Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP pragnie przestrzec, iż jest to uregulowanie wewnętrzne Republiki Chorwacji i przy przekraczaniu granicy chorwackiej na podstawie dowodu osobistego dochodzi do naruszania postanowień prawa polskiego. Turyści legitymujący się w Chorwacji tylko dowodem osobistym mogą spotkać się także z innymi problemami lub utrudnieniami, np. przy korzystaniu z bezpłatnej opieki medycznej w nagłych przypadkach, z niektórych usług banków, poczt czy Western Union. Dlatego też obywatele polscy przy przekraczaniu granicy chorwackiej nadal powinni posługiwać się paszportem. Jeżeli przeciw cudzoziemcowi jest prowadzone postępowanie karne lub postępowanie związane z wykroczeniem, właściwe organy mogą tymczasowo zatrzymać jego paszport, wydając w zamian pisemne zaświadczenie. 1 grudnia 2005 r. wprowadzono przepisy, które zobowiązują cudzoziemców wjeżdżających na terytorium Chorwacji do posiadania środków finansowych niezbędnych do pokrycia kosztów pobytu, przejazdu i wyjazdu w wysokości minimum 100 EUR (lub równowartość w walucie wymienialnej) na dzień pobytu, a w przypadku osób mających potwierdzone zaproszenie od chorwackiej osoby fizycznej lub prawnej albo voucher turystyczny – 50 EUR na dzień. Dokumentami, które mogą potwierdzić posiadanie przez cudzoziemca takich środków, są: karty kredytowe i bankowe, zaświadczenia o posiadaniu środków płatniczych w banku, czeki podróżne i ewentualne inne dokumenty potwierdzające posiadanie niezbędnych środków finansowych. Do Chorwacji można wjechać na dowód osobisty/paszport, na dowodzie osobistym pobyt nie może przekroczyć 30 dni.

32. CZAD
Wizy pobytowe i tranzytowe obywatele polscy mogą otrzymać w placówkach dyplomatycznych i konsularnych Czadu za granicą (np. w Paryżu, Moskwie). Ważność paszportu przy wjeździe musi być dłuższa niż okres ważności wizy.

33. CZARNOGÓRA
Obowiązuje decyzja władz Serbii i Czarnogóry z 30 maja 2003 r. o zniesieniu wobec obywateli RP obowiązku wizowego przy pobytach do 90 dni. W Czarnogórze są dwa lotniska przyjmujące samoloty z turystami: w Podgoricy (ok. 60 km od morza) i Tivacie (nad samym morzem). Do Czarnogóry można wjechać na dowód osobisty/paszport, na dowodzie osobistym pobyt nie może przekroczyć 30 dni.Do przekroczenia granicy z Czechami musi być ważny dowód osobisty.
Do Czech Polacy wyjeżdżający w celach turystycznych nie potrzebują wizy

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Czeskiej do 90 dni jest paszport bądź nowy dowód osobisty.35.DANIA
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Dokumentem uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu jest ważny paszport (minimum 3 miesiące ponad planowany okres pobytu) lub nowy dowód osobisty. Turyści Polscy zwolnieni są z obowiązku wizowego przy przekraczaniu granicy oraz pobycie do 90 dni. Istnieje formalny wymóg okazania na granicy środków finansowych w wysokości 50 EUR na każdy dzień pobytu, jednakże często nie jest on przestrzegany przez władze graniczne. Do Bośni i Hercegowiny można wjechać na dowód osobisty lub paszport, na dowodzie osobistym pobyt nie może przekroczyć 30 dni.

Na wyjazd do Boliwi musi być ważny paszport.
Do Boliwi Polacy nie potrzebują wizy.

36. DOMINIKA
Polscy turyści udający się do tego kraju muszą mieć wizy pobytowe lub tranzytowe, które można uzyskać w Ambasadzie DRK w Warszawie. Wymagany jest przynajmniej 6-miesięczny okres ważności paszportu. Na przejściach granicznych należy liczyć się ze wzmożoną kontrolą – dotyczy to głównie przejścia drogowego na granicy z Zambią (zdarzały się przypadki niehonorowania wiz wydanych przez Ambasadę DRK w Warszawie). Przy wjeździe służby graniczne mogą żądać okazania biletu powrotnego. Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty pieniędzy na czas pobytu. Koszty utrzymania są kilkakrotnie wyższe niż w Europie. Należy pamiętać, że turyści mający w paszporcie wizę rwandyjską, wizę burundyjską lub znaczki urzędu imigracyjnego Burundi mogą napotkać trudności przy wjeździe do DRK

37. DOMINIKANA
Od obywateli polskich wjeżdżających na terytorium Dominikany nie wymaga się wizy wjazdowej; muszą oni natomiast okazać bilet powrotny oraz wystarczające środki finansowe na utrzymanie przez deklarowany okres pobytu. Kwota wymagana na każdy dzień pobytu nie jest określona. Przy wjeździe na Dominikanę należy wykupić na granicy kartę turystyczną (ok. 15 USD), która często jest już wliczona w cenę biletu. Z kartą turystyczną można przebywać na terenie Dominikany do 90 dni. Dzieci do lat 13 muszą podróżować pod opieką rodziców lub opiekunów. Opiekunowie powinni mieć pozwolenie na podróżowanie ze swoimi podopiecznymi zalegalizowane w konsulacie Domi¬nikany w państwie, z którego wyjeżdżają. Bez zalegalizowanego dokumentu dzieci nie mogą przekroczyć granicy. Termin ważności paszportu przy wjeździe powinien wynosić minimum 6 miesięcy; paszport musi być w dobrym stanie.

38. DŻIBUTI
Obywatele polscy udający się do Dżibuti muszą mieć wizę pobytową wystawioną na okres 90 dni lub wizę tranzytową ważną do 7 dni (obie w cenie 30 USD). Jeżeli w danym kraju nie ma ambasady Dżibuti, wizę można uzyskać w ambasadzie Francji. Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy. Opłata lotniskowa przy wylocie z kraju wynosi 3000 DFR (ok. 17 USD).

39. EGIPT
Między Polską a Egiptem obowiązuje ruch wizowy. Obywatel RP może przed przyjazdem do Egiptu ubiegać się o wizę w egipskim przedstawicielstwie dyplomatycznym lub otrzymać ją na lotnisku po opłaceniu 25 USD. Dotyczy to zarówno wiz tranzytowych, jak i pobytowych. Wizy turystyczne wystawiane są na pobyt 30-dniowy. Warunkiem otrzymania wizy w związku z podjęciem nauki lub wizy uprawniającej do pracy, zwykle na rok, jest uprzednie uzyskanie zezwolenia władz miejscowych. Paszport powinien być ważny przynajmniej o 3 miesiące dłużej niż wiza. W razie uszkodzenia lub utraty paszportu należy zwrócić się do Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Kairze o wydanie paszportu tymczasowego, a następnie wystąpić do lokalnego, egipskiego urzędu paszportowego o potwierdzenie wjazdu oraz wizę wyjazdową. Wiza ta jest ważna przez 7 dni. Osoba, która chce przedłużyć pobyt, powinna zwrócić się w tej sprawie do miejscowego urzędu paszportowego. Możliwe jest uzyskanie przedłużenia ważności wizy na 90 dni.

40. EKWADOR
Z końcem roku 2005 przy poby¬tach do 30 dni (z możliwością przedłużenia pobytu do 90 dni) obywatele polscy udający się do Ekwadoru w celach turystycznych, biznesowych, naukowych i kulturalnych zostali zwolnieni z obowiązku wizowego. Niemniej z uwagi na dotychczasową niejednolitą praktykę władz ekwadorskich zaleca się zasięgnąć przed wyjazdem informacji w sprawie wiz w Ambasadzie Republiki Ekwadoru w Warszawie. Przy wjeździe wymagany jest 6-miesięczny okres ważności paszportu. Nie ma obowiązku okazywania biletu powrotnego ani wykazywania się posiadaniem określonej kwoty pieniędzy na dzień pobytu. Obowiązuje opłata lotniskowa przy wylocie za granicę: z Quito – 35 USD od osoby, z Guayaquil – 25 USD.

41. ERYTREA
Obywatele polscy wjeżdżający do Erytrei muszą mieć wizę pobytową lub tranzytową. Można ją uzyskać w Ambasadzie Państwa Erytrea w Berlinie lub w Konsulacie Generalnym we Frankfurcie nad Menem. Ze względu na napięte stosunki między Erytreą i Etiopią nie po¬winno się łączyć podróży turystycznej do tych dwóch państw. Pod żadnym pozorem nie wolno dopuścić do wygaśnięcia ważności wizy. Zaniedbanie jej przedłużenia powoduje bardzo nieprzyjemne skutki, a sprawa może mieć finał nawet w sądzie. Ważność paszportu przy wjeździe powinna wynosić co najmniej 6 miesięcy. W przypadku tranzytu obowiązuje okazanie biletu na dalszą podróż. Nie ma obowiązku dysponowania określoną kwotą pieniędzy na każdy dzień pobytu. Przy wylocie z kraju obowiązuje opłata lotniskowa.


Do przekroczenia granicy z Estonią musi być ważny dowód osobisty.
Do Estonii Polacy wyjeżdżający w celach turystycznych nie potrzebują wizy


Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Estońskiej do 90 dni jest paszport bądź nowy osobisty.

43. ETIOPIA
Obywatele polscy udający się do Etiopii muszą mieć wizę na przyjazd i pobyt. Ambasa¬dy Etiopii (najbliższa w erlinie) wydają następujące rodzaje wiz: pobytową, tranzytową, handlową i turystyczną. Najłatwiej jest otrzymać wizę na lotnisku w Addis Abebie lub Dire Dawa (każdy rodzaj wizy kosztuje 20 USD). Wiza uzyskana na lotnisku jest jednokrotna i ważna przez miesiąc. W razie potrzeby można ją przedłużyć w Immigration Authority przy Churchill Road w Addis Abebie. Procedura jest prosta, a wizę odbiera się następnego dnia. Koszt tej wizy wynosi również 20 USD. Przy wjeździe wymagany jest co najmniej 6-miesięczny okres ważności paszportu.

44. FIDŻI
Posiadacze polskich paszportów mogą otrzymać wizę bezpłatnie na granicy na okres 30 dni (może to być również stempel potwierdzający wjazd, który uprawnia do pobytu przez 30 dni). Należy okazać bilet powrotny lub uprawniający do kontynuacji podróży. Na miejscu można uzyskać przedłużenie maksymalnie do 6 miesięcy (należy udokumentować wystarczające środki na utrzymanie). Wniosek o przedłużenie wizy składa się w Ministerstwie ds. Imigracji w Suva, Lautoka lub Nadi. Paszport przy wjeździe powinien być ważny minimum 3 miesiące od daty przewidywanego wyjazdu. Przy wyjeździe należy wnieść opłatę w wysokości 30 USD (płatna w walucie kraju).

45. FILIPINY
Od obywateli polskich odwiedzających Filipiny nie wymaga się wizy na pobyt do 21 dni – należy tylko okazać bilet powrotny lub bilet do innego kraju oraz wszystkie dokumenty związane z podróżą, a także środki finansowe wystarczające na czas pobytu (wysokość kwoty na dzień pobytu nie jest określona). Pobyt można przedłużyć w Biurze Imigracyjnym do 59 dni. Planując dłuższy pobyt, należy wystąpić o wizę, która wystawiana jest przez filipińskie przedstawicielstwa dyplomatyczne i urzędy konsularne – najbliższa placówka znajduje się w Budapeszcie, tel. (00361) 200 55 23, faks (00361) 200 55 28. Wizę można przedłużyć w Biurze Imigracyjnym. Z uwagi na brak filipińskiej placówki dyplomatycznej w Polsce wizę można także uzyskać podczas tranzytowego pobytu w Bangkoku (patrz: Tajlandia). Przy wjeździe na Filipiny paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy. Opłata lotniskowa przy wylocie wynosi 550 PHP.


Do przekroczenia granicy z Finlandią musi być ważny dowód osobisty.
Do Finlandii Polacy wyjeżdżający w celach turystycznych nie potrzebują wizy


Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Finlandii do 90 dni jest paszport bądź nowy dowód osobisty.  


Do przekroczenia granicy z Francją musi być ważny dowód osobisty.
Do Francji Polacy wyjeżdżający w celach turystycznych nie potrzebują wizy


Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Francuskiej do 90 dni jest paszport bądź nowy dowód osobisty .

48. GABON
Przy wjeździe do Gabonu obywateli polskich obowiązują wizy pobytowe i tranzytowe. Można je uzyskać w przedstawicielstwach dyplomatycznych Gabonu za granicą, np. w Paryżu lub Berlinie. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od daty wydania wizy. Służby graniczne mogą żądać okazania biletu powrotnego, środków na utrzymanie, rezerwacji hotelu.

49. GAMBIA
Wizy dla obywateli polskich, a także dla osób stale przebywających na terytorium Polski, wydawane są przez Konsulat Republiki Gambii w Warszawie. Informacje wizowe zamieszczone są na stronie internetowej konsulatu:
www.gambia.pl. Paszport musi być ważny minimum 3 miesiące. Przy wjeździe nie wymaga się okazania biletu powrotnego. Władze graniczne mogą natomiast poprosić o oka¬zanie środków niezbędnych na pobyt w Gambii (zwyczajowo jest to kwota 100 USD na dobę).

50. GHANA
Obywatele polscy udający się do Ghany muszą mieć ważną wizę zarówno turystyczną, jak i tranzytową. Wizę można uzyskać za pośrednictwem konsula honorowego Ghany w Warszawie oraz w przedstawicielstwach dyplomatycznych i konsularnych w innych krajach (najbliższe w Pradze). Osoba starająca się o wizę winna mieć paszport co najmniej z 6-miesięcznym terminem ważności. Powinna również przedstawić środki finansowe zapewniające utrzymanie podczas pobytu w Ghanie oraz bilet na powrót drogą lotniczą bądź morską. Osoby pragnące przedłużyć pobyt winny zwrócić się do urzędu imigracyjnego co najmniej tydzień przed upływem ważności wizy.

51. GRECJA
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Greckiej do 90 dni jest paszport bądź nowy dowód osobisty.

52. GRENADA
Obywatele polscy przyjeżdżający w celach turystycznych na okres do 30 dni są zwolnieni z obowiązku wizowego. Wymagany okres ważności paszportu wynosi 6 miesięcy. Należy okazać bilet powrotny, ale nie jest wymagane okazanie środków na utrzymanie na czas pobytu. Przy wjeździe na terytorium Grenady obowiązkowo wypełnia się formularz imigracyjny.

53. GRUZJA
Obywatele RP korzystają z prawa do swobodnego wjazdu i pobytu w Gruzji przez okres do trzech miesięcy. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu do 90 dni jest paszport – ważny co najmniej trzy miesiące dłużej niż deklarowany czas pobytu. Jeśli obywatele RP zamierzają pozostać w Gruzji ponad 90 dni (np. jeśli chcą podjąć pracę, naukę, leczenie lub z innych koniecznych przyczyn), obowiązuje ich wiza. Aby ją uzyskać, powinni zgłosić się do Ambasady Gruzji w Warszawie, a w przypadku pobytu w Gruzji – do Departamentu Konsularnego MSZ Gruzji (Tbilisi, ul. Czitadze 3). W przypadku zatrudnienia należy dopełnić wszystkich formalności związanych z legali¬zacją pobytu przez pracodawcę. Jeśli trzymiesięczny termin pobytu bezwizowego został przekroczony, Policja Graniczna przy wyjeździe nakłada mandat w wysokości 180 GEL. Przy wjeździe do Gruzji trzeba wypełnić deklarację celną i ankietę migracyjną. Przy wjeździe samochodem osobowym nie będącym własnością kierującego wymagane jest posiadanie no¬tarialnej zgody właściciela na korzystanie z pojazdu.

54. GUJANA
Obywateli polskich przy wjeździe do Gujany obowiązują wizy. Aby uzyskać wizę turystyczną pobytową, należy wypełnić trzy wnioski paszportowe i dołączyć trzy zdjęcia paszportowe. Koszt wizy turystycznej wynosi 30 USD, biznesowej jednokrotnej – 40 USD, trzykrotnej – 50 USD, a wielokrotnej – 75 USD. Wniosek o wizę należy złożyć co najmniej 6 tygodni przed planowanym wjazdem do Gujany. Aplikować o wizę można w Ambasadzie Gujany w Brukseli (e-mail:
embassy.guyana@skynet.be – pod tym adresem można uzyskać informacje, w jaki sposób dokonać opłat za wizę) bądź w Ambasadzie Gujany w Caracas. Otrzymanie wizy nie gwarantuje wjazdu na terytorium Gujany – ostateczną decyzję podejmują funkcjonariusze miejscowej straży granicznej. Okres ważności paszportu powinien wynosić co najmniej 6 miesięcy. Obowiązuje posiadanie biletu powrotnego. Okazanie środków pieniężnych na utrzymanie podczas pobytu nie jest wymagane.

55. GWATEMALA
Obywatele RP przebywający w Gwatemali w celach turystycznych nie dłużej niż 90 dni nie podlegają obowiązkowi wizowemu. Nie dotyczy to przyjazdu na pobyt stały lub w celu podjęcia pracy. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od chwili przekroczenia granicy. Należy okazać bilet powrotny lub uprawniający do kontynuacji podróży. Przepisy miejscowe nie określają, jaką kwotę należy mieć na każdy dzień pobytu. Przy przylocie należy opłacić podatek wjazdowy i opłatę lotniskową w wysokości 35 USD; przekraczanie granicy lądowej jest zwolnione z opłat.

56. GWINEA
Wizy wystawiane są przez placówki dyplomatyczne Gwinei (najbliższa w RFN). Można je także uzyskać w Konsulacie Honorowym Gwinei w Warszawie. Turysta powinien mieć środki wystarczające na utrzymanie, nie musi ich jednak okazywać przy wjeździe.

57. GWINEA BISSAU
Wizy wystawiane są przez placówki dyplomatyczne Gwinei Bissau (Moskwa, Paryż, Bruksela). Turysta powinien mieć wystarczające środki utrzymania, nie musi ich jednak okazywać przy wjeździe.

58. GWINEA RÓWNIKOWA
Obywatele polscy udający się do Gwinei Równikowej muszą mieć ważną wizę. Można ją uzyskać w przedstawicielstwach dyplomatycznych i konsularnych Gwinei Równikowej (w Europie m.in. w Hiszpanii i Francji, a w krajach ościennych w Nigerii, Kamerunie i Gabonie). Osoba starająca się o wizę winna mieć paszport co najmniej z 6-miesięcznym terminem ważności.

59. HAITI
Obywatele RP mogą przebywać bez wiz na terytorium Haiti do 90 dni. Przy wjeździe ważność paszportu nie może być krótsza niż 6 miesięcy od daty planowanego zakończenia pobytu. Gdy pobyt jest dłuższy niż 90 dni, wizę można otrzymać na lotnisku w Port-au-Prince. Należy wypełnić stosowny formularz, okazać ważny dokument podróży, 2 zdjęcia, bilet powrotny lub wyjazdowy do innego państwa oraz wnieść opłatę 25 USD.


Do przekroczenia granicy z Hiszpanią musi być ważny dowód osobisty.
Do Hiszpanii Polacy wyjeżdżający w celach turystycznych nie potrzebują wizy


Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Królestwa Hiszpanii jest paszport bądź nowy dowód osobisty. Do Hiszpanii należy również Majorka, Ibiza, Formentera oraz wyspy Kanaryjskie, takie jak Teneryfa, Lanzarote, Fuerteventura, La Gomera, La Palma oraz Gran Canaria.

61. HONDURAS
Nie ma obowiązku wizowego przy wjeździe, przejeździe tranzytem i pobycie nie przekra¬czającym 90 dni. Nie dotyczy to przyjazdów na pobyt stały lub w celu podjęcia pracy. W zależności od planowanej długości pobytu paszport powinien być ważny od 30 dni do 6 miesięcy od daty wjazdu. Na granicy należy okazać bilet powrotny lub umożliwiający kontynuację podróży. Minimalna kwota na każdy dzień pobytu, jaką musi się wykazać przyjeżdżający, to 25 USD. Turyści podróżujący samolotem powinni pamiętać, że obowiązuje opłata lotniskowa przy wyjeździe w wysokości 25 USD od osoby. Podróżujący lądem przed przekroczeniem granicy muszą wnieść opłatę wyjazdową w wysokości od 1 do 5 USD od osoby. Stawka jest uzależniona od pory dnia i dnia tygodnia.

62. HONGKONG
Obywatele polscy mający ważne paszporty mogą wjeżdżać oraz przebywać na terytorium Hongkongu do 90 dni bez wiz. Zwolnienie z obowiązku wizowego nie obejmuje osób przyjeżdżających z zamiarem podjęcia pracy (nielegalne podjęcie pracy zagrożone jest karą więzienia do dwóch lat lub grzywną w wysokości 50 000 HKD) oraz udających się do Hongkongu na pobyt stały. Na granicy między Hongkongiem a Chinami kontynentalnymi cudzoziemców obowiązuje taka sama odprawa paszportowo-celna jak na międzypaństwowych przejściach granicznych. Od obywateli polskich wymagana jest wiza chińska, którą można uzyskać bezpłatnie w mieszczącym się w Hongkongu China Visa Office (6-7/F Lower Block, China Resources Building, 26 Harbour Rd). Na wizę czeka się ok. 2 dni roboczych. Szybciej można ją uzyskać za odpłatnością 100 HKD w biurze China Travel Service (78-83 Connaught Road Central, 2/F, China Travel Service Building, Sheung Wan). Tam też w ciągu kilku godzin można otrzymać wizę w trybie ekspresowym za 300 HKD. Osoby przybywające do Hongkongu z ChRL i zamie¬rzające tam powrócić powinny zaopatrzyć się w wizę chińską z prawem dwukrotnego przekroczenia granicy, w przeciwnym razie będą musiały ubiegać się o ponowną wizę w China Visa Office. Możliwe jest uzyskanie „od ręki” na przejściu granicznym 5-dniowej, bezpłatnej wizy do Specjalnej Strefy Ekonomicznej Shenzhen położonej na granicy z Hongkongiem.
W zasadzie nie wymaga się okazywania środków finansowych na granicy. Wymóg ten może jednak być zastosowany w przypadkach szczególnych, np. przy kolejnym przekraczaniu granicy przez osoby, które poprzednio okazały się niewypłacalne. Przy wyjeździe obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości 120 HKD.

63. INDIE
Przy wjeździe do Indii konieczna jest wiza. Można ubiegać się o wizy: pobytową (na 6 miesięcy, 1 rok lub do 5 lat), turystyczną (na 6 miesięcy, bez prawa przedłużenia na miejscu), tranzytową (do 15 dni). Wizy pobytowe i turystyczne wydawane są z prawem do jedno-, dwu- i wielokrotnego przekraczania granicy. Wjazd bez ważnej wizy indyjskiej jest możliwy w nagłych i uzasadnionych przypadkach, na 72 godziny lub maksymalnie do 15 dni, po przedstawieniu listu gwarancyjnego od instytucji, ważnych osobistości lub przedstawicieli placówek dyplomatycznych. Wymagany jest 12-miesięczny okres ważności paszportu (liczony od daty uzyskania wizy). Wjazd do Indii powinien nastąpić przed upływem 6 miesięcy od daty wystawienia wizy. Przy wizie tranzytowej wymagane jest okazanie biletu na dalszą podróż lub powrotnego do kraju. Czas oczekiwania na wizę wynosi jeden dzień. Nie ma obowiązku udokumentowania określonej kwoty na każdy dzień pobytu. Przebywanie na terenie Indii bez ważnej wizy jest traktowane jako poważne wykroczenie. Dokumenty wymagane przy wizie turystycznej to: paszport z odpowiednim okresem ważności, 2 aplikacje wizowe, 3 kolorowe zdjęcia, bilet powrotny lub jego rezerwacja, rezerwacja hotelu. W przypadku wizy biznesowej: zaproszenie od miejscowej firmy, fotokopia REGON, list intencyjny firmy polskiej w języku angielskim oraz dokumenty jak w przypadku wizy turystycznej.

64. INDONEZJA
Obowiązek uzyskania wiz turystycznych, służbowych, pobytowych oraz tranzytowych dotyczy wszystkich obywateli polskich, niezależnie od rodzaju paszportu. Obywatele Polski mogą otrzymywać wizy turystyczne przy wjeździe (do 30 dni pobytu na terytorium Republiki Indonezji) w ściśle ustalonych punktach przekraczania granic na lotniskach i w portach morskich (tzw. visa upon arrival). Po przylocie do Indonezji wizy można otrzymywać odpłatnie na lotniskach w Dżakarcie, Medanie, Pekan Baru, Padangu, Surabayi, Manado i Denpasar (Bali). Wizy turystyczne (visa upon arrival) wydawane są także w następujących portach morskich: na wyspie Batam – w portach Sekupang, Balu Ampo Nongsa, Marina Teluk Senimba, na wyspie Bintan – w portach Bandar Bintan Teleni Lagoi, Bandar Sri Udang Lobam, na wyspie Sumatra – w portach Belawan, Sibolga, Yos Sudarso, Teluk Bayur, na wyspie Jawa – w porcie Tanjung Priok (Dżakarta), na wyspie Bali – w porcie Padang Bai, w prowincji Irian Zachodni (Papua Zachodnia) – w porcie Jayapura. Koszt krótkoterminowej wizy turystycznej wydanej po przybyciu do Indonezji wynosi minimum 10 USD, wizy 30-dniowej – ok. 30 USD. Ważność wiz można przedłużać w Indonezji. Przy wjeździe do Indonezji paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy. Ubiegający się o wizę wielokrotną musi w momencie złożenia aplikacji legitymować się paszportem ważnym minimum 18 miesięcy. Na żądanie władz imigracyjnych należy okazać bilet powrotny lub bilet na dalszą podróż (posiadanie biletu może być konieczne już w momencie składania wniosku o wizę w Wydziale Konsularnym Ambasady Indonezji w Warszawie). Przy wjeździe do Indonezji nie ma obowiązku wykazania się określoną kwotą pieniędzy bądź deklarowania jej na granicy. Składając wniosek o indonezyjską wizę, należy mieć przy sobie kartę kredytową lub zaświadczenie z banku stwierdzające posiadanie konta bankowego. W przeciwnym razie osoba zapraszająca musi zagwarantować, że zapewni środki utrzymania i opiekę.

65. IRAK
Obywatele RP mogą wjeżdżać do Iraku na podstawie wiz uzyskanych osobiście w irackich przedstawicielstwach dyplomatycznych lub konsulatach. Opłata za krótkoterminową wizę jednokrotną wynosi 40 USD. Posiadacze paszportów dyplomatycznych są zwolnieni z opłaty. Wprowadzono obowiązek zgłoszenia przyjazdu cudzoziemców do lokalnego biura meldunkowego w okresie 10 dni od przekroczenia granicy. Przywrócono także obowiązek poddawania się testom na AIDS. Po wznowieniu lotów cywilnych do Bagdadu są one jedynym zalecanym środkiem transportu, wciąż jednak nie są bezpieczne. Połączenia lotnicze są obsługiwane przez jordańskie linie Royal Jordanian, irackie Iraqi Airways oraz Kurdistan Airlines (z lotniska w Erbilu). Połączenia dostępne z Bagdadu to: Amman, Damaszek, Kair, Dubaj, Bejrut i Teheran. Funkcjonują także połączenia lokalne – do Erbilu, Sulejmaniji i Basry. Lotnisko w Erbilu, z uwagi na lepsze warunki bezpieczeństwa, obsługuje dodatkowo loty do Frankfurtu, Amsterdamu, Londynu, Sztokholmu, Istambułu, Wiednia, Kopenhagi, Aten i Oslo. Na trasie Bagdad–Amman funkcjonuje ponadto li¬nia Air Serv, obsługująca wyłącznie pracowników NGO, agend ONZ i misji humanitarnych, dyplomatów oraz urzędników władz irackich. Wjazd do Iraku drogą lądową jest w zasadzie możliwy od strony wszystkich krajów ościennych. Jednak w obecnej sytuacji podróżowanie samochodem lub taksówką nie jest bezpieczne i dlatego lepiej zrezygnować z takich podróży. Najczęściej wybierana dotychczas trasa z Ammanu (Jordania) do Bagdadu (przejście graniczne Al-Walid–Trebil) jest szczególnie niebezpieczna w rejonie Faludży i Ramadi. Równie niepewnie funkcjonuje transport na trasie z Damaszku (Syria) do Bagdadu (przejście graniczne Al-Tanf). Osoby udające się wyłącznie do Kurdystanu (północna część Iraku) wykorzystują drogę z Adany (Turcja) do granicy turecko-irackiej (przejście graniczne Khabur–Zakho) i stąd taksówką iracką do Mosulu, Erbilu czy Sulejmaniji. Możliwy jest także wjazd do Iraku z Kuwejtu (przejście graniczne Al-Adali–Safwan), Arabii Saudyjskiej (przejście graniczne Al-Arar) oraz z Iranu (przejścia graniczne Hadż Umran, Chorsravi–Khanakin, Baramadad–Badrah, Szalamszahr), nie jest to jednak zalecane ze względu na niestabilną sytuację i liczne zagrożenia. Należy zawsze liczyć się z możliwością zamknięcia każdego z przejść granicznych, dróg oraz połączeń lotniczych.

66. IRAN
Obywatele RP muszą mieć wizę, zarówno na pobyt, jak i tranzyt. Można ją uzyskać w irańskiej placówce dyplomatycznej. Wizy tranzytowe są wystawiane na 5 dni, co często (zwłaszcza gdy przejazd przez Iran chce się połączyć ze zwiedzaniem) jest okresem niewystarczającym. Procedura przedłużania wizy jest skomplikowana i żmudna; wymaga z reguły poparcia Ambasady RP w Teheranie. Długotrwała jest także procedura uzyskania wizy wjazdowej w nowym paszporcie, wydanym w miejsce utraconego; może to trwać ok. 10 dni. Okres ważności paszportu przy wjeździe musi obejmować okres ważności wizy. Od podróżnych nie wymaga się okazywania biletu powrotnego ani określonej kwoty pieniędzy na dzień pobytu. Obywatele polscy udający się do Iranu na podstawie zwykłych paszportów w celach turystycznych na okres do 7 dni mogą ubiegać się o wizy także na następujących lotniskach międzynarodowych: Teheran – Imam Khomeini, Teheran – Mehrabad, Sziraz, Tebriz, Meszhed. Dokumenty niezbędne do uzyskania wizy na lotnisku: paszport ważny co najmniej przez 6 miesięcy od daty przylotu do Iranu, powrotny bilet lotniczy, jedno zdjęcie paszportowe. Opłata za wystawienie wizy na lotnisku wynosi 50 USD od osoby. Nie ma możliwości uzyskania wizy na lądowych i morskich przejściach granicznych. W przypadku ubiegania się o wizę dziennikarską stosowną aplikację należy złożyć ze znacznym wyprzedzeniem. Procedura wydania wizy trwa nawet około miesiąca.

67. IRLANDIA
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Irlandii jest paszport bądź nowy dowód osobisty.

68. ISLANDIA
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Irlandii jest paszport bądź nowy dowód osobisty.

70. JAMAJKA
Polaków obowiązują wizy pobytowe. Turyści mają możliwość uzyskania wizy na granicy (koszt wizy – 20 USD). Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy. Wymaga się okazania biletu powrotnego. W przypadku turystów indywidualnych (bez wykupionego pakietu turystycznego) służby imigracyjne mogą żądać okazania środków finansowych potrzebnych na deklarowany czas pobytu (gotówka lub karty kredytowe) oraz prosić o szczegółowy plan pobytu. Więcej informacji można uzyskać pod adresem:
www.visitjamaica.com.

71. JAPONIA
Zniesiony został obowiązek wizowy między Polską a Japonią przy wjazdach do 90 dni pobytu w celu turystycznym, prywatnym lub służbowym. Jeżeli obywatel polski udaje się do Japonii w innym celu, np. podjęcia pracy czy studiów, obowiązany jest do uzyskania wizy w japońskim urzędzie konsularnym w kraju zamieszkania, ponieważ nie ma możliwości uzyskania wizy na granicy. Posiadanie biletu powrotnego albo środków na jego zakupienie nie jest wymagane przy wjeździe, może mieć jednak wpływ na decyzję o pozwoleniu na wjazd podejmowaną przez urzędnika imigracyjnego na przejściu granicznym. Obywatele polscy nie mają formalnego obowiązku dysponowania określoną ilością pieniędzy na każdy dzień pobytu. Urzędnicy imigracyjni mogą jednak zażądać udokumentowania posiadania środków finansowych i ocenić, czy są one wystarczające na pokrycie kosztów pobytu w Japonii, zgodnie z deklarowanym celem podróży. Obcokrajowcy, którzy nie dysponują odpowiednimi środkami finansowymi na cały okres pobytu, mogą być posądzeni o przyjazd w celach zarobkowych i w konsekwencji urzędnik imigracyjny może nie wyrazić zgody na ich wjazd i pobyt na terytorium Japonii. Przy wjeździe bezwizowym – do 90 dni – paszport powinien być ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego wjazdu na terytorium Japonii, a w przypadku wjazdu na podstawie wizy – odpowiednio dłużej, tak by umożliwiał powrót do kraju jeszcze w okresie ważności paszportu. W ważnych sytuacjach losowych można przedłużyć pobyt w Japonii ponad 90 dni pod warunkiem złożenia odpowiedniego wniosku w urzędzie imigracyjnym w Tokio co najmniej 10 dni przed wygaśnięciem prawa pobytu.

72. JEMEN
Polacy wyjeżdżający do Jemenu mogą uzyskać wizę pobytową w Ambasadzie Republiki Jemeńskiej w Warszawie (wiza na 30 dni kosztuje 55 USD). Można również uzyskać jemeńską wizę pobytową na lotniskach, w portach morskich oraz lądowych przejściach granicznych Republiki Jemeńskiej. Posiadanie wizy izraelskiej w paszporcie wyklucza możliwość uzyskania wizy jemeńskiej. Przy wjeździe wymaga się minimum 6-miesięcznej ważności paszportu. Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego. W przypadku przedłużenia pobytu należy wznowić ważność wizy w Biurze Imigracyjnym.

73. JORDANIA
Obywatele RP mają obowiązek posiadania wiz uprawniających do wjazdu i pobytu. W Polsce nie ma przedstawicielstwa dyplomatycznego Jordanii. Najbliższa placówka jordańska akredytowana na Polskę znajduje się w Berlinie. Obywatele polscy mogą otrzymać jednokrotne wizy na międzynarodowych przejściach granicznych, z wyjątkiem przejścia granicznego na moście Króla Husajna (Allenby Bridge). Wizy są wydawane na okres jednego miesiąca, z możliwością przedłużenia do 3 miesięcy. Opłata wynosi 10 JOD (ok. 14 USD). Na lądowych przejściach granicznych obowiązuje opłata wjazdowa, której wysokość wynosi obecnie 5 JOD. Z opłaty tej zwolnieni są wyłącznie dyplomaci akredytowani w Jordanii. Nie wymaga się określonego terminu ważności paszportu przy wjeździe. Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego ani posiadania określonej kwoty pieniędzy na czas pobytu. Turyści przyjeżdżający do Jordanii przez Syrię i powracający przez ten kraj powinni wcześniej uzyskać co najmniej dwukrotną wizę syryjską, gdyż Ambasada Syrii w Ammanie wydaje wizy tylko tym obcokrajowcom, którzy mają jordańskie roczne wizy pobytowe. Posiadanie w paszporcie jakichkolwiek pieczątek lub wiz izraelskich, stempli kontroli granicznych jordańskich lub egipskich na przejściach z Izraelem, a także przedmiotów pochodzenia izraelskiego (np. biletów autobusowych) uniemożliwi wjazd do Syrii, co szczególnie odnosi się do turystów podróżujących samochodami. Zaleca się, aby osoba dorosła samotnie podróżująca z dzieckiem miała dokumenty poświadczające jej prawo do opieki nad nim.

74. KAMBODŻA
Obywateli RP obowiązują wizy pobytowe (w Kambodży nie istnieje kategoria wiz tranzytowych). Wizy pobytowe z ważnością na 30 dni można uzyskać na lotnisku lub na drogowych przejściach granicznych po wypełnieniu kwestionariusza i załączeniu dwóch zdjęć. Opłata za wizę pobytową turystyczną wynosi 20 USD, za biznesową – 25 USD. O wizy można się ubiegać w ambasadzie Królestwa Kambodży w Warszawie, w innych kambodżańskich przedstawicielstwach dyplomatyczno-konsularnych oraz poprzez Internet (szczegółowe informacje i formularze wizowe pod adresem:
www.mfaic.gov.kh). W trakcie pobytu można przedłużyć wizę zadodatkową opłatą w wysokości: 45 USD (na 1 miesiąc), 75 USD (na 2 miesiące), 155 USD (wiza wielokrotna na 6 miesięcy), 285 USD (wiza wielokrotna na 12 miesięcy). Przy wjeździe wymagany jest przynajmniej czteromiesięczny okres ważności paszportu. Nie wymaga się okazywania biletu powrotnego ani też środków na pokrycie kosztów pobytu. Przy wylocie obowiązuje opłata wyjazdowa (lotniskowa) w wysokości 25 USD (dzieci do lat 2 – gratis, od 3 do 12 lat – 13 USD). Przy przelotach wewnętrznych opłata lotniskowa wynosi 6 USD. Na drogowych przejściach granicznych opłata wyjazdowa nie obowiązuje. Uwaga: nie moż¬na uzyskać wizy do Tajlandii na kambodżańskich granicznych przejściach drogowych.

75. KAMERUN
Obywatele polscy udający się do Kamerunu muszą mieć ważną wizę. Można ją uzyskać w rzedstawicielstwach dyplomatycznych i konsularnych Kamerunu (najbliższe w Moskwie). Osoba starająca się o wizę musi mieć paszport co najmniej z 6-miesięcznym terminem ważności. Powinna również przedstawić środki finansowe zapewniające utrzymanie w czasie pobytu w Kamerunie oraz powrotny bilet lotniczy lub zaproszenie. Musi także określić cel swojej wizyty. Istnieje możliwość uzyskania wizy na lotnisku (należy się uprzednio skontaktować z konsulem honorowym RP w Yaounde).

76. KANADA
Z dniem 1 marca 2008 Kanada zniosła obowiązek wizowy dla obywateli Rzeczpospolitej Polskiej. Bezwizowy wjazd możliwy jest jedynie dla posiadaczy paszportów czytanych maszynowo - posiadacze innych paszportów obowiązani są do wnioskowania o wizę. Od 1 stycznia 2009 bezwizowy wjazd możliwy będzie jedynie dla posiadaczy paszportów biometrycznych (wydawanych od 28 sierpnia 2006). Po tym terminie wymagana będzie wiza na pobyt czasowy dla osób posiadających paszporty bez cech biometrycznych. Osoby odwiedzające Kanadę są w dalszym ciągu zobowiązane do spełniania wymogów związanych z wjazdem na teren kraju. Okres bezwizowego pobytu wynosi sześć miesięcy, o ile przy wjeździe nie zostanie określony krótszy czas pobytu - ostateczną decyzję odnośnie okresu dozwolonego pobytu podejmuje Urzędnik Imigracyjny na granicy kanadyjskiej (na lotnisku lub lądowym przejściu granicznym). Jeżeli Urzędnik Imigracyjny nie umieścił żadnej adnotacji pod stemplem wjazdowym w paszporcie, dozwolony okres pobytu wynosi sześć miesięcy od daty wjazdu. Zniesienie obowiązku wizowego nie daje autoamtycznej gwarancji wjazdu na teren Kanady. Niektóre kategorie osób, w szczególności osoby, które były w przeszłości deportowane z Kanady lub osoby, które były karane mogą być pozbawione prawa wjazdu. Praca bez uzyskania pozwolenia na pracę jest nielegalna. Dokładne informacje na temat wjazdu do Kanady można uzyskać na stronie Ambasady w Warszawie:
http://geo.international.gc.ca/canada-europa/poland/menu-pl.asp.

77. KATAR
Władze Kataru zwracają uwagę, iż istnieje obowiązek posiadania własnego dokumentu paszportowego przez każdą osobę zamawiającą wjechać na terytorium Kataru. Dzieci towarzyszące w podróży rodzicom muszą posiadać własny dokument paszportowy. Osoby małoletnie, których dane są wpisane do paszportu rodzica, nie mogą na tej podstawie przekraczać granicy Kataru (wpisanie danych dziecka do polskiego paszportu rodzica było możliwe do dnia 27.08.2006 r.)" Obywateli polskich obowiązują wizy na przejazd i pobyt (najbliższe ambasady Kataru są w Berlinie i Moskwie). Nie ma możliwości otrzymania wizy na granicy bez uprzedniego uzyskania promesy wizowej. Paszport osoby ubiegającej się o wizę musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od momentu wjazdu. W odniesieniu do wiz obowiązuje tzw. zasada sponsorowania wiz: sponsorem może być obywatel Kataru lub cudzoziemiec przebywający w Katarze ze statusem rezydenta z prawem do pracy; sponsorem krótkoterminowej wizy turystycznej mogą być także hotele, biura podróży i linie lotnicze. Szczegółowe informacje dotyczące możliwości uzyskania wizy przez obywateli RP można otrzymać w Ambasadach Kataru w Moskwie (tel. 007095/2301577) i Berlinie (tel. 004930862060), a także w Urzędzie Imigracyjnym w Doha (Directorate of Immigration, Naturalisation and Residence:
www.mofa.gov.qa).

77. KAZACHSTAN
Obywatele polscy udający się do Kazachstanu muszą mieć wizę. Można ją uzyskać w Ambasadzie Republiki Kazachstanu w Warszawie. W wyjątkowych przypadkach kazachstańskie wizy mogą być wydawane w punkach konsularnych na lotnisku w Ałmaty i Astanie (w praktyce ten tryb zarezerwowany jest tylko dla VIP-ów i nie powinni nań liczyć turyści czy biznesmeni). Nie ma możliwości otrzymania kazachstańskiej wizy podczas przekraczania granicy w innych przejściach (kolejowych, drogowych i lotniczych). Aby otrzymać wizę, należy przedstawić paszport co najmniej z 3-miesięcznym terminem ważności, licząc od planowanego wyjazdu z Kazachstanu, wypełnioną ankietę wizową, jedną fotografię i inne dokumenty w zależności od typu wizy:
– wiza turystyczna – potwierdzenie zaproszenia przez kazachstańską organizację turystyczną;
– wiza inwestycyjna – zgodę MSZ Republiki Kazachstanu;
– wiza służbowa (biznesowa) – zezwolenie MSW Republiki Ka¬zachstanu lub zaproszenie jej oficjalnych organów, międzynarodowych organizacji, przedstawicielstw dyplomatycznych akredytowanych w Kazachstanie;
– wiza prywatna – zezwolenie właściwego oddziału MSW Republiki Kazachstanu wydane na podstawie oryginału zaproszenia osoby fizycznej czy innych dokumentów potwier¬dza¬jących związki z Kazachstanem itp., a także zgoda MSZ Republiki Kazachstanu;
– wiza z prawem do nauki – zgodę MSZ Republiki Kazachstanu wydaną na podstawie pisemnego wniosku właściwej kazachstańskiej placówki naukowej;

– wiza z prawem do pracy – zaproszenie kazachstańskiej osoby prawnej z załączoną zgodą właściwych organów na

zatrudnienie cudzoziemca (o ile wykonywanie określonego zawodu wymaga takiej zgody);
– wiza tranzytowa – zezwolenie na wjazd do kraju trzeciego i przedstawienie właściwych dokumentów, tj. biletów lub ich rezerwacji.Wizy kazachstańskie wydawane są w ciągu 2 tygodni od zło¬żenia dokumentów. Warunkiem niezbędnym jest tzw. poparcie wizowe wydawane przez Departament Służby Konsularnej MSZ Republiki Kazachstanu.Nie ma obowiązku okazania określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu. Przejazd tranzytowy powinien nastąpić w ciągu 5 dni.

78. KENIA
Uwaga: W związku z napiętą sytuacją na terytorium Republiki Kenii, wywołaną przedłużającym się kryzysem politycznym po ogłoszeniu wyniku wyborów prezydenckich w grudniu 2007 r. oraz pogłębiającym się kryzysem humanitarnym, MSZ w dalszym ciągu sugeruje obywatelom polskim ograniczenie podróży do tego kraju. Jeśli wyjazd jest konieczny, zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności w obrębie aglomeracji miejskich, unikanie miejsc, w których organizowane są wiece, manifestacje i wszelkiego rodzaju zgromadzenia.
Obywatele polscy udający się do Kenii muszą mieć wizę pobytową, którą można uzyskać bezpośrednio po przylocie na lotnisku międzynarodowym w Nairobi lub w Mombasie oraz na każdym przejściu lądowym i w porcie w Mombasie. Cena wizy turystycznej ważnej 3 miesiące wy¬nosi 50 USD. Okres ważności paszportu nie może być krótszy niż 6 miesięcy. Osoby mające ważną kenijską wizę turystyczną po wizycie w Tanzanii bądź Ugandzie mogą wrócić na terytorium Kenii bez konieczności ponownego wykupienia wizy. Wiza tranzytowa kosztuje 20 USD.

79. KIRGISTAN
Uwaga: Ministerstwo Spraw Zagranicznych doradza, aby przy planowaniu wyjazdów do Kirgistanu brać pod uwagę aktualny rozwój sytuacji w tym kraju, a szczególnie warunki bezpieczeństwa.
19 listopada 2000 r. wprowadzono obowiązek wizowy dla obywateli Kirgistanu udających się do Polski, natomiast Kirgistan jednostronnie zniósł obo¬wiązek wizowy wobec obywateli polskich przy pobytach do 30 dni.

80. KIRIBATI
Na wyspie występuje gorączka denga – trzeba stale używać środków przeciw insektom. Należy pić wyłącznie wodę butelkowaną i unikać jedzenia skorupiaków. Warzywa i owoce należy obierać przed spożyciem.

81. KOLUMBIA
Obywateli polskich udających się do Kolumbii obowiązują wizy. Aby uzyskać wizę, należy wypełnić formularz dostępny we wszystkich urzędach konsularnych tego kraju, a także przedłożyć paszport (ważny co najmniej przez 3 miesiące, w dobrym stanie technicznym), 3 fotografie o wymiarach 3 cm x 3 cm (na jasnym tle) i inne wymagane dokumenty. W przypadku wiz turystycznych jest to m.in. rezerwacja biletu lotniczego. Należy również udokumentować posiadanie środków (gotówka lub karty płatnicze) na pokrycie kosztów pobytu (ok. 40 USD na dzień). Aplikując o wizę umożliwiającą podjęcie pracy zarobkowej, należy przedstawić formalne zaproszenie od przyszłego pracodawcy, potwierdzone notarialnie oraz zalegalizowane przez kolumbijskie MSZ, a także dokumenty potwierdzające wykształcenie oraz kwalifikacje zawodowe. W uzasadnionych przypadkach konsulaty mogą zażądać poświadczonej przez odpowiednie władze kolumbijskie dokumentacji dotyczącej stanu finansowego pracodawcy oraz wyciągu z rejestru podmiotów gospodarczych. Wiza z pozwoleniem na pracę może być udzielona na okres nie dłuższy niż 2 lata i może zostać anulowana, jeżeli obcokrajowiec opuści Kolumbię na więcej niż 180 dni. Do wniosku o wizę zezwalającą na pobyt czasowy lub stały należy dołączyć zalegalizowane odpisy aktów urodzenia lub małżeństwa oraz zaświadczenie o niekaralności. Dokumenty te są ważne przez 6 miesięcy od daty wystawienia. O wizy tego typu można aplikować wyłącznie w przedstawicielstwach zagranicznych Kolumbii. Dają one możliwość wielokrotnego wjazdu do Kolumbii i pobytu na jej terenie przez co najmniej 2 lata. Obywatele polscy zamierzający podjąć naukę w Kolumbii do wniosku wizowego powinni dołączyć dokumenty z placówki dydaktycznej, w której chcieliby się uczyć. Cena wizy zależy od jej rodzaju (wiza turystyczna – ok. 35 USD, wiza z pozwoleniem na pracę – od 180 do 200 USD). W przypadku odmowy wydania wizy wnioskodawca ma prawo ubiegać się o nią ponownie po upływie co najmniej 6 miesięcy od daty otrzymania ostatniej decyzji. Obcokrajowcy przebywający na terenie Kolumbii na podstawie ważnych wiz mogą ubiegać się o ich przedłużenie na 30 dni przed upływem terminu ważności. Należy wówczas skontaktować się z Wydziałem ds. Wiz MSZ w Bogocie (Calle 13 nr 93–68). W określonych przypadkach od wnioskodawcy wymaga się przedłożenia zaświadczenia o niekaralności wydanego przez kolumbijskie władze imigracyjne (DAS). Posiadacze wszystkich rodzajów wiz, których okres ważności przekracza 180 dni, mają obowiązek zarejestrowania swego pobytu w placówkach DAS w terminie do 60 dni od daty wjazdu do Kolumbii. Władze imigracyjne zobligowane są w tych przypadkach do wydania tymczasowego dokumentu tożsamości obcokrajowca. Osoby przebywające na terenie Kolumbii bez ważnej wizy lub prowadzące działalność wykraczającą poza określony w posiadanej wizie zakres mogą otrzymać nakaz opuszczenia kraju w ciągu 30 dni. W przypadku naruszenia innych przepisów imigracyjnych obcokrajowcy, poza nakazem opuszczenia kraju, mogą zostać dodatkowo ukarani grzywną w wysokości od 60 do 600 USD. Przy przekroczeniu granicy należy poinformować władze imigracyjne o planowanym miejscu pobytu. Nie ma możliwości uzyskania wizy na granicy. W przypadku stwierdzenia braku wizy władze imigracyjne podejmują decyzję o wydaleniu obcokrajowca do kraju, z którego rozpoczął podróż do Kolumbii. Jeśli władze graniczne stwierdzą fakt uprzedniego nielegalnego wjazdu lub przedłużenia pobytu poza okres ważności wizy, odmawiają prawa opuszczenia kraju. Wszczyna się wówczas specjalną procedurę sprawdzającą (trwa ona ok. 72 godzin). Wyjeżdżający musi wtedy ponieść koszt zezwolenia na wyjazd z kraju (ok. 60 USD). Otrzymanie wizy nie jest równoznaczne z uzyskaniem zgody na przekroczenie granicy kraju – ostateczna decyzja zależy od służb granicznych. Obywatele polscy nie muszą mieć wizy tranzytowej. Wszelkie informacje dotyczące wjazdu do Kolumbii i pobytu obcokrajowców na jej terenie można uzyskać, kontaktując się z Wydziałem ds. Obcokrajowców Departamentu Bezpieczeństwa, którego główna siedziba znajduje się w Bogocie, Calle 100 nr 11B–27, lub z Wydziałem ds. Wiz MSZ w Bogocie (
www.minrelext.gov.co).
Przy wyjeździe z Kolumbii drogą lotniczą należy wnieść opłatę lotniskową w wysokości ok. 52 USD (w dolarach amerykańskich lub w walucie miejscowej). Nie można zrealizować tej płatności za pomocą kart kredytowych lub płatniczych. Opłaty te nie są wliczone w koszt biletu lotniczego. W określo¬nych przypadkach można ubiegać się o 50-procentową zniżkę, która uzależniona jest od czasu pobytu w Kolumbii i kategorii posiadanej wizy.

Uwaga: Kasy pobierające opłaty lotniskowe nie przyjmują banknotów 100-dolarowych. Nie można też ich rozmienić w kasach na lotnisku.

82. KOMORY
Obywatele polscy muszą mieć wizę i paszport ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego zakończenia pobytu (Komory obejmują 3 wyspy: Wielki Komor, Anjouan, Moheli; wyspa Majotta jest terytorium zamorskim Francji). 14-dniową wizę pobytową można uzyskać w nielicznych przedstawicielstwach dyplomatyczno-konsularnych Komorów (Bruksela, Kolonia, Paryż, Nairobi, Kair). Po przyjeździe, na lotnisku (Hahaya-Moroni) i w porcie Moroni, a na wyspie Anjouan – w porcie Mutsamudu, można otrzymać wizę tranzytową, ważną od 24 godzin do 5 dni. Koszt wizy – 15 EUR (płatne we frankach komoryjskich lub euro), niezbędne są 2 zdjęcia. Jeżeli planowany jest dłuższy pobyt, należy następnie odwiedzić siedzibę służb imigracyjnych w Moroni w celu uzyskania odpowiedniej wizy. Otrzymanie wizy ważnej dłużej niż 2 tygodnie wymaga uzasadnienia takiego czasu pobytu i przedstawienia jego planu. Koszt wizy 15-dniowej to 25 EUR. Warunkiem wjazdu na Komory jest okazanie biletu powrotnego lub środków finansowych na jego wykupienie, a także na pobyt. Minimalna kwota na dzień nie jest określona. Czeki podróżne realizuje tylko Banque Internationale des Comores – BIC (afiliowany przy banku BNP Paribas).

83. KONGO
Obywatele RP mają obowiązek posiadania wizy na przejazd i pobyt. Wizę pobytową i tranzytową można uzyskać w przedstawicielstwach dyplomatycznych i konsularnych Republiki Konga. Jest możliwość uzyskania wiz na lotnisku w Brazzaville, należy jednak liczyć się z dodatkowymi kosztami i uciążliwą procedurą. Od turystów wymaga się paszportu z minimum 6-miesięcznym okresem ważności; często władze graniczne żądają okazania biletu powrotnego.

84. DEMOKRATYCZNA REPUBLIKA KONGA (d. Zair)
Z uwagi na tropikalny klimat występuje tu duże zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne. Szczepienie przeciw żółtej febrze jest obowiązkowe, zaleca się także szczepienia przeciw tężcowi, cholerze, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Do najczęściej występujących cho¬rób należą malaria i dur brzuszny. Należy unikać spożywania żywności niewiadomego pochodzenia; woda nadaje się do picia dopiero po przefiltrowaniu i przegotowaniu. Służba zdrowia jest na niskim poziomie, dostępne są tylko podstawowe usługi medyczne. Wizyta u lekarza kosztuje 25–50 USD, a dzień pobytu w szpitalu 100–250 USD.

85.KOREA POŁUDNIOWA
Polscy obywatele nie muszą mieć wiz przy wyjazdach do Republiki Korei na okres do 90 dni. Nie dotyczy to przyjazdów w celu podjęcia pracy lub gdy planowany czas pobytu przekracza 90 dni. W takich przypadkach należy uzyskać wizę w przedstawicielstwie dyplomatycznym lub urzędzie konsularnym Republiki Korei. Przy wjeździe trzeba okazać ważny paszport oraz wypełnioną kartę przekroczenia granicy (dostępna na pokładzie samolotu lub na lotnisku). Urzędnik imigracyjny może zapytać o cel podróży, prosić o wskazanie źródeł finansowania (jeżeli nie wynika to z przedstawionych dokumentów) czy o okazanie biletu powrotnego. Nie jest wymagane posiadanie określonej kwoty pieniędzy na dzień pobytu. Osoby, które przebywają w Korei dłużej niż 90 dni, powinny zgłosić się do urzędu imigracyjnego. Po przedłożeniu stosownych dokumentów otrzymają kartę tożsamości cudzoziemca (Certificate of Alien Registration), która zawiera informację o miejscu pobytu na terytorium Republiki Korei (każdorazowe późniejsze zmiany muszą być notyfikowane w urzędzie imigracyjnym i są uwzględniane w karcie). Przy wyjazdach turystycznych nie ma możliwości przedłużenia pobytu. Osoby, które chcą przedłużyć pobyt ponad 90 dni, muszą opuścić Republikę Korei, a następnie ponownie wjechać na 90 dni lub aplikować za granicą o wizę długoterminową.

86.KOREAŃSKA REPUBLIKA LUDOWO-DEMOKRATYCZNA
Obywatele RP muszą mieć wizę wjazdową (wiza jest płatna, wydawana przez Ambasadę KRL-D w Warszawie, minimalny okres oczekiwania wynosi 3 tygodnie). Nie ma możliwości uzyskania wizy na granicy. Wymagany okres ważności paszportu przy ubieganiu się o wizę wynosi co najmniej 6 miesięcy. Należy również pamiętać o konieczności uzyskania wizy chińskiej, co najmniej dwukrotnej, w przypadku tranzytu przez Chiny. W zasadzie obecnie w KRL-D dopuszczalna jest jedynie zorganizowana turystyka grupowa, i to też w ograniczonym zakresie. Możliwe są indywidualne wyjazdy turystyczne, ale za pośrednictwem miejscowego biura turystycznego, które organizuje całość pobytu: przejazd, zakwaterowanie w hotelach oraz obowiązkowo asystę opiekuna-tłumacza. Zorganizowanie takiego przyjazdu jest możliwe przez Internet, również poprzez zagraniczne biura turystyczne, ściśle współpracujące z koreańskim (chińskie, rosyjskie, również polskie). Dodatkowo organizowane są wyjazdy na specjalne okazje – targi przemysłowe, masowe pokazy gimnastyczne Arirang, uroczystości państwowe, święta itp. Wyjazdy zorganizowane mają ściśle określony program, od którego nie ma odstępstw – nie ma możliwości samodzielnego zwiedzania KRL-D.
Przyjazdy są możliwe drogą lotniczą (przeloty do i z Pekinu tylko we wtorki i soboty) lub kolejową. Koszt biletu lotniczego na trasie Phenian–Pekin–Phenian wynosi 281 EUR w klasie ekonomicznej, 414 EUR w klasie biznes; biletu kolejowego – ok. 170 EUR. Koszt przelotu do miejscowości przygranicznej w Chinach, Shenyang – 140 EUR (w obie strony; linia działa okresowo). Rezerwacji należy dokonywać z dużym wyprze¬dzeniem. W okresie kwiecień–październik 2006 r. czynna była chińska linia lotnicza China Southern Airlines obsługująca loty do Pekinu, ale z braku rentowności zawiesiła działalność. Są również okresowe połączenia lotnicze na trasie Phenian–Wła¬dywostok, Phenian–Chabarowsk. Linie lotnicze w Polsce nie chcą sprzedawać biletów do KRL-D, ponieważ koreańskie linie lotnicze Air Koryo nie są podłączone do światowego komputerowego systemu rezerwacyjnego. Bilety sprzedawane są do Chin, skąd we własnym zakresie należy zakupić bilety do KRL-D. Niektóre biura turystyczne oferują możliwość wykupienia biletu bezpośrednio do Phenia¬nu, wiąże się to jednak z dużymi trudnościami. Przekraczanie granicy samochodem (przejście graniczne w chińskiej miejscowości Dandong) jest bardzo utrudnione: wymaga to – na długo przed wyjazdem – specjalnych ustaleń ze stroną koreańską i chińską (pozwolenia, od listopada 2006 r. asysta koreańskiego tłumacza lub kierowcy do granicy z China¬mi, asysta chińskiego urzędnika terenowego oddziału MSZ ChRL, wykupienie specjalnych ubezpieczeń samochodowych itp.). Okresowo władze mogą wstrzymywać udzielanie zezwoleń bez podania powodów. Nie ma możliwości przekroczenia granicy z Republiką Korei (Korea Południowa), która oddzielona jest od KRL-D specjalną strefą zdemilitaryzowaną (DMZ).

87. KOSTARYKA
Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli RP, którzy mają zamiar przebywać w Kostaryce nie dłużej niż 90 dni. Nie dotyczy to przyjazdu na pobyt stały lub w celu podjęcia pracy. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od dnia przekroczenia granicy. Wymagane jest okazanie biletu powrotnego bądź umożliwiającego kontynuację podróży. Służby imigracyjne mogą zażądać okazania środków płatniczych w wysokości wystarczającej na pokrycie kosztów pobytu (w stosunku do obywateli polskich nie jest to jednak wymóg stosowany rygorystycznie). Turyści podróżujący samolotem powinni pamiętać, że obowiązuje opłata turystyczna przy wyjeździe w wysokości 26 USD od osoby oraz opłata za użytkowanie lotniska – 6 USD od osoby. Trzeba być przygotowanym na wydatek w wysokości 32 USD. Opłaty te można wnieść wyłącznie w gotówce, w dolarach lub walucie miejscowej przeliczonej po kursie dnia. Podróżujący lądem przed opuszczeniem granicy muszą wnieść opłatę (w znaczku skarbowym) w wysokości ok. 1 USD.

88. KUBA
Obywatel polski udający się na Kubę obowiązany jest do posiadania wizy odpowiedniej do celu planowanego pobytu lub tzw. karty turysty (Tarjeta de Turista). Wizy wydaje konsulat kubański w Warszawie, a karty turysty (indywidualne lub grupowe) można kupić tamże lub w niektórych biurach podróży – kosztują 17 EUR. Przy przekraczaniu granicy wymagany jest 3-miesięczny okres ważności paszportu, licząc od planowanej daty wyjazdu z Kuby. Turysta obowiązany jest również mieć bilet powrotny lub umożliwiający kontynuację podróży. Służby graniczne mogą odmówić prawa przekroczenia granicy bez podania powodu. Osoby przyjeżdżające na Kubę z zamiarem wykonywania pracy dziennikarskiej muszą mieć odpowiednią akredytację. Jej brak może być przyczyną aresztowania i deportacji. Przed odprawą paszportową każdy turysta mający wizę obowiązany jest wypełnić formularz Tarjeta Internacional de Embarque y Desembarque. Podstemplowany formularz należy zachować, ponieważ bez niego niemożliwe jest opuszczenie Kuby, a uzyskanie nowego wymaga wielu zabiegów. Turyści przyjeżdżający na wypoczynek zorganizowany nie muszą udokumentować posiadanych środków pieniężnych. Turyści przyjeżdżający indywidualnie powinni mieć przynajmniej 100 CUC (lub równowartość tej kwoty w innej walucie wymienialnej) na każdy dzień planowanego pobytu. Służby graniczne egzekwują rygorystycznie ten wymóg. Posiadanie kart kredytowych traktowane jest jako spełnienie tego warunku. W razie pobytu dłuższego niż 30 dni wizę można przedłużyć na miejscu. Formalności załatwia się we właściwych urzędach imigracyjnych Inmigración y Extranjeria (adres w Hawanie: calle Factor y Final, Nuevo Vedado, Plaza de la Revolucion); wcześniej trzeba kupić znaczki opłaty skarbowej na sumę 25 CUC w jednym z oddziałów Banco de Credito y Comercio. Należy przedłożyć do wglądu paszport, bilet lotniczy i rachunek za opłacone zakwaterowanie. Przy wylocie z Kuby należy wnieść obowiązkową opłatę lotniskową w wysokości 25 CUC. Próby uchylenia się od tego obowiązku mogą się skończyć zatrzymaniem podróżnego w areszcie imigracyjnym.

89. KUWEJT
Między Polską a Kuwejtem obowiązuje ruch wizowy. O wizę można się ubiegać w Ambasadzie Kuwejtu w Warszawie. Obywatele polscy mogą również otrzymać wizę na pobyt turystyczny do 3 miesięcy na lotnisku w Kuwejcie bez uprzednich formalności. Do jej uzyskania niezbędny jest paszport o terminie ważności nie krótszym niż 6 miesięcy. Opłata za wystawienie wizy wynosi 6 KWD (24 USD lub 22 EUR).
Uwaga: szczególną ostrożność przy planowaniu podróży do Kuwejtu winny zachować samotnie podróżujące młode kobiety, którym władze kuwejckie mogą odmówić wydania wizy (zaleca się wcześniejszy kontakt z Ambasadą Kuwejtu w Warszawie). Nie ma możliwości przedłużenia lub zmiany sposobu wykorzystania wizy turystycznej (visit visa) w związku z innym rodzajem pobytu (np. w przypadku zamiaru podjęcia pracy) bez wcześniejszego opuszczenia terytorium Kuwejtu. Dla ruchu turystycznego i biznesowego zamknięta jest granica kuwejcko-iracka.

90. LAOS
Obywateli polskich obowiązują wizy. Wizę miesięczną można uzyskać zarówno w ambasadzie Laosu, np. w Warszawie, jak i na niektórych przejściach granicznych (patrz informacje niżej). Koszt wizy – 30 USD. Można ją przedłużyć dwukrotnie, każdorazowo o jeden miesiąc; wymagane jest umotywowanie wniosku. Przedłużenia wizy dokonuje się w Urzędzie Imigracyjnym w Vientiane. Opłata wynosi 2 USD za każdy dodatkowy dzień pobytu. Podczas kontroli granicznej należy sprawdzić, czy do paszportu zostały wbite odpowiednie pieczątki. W bazie stwierdzenia przez policję ich braku przy kontroli podczas podróży po kraju lub przy wyjeździe grożą kary pieniężne, deportacja, a nawet areszt. Przy załatwianiu formalności można skorzystać odpłatnie z pośrednictwa hotelu, w którym się mieszka. Za samowolne przedłużenie pobytu bez ważnej wizy obowiązuje opłata 10 USD za każdy dzień, której dokonuje się przy wyjeździe. Nikt nie sprawdza, czy cudzoziemiec ma wystarczającą kwotę pieniędzy na pobyt lub czy jest ubezpieczony. Do Laosu można się dostać albo drogą lotniczą, albo lądem. Laos ma bezpośrednie połączenia lotnicze z Tajlandią, Wietnamem, Kambodżą i południowymi Chinami (Kunmin). Lotniska międzynarodowe są w Vientiane oraz w Luang Prabang i w Pakse na południu kraju. Z Vientiane i z Pakse są także dogodne połączenia lotnicze do Phnom Penh i Siem Raep (zespół świątynny Angkor Wat w Kambodży), a z Luang Prabang można dolecieć bezpośrednio do Chiang Mai w północnej Tajlandii i do Bangkoku. Podróżujących samolotem w połączeniach międzynarodowych obowiązuje przy wylocie opłata lotniskowa w wysokości 10 USD; w połączeniach krajowych opłata lotniskowa przy wylocie wynosi 10 000 LAK. Aktualne informacje o lotach krajowych i połączeniach międzyna¬rodo¬wych dostępne są na stronie internetowej:
www.laoairlines.co.
Lądowe przejścia graniczne, na których można uzyskać wizę laotańską:

• z Tajlandii: graniczny most przyjaźni Mittabhap na rzece Mekong, ok. 22 km od stolicy; Houay Xay (stolica prowincji Bokeo na północy Laosu, wjazd promem z Chiang Khong w północnej Tajlandii), Nan (prowincja Sayanbouli w środ¬kowym Laosie, wjazd z Houay Kone), Thakhek (w prowincji Khammouane w środkowym Laosie, wjazd z Nakornphanom promem), Thaheuasavanh (w prowincji Savannakhet w środ¬kowym Laosie, wjazd z miejscowości Mukdahan w tajskiej prowincji Ubon Ratchathani), Vangtau (w prowincji Champassak na południu Laosu, wjazd z Tajlandii z Chong Mek);
• z Chin: dwa przejścia graniczne – w Ban Boten (w prowincji Luang Namtha, wjazd z Mohan) oraz w Sobhun (w prowincji Phongsali);
• z Wietnamu: Dansanvanh (w prowincji Savannakhet, wjazd z Lao Bao na trasie z Hue), Nampao (w prowincji Khammouane) oraz Nam Kan (w prowincji Xiengkhouang, wjazd z Cao Treo na trasie z Vinh). Przed podróżą i w jej trakcie należy aktualizować informacje dotyczące przejść granicznych, ponieważ niektóre przejścia, poza głównymi, mogą okresowo wstrzymać wydawanie wiz lub obsługiwać tylko miejscową ludność.

91.LESOTHO
Obywatele polscy przy wjeź¬dzie do Lesotho muszą mieć wizy. Można je uzyskać m.in. w Kopen¬hadze (tel. 45 39624343), Brukseli (tel. 332 7053975), Berlinie (tel. 30 2575720) oraz w Biurze Wysokiego Komisarza Lesotho w Pretorii (tel. 012 3226090). Na przejściach granicznych wizy nie są wydawane.

92.LIBAN
obywatele polscy udający się do Libanu w celach turystycznych mogą otrzymać na granicy miesięczną wizę pobytową, która jest bez problemu przedłużana do 3 miesięcy. Mimo że przepis mówi o bez¬płatnych wizach, w praktyce władze libańskie pobierają opłatę skarbową w wysokości 33 USD (50 000 LL) za wizę na okres jednego miesiąca oraz 17 USD za wizę do 15 dni (na granicy należy wykupić znaczki skarbowe). Przy składaniu aplikacji wizowej w Ambasadzie Libanu wskazane jest przedstawienie rezerwacji hotelowej bądź zaproszenia od obywatela Libanu z kserokopią pierwszej strony jego paszportu. Wizę zbiorową dla grupy powyżej 8 osób (grupy turystyczne, sportowcy) można uzyskać po wcześniejszym otrzymaniu zgody Sreté Générale. Wizę uprawniającą do pracy można uzyskać tylko w Ambasadzie Li¬banu w Warszawie po uprzednim otrzymaniu zgody libańskiego Ministerstwa Pracy. Zgodę na pobyt stały mogą uzyskać cudzo¬ziemcy mający zezwolenie na pracę (minimum 6 miesięcy), żony lub małżonkowie obywateli libańskich i Palestyńczyków rezydujących w Libanie od 1948 r., cudzoziemcy studiujący na miejscowych uczel¬niach, duchowni skie¬rowani na misje itp. Wizy tranzytowe na 48 godzin wydawane są bezpłatnie. Od kobiet w wieku 17–30 lat przy wjeździe do Libanu wymaga się podania dokładnego adresu pobytu, okazania biletu powrotnego, a także zgody S?reté Générale na wjazd (tzw. promesa wjazdowa). Praktycznie nie mają one możliwości uzyskania wizy wjazdowej na granicy, z wyjątkiem portu lotniczego w Bejrucie. Z tego powodu powinny one uzyskać wizę przed podróżą do Libanu. Trudności z uzyskaniem wizy mogą mieć także kobiety, które wcześniej pracowały w Libanie jako artystki i masażystki – są one obowiązane uzyskać zgodę S?reté Générale. Przy wjeździe turyści wypełniają karty przekroczenia granicy z danymi osobowymi. Szczególnie ważne jest, aby podany adres pobytu w Libanie był zgodny z rzeczywistym. W przypadku zmiany miejsca pobytu należy niezwłocznie powiadomić o tym kompetentne władze, gdyż w przeciwnym razie służby graniczne mają prawo do deportacji lub zatrzymania do wyjaśnienia. Wymogi te (dokładne podawanie adresu pobytu w Libanie, posiadanie biletu powrotnego na termin określony) nie dotyczą następujących kategorii osób:
– żon obywateli libańskich, uchodźców palestyńskich oraz żon obywateli syryjskich, które wcześniej nie pracowały w Libanie jako artystki lub masażystki (po przedstawieniu aktu małżeństwa);
– kobiet, które nigdy nie pracowały w Libanie jako artystki lub masażystki i podróżują w towarzystwie jednego z rodziców, rodzeństwa, męża lub dzieci;
– matek żon obywateli libańskich (po przedstawieniu dokumentu potwierdzającego pokrewieństwo);
– kobiet wchodzących w skład oficjalnych delegacji oraz legitymujących się paszportami służbowymi lub dyplomatycznymi.
Przy wjeździe wymagany jest 6-miesięczny okres ważności paszportu. Osoby, które w paszportach mają potwierdzenie poytu w Izraelu, nie mogą wjechać do Libanu. Nie ma obowiązku udokumentowania odpowiednich środków finansowych na czas pobytu.

93. LIBERIA
Obywatele polscy udający się do Liberii muszą mieć wizę, o którą należy ubiegać się w jednej z ambasad Liberii, np. w Bonn, Brukseli, Paryżu, Londynie lub w krajach sąsiednich. Koszt wizy jednorazowej wynosi 30 USD, wizy wielokrotnej rocznej – ok. 70 USD. Formalnie nie wymaga się posiadania określonych kwot pieniędzy, ale służby imigracyj¬ne mogą pytać o środki finansowe na czas pobytu.

94. LIBIA
Obywatele polscy udający się do Libii muszą posiadać wizy; dotyczy to zarówno wiz pobytowych, jak i tranzytowych. Ponadto istnieje obowiązek „arabizowania” paszportu. „Arabizacja” polega na zamieszczeniu na stronie nr 2 lub nr 3 paszportu tłumaczenia na język arabski danych zawartych na spersonalizowanej stronie dokumentu paszportowego. Przed ubieganiem się o wizę libijską należy uzyskać tzw. „arabizację”. „Arabizacja” może być dokonana przez tłumacza przysięgłego. Nie ma możliwości uzyskania indywidualnych wiz na przejściach gra­nicznych; wizy takie mogą uzyskać jedynie zorganizowane grupy turystyczne, które zawarły umowy z miejscowym biurem podróży. Obywatele RP mogą ubiegać się o wizy wjazdowe w Biurze Współpracy Ekonomicznej Wielkiej Libijskiej Arabskiej Dżamahiriji Ludowo-Socjalistycznej w Warszawie. Wizy turystyczne, ostatnio coraz częściej wydawane, można uzyskać na podstawie aplikacji wizowej oraz potwierdzonego udziału w zorganizowanej imprezie turystycz­nej lub zaproszenia od obywatela libijskiego. Przy ubieganiu się o wizę turystyczną libijski urząd konsularny może zażądać oka­zania ważnego biletu powrotnego do Polski. Libijskie władze gra­niczne z reguły nie żądają okazania biletów przy przekraczaniu granicy. Wymagany okres ważności paszportu wynosi jeden rok. Posiadanie w paszporcie wizy izraelskiej uniemożliwia otrzymanie wizy libijskiej. Z początkiem 2008 r. władze libijskie wprowadziły obowiązek posiadania przez osoby przybywające do Libii w celach turystycznych – zarówno indywidualnie, jak i grupowo – środków finansowych w gotówce w wysokości 1000 USD lub ich równowartości w innej walucie wymienialnej.

95.LIECHTENSTEIN
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Dokumentem podróży uprawniającym do wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Księstwa Liechtenstein do 90 dni jest paszport bądź nowy dowód osobisty.


Do przekroczenia granicy z Litwą musi być ważny dowód osobisty. 
Na Litwę Polacy wyjeżdżający w celach turystycznych nie potrzebują wizy


Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Litewskiej do 90 dni jest paszport bądź nowy dowód osobisty

97. LUKSEMBURG
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu do 90 dni (niezależnie od jego celu) na terytorium Luksemburga jest paszport bądź nowy dowód osobisty.

98. ŁOTWA
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Łotewskiej do 90 dni jest paszport bądźnowy dowód osobisty .

99. MACEDONIA
Decyzją rządu Macedonii 20 kwietnia 2006 r. został zniesiony obowiązek wizowy dla obywateli polskich (dotyczy to posiadaczy wszystkich rodzajów paszportów) przy pobycie do 90 dni oraz przejeździe tranzytowym. Wymagana jest tzw. zielona karta, bez której nie można wjechać samochodem na terytorium Macedonii. Szczegółowych informacji na temat warunków wjazdu i pobytu na terytorium Macedonii udziela Ambasada Republiki Macedonii w Warszawie; są one także dostępne na stronie internetowej macedońskiego MSZ:
www.mfa.gov.mk/default_en.as.

100. MADAGASKAR
Wizę pobytową można otrzymać na lotnisku w Antananarywie (koszt 50 USD). Do aplikacji wizowej należy dołączyć 2 fotografie.

101. MAKAU
Obywatele polscy mający ważne paszporty mogą wjeżdżać oraz przebywać na terytorium Makau do 90 dni bez wiz. Zwolnienie z obowiązku wizowego nie obejmuje osób przyjeżdżających z zamiarem podjęcia pracy oraz udających się do Makau na pobyt stały. Nie jest określony okres ważności paszportu, nie wymaga się okazania biletu powrotnego. Na granicy między Makau a Chinami kontynentalnymi cudzo¬ziemców obowiązuje taka sama odprawa paszportowo-celna jak na międzypaństwowych przejściach granicznych. Od obywateli polskich wymagana jest wiza chińska, którą można uzyskać bezpłatnie w mieszczącym się w Makau Biurze Komisarza MSZ ChRL (992, Avenida do Dr. Rodrigo Rodrigues). Osoby przybywające do Makau z ChRL i zamierzające tam powrócić powinny zaopatrzyć się w wizę chińską z prawem dwukrotnego przekroczenia granicy, w przeciwnym razie będą musiały ubiegać się o ponowną wizę w Biurze Komisarza MSZ ChRL. Możliwe jest uzyskanie na przejściu granicznym bezpłatnej 5-dniowej wizy do Specjalnej Strefy Ekonomicznej Zhuhai, leżącej na granicy z Makau. Przy wyjeździe obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości 80 MOP.

102. MALAWI
Wizy wjazdowe do Republiki Malawi wydawane są w placówkach dyplomatycznych/konsularnych Republiki Malawi i jedynie na przejśiu granicznycm w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Kamuzu w stolicy kraju Lilongwe. Wizy pobytowe i tranzytowe obywatele polscy mogą uzyskać w placówkach dyplomatycz¬nych i konsularnych Malawi za granicą oraz w granicznych punktach kontroli (potrzebne jest kolorowe zdjęcie paszportowe). Koszt wizy tranzytowej wynosi 50 USD, jednokrotnej wjazdowej – 70 USD, wielokrot¬nej – 110 USD. Paszport musi być ważny dłużej niż wiza. Należy okazać bilet na dalszą podróż lub powrót oraz kwotę wystarczającą na pokrycie kosztów pobytu (minimalna kwota na dzień pobytu nie jest określona). Pobyt można przedłużyć w Centralnym Urzędzie Imigracyjnym w Lilongwe lub Blantyre. Uzyskanie zezwolenia na pobyt stały jest bardzo trudne.

103. MALEDIWY
Na lotnisku w Male podczas kontroli paszportowej otrzymuje się bezpłatnie stempel władz imigracyjnych zezwalający na wjazd. Każdy turysta otrzymuje wizę ważną przez 30 dni bez wnoszenia opłat. Pobyt obcokrajowca na wyspie zamieszkanej przez miejscowych wymaga zgody MSW lub zaproszenia od przedstawiciela społeczności lokalnej, potwierdzonego przez MSW. Sprawdza się posiadanie wystarczających środków finansowych i biletu powrotnego. Turysta musi mieć wykupione miejsce w jednym z wielu ośrodków turystycznych. Dokumenty wymagane do uzyskania wizy turystycznej: paszport, bilet powrotny, rezerwacja hotelu; do uzyskania wizy biznesowej niezbędne jest zaproszenie od miejscowej firmy, pozostałe wymagania jak w przypadku wizy turystycznej.

104. MALEZJA
Przy pobytach nie dłuższych niż 90 dni nie ma obowiązku posiadania wizy. Nie dotyczy to przyjazdów w celu podjęcia pracy lub nauki. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 6 miesięcy. Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego przy wjeździe, jednak może tego zażądać przewoźnik. Władze imigracyjne mogą żądać od turystów okazania środków finansowych w gotówce w przypadku braku ważnego biletu lotniczego na wyjazd z Malezji. Na dzień pobytu wymagane jest ok. 5 USD.

105. MALI
Obywatele RP mają obowiązek posiadania wizy na przejazd i pobyt. O wizę na pobyt do 30 dni podróżni powinni ubiegać się w placówkach dyplomatycznych Mali, np. w Moskwie, Paryżu, Marsylii. Obywatele polscy, podobnie jak obywatele innych państw UE, w których nie ma przedstawicielstw dyplomatycznych Mali, mogą otrzymać wizę na lotnisku w Bamako. Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy. Wizę można przedłużyć na miejscu w odpowiednim urzędzie. Nie wymaga się okazania środków finansowych na po¬byt, niezbędne jest jednak posiadanie ok. 70 USD na dobę.

106. MALTA
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Malty do 90 dni jest paszport bądź nowy dowód osobisty .

107. MAROKO
Uwaga: W związku z kwietniowymi zamachami w Casablance MSZ zaleca obywatelom polskim podróżującym po Maroku unikanie ubogich dzielnic peryferyjnych i slumsów. W miastach szczególnie uczęszczanych przez turystów policja wprowadziła znaczne środki ostrożności (przeszukiwanie osób, toreb i plecaków). Kontrolowane są też lotniska. Obszary górskie, wiejskie i pustynne pozostają wolne od zagrożeń terrorystycznych. Od 1 stycznia 2005 r. obywatele polscy udający się do Maroka są zwolnieni z obowiązku wizowego na okres do 90 dni. Nie dotyczy to przyjazdów na pobyt stały, w celu podjęcia pracy bądź innego zajęcia zarobkowego. Przy przekraczaniu granicy władze marokańskie mogą żądać udokumentowania odpowiednich środków finansowych na pobyt (gotówka, karty kredytowe, wyciąg z konta itp.). Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego przy wjeździe do Maroka.

108. MAURETANIA
Obywatele polscy udający się do Mauretanii objęci są obowiązkiem wizowym (najbliższe mauretańskie przedstawicielstwa dyplomatyczne znajdują się w Moskwie i w Paryżu). Istnieje możliwość uzyskania wizy mauretańskiej w Ambasadzie Mauretanii w Rabacie lub w Konsulacie Generalnym tego kraju w Casablance. Przyznanie jej uzależnione jest m.in. od posiadania biletu lotniczego z ozna¬czonymi datami wylotu i powrotu. W zasadzie nie ma praktyki wydawania wizy na granicy. Wizy turystyczne ważne są na okres 30 dni (z możliwością przedłużenia na miejscu). Granicę lądową można przekraczać od strony Sahary Zachodniej; została ona otwarta w 2002 r. (vide: Maroko).

109. MAURITIUS
Obywatele RP mogą przebywać bez wiz na terytorium Republiki Mauritiusa łącznie 180 dni w roku kalendarzowym, o ile spełniają następujące warunki: mają bilet powrotny, potwierdzoną rezerwację miejsca zamieszkania oraz środki niezbędne do utrzymania w czasie pobytu (ok. 100 USD na dzień), a ważność ich paszportu w dniu planowanego opuszczenia terytorium Republiki Mauritiusa będzie wynosić co najmniej 6 miesięcy. Opłaty lotniskowe wliczone są w ceny biletów.

110. MEKSYK
Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich przy pobytach turystycznych, prywatnych lub służbowych nie przekraczających 90 dni. Osoby udające się do Meksyku w celu podjęcia pracy, działalności handlowej, nauki etc. są obowiązane mieć odpowiedniej kategorii wizę, odpowiadającą charakterowi ich pobytu w tym kraju. Podjęcie tych czynności bez odpowiedniego rodzaju dokumentu może być podstawą do usunięcia obcokrajowca z Meksyku. Szczegółowe informacje dotyczące aktualnych procedur i wymagań wizowych można uzyskać w Ambasadzie Meksyku w Warszawie. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe do Meksyku wynosi 6 miesięcy. Podróż do strefy przygranicznej z biletem w jedną stronę i bez wizy amerykańskiej może być podstawą do zatrzymania w stacji migracyjnej, a następnie usunięcia obcokrajowca z Meksyku. Należy pamiętać, że wypełniona deklaracja wjazdowa (tzw. Formularz Migracyjny – FMT) musi być opieczętowana przez urzędnika migracyjnego w momencie przekraczania granicy (w przypadku podróży samolotem jest to pierwsze międzynarodowe lotnisko meksykańskie, a nie docelowe), natomiast podczas przekraczania lądowej granicy północnej z USA należy zwrócić się do jednego z konsulatów Meksyku przy granicy. Formularz składa się z oryginału i dołączonej do niego kopii. Oryginał pozostaje u władz migracyjnych, natomiast odpowiednio ostemplowaną kopię należy zachować i okazać podczas opuszczania granic Meksyku. Zagubienie odcinka formularza migracyjnego i niezgłoszenie tego faktu przed wyjazdem może spowodować określone problemy podczas wyjazdu w Meksyku i wiąże się z opłatą karną w wysokości ok. 100 USD. Należy również dopilnować, aby urzędnik migra¬cyjny wstawił pieczęć przekroczenia granicy w paszporcie. Brak którejkolwiek z tych pieczęci może być podstawą do usunięcia obcokrajowca z Meksyku. Przy przekraczaniu granicy Meksyku drogą lądową pobierana jest opłata turystyczna w wysokości 25 USD (w przypadku podroży samolotem jest ona wliczona w cenę biletu).

111. MIKRONEZJA
Wizy otrzymuje się na granicy (z wyjątkiem wiz z prawem do pracy, o które trzeba ubiegać się przed przyjazdem). Przy wjeździe należy okazać ważny paszport oraz bilet na powrót lub dalszą podróż. Wiza jest bezpłatna, udzielana na 30 dni pobytu (może być przedłużona do 90 dni). Paszport musi być ważny co najmniej 120 dni od momentu wjazdu. Pobierana jest opłata wyjazdowa w wysokości 10 lub 15 USD, w zależności od miejsca wyjazdu. W kwestiach wizowych można kontaktować się również z Ambasadą Federacji Mikronezji w Waszyngtonie, w której kompetencjach są sprawy dotyczące Europy: 1725 N Street, N.W., Washington DC 20036, tel. (202) 223-4383, faks (202) 223-4491.

112. MOŁDOWA
Obywatele RP mogą przebywać w Mołdowie bez wiz do 90 dni. Przy wjeździe do tego kraju termin ważności paszportu winien być dłuższy od zamierzonego okresu pobytu; nie ma jednak ustalonego minimalnego okresu ważności. Nie ma formalnego obowiązku posiadania biletu powrotnego, jednakże władze graniczne mogą zażądać okazania go. Przy przekraczaniu granicy wymagane jest posiadanie 30 USD na każdy dzień pobytu, nie mniej jednak niż 150 USD. Przy pobytach przekraczających 3 miesiące należy uzyskać pozwolenie na pobyt czasowy. Na niektórych przejściach granicznych na wschodniej i południowej granicy nie ma punktów kontroli granicznej Republiki Mołdowy. Między wschodnim brzegiem Dniestru a granicą Ukrainy rozciąga się terytorium tzw. Republiki Naddniestrzańskiej – se¬paratystycznego regionu, który oderwał się w wyniku zbrojnego konfliktu od Kiszyniowa. Chociaż region ten ma wszystkie atrybuty państwa – własnego prezydenta, własny rząd, parlament, własne siły zbrojne i policję, własną walutę, flagę, hymn i godło – nie jest uznawany przez społeczność międzynarodową za niepodległy organizm państwowy. Przy przekraczaniu „granicy” między terytorium kontrolowanym przez władze Mołdowy a Naddniestrzem należy liczyć się z kontrolą paszportową, celną, ewentualnie kontrolą stacjonujących nad Dniestrem sił pokojowych. W Republice Naddniestrzańskiej obowiązuje odrębne ustawodawstwo, w tym przepisy meldunkowe. Cudzoziemiec obowiązany jest do zarejestrowania się w Wydziale Wizowo-Rejestracyjnym (OWIR) w ciągu 24 godzin od przekroczenia granicy. Niedopełnienie obowiązku meldunkowego grozi grzywną w wysokości ok. 750 USD.
Uwaga: Ambasada RP w Kiszyniowie przestrzega obywateli polskich przed podróżami do Naddniestrza. Polacy, którzy na terenie tej separatystycznej republiki wejdą w kolizję z tamtejszym wymiarem sprawiedliwości, praktycznie nie mogą li¬czyć na pomoc i opiekę konsularną polskiej placówki w Kiszyniowie. Polska uważa Naddniestrze za integralną część Mołdowy, natomiast władza Republiki Mołdowy nie rozciąga się na obszar tej prowincji. Miejscowe służby graniczne i celne pod byle pretekstem wymuszają od cudzoziemców opłaty za rzekome naruszenia tamtejszych przepisów. Wobec takiej samowoli naddniestrzańskiej policji, służb celnych i granicznych władze Mołdowy nie mają możliwości reagowania. Rada Najwyższa Naddniestrza podjęła decyzję, że z początkiem 2007 r. cudzoziemcy podróżujący tranzytem lub udający się do Naddniestrza będą uiszczać „opłaty migracyjne” w wysokości 0,63 USD.

113. MONAKO
Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu na terytorium Monako do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty (nowego i starego wzoru – ten drugi ważny do końca 2007 r.). Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości (szczególną uwagę w przypadku starszych, książeczkowych dowodów osobistych należy zwrócić na aktualność zdjęcia). Kwestie ruchu osobowego obywateli Unii Europejskiej na terytorium Księstwa Monako reguluje francusko-monakijska umowa z 15 grudnia 1997 r., dotycząca zmiany konwencji o sąsiedztwie pomiędzy tymi państwami z 18 maja 1963 r. Określone w niej zasady mają również zastosowanie do obywateli RP. Zgodnie z art. 2 ust. 1 Konwencji zasady wjazdu oraz poruszania się cudzoziemców na terytorium Księstwa są identyczne z tymi, jakie mają zastosowanie do cudzoziemców we Francji.
Pobyt powyżej 90 dni. Pobyt przekraczający 3 miesiące, jak również osiedlenie się na terytorium Monako obywatela państwa UE, wymaga uzyskania zezwolenia władz monakijskich na pobyt długoterminowy (art. 3 ust. 1 Konwencji). Wizy uprawniające do dłuższych pobytów, nauki, pracy lub też do otrzymania tymczasowych kart pobytu wydawane są – po przedstawieniu wymaganych dokumentów – wyłącznie przez Wydział Konsularny Ambasady Republiki Francuskiej w Warszawie lub Konsulat Generalny Francji w Krakowie.

114. MONGOLIA
Obywatele polscy udający się do Mongolii muszą mieć wizy. Wydaje je Ambasada Mongolii w Warszawie, a także inne przedstawicielstwa konsularne Mongolii na świecie. Jednokrotna wiza pobytowa kosztuje 40 USD, dwukrotna 50 USD, wielokrotna do 6 miesięcy 70 USD, wielo¬krotna roczna 140 USD. Koszt jednokrotnej wizy tranzytowej wynosi 18 USD, dwukrotnej 30 USD, a wie¬lokrotnej 50 USD. Koszt wizy wjazdowej to 30 USD. W Ambasadzie Mongolii w Warszawie opłat można dokonywać w USD lub PLN. Czas oczekiwania na wizę wynosi 3 dni. Wizy ekspresowe są dwukrotnie droższe. W losowych przypadkach wizę mongolską można uzyskać na lotnisku Chinngis Khan (dawne Buyant Ukhaa) w Ułan Bator, na granicznych stacjach kolejowych w Zamyn Uud i Sukhbaatar, na granicznym przejściu drogowym z Rosją w Altanbulag oraz w Sainszand na granicy z ChRL. Jednakże w dalszym ciągu zalecane jest pobieranie wiz w Ambasadzie Mongolii w Warszawie lub w którymkolwiek przedstawicielstwie konsularnym Mongolii na świecie. Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie Ambasady Mongolii w Warszawie:
www.ambmong.net7.pl/index.pol.htm. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi sześć miesięcy. Zdarza się, że mongolska straż graniczna żąda okazania biletu powrotnego od turystów, którzy nie mają sprecyzowanych planów i zamierzają przebywać w Mongolii dłuższy czas. Granicę rosyjsko-mongolską cudzoziemcy mogą przekraczać (samochodem, motocyklem, rowerem itp.) jedynie w miejscowości Altanbulag. Znajduje się tam międzynarodowe przejście graniczne czynne cały rok. Granicę rosyjsko-mongolską można też przekraczać w innych miejscach niż Altanbulag, lecz jest to dość długa procedura: należy uzyskać specjalne zezwolenia, zarów¬no od władz Federacji Rosyjskiej, jak i Mongolii, uprawniające do przekroczenia granicy w określonym miejscu, nie będącym międzynarodowym przejściem granicznym (np. Ulaan Bashin). Odradza się korzystanie z innych przejść granicznych niż Altanbulag, gdyż nie ma żadnej gwarancji opuszczenia terytorium Federacji Rosyjskiej i wjazdu do Mongolii (i odwrotnie). Międzynarodowe przejścia kolejo¬we czynne cały rok znajdują się w miejscowości Sukhbaatar na granicy rosyjsko-mongolskiej oraz w miejscowości Zamyn Uud na granicy z Chinami. Uwaga: Od 1 stycznia 2007 r. obywatele polscy udający się do Mongolii tranzytem przez terytorium Federacji Rosyjskiej mogą przejeżdżać przez to terytorium bez konieczności posiadania tranzytowych wiz FR, na podstawie wiz mongolskich (jedynie w okresie ich ważności). Okres tranzytu wynosi do 10 dni. W innych przypadkach obywatele polscy obowiązani są uzyskać tranzytowe wizy FR.

115. MOZAMBIK
Obywateli polskich obowiązu¬ją wizy. Można je uzyskać m.in. w urzędzie konsularnym Mozambiku w Berlinie (tel. 0030 39876500) i w Rzymie (tel. 0039 0637514852) oraz na przejściach granicznych Mozambiku. Przedłużenie pobytu ponad okres ważności wizy zagrożone jest grzywną w wysokości ok. 100

116. MYANMAR (d. BIRMA)
Obywateli polskich obowiązują wizy: pobytowa turystyczna (do 28 dni) lub tranzytowa (do 24 godzin). Można je uzyskać jedynie w placówkach dyplomatyczno-konsularnych Myanmar (najbliższa placówka znajduje się w Berlinie, tel. 0049 30 206 15 710, faks 0049 30 206 49 757). W tranzycie do Myanmar można uzyskać wizę w ambasadzie tego kraju w Bangkoku (patrz: Tajlandia). Czas oczekiwania na wydanie wizy zależy od obciążenia urzędu. Do Myanmar można wjechać tylko przez przejścia graniczne w portach morskich i międzynarodowy port lotniczy Yangon Airport. Lądowe przejścia graniczne są dla turystów zamknięte. Dla dziecka powyżej 7 lat wpisanego do paszportu rodzica wystawiana jest osobna wiza (w paszporcie rodzica są wówczas 2 wizy). Przy wjeździe ważność paszportu nie może być krótsza niż 6 miesiący od daty upływu ważności wizy. Istnieje obowiązek posiadania biletu powrotnego do kraju macierzystego lub biletu do innego kraju. Nie ma obowiązku wykazania się określoną kwotą pieniędzy na dzień pobytu. W przypadku gdy nie wykupiono wcześniej świadczeń na zorganizowany pobyt turystyczny, obowiązkowa jest wymiana minimum 300 USD na specjalne bony płatnicze (towarowe) przy wjeździe. Przy wyjeździe bony te nie podlegają wymianie. Opłata lotniskowa przy wylocie wynosi równowartość 10 USD.

117. NAMIBIA
Obywatele polscy udający się do Namibii muszą mieć wizę pobytową w paszporcie. Można się o nią ubiegać w przedstawicielstwach Namibii (w Londynie, tel. 0044 2076366244; w Moskwie, tel. 0070 952300113, w Berlinie, tel. 0049 302510950). Ważność paszportu musi być o 6 miesięcy dłuższa niż termin ważności wizy. Przekraczając granicę w porcie lotniczym, trzeba okazać bilet powrotny. Na przejściach granicznych wizy nie są wydawane.

118. NAURU
Przy wjeździe do Nauru wymagana jest wiza, bilet powrotny oraz dowód zakwaterowania. Obowiązuje opłata wyjazdowa 25 AUD.

119. NEPAL
Obywateli RP obejmuje obowiązek wizowy. Wizy na przejazd i pobyt można uzyskać w Ambabadzie Nepalu w Berlinie (Nepalese Embassy, Guerickestrasse 27, 2nd floor, D-10587, Berlin-Charlottenburg, tel. 0049 30 343 599 20, faks 0049 30 343 599 06, e-mail:
rneberlin@t-online.de; www.nepalembassy-germany.com) i New Delhi (Nepalese Embassy in New Delhi, Barakhamba Rd., New Delhi 110001, tel. 2335 9015 (R), faks 2332 6857, 2332 9647, e-mail: ramjanki@del2.vsnl.net.in; www.nepalembassy-india.com).
Władze Nepalu przyznają następujące rodzaje wiz:
a) wizę wjazdową turystyczną: jednorazową na 60 dni (30 USD) lub wielokrotną na 60 dni (60 USD) – wiza turystyczna może być przedłużona na miejscu, maksymalnie do 150 dni, przez Departament Imigracji w Katmandu i Biuro Imigracyjne w Pokharze (opłata za przedłużenie wizy o 30 dni wynosi 1 USD za każdy dzień i systematycznie rośnie, jeśli wiza jest przedłużana na kolejne miesiące, do 2, 3 i 5 USD za każdy dodatkowy dzień);
b) wizę tranzytową na 48 godzin (należy okazać potwierdzony bilet lotniczy na dalszą podróż) – wydawana jest na lotnisku w Katmandu, koszt 5 USD;
c) wizę oficjalną, wydawaną przez MSZ członkom oficjalnych delegacji, niektórym pracownikom misji dyplomatycznych, osobom zapraszanym przez władze w Katmandu;
d) non-tourist visa, wydawaną m.in. dziennikarzom, pracownikom firm zagranicznych zatrudnionym w Nepalu, przewodnikom grup turystycznych (w sumie 9 kategorii grup) przez Departament Imigracji w Katmandu na okres do roku, z możliwością przedłużenia – opłata waha się od 10 do 100 USD za miesiąc pobytu, w zależności od kategorii grupy, do której należy aplikująca osoba;
e) wizę studencką, tzw. study visa – koszt 40 USD za każdy miesiąc;
f) wizę biznesową, wydawaną przez Departament Imigracji inwestorom zagranicznym i ich rodzinom na okres od 1 roku do 5 lat – opłata wynosi od 100 do 250 USD;
g) wizę pobytową wielokrotną, residential visa – pierwszy rok kosztuje od 200 do 700 USD, w zależności od katego¬rii grupy, do jakiej kwalifikuje się aplikująca osoba, następny rok od 100 do 1200 USD.
Dokumenty wymagane przy aplikowaniu o wizę turystyczną: paszport, aplikacja wizowa, 1 fotografia; w przypadku wizy biznesowej: zaproszenie od firmy miejscowej, pozostałe wymogi jak w przypadku wizy turystycznej. Wizę można uzyskać w nastę¬pujących punktach granicznych: Kakarvitta, Jhapa (Wschod¬ni Ne¬pal); Birgunj, Parsa (Centralny Nepal); Kodari, Sindhupalchowk (Pogranicze Północne); Belahia, Bhairahawa (Rupan-dehi, Zachodni Nepal); Jamunaha, Nepal-gunj (Banke, Środkowo-Zachodni Nepal); Mohana, Dhangadhi (Kailali, Daleki Zachodni Nepal); Gadda Chauki, Mahendrana-gar (Kanchanpur, Daleki Zachodni Nepal); Tribhuvan International Airport Kathmandu.
Za pobyt w Nepalu bez ważnej wizy grozi kara grzywny lub więzienia. Paszport powinien być ważny przynajmniej na czas ważności wizy. Nie wymaga się okazania przy wjeździe biletu powrotnego ani określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu.
Uwaga: Turyści planujący wyprawę do regionu Mustang (teren wypraw himalaistycznych), tradycyjnie autonomicznego wo¬bec władz centralnych, obowiązani są dokonać dodatkowej (i niezależnej od wizy wjazdowej do Nepalu) opłaty w wysoko¬ści nie mniej niż 700 USD od osoby za tydzień pobytu. Za pobyt w regionie Mustang bez takiej opłaty można zostać skazanym na 1 miesiąc więzienia.

120. NIDERLANDY
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. /Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Królestwa Niderlandów jest paszport bądź nowy dowód osobisty.

 121. NIEMCY
Uwaga: MSZ informuje, że z dniem 1 stycznia 2008 r. w Berlinie, Kolonii i Hanowerze, a w następnych miesiącach także w kolejnych 17 niemieckich miastach, zostaną wprowadzone "zielone strefy". Prawo wjazdu do "zielonych stref", obejmujących obszary centrów miast i oznaczonych znakami drogowymi z napisem "Umweltzone", będą miały jedynie samochody osobowe i ciężarowe oznaczone specjalną czerwoną, żółtą lub zieloną plakietką z wpisanym numerem rejestracyjnym pojazdu. Rodzaj przyznawanej plakietki zależny jest od normy emisji spalin spełnianej przez te pojazdy. Plakietki można nabyć w urzędach komunikacji, stacjach diagnostycznych oraz autoryzowanych warsztatach na terenie Niemiec. Kierowcy przekraczający granicę "zielonej strefy" bez wymaganej plakietki lub specjalnego zezwolenia muszą liczyć się z mandatem w wysokości 40 euro i jednym punktem karnym. Szczegółowe informacje na temat "zielonych stref" znaleźć można na stronie internetowej Ambasady RP w Berlinie:
www.berlin.polemb.net

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Federalnej Niemiec do 90 dni jest paszport bądź nowy dowód osobisty.

122. NIGER
Obywatele RP muszą mieć wizy na przejazd i pobyt. Można je uzyskać w przedstawicielstwach dyplomatycznych i konsularnych Nigru (najbliższe znajduje się w Berlinie). Osoba ubiegająca się o wizę winna mieć paszport co najmniej z 6-miesięcznym terminem ważności oraz przedstawić środki finansowe zapewniające utrzymanie w czasie pobytu w Nigrze i ewentualnie powrotny bilet lotniczy. Nie ma możliwości uzyskania wizy po przylocie na lotnisku.

123. NIGERIA
Uwaga: Ze względu na znaczną liczbę porwań cudzoziemców przebywających w rejonie Delty Nigru w Nigerii (głównie stany: Delta, Bayelsa, Rivers i Akwa-Ibom) Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca obywatelom polskim planującym wyjazd w ten rejon wnikliwe rozważenie konieczności takiej podróży. Gdy wyjazd jest niezbędny, usilnie zaleca się uprzedni kontakt z polskimi placówkami dyplomatyczno-konsularnymi w Lagos bądź w Abudży oraz zachowanie szczególnej ostrożności podczas pobytu.
Obywatele RP muszą mieć wizy na przejazd i pobyt. Uzyskanie wizy bezpośrednio na przejściu granicznym nie jest możliwe. Zapewnienia o możliwości przekroczenia granicy nigeryjskiej bez uzyskania wizy wjazdowej są próbą oszustwa. Zdarza się, że naciągacz zamierza czerpać zyski z nielegalnego pobytu upatrzonej osoby w Nigerii, stosując wobec niej szantaż i strasząc zagrożeniem zdrowia i życia. Cudzoziemiec nie może oficjalnie opuścić terytorium Nigerii, zanim nie udokumentuje legalności wjazdu (istotny jest tu stempel kontroli granicznej potwierdzający wjazd na terytorium tego państwa). Obywatel polski udający się do Nigerii winien mieć paszport ważny co najmniej 6 miesięcy. Cudzoziemcy zamierzający przebywać w Nigerii dłużej niż 6 miesięcy muszą ubiegać się o kartę pobytu. Przy podróżach turystycznych należy na granicy nigeryjskiej okazać ważny bilet powrotny. Nie została określona kwota pieniędzy wymagana na każdy dzień pobytu.

124. NIKARAGUA
Obywatele RP nie są objęci obowiązkiem wizowym przy przejeździe tranzytem i pobycie nie przekraczającym 90 dni. Paszport winien być ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu. Przekraczając granicę, należy okazać bilet powrotny lub umożliwiający kontynuację podróży, a także mieć 500 USD w gotówce. Turyści podróżujący samolotem powinni pamiętać, że obowiązuje opłata lotniskowa przy wyjeździe w wysokości 32 USD od osoby. Podróżujący lądem obowiązani są do wniesienia opłaty wjazdowej w wysokości 7 USD, a przed opuszczeniem kraju muszą wnieść opłatę w wysokości 2 USD od osoby w godzinach 7.00–17.00 i 4 USD w godzinach 17.00–7.00. Dodatkowo od każdej osoby pobierany jest podatek turystyczny i migracyjny, który łącznie wynosi 7 USD, jeżeli przekroczenie granicy następuje od poniedziałku do piątku, a 9 USD – w soboty i niedziele. Lądowe przejścia graniczne są otwarte od godz. 6.00 do 17.00 lub najdłużej do 22.00.


Do przekroczenia granicy z Norwegią musi być ważny dowód osobisty.
Do Norwegii Polacy wyjeżdżający w celach turystycznych nie potrzebują wizy


Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Norwegii do 90 dni jest paszport bądź nowy dowód osobisty. 

126. NOWA ZELANDIA
Obywatele RP udający się do Nowej Zelandii na okres nie dłuższy niż 3 miesiące korzystają z ru¬chu bezwizowego, który obejmuje następujące kategorie przyjazdów: a) pobyt turystyczny, odwiedziny rodziny i znajomych, b) nauka (jeden kurs trwający do trzech miesięcy), c) przyjazd w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, d) niezarobkowe uczestnictwo w imprezach sportowych lub wydarzeniach kulturalnych, e) przyjazd w celu leczenia (udokumentowany opłaceniem świadczenia medycznego). Ruch bezwizowy nie dotyczy przyjazdów w celu podjęcia pracy, studiów wyższych oraz na pobyt stały.
Przy przekraczaniu granicy muszą być spełnione następujące wymogi: 1) paszport, którego okres ważności przekracza przynajmniej o 3 miesiące termin planowanego opuszczenia Nowej Zelandii; 2) dobre zdrowie oraz nieposzlakowana opinia; 3) dokumenty potwierdzające deklarowany charakter pobytu i zamiar opuszczenia Nowej Zelandii w odpowiednim terminie (wystawiony poza Nową Zelandią potwierdzony otwarty bilet lotniczy do kraju, do którego posiada się prawo wjazdu, bądź pismo linii lotniczej lub agenta podróży stwierdzające, że podróż została zarezerwowana oraz opłacona, albo też pisemne zapewnienie sponsora nowozelandzkiego, iż pokryje on koszty biletu powrotnego); 4) środki finansowe na zaplanowany okres pobytu, tj. 1000 NZD na osobę na każdy miesiąc lub 400 NZD na osobę na każdy miesiąc, jeżeli zostały opłacone koszty pobytu w Nowej Zelandii (wymagane są odpowiednie dokumenty, np. potwierdzenie opłaty za hotel lub vouchery hotelowe). Do udokumentowania odpowiednich środków finansowych służą: gotówka, czeki podróżne, czeki bankowe (bank drafts) lub karty kredytowe uzna¬nych firm z kredytem na wymienione kwoty. Na podstawie oceny, czy podróżny spełnia wymienione kryteria, urzędnik imigracyjny wstawia do paszportu pieczęć określającą termin opuszczenia Nowej Zelandii. Szczegółowa informacja na temat wymogów wjazdowych jest dostępna na stronie internetowej:
www.immigration.govt.nz.
Terytoria stowarzyszone: nie ma obowiązku wizowego dla oby¬wateli RP udających się na okres do 31 dni na Wyspy Cooka, Niue i Tokelau. Należy mieć ważny paszport oraz powrotny bilet lotniczy. Można ubiegać się o przedłużenia pobytu na okres do 6 miesięcy (opłaty pobierane z tego tytułu nie przekraczają 120 NZD).

127. OMAN
Obywatele polscy mogą otrzymać wizy we wszystkich placówkach dyplomatycznych Omanu (najbliższa Ambasada Omanu znajduje się w Berlinie) bez konieczności uzyskania wcześniejszej zgody (promesy) władz imigracyjnych, po wypełnieniu wniosku wizowego i wniesieniu opłaty wizowej. Turyści i przedstawiciele biznesu mogą również, po wypełnieniu wniosku wizowego i wniesieniu opłaty wizowej, uzyskać wizy na wszystkich przejściach granicznych. Wizy jednokrotne (opłata 6 OMR) uprawniają do maksymalnie miesięcznego pobytu, licząc od daty wjazdu; wizy wielokrotne (opłata 10 OMR), ważne jeden rok, upraw¬niają do wielu trzytygodniowych pobytów (między ostatnim wyjazdem a kolejnym wjazdem muszą upłynąć co najmniej 3 tygodnie). Niektóre linie lotnicze mogą jednak odmówić zabrania na pokład samolotu podróżnego bez dokumentu potwierdzającego możliwość otrzymania wizy na lotnisku w Maskacie (potrzebne pismo lub faks z Ambasady Omanu w Berlinie albo wydruk informacji dotyczącej zasad udzielania wiz ze strony internetowej:

128. PAKISTAN

Uwaga: W związku z napiętą sytuacją na terytorium Pakistanu spowodowaną zamachem terrorystycznym na byłą premier tego kraju panią Benazir Bhutto MSZ sugeruje obywatelom polskim ograniczenie do niezbędnego minimum podróży do Pakistanu, a w przypadku, gdy wyjazd jest konieczny, zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności podczas pobytu.

Obywatele RP są objęci obowiązkiem wizowym. Należy zatem przed przyjazdem uzyskać wizę w ambasadach Pakistanu. Biznesmeni i inwestorzy mogą otrzymać wizy wielokrotne ważne przez 3 lata. Od września 2006 r. można uzyskać wizę biznesową ważną 1 miesiąc na lotnisku międzynarodowym w Islamabadzie; jej koszt wynosi 60 USD. Minimalny okres ważności paszportu musi odpowiadać okresowi ważności wizy. Przedłużenie pobytu poza okres oznaczony w wizie jest traktowany jak przestępstwo. Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego przy wjeździe. Wysokość niezbędnej kwoty pieniędzy na pobyt nie jest określona.

129. PALAU
Przy wjeździe wymagane są: wiza, ważny paszport i bilet powrotny. Wizę ważną 30 dni otrzymuje się na granicy. Pobyt przekraczający 30 dni wymaga pozwolenia urzędu imigracyjnego (koszt 50 USD). Paszport musi być ważny nie mniej niż 30 dni ponad okres ważności przyznanej wizy i umożliwiać jego właścicielowi powrót do miejsca, z którego przyjechał do Palau, lub dalszą podróż do innego państwa. Przy wyjeździe obowiązuje opłata w wysokości 20 USD.

130. PANAMA
Od 23 sierpnia 2002 r. obowiązuje umowa o ruchu bezwizowym między Polską a Panamą. Zgodnie z nią obywatele polscy mający ważne paszporty mogą wjeżdżać oraz przebywać na terytorium Panamy do 90 dni bez wiz. Zwolnienie z obowiązku wizowego nie obejmu¬je osób zamierzających w Panamie podjąć naukę, pracę lub inną działalność zarobkową, a także przyjeżdżających na pobyt stały. Każdy przyjeżdżający do Panamy ma obowiązek posiadania minimum 500 USD na koszty pobytu (gotówka nie jest konieczna, wystarczy udokumentowany stan konta bankowego i karta kredytowa). Panamska służba graniczna może skrócić dozwolony pobyt obcokrajowca w Panamie do mniej niż 90 dni. Turystom zabrania się podejmowania jakiejkolwiek pracy zarobkowej. Podróżnych opuszczających Panamę samolotem obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości do 30 USD od osoby.

131. PAPUA-NOWA GWINEA
Obywatele polscy muszą uzyskać wizę przed wyjazdem do Papui-Nowej Gwinei. Aby uzyskać wizę turystyczną, należy złożyć wypełniony wniosek wizowy, zdjęcie, paszport oraz kopię biletu na powrót lub dalszą podróż. W przypadku wizy biznesowej należy złożyć ponadto kopię zaproszenia oraz list strony wysyłającej z wyjaśnieniem powodu wizyty, określeniem planowanego czasu pobytu i zobowiązaniem do pokrycia kosztów pobytu. Opłaty za wizy (płatność w Australii) wynoszą: turystyczna (jednokrotna, czas pobytu do 60 dni) – 35 dolarów australijskich (AUD), biznesowa (wielokrotna, ważna przez 12 miesięcy, czas pobytu do 60 dni łącznie w okresie ważności wizy) – 220 AUD. Wymagana ważność paszportu przy wjeździe – 6 miesięcy w przypadku wizy turystycznej i 12 miesięcy w przypadku wizy biznesowej. W Polsce o wizę należy wystąpić do Wydziału ds. Imigracji i Obywatelstwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Imigracji Papui-Nowej Gwinei (Department of Foreign Affairs and Immigration, Immigration and Citzenship Division, Entries and Services Branch, P.O. Box 422, Waigani, NCD, Papua-New Guinea, tel. 00675 301 41 73, faks 00675 323 3206) – wizę wystawi, po jej przyznaniu, Ambasada Australii w Warszawie.

132. PARAGWAJ
Paszport powinien być ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego wjazdu. Polaków nie obowiązują wizy, gdy udają się do Paragwaju na okres do 90 dni w celach turystycznych lub biznesowych. Inne przypadki powinny być konsultowane w ambasadzie/konsulacie Paragwaju. W razie przedłużenia pobytu ponad trzy miesiące trzeba zawczasu uzyskać stosowną wizę w paragwajskim urzędzie migracyjnym. Przy przekraczaniu granicy podróżny może być poproszony o okazanie biletu powrotnego oraz środków finansowych na pokrycie kosztów pobytu (karta kredytowa).

133. PERU
Obywatele polscy udający się do Peru w celach turystycznych (pobyt do 90 dni) oraz podróżujący tranzytem są zwolnieni z obowiązku wizowego. Osoby udające się do Peru w charakterze ekspertów, wolontariuszy, techników i studentów na podstawie umów o współpracy technicznej, kulturalnej i naukowej są obowiązane wjechać na podstawie wiz odpowiadających charakterowi ich pobytu w tym kraju. Osoby, które wjadą do Peru bez ubiegania się o wizę, a ich pobyt będzie związany z wymienionymi celami, powinny opuścić Peru i starać się o wizy odpowiadające rzeczywistemu charakterowi ich pobytu. Wizy uzyskuje się w konsulatach peruwiańskich; nie można ich otrzymać ani na lotnisku w Limie, ani na drogowych przejściach granicznych. Najbliższe konsulaty w krajach ościennych znajdują się w Quito, Guayaquil i Machala w Ekwadorze oraz w La Paz w Boliwii i Arica w Chile. Szczegółowe informacje dotyczące aktualnych procedur i wymagań wizowych można uzyskać w Ambasadzie Peru w Warszawie. Również w przypadku chęci przedłużenia pobytu w Peru powyżej limitu 90 dni należy opuścić Peru i ponownie wjechać do tego kraju. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 6 miesięcy. Przy przekroczeniu granicy należy okazać bilet powrotny. Nie wymaga się określonej kwoty pieniędzy na pobyt, jednak średni koszt dziennego utrzymania turysty wynosi ok. 50 USD. Obowiązuje opłata lotniskowa przy wylocie za granicę – 31 USD od osoby, a przy przelotach liniami wewnętrznymi – od 4 do 6 USD.


Do przekroczenia granicy z Portugalią musi być ważny dowód osobisty.
Do Portugalii Polacy wyjeżdżający w celach turystycznych nie potrzebują wizy


Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Portugalskiej do 90 dni jest paszport bądź nowy dowód osobisty.


145. REPUBLIKA ŚRODKOWOAFRYKAŃSKA

Uwaga: Od wyborów parlamentarnych i prezydenckich w 2005 r. sytuacja w Republice Środkowoafrykańskiej stopniowo stabilizuje się. Jednak w końcu 2006 r. na północy kraju okresowo wybuchały walki z rebeliantami. W każdej chwili możliwy jest wybuch zamieszek lub walk zbrojnych. W stolicy i innych większych miastach od godziny 21.00 do świtu obowiązuje godzina policyjna. Tereny na pograniczu z Czadem i Sudanem należą do bardzo niebezpiecznych z uwagi na działające w tych okolicach uzbrojone bandy, dlatego odradza się turystom planowanie jakichkolwiek podróży po Republice Środkowoafrykańskiej.

Obywatele polscy udający się do Republiki Środkowoafrykańskiej obowiązani są mieć wizy pobytowe i tranzytowe. Można je otrzymać w placówkach dyplomatycznych tego państwa, np. w Niemczech, Francji lub Rosji. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy. Przy wjeździe służby graniczne mogą żądać okazania biletu powrotnego.

146. REPUBLIKA POŁUDNIOWEJ AFRYKI
Obywatele RP mający paszporty zwykłe mogą wjeżdżać bez wiz i przebywać na terytorium Republiki Południowej Afryki jednorazowo do 30 dni. Osoby udające się na pobyt dłuższy lub w celu podjęcia pracy są obowiązane posiadać wizę, którą można uzyskać w każdej placówce dyplomatyczno-konsularnej RPA za granicą. Na przejściach granicznych RPA wizy nie są wydawane. Przy wjeździe wymagany okres ważności paszportu powinien być dłuższy od okresu ważności wizy co najmniej o 6 miesięcy. Przekraczając granicę, należy okazać bilet powrotny. Nie ma obowiązku udokumentowania określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu, ale przy ubieganiu się o wizę oraz przy wjeździe może być wymagane okazanie zaproszenia lub rezerwacji hotelowej. W paszporcie musi być co najmniej jedna strona przeznaczona na wizy, całkowicie wolna od wszelkich stempli, wiz itp. Przy wjeździe władze imigracyjne zamieszczają w paszporcie podróżnego zezwolenie na pobyt w RPA (do 30 dni) w postaci naklejki. Brak wolnej strony w paszporcie powoduje odmowę wjazdu do RPA i bezwarunkowy powrót pasażera do miejsca, z którego rozpoczął podróż.

147. ROSJA
Od 1 czerwca 2007 r. obowiązuje Umowa między Wspólnotą Europejską a Federacją Rosyjską o ułatwieniach w wydawaniu wiz obywatelom Unii Europejskiej i Federacji Rosyjskiej. Umowa nie obejmuje Królestwa Danii, Irlandii oraz Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Umowa ta ma charakter nadrzędny w stosunku do Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o warunkach podróży obywateli Rzeczypospolitej Polskiej i obywateli Federacji Rosyjskiej z 18 września 2003 r. i przewiduje na zasadzie wzajemności szereg ułatwień w uzyskiwaniu wiz przez określone kategorie obywateli UE, a więc także i obywateli polskich, planujących pobyt nie dłuższy niż 90 na każde 180 dni.

Umowa wprowadza jednolitą opłatę za rozpatrzenie wniosku wizowego, tj. 35 EUR zarówno dla wiz jednokrotnego, jak i wielokrotnego wjazdu. Zwolnienia z opłat wizowych dotyczą m. in. bliskich krewnych obywateli UE lub Federacji Rosyjskiej legalnie zamieszkujących na terytorium Federacji Rosyjskiej lub państw członkowskich, studentów, którzy odbywają podróż w celu podjęcia nauki lub odbycia szkoleń, osób biorących udział w działaniach naukowych, kulturalnych i artystycznych, w tym w programach uniwersyteckich, imprezach sportowych, uczestników oficjalnych programów wymiany miast partnerskich oraz osób wyjeżdżających z przyczyn humanitarnych. Uwaga: Opłata zostaje podwyższona do 70 EUR w sytuacjach, kiedy wnioskodawca składa wniosek wizowy oraz stosowne dokumenty w terminie trzech dni przed planowaną datą wyjazdu. Nie dotyczy to m.in. wniosków składanych z przyczyn humanitarnych, np. w związku ze śmiercią bliskich krewnych (zgodnie z definicją umowy) lub koniecznością poddania się pilnemu zabiegowi medycznemu.
Z dniem 1 czerwca 2007 r. przestał obowiązywać przepis umowy dwustronnej między Polską a Federacją Rosyjską z 2003 r., umożliwiający otrzymywanie bezpłatnych wiz przez obywateli polskich, zamieszkałych na stałe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podróżujących do Obwodu Kaliningradzkiego, z wyjątkiem wymienionych w umowie WE – Federacja Rosyjska kategorii podróżnych, korzystających z tego rodzaju zwolnień. Zgodnie z ustaleniami umowy WE – Federacja Rosyjska, wnioski wizowe będą rozpatrywane w terminie do 10 dni kalendarzowych od dnia wpłynięcia wniosku w odniesieniu do wszystkich wnioskodawców. W razie konieczności przeprowadzenia dokładniejszej analizy wniosku urzędy konsularne mają prawo przedłużyć ten okres do 30 dni kalendarzowych. W nagłych przypadkach termin podjęcia decyzji może wynieść do trzech dni roboczych. Tekst umowy (wersja polska) Okres ważności paszportu powinien obejmować co najmniej okres zamierzonego pobytu. Przy wjeździe do Rosji nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego ani określonej ilości środków finansowych.
Obywatele polscy, którzy mają ważne bilety uprawniające do podróży do państwa docelowego lub inne dowody potwierdzające tranzytowy cel podróży i dokumenty uprawniające do wjazdu do państwa docelowego, przejeżdżają przez terytorium Rosji do państwa docelowego w ramach okresu ważności tych dokumentów oraz z powrotem na podstawie ważnych dokumentów stwierdzających tożsamość, bez obowiązku posiadania rosyjskich wiz tranzytowych. W przypadkach tych czas przejazdu tranzytem nie może być dłuższy niż 10 dni, licząc od dnia wjazdu do Rosji. Powyższa zasada tranzytu nie ma zastosowania w odniesieniu do obywateli polskich udających się do Republiki Litewskiej przez terytorium Obwodu Kaliningradzkiego FR.
Obywatele polscy mający zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony lub kartę stałego pobytu na terenie Rosji na podstawie tychże zezwoleń lub kart oraz ważnego dokumentu stwierdzającego tożsamość wjeżdżają, przebywają i wyjeżdżają z Rosji w okresie ich ważności bez obowiązku posiadania wiz.
Podczas przekraczania granicy Rosji (przy podróży przez Białoruś – granicy białoruskiej) należy wypełnić tzw. kartę migracyjną. Stanowi ona podstawę do zameldowania w miejscu pobytu (na jej odwrocie stawiany jest stempel potwierdzający zameldowanie). W przypadku nieotrzymania karty należy się o nią upomnieć. Kartę należy zachować do czasu opuszczenia Rosji.
Obywatele polscy, którzy w trakcie pobytu w Rosji utracili dokumenty stwierdzające tożsamość, mogą opuścić ten kraj na podstawie nowych dokumentów wydanych przez przedstawicielstwo dyplomatyczne lub urząd konsularny, bez obowiązku uzyskania wiz wyjazdowych.
Cudzoziemcy, w tym obywatele polscy, zamierzający wyjechać z Obwodu Kaliningradzkiego do Polski przez drogowe przejścia graniczne często narażeni są na długotrwałe oczekiwanie w kolejce na wjazd na teren przejścia granicznego. W kolejkach do wyjazdu działają oszuści oferujący możliwość przekroczenia granicy poza kolejnością po wniesieniu nieformalnej opłaty, co jest działaniem całkowicie bezprawnym. Nie zaleca się wykorzystywania terytorium Obwodu Kaliningradzkiego do przejazdów tranzytowych do Republiki Litewskiej.
Przekroczenie okresu pobytu w Rosji wskazanego w wizie może być karane grzywną nakładaną w trybie administracyjnym i wiąże się z poważnymi trudnościami w opuszczeniu jej terytorium. Wymaga to uzyskania nowej wizy, którą w zasadzie można otrzymać tylko w organach meldunkowych (tzw. OWIR) miejsca zameldowania lub w wyjątkowym przypadku w punkcie konsularnym na lotnisku Szeremietiewo II – w przypadku odlotu z tego lotniska. Opłata konsularna za wydanie takiej wizy wynosi 25 USD.


Do przekroczenia granicy z Rumunią musi być ważny dowód osobisty.
Do Rumunii Polacy wyjeżdżający w celach turystycznych nie potrzebują wizy


Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Rumunii do 90 dni jest paszport bądź nowy dowód osobisty.

149. RWANDA
Od obywateli RP wymagane są wizy. Istnieje możliwość uzyskania wizy na granicy. Opłata za wizę pobytową do 30 dni wynosi 50 USD, za tranzytową 30 USD. Do aplikacji wizowej potrzebne są dwie fotografie, zaproszenie lub list informujący o celu pobytu. Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego ani określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu. Osoby mające w paszporcie wizę rwandyjską mogą mieć problemy przy przekraczaniu granicy z Demokratyczną Republiką Konga.

150. SAINT LUCIA
Przy wjeździe do Saint Lucia obywateli polskich nie obowiązują wizy (przy pobytach do 180 dni). Paszport musi być ważny przynajmniej 6 miesięcy od daty wjazdu. Istnieje obowiązek okazania biletu powrotnego lub na dalszą podróż. Nie wymaga się określonej kwoty pieniędzy na czas pobytu; koszt dziennego utrzymania turysty wynosi minimum 50 USD. Przy wyjeździe obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości 20 USD.

151. SAINT VINCENT I GRENADYNY
Przy wjeździe na wyspy Saint Vincent i Grenadyny w celach turystycznych obywateli polskich nie obowiązują wizy. Czas pobytu określa przy wjeździe urzędnik kontroli granicznej. Paszport w chwili wjazdu musi być ważny jeszcze przynajmniej przez 6 miesięcy. Istnieje obowiązek okazania biletu powrotnego lub biletu na dalszą podróż oraz środków finansowych wystarczających na utrzymanie podczas pobytu. Kwota pieniędzy na dzień pobytu nie została określona.

152. SALWADOR
Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli RP przy pobytach do 90 dni. Nie dotyczy to przyjazdu na pobyt stały lub w celu podjęcia pracy. Paszport powinien zachowywać ważność w dniach wjazdu i wyjazdu. Turysta powinien dysponować kwotą 150 USD na każdy dzień pobytu. Służby imigracyjne mogą zażądać okazania biletu powrotnego lub umożliwiającego kontynuację podróży. Turystów podróżujących samolotem obowiązuje przy wyjeździe opłata lotniskowa w wysokości 30 USD. Opłata za przekraczanie granicy lądowej wynosi ok. 3 USD.

153. SAMOA
Wizy nie są wymagane na wjazd i pobyt do 60 dni w celach: turystycznych, odwiedzin, tranzytu, a także udziału w spotkaniach i konferencjach organizowanych przez władze Samoa. Wymagane są: ważność paszportu co najmniej 6 miesięcy ponad przewidywany okres pobytu, bilet na powrót lub dalszą podróż, odpowiednie środki utrzymania oraz potwierdzenie zakwaterowania. Osoby prag¬ące przedłużyć pobyt ponad 60 dni muszą złożyć wniosek bezpośrednio do Visa Section, Immigration Division, Ministry of Foreign Affairs, Government of Tonga, PO Box 352 Nuku’alofa, tel. 00676 26 970/26 969, faks 00676 26 971/23 360, e-mail:
visatonga@yahoo.com. Zaleca się posiadanie w paszporcie wielokrotnej wizy do Australii. W celu zalegalizoania wjazdu na Samoa w celach innych niż wyżej wymie¬nione obywatele RP powinni skontaktować się z Ambasadą Samoa w Brukseli: Avenue de l’Oree 20, Belgium 1050, tel. (00322) 660-8454, faks (00322) 675-0336, e-mail: samoa.emb.bxl@skynet.be.

154. SAN MARINO
Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu na terytorium San Marino jest paszport bądź dowód osobisty (starego i nowego wzoru – ten drugi ważny do końca 2007 r.). Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument podróży jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości (szczególną uwagę w przypadku starych dowodów osobistych należy zwrócić na aktualność zdjęcia). Paszport powinien być ważny minimum 3 miesiące dłużej niż planowany okres pobytu za granicą. Jeśli planuje się pobyt dłuższy niż 10 dni, należy zgłosić swój pobyt w oddziale ds. cudzoziemców miejscowej żandarmerii.

155. SENEGAL
Obywatele polscy udający się do Republiki Senegalu muszą mieć ważną wizę zarówno na podróż turystyczną, jak i na przejazd tranzytem. Nie wydaje się wiz na lotnisku, a turyści przylatujący bez ważnej wizy nie są wpuszczani na terytorium Senegalu. W Polsce wizę na pobyt krótki można uzyskać w Konsulacie Francji. Konsul może prosić o okazanie zaproszenia lub potwierdzonej rezerwacji hotelu (stosowane wymiennie). Wymagany okres ważności paszportu wynosi 5 miesięcy ponad okres planowanego pobytu. Przy przekraczaniu granicy formalnie obowiązuje okazanie biletu powrotnego. Turysta powinien mieć wystarczające środki na utrzymanie, nie trzeba ich jednak okazywać służbom granicznym. Osoby podejmujące pracę lub przedłużające swój pobyt muszą uzyskać stosowne zezwolenia wydawane w MSW. Funkcjonariusze policji i żandarmerii uprawnieni są do kontrolowania dokumentów cudzoziemców, dlatego zaleca się noszenie przy sobie kserokopii paszportu z ważną wizą.

156. SERBIA
W 2003 r. rząd Serbii zniósł jednostronnie obowiązek wizowy dla obywateli RP w przypadku pobytów do 90 dni.

157. SESZELE
Od obywateli polskich wymagana jest wiza pobytowa, którą można uzyskać na lotnisku na wyspie Mahe na podstawie biletu powrotnego oraz książeczki szczepień. Koszt wizy to 20 USD. Należy podać adres planowanego miejsca pobytu, jak również dysponować odpowiednimi do czasu pobytu środkami finansowymi (gotówka, karty kredytowe, czeki podróżne). Pierwsza wiza wydawana jest na 30 dni, z możliwością przedłużenia jej ważności do 1 roku. Przy wylocie pobierana jest opłata lotniskowa w wysokości 40 USD.

158. SIERRA LEONE
Wizy wystawiane są przez placówki dyplomatyczne Sierra Leone, np. w Moskwie czy w Belgii (Bruksela, 410, av. de Tervuren, tel. 00322/771 00 53). Turysta powinien dysponować środkami wystarczającymi na utrzymanie, nie trzeba ich jednak okazywać służbom granicznym. Możliwe jest przekroczenie granicy od strony Gwinei.

159. SINGAPUR
Od 3 maja 2005 r. obywatele polscy mogą wjeżdżać do Singapuru i przebywać w nim do 90 dni bez wizy. Wymagana ważność paszportu przy wjeździe wynosi minimum 6 miesięcy. Przy wjeździe na terytorium Singapuru należy mieć bilet powrotny lub na dalszą podróż. Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu.
Uwaga: Planując dłuższy pobyt (do 90 dni), należy zwrócić uwagę na dozwolony okres pobytu, jaki został wpisany przez służby graniczne do paszportu (pieczątka social visit pass) przy przekraczaniu granicy: na lotnisku – 30 dni, przy przejeździe drogą lądową z Malezji – 14 dni. W razie konieczności przedłu¬żenia pobytu poza okres wpisany do paszportu w ramach social visit pass obywatele RP mogą to uczynić w trakcie pobytu w Singapurze w Immigration and Checkpoint Authority (szcze¬góły na stronie internetowej:
http://app.ica.gov.sg/index.asp).
PRZEPISY CELNE. Nie ma ograniczeń co do wwozu i wywozu pieniędzy. Zgodnie z singapurskimi przepisami celnymi całko¬witym zakazem wwozu objęte są:
– alkohole i papierosy oznaczone Singapore duty not paid;
– papierosy oznaczone symbolem „E” na opakowaniach;
– guma do żucia (z wyjątkiem gumy do żucia w celach lecz¬niczych);
– tytoń do żucia;
– zapalniczki w kształcie pistoletów;
– kontrolowane leki i środki psychotropowe;
– zagrożone gatunki zwierząt i produkty z nich;
– sztuczne ognie, petardy i inne fajerwerki;
– obsceniczne artykuły, publikacje, nagrania wideo i software;
– reprodukcje/kopie publikacji objętych prawami autorskimi;
– materiały o charakterze buntowniczym i wywrotowym.
Przy wwozie z opłat celnych i podatku od towarów i usług GST (odpowiednik podatku VAT) zwolnione są przedmioty nowe, prezenty, towary żywnościowe o łącznej wartości nie przekra¬czającej 300 SGD, a w przypadku osób poniżej 18. roku życia – o wartości nie przekraczającej 100 SGD. Osoba pełnoletnia może wwieźć do Singapuru bez cła 1 l alkoholu wysokopro¬centowego, 1 l wina, 1 l piwa. Zwolnienia z opłat celnych i podatku GST dotyczące wwozu alkoholu nie obejmują pod¬róż¬nych wjeżdżających do Singapuru z Malezji. Zwolnieniu z opłat celnych i podatku GST nie podlegają papierosy. Nie¬zgło¬szenie do odprawy celnej towarów objętych cłem i podatkiem GST podlega karze w wysokości do 5000 SGD. Przy wyjeździe z Singapuru można uzyskać zwrot podatku GST za towary zakupione na terenie tego kraju. Podatek GST wynosi 5 proc. Zwrot podatku przysługuje za towary zakupione na łączną wartość ponad 300 SGD w specjalnie oznakowanych sklepach i wywiezione z terytorium Singapuru w okresie maksymalnie 2 miesięcy od daty zakupu. Przy zakupach towarów w tych sklepach należy przedstawić paszport i wypełnić specjalne formularze.


Do przekroczenia granicy z Słowacją musi być ważny dowód osobisty. 
Na Słowację Polacy wyjeżdżający w celach turystycznych nie potrzebują wizy


Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Słowackiej do 90 dni jest paszport bądź nowy dowód osobisty.

161. SŁOWENIA
Obywatele polscy korzystają z praw przysługującym obywatelom Unii Europejskiej. Mogą wjeżdżać bez wiz i przebywać na terytorium Słowenii przez okres do 90 dni niezależnie od celu pobytu. Dokumentami uprawniającymi do wjazdu są: paszport lub dowód osobisty. Dowody osobiste starego formatu (książeczkowe) będą akceptowane jako doku¬menty podróży do 31.12.2007 r. Przed wyjazdem należy upewnić się, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie i pozwala na stwierdzenie tożsamości

162. SOMALIA
Od 1991 r. Somalia jest pogrążona w chaosie. W 2004 r. główne klany porozumiały się na emigracji w Kenii w sprawie powołania tymczasowych władz Somalii, tj. parlamentu, prezydenta i rządu. Mimo formalnego opuszczenia Nairobi przez somalijskie władze w czerwcu 2005 r. nadal nie mają one stałej siedziby na terenie Somalii. Trudno też mówić o jakimkolwiek funkcjonowaniu administracji tego kraju. Żadna tzw. ambasada Somalii za granicą nie reprezentuje władz konstytucyjnych, a więc niejasna pozostaje sprawa legalnego wystawiania wiz. Kraj jest podzielony na liczne strefy wpływów, kontrolowane przez przywódców klanów lub ugrupowań zbrojnych. Z punktu widzenia bezpieczeństwa – jedynie terytorium samozwańczego Somalilandu (północnozachodnia część Somalii) jest w miarę bezpieczne. W październiku 2005 r. odbyły się tam nawet wybory. Ponieważ społeczność międzynarodowa nie uznała władz tego terytorium, odradza się występowanie o wizy wjazdowe do Somalilandu. Identyczne zastrzeżenia mogą odnosić się do podobnego, półautonomicznego Puntlandu (północnowschodnia część Somalii).

163. SRI LANKA
Uwaga: W związku z pogarszającym się stanem bezpieczeństwa w Demokratyczno-Socjalistycznej Republice Sri Lanki Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca obywatelom polskim daleko idącą ostrożność przy podróżach do tego państwa oraz ścisłe stosowanie się do zaleceń służb porządkowych i organizatorów pobytów turystycznych. MSZ zaleca szczególnie powstrzymanie się od wyjazdów w północno-wschodnie regiony kraju. (Komunikat z 28.082006 r.)

Przy wjeździe do Sri Lanki wymagana jest wiza. Koszt wizy turystycznej (jednokrotnej, ważnej 3 miesiące) wynosi 48 USD; jest ona wydawana przez Ambasadę Sri Lanki w Warszawie. Władze lankijskie udzielają również obywatelom polskim bezpłatnych wiz wjazdowych w punkcie granicznym na lotnisku w Kolombo na okres 1 miesiąca. Okres ważności wizy można przedłużyć w miejscowych biurach imigracyjnych. Wjazdy w celach innych niż turystyczne, np. biznesowe czy tranzytowe, wymagają uzyskania odpowiedniego rodzaju wizy w Ambasadzie Sri Lanki w Warszawie. Dokumenty wymagane przy wizie turystycznej: paszport, jedna aplikacja i 2 zdjęcia. Przy wizie biznesowej: zaproszenie od firmy, pozostałe wymogi jak w przypadku wizy turystycznej. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi minimum rok. Konieczne jest posiadanie biletu powrotnego. Każdy cudzoziemiec powinien być wyposażony w środki finansowe w wysokości minimum 30 USD na dzień pobytu.

164. STANY ZJEDNOCZONE AMERYKI
Obywatele polscy muszą mieć wizę wydaną przez konsula Stanów Zjednoczonych; nie ma możliwości uzyskania wizy na granicy. Posiadanie wizy nie gwarantuje wjazdu do Stanów Zjednoczonych; ostateczną decyzję podejmuje urzędnik kontroli granicznej (Bureau of Citizenship and Immigration Services) i zdarza się, że obywatele polscy nie są wpuszczani do Stanów Zjednoczonych mimo ważnej wizy. Najczęstszym powodem nieudzielenia prawa wjazdu jest naruszenie przepisów imigracyjnych podczas poprzednich pobytów lub uznanie, że rzeczywisty cel wjazdu jest sprzeczny z celem deklarowanym podczas ubiegania się o wizę (np. osoba posiadająca wizę turystyczną wjeżdża z zamiarem osiedlenia się w Stanach Zjednoczonych lub podjęcia pracy). Obowiązek wizowy nie dotyczy posiadaczy prawa stałego pobytu w Stanach Zjednoczonych. Od 5 stycznia 2004 r. działają nowe przepisy imigracyjne. Na przejściach granicznych został wprowadzony automatyczny odczyt dokumentów (paszportów i wiz), podróżni są fotografowani, pobiera się odciski palców (skanowanie) – dane te są sprawdzane w kartotece służb imigracyjnych. Osoby zatrzymane podczas nielegalnego przekraczania granicy lub przebywające nielegalnie na terenie Stanów Zjednoczonych są deportowane. Procedurze deportacyjnej podlegają również osoby, które przebywając legalnie w Stanach Zjednoczonych, weszły w konflikt z prawem. Ponieważ ośrodków deportacyjnych jest niewiele, osoby oczekujące na deportację często są osadzane w więzieniach. Coraz częściej do Stanów Zjednoczonych przyjeżdżają studenci uczestniczący w programach pracy wakacyjnej (np. Work&Travel, Camp America, YMCA). Należy pamiętać, że faktyczne warunki uczestnictwa w takim programie określane są na miejscu, po przyjeździe. Umowy zawierane z pośrednikami w Polsce nie wiążą kontrahentów i pracodawców amerykańskich i nie dają podstawy prawnej do egzekwowania warunków w Stanach Zjednoczonych. Ważność paszportu powinna o 6 miesięcy przekraczać planowany okres pobytu w Stanach Zjednoczonych. Przy wjeździe nie ma formalnego obowiązku okazania biletu powrot¬nego, może on jednak być przydatny w razie wątpliwości urzędnika kontroli granicznej. Nie jest również wymagane posiadanie określonej kwoty pieniędzy.

165. SWAZILAND/SUAZI 
Obywatele polscy udający się do Swazilandu nie potrzebują wizy, na pobyt do 30 dni. Zezwolenie na wjazd uzyskuje się na przejściu granicznym.

166. SUDAN
Między Polską a Sudanem obowiązuje ruch wizowy. Nie ma możliwości otrzymania wizy na lotniskach i w portach w Sudanie. Ze względu na brak sudańskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego w Polsce o wizę tranzytową lub pobytową należy ubiegać się w sudańskim urzędzie konsularnym za granicą. W wyjątkowych przypadkach możliwe jest uzyskanie wizy blankietowej bez osobistego kontaktu z urzędem sudańskim, jednak wówczas formalności wizowe muszą być wcześniej dopełnione w MSW w Chartumie przez konkretną firmę lub obywatela sudańskiego. W tym celu muszą oni mieć kopię paszportu Polaka. Aby aplikować o wizę w Ambasadzie Sudanu w Kairze, potrzebna jest nota polskiej ambasady, 2 zdjęcia oraz paszport z okresem ważności nie krótszym niż 6 miesięcy. Wiza udzielana jest na 30 dni i kosztuje 100 USD. Łatwo jest uzyskać przedłużenie wizy pobytowej. Posiadanie wizy izraelskiej jest równoznaczne z odmową udzielenia promesy wizy sudańskiej. Aby uzyskać wizę z prawem do pracy lub w celu podjęcia nauki albo stażu, do wniosku wizowego należy dołączyć pismo z instytucji oferującej zatrudnienie lub stosowny dokument z uczelni sudańskiej. Przy wyjeździe władze Sudanu pobierają na lotnisku w Chartumie opłatę wyjazdową (departure fee) w wysokości 20 USD.

167. SURINAM
Przy wjeździe do Surinamu obywateli polskich obowiązują wizy pobytowe i tranzytowe. Aby otrzymać wizę turystyczną, należy wypełnić formularz wizowy i dołączyć dwa zdjęcia. Formularz można uzyskać również na lotnisku (koszt: 10 USD). Koszt wizy: pobytowa 60dniowa z prawem jednokrotnego przekroczenia granicy – 35 EUR, 60dniowa z prawem wielokrotnego przekroczenia granicy – 45 EUR, 6miesięczna z prawem wielokrotnego przekroczenia granicy – 105 EUR, roczna turystycznobiznesowa – 135 EUR. Jeśli podróżuje się w celu innym niż turystyczny, wymagane jest zaproszenie. Wizy nie można uzyskać na granicy. O wizę można aplikować w Ambasadzie Surinamu w Hadze lub w Konsulacie Generalnym Surinamu w Amsterdamie. Bliższe informacje można uzyskać na stro¬nie internetowej:
www.surinfo.org. Wymagana kwota pieniędzy na każdy dzień pobytu nie jest określona. Paszport w chwili wjazdu na teren Surinamu musi być ważny co najmniej 6 miesięcy. Obowiązkowo należy okazać bilet powrotny.

168. SYRIA
Zarówno o wizy pobytowe, jak i tranzytowe na wjazd do Syrii należy aplikować w Ambasadzie Syrii w Warszawie. Przy wyjazdach grupowych, organizowanych przez polskie biura podróży współpracujące z ich odpowiedni¬kami w Syrii, możliwe jest uzyskanie wizy na granicy. Turyści udający się przez Syrię do Jordanii mogą otrzymać wizy tego kraju na granicy syryjskojordańskiej. Cudzoziemcy wjeżdżający z Syrii do Iraku muszą uzyskać stosowne zezwolenie w miejscowym biurze imigracyjnym (należy podać nazwę przejścia granicznego). Z uwagi na zdarzające się problemy z uzyskaniem wizy wjazdowej do Libanu (np. kobiety poniżej 30. roku życia) oraz brak libańskiej placówki dyplomatycznej w Syrii zalecane jest ubieganie się o wizę w Ambasadzie Libanu w Warszawie. Do wjazdu na terytorium Syrii uprawnia paszport ważny minimum 6 miesięcy. Przy wjeździe nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego. Nie ma również wymagań dotyczących posiadania określonej kwoty pieniędzy na pobyt. Przed przekroczeniem granicy należy się upewnić, czy w paszporcie nie widnieją wizy, pieczątki bądź inne wpisy w jakikolwiek sposób wiążące się z Izraelem (dotyczy to również wszelkich przedmiotów, np. rachunków, biletów komunikacji miejskiej) – w takim przypadku można zostać zawróconym z granicy. Przy wyjeździe po¬bierana jest opłata w wysokości 220 SYP.

169. SZWAJCARIA
Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu turystycznego do 90 dni jest paszport lub dowód osobisty. Nie ma bezwzględnego obowiązku okazywania biletu powrotnego, jednak szwajcarskie służby graniczne mogą zażądać jego okazania. Wymagany jest co najmniej 6miesięczny okres ważności paszportu, licząc od daty wjazdu. Osoby legitymujące się starymi paszportami ze zmianami w strukturze folii powinny liczyć się z możliwymi nieprzyjemnościami (podejrzenie o odklejenie folii i sfałszowanie dokumentu). Nie ma formalnego obowiązku posiadania określonej kwoty pieniędzy na dzień pobytu, jednak władze graniczne mają prawo zażądać ich okazania przy wjeździe (z reguły wystarczy okazanie ważnej karty kredytowej), gdy np. zachodzi podejrzenie, że wjeżdżający nosi się z zamiarem podjęcia nielegalnej pracy (w bagażu ma narzędzia lub ubrania robocze). Dodatkowe informacje w wersji elektronicznej dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych
www.msz. gov.pl w dziale Informacje konsularne – „Informacje dla obywateli polskich udających się do innych krajów Unii Europejskiej”.
Pobyt powyżej 90 dni. Przyjazd na dłużej niż 90 dni wymaga uzyskania wizy w Ambasadzie Szwajcarii w Warszawie. Na po¬byt dłuższy niż 3 miesiące wymagane jest uzyskanie pozwolenia władz kantonalnych lub federalnych.
1. Uczniowie, studenci. Osoby zamierzające podjąć naukę (dotyczy to wszystkich poziomów szkół oraz kursów językowych) muszą na życzenie władz szwajcarskich udokumentować środki finansowe wystarczające na utrzymanie się w Szwajcarii (wyma¬ga się z reguły okazania środków finansowych w wysokości ok. 2000 CHF miesięcznie – w praktyce może wystarczyć np. przed¬stawienie dowodu opłaconego czesnego i okazanie kart kre¬dytowych, najlepiej: VISA, Eurocard, Diners Club, American Express). Dodatkowo wymagane jest wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego. Aby uzyskać pozwolenie na pobyt, należy okazać dokument stwierdzający przyjęcie na uczelnię lub do szkoły. Pozwolenie na pobyt wystawiane jest na czas trwania nauki (w przypadku gdy nauka trwa ponad rok, pozwolenie wystawiane jest na okres 12 miesięcy, przy czym możliwe jest przedłużanie go). Szwajcaria objęta jest m.in. ogólnoeuropejskimi programami Erasmus i Comett.
2. Emeryci i renciści zainteresowani dłuższym lub stałym pobytem powinni wykazać się tzw. bliskim kontaktem ze Szwajcarią, tzn. udokumentować wcześniejsze podróże (np. regularne spędzanie urlopów) lub wskazać członków rodziny na stałe mieszkających w Szwajcarii. Ważną podstawą do udzielenia zezwolenia na pobyt może być udokumentowane szwajcarskie pochodzenie rodziców, dziadków lub pradziadków.
3. Osoby zamierzające osiąść na stałe w Szwajcarii winny wykazać się definitywnym zakończeniem wszelkiej działalności zawodowej (z wyłączeniem czynności związanych z zarządzaniem własnym majątkiem – władze szwajcarskie mogą zażądać okazania źródła pochodzenia majątku; dotyczy to zasadniczo majątku o wartości powyżej 100 tys. CHF). Posiadanie nieruchomości w Szwajcarii nie stanowi wyłącznej podstawy do uzyska¬nia pozwolenia na pobyt. Praca. Dostęp do szwajcarskiego rynku pracy dla obywateli nowych krajów członkowskich UE, w tym obywateli polskich, re¬guluje protokół dodatkowy do umowy między Szwajcarią i UE o swobodnym przepływie osób i dostępie do rynku pracy. Jego ustalenia oznaczają stopniowe otwieranie rynku pracy dla tychże obywateli i określają wielkość kontyngentu na poszczególne lata. Do zatrudnienia wymagana jest wstępna zgoda Kantonal¬nego Urzędu ds. Przemysłu, Rzemiosła i Pracy (KIGA – Kanto¬nales Amt für Industrie, Gewerbe und Arbeit). Do chwili wejścia w życie protokołu dodatkowego (najwcześniej w pierwszym kwartale 2006 r.) wobec obywateli nowych państw UE stosowa¬ne są identyczne jak dla obywateli państw trzecich uregulowania dotyczące dostępu do rynku pracy. W pełni swobodny dostęp do szwajcarskiego rynku pracy dla obywateli nowych państw UE, a więc także Polski, nastąpi po 30 kwietnia 2011 r. W każdym z kantonów Urzędy ds. Migracji (Migrationsamt) udzielają szczegółowych informacji osobom zainteresowanym podjęciem pracy w Szwajcarii. Informację można także uzyskać na stronach internetowych:
www.imes.admin.ch oraz www.europa.admin. ch. Zainteresowani pracą w Szwajcarii zwracają się bezpośrednio do pracodawcy, który występuje następnie do władz o zgodę na zatrudnienie.

170. SZWECJA
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Królestwa Szwecji do 90 dni jest paszport bądź nowy dowód osobisty.

171. TADŻIKISTAN
Uwaga: W związku z miejscowymi uwarunkowaniami (w tym z możliwością zagrożenia terroryzmem) wzmocniono kontrolę ruchu osobowego wewnątrz kraju. Obcokrajowcy powinni zawsze mieć przy sobie paszport z wizą. Obywatele Polski podróżujący do Tadżykistanu objęci są obowiązkiem wizowym. Wizę można uzyskać w Ambasadzie Tadżykistanu w Berlinie lub Moskwie, podając cel wyjazdu. Można ją także otrzymać w ambasadach Tadżykistanu w krajach ościennych. Na wizę czeka się ok. dwóch tygodni. Na miejscu jest możliwość przedłużenia jej. Nielegalne przedłużenie pobytu poza liczbę dni określonych w wizie grozi wysoką karą pieniężną nakładaną przez straż graniczną, a nawet wszczęciem postępowania sądowego. Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego ani określonej kwoty na każdy dzień pobytu

172. TAJLANDIA
Obywatele polscy udający się w celach turystycznych do 30 dni do Tajlandii nie są objęci obowiązkiem wizowym. W zagranicznych placówkach dyplomatyczno-konsularnych Tajlandii można otrzymać wizę, jeżeli chcemy przebywać w Tajlandii dłużej niż 30 dni, wizę turystyczną do 60 dni, wizę dla nieimigrantów (non-immigrant visa) do 90 dni, zależnie od celu pobytu (udział w szkoleniu, studia itd.). Z uwagi na zmieniające się warunki wydawania wiz należy jednak przed wyjazdem potwierdzić obowiązujące przepisy w Ambasadzie Królestwa Tajlandii. Od 2003 r. Tajlandia znacznie zaostrzyła sankcje za wykonywanie pracy bez urzędowego zezwolenia, nawet wobec zagranicznych przewodników turystycznych. Za stwierdzone łamanie tego przepisu grozi kara więzienia lub deportacja. Uzyskanie wizy na ponad 90 dni wymaga uprzedniej zgody tajskich władz imigracyjnych. Obywatele polscy mają możliwość uzyskania wizy do 15 dni pobytu (wliczając dzień wjazdu i wyjazdu) na 23 przejściach granicznych, m.in. w międzynarodowych portach lotniczych w Bangkoku, Chiang Mai, Hat Yai, Phuket, Krabi czy Samui oraz na niektórych przejściach lądowych – pełna lista aktualizowana jest na stronie internetowej MSZ Tajlandii:

www.mfa.go.th (uwaga: nie ma możliwości uzyskania wizy na przejściu lądowym z Kambodżą.) W tym celu przy wjeździe należy wypełnić aplikację wizową w języku angielskim, wnieść opłatę za wizę w wysokości 1000 BHT, załączyć 1 fotografię, wykazać się posiadaniem biletu powrotnego lub biletu do innego kraju w ciągu następnych 15 dni (14 nocy) oraz wystarczającej ilości środków płatniczych na pobyt – ok. 20 000 BHT na osobę (dotyczy to osób powyżej 12. roku życia). Wizę 15-dniową można przedłużyć jednorazowo o 7 dni. O przedłużenie pobytu (wizy) należy ubiegać się wyłącznie w Tajskim Biurze Imigracyjnym (opłata za wniosek wynosi 1900 BHT). Wniosek należy złożyć osobiście. Należy wystrzegać się korzystania z nielegalnie oferowanych przez biura podróży lub pośredników usług w zakresie przedłużania ważności wizy. Policja i straż graniczna nie uznają wiz uzyskanych w ten sposób i uważają je za sfałszowane, za co grozi aresztowanie. Osoby o niedbałym i nieestetycznym wyglądzie mogą nie uzyskać zgody na wjazd.
Uwaga: Przy wjeździe wymagany i bezwzględnie przestrzegany jest co najmniej 6-miesięczny okres ważności paszportu (liczony od daty planowanego opuszczenia Tajlandii). Niespełnienie tego warunku jest jednoznaczne z odmową wjazdu – osoby takie są z reguły zawracane do portu macierzystego. Naraża to pasażera na dodatkowe, wysokie koszty.
Opłata lotniskowa (przy wylocie) wynosi 700 BHT (z reguły jest ona wliczona w cenę biletu), a na liniach krajowych – od 50 do 200 BHT, zależnie od lotniska.
www.omanet.om/english/useful/ visa_new.asp). Wizy dla pozostałych kategorii podróżnych (np. wizy dla dziennikarzy czy ekip telewizyjnych, wizy z prawem do pracy) wymagają tzw. sponsoringu, czyli poparcia ze strony instytucji zapraszającej bądź zgody właściwych omańskich władz i są wydawane przez przedstawicielstwa dyplomatyczne Omanu za granicą. Paszport cudzoziemca ubiegającego się o jednokrotną wizę omańską powinien być ważny przez okres co najmniej 6 miesięcy, licząc od daty uzyskania wizy (1 rok w przypadku wizy wielokrotnej). Przy wydawaniu wiz na lotnisku nie wymaga się okazania biletu powrotnego. Nie ma obowiązku wykazania się środkami pieniężnymi na każdy dzień pobytu. Nie ma ograniczeń ilościowych dotyczących zarówno wwozu, jak i wywozu środków płatniczych, chyba że ich ilość wskazuje na ewentualne pochodzenie z nielegalnych źródeł.

173. TAJWAN
Obywatele polscy podróżujący na Tajwan muszą mieć wizę. Można ją uzyskać za pośrednictwem Biura KulturalnoGospodarczego Tajpej w Warszawie (ul. Koszykowa 54, tel. 022 630 84 38, faks 022 630 84 31) lub w odpowiednikach tego biura w innych krajach i na przejściach granicznych (międzynarodowe porty lotnicze w stolicy kraju Tajpej i w Kaohsiung). Należy mieć ważny przez co najmniej pół roku paszport, bilet na powrót lub na dalszą podróż oraz 2 fotografie paszportowe. Opłata za wizę wydaną na lotnisku wynosi 2000 TWD. Kwestionariusz wizowy należy wypełnić w języku angielskim. Wydawane na lotniskach wizy uprawniają do pobytu na Tajwanie przez 30 dni i nie można ich przedłużyć.

174. TANZANIA
Wizę pobytową można uzyskać w przedstawicielstwach dyplomatycznokonsularnych Tanzanii, a także na głównych przejściach granicznych. Wizy pobytowe – turystyczna i tranzytowa – kosztują 50 USD/EUR, podobnie wiza biznesowa (dowód wniesienia opłaty należy zachować do kontroli). Podróżujący liniami lotniczymi przy przejeździe tranzytem nie muszą mieć wizy, o ile nie zamierzają opuszczać sali tranzytowej i mają dokumenty wymagane przy wjeździe do tego kraju. Tanzania jest krajem związkowym, obejmującym część kontynentalną, czyli dawną Tanganikę (w tym wyspę Mafia), oraz autono¬miczny Zanzibar, czyli wyspy Pemba i Unguja. Wiza jest ważna na całym terytorium państwa. Cudzoziemców obowiązuje jednak lokalna kontrola paszportowa (bez opłat wizowych) i celna przy wjeździe i przy opuszczaniu wysp Zanzibaru.

Paszport musi być ważny co najmniej 3 miesiące od chwili przekroczenia granicy. Warunkiem wjazdu jest okazanie biletu powrotnego lub wykazanie się posiadaniem środków wystarczających na jego zakup oraz na sfinansowanie kosztów pobytu (kwota wymagana na dzień pobytu nie jest określona). Kwoty te należy wpisać do wniosku wizowego.

175. TIMOR WSCHODNI
Obowiązek wizowy dotyczy przyjazdów pobytowych i tranzytowych obywateli polskich. Wizy uzyskuje się na granicy (koszt 30 USD). Przy wjeździe paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty wystawienia wizy. Na żądanie urzędnika imigracyjnego należy okazać bilet powrotny lub uprawniający do dalszej podróży.

176. TOGO
Obywatele polscy udający się do Republiki Togo muszą mieć ważną wizę zarówno na podróż turystyczną, jak i na przejazd tranzytem. Wizę można uzyskać w przedstawicielstwach dyplomatycznych i konsularnych Togo (w Polsce brak). Starając się o wizę, należy przedstawić powrotny bilet lotniczy lub środki finansowe na jego zakup, na przykład w postaci kaucji wpłaconej do banku lub biura podróży. Wizę można również uzyskać na przejściach drogowych Togo z Ghaną oraz Beninem.

177. TONGA
Wymagane jest uzyskanie wizy przed wjazdem. Wizę można uzyskać w przedstawicielstwie Tonga w Londynie:Tonga High Commission, 36 Molyneux Street, London W1H 6AB, tel. 004420/7724 5828, fax: 004420/77239074 lub w Konsulacie Honorowym Tonga w Sydney, 158 Pacific Highway, North Sydney 2059, tel. 00612/9929 8794, fax 00612/9929 6778. Należy przedstawić bilet powrotny i dowód posiadania wystarczającej ilości środków finansowych na pobyt. Bliższe informacje można uzyskać w sekcji wizowej MSZ Tonga: e-mail:
visatonga@yahoo.com

178. TRYNIDAD I TOBAGO

Uwaga: Wspólnota Państw Karaibskich - CARICOM (Antigua i Barbuda, Barbados, Dominika, Gujana, Jamajka, St. Kitts i Nevis, St. Lucia, Grenada, Trynidad i Tobago oraz St. Vicent i Grenadyny), z powodu mistrzostw świata w krykiecie, zawiesza dotychczasowe ustalenia ws. wiz i ruchu bezwizowego na okres od 15 stycznia do 15 maja 2007 roku. Na ten czas wprowadza się wizy specjalne, które są ważne na pobyt we wszystkich państwach CARICOM.

O wizy do tych państw obywatele RP mogą występować w przedstawicielstwie Barbadosu w Londynie (Barbados High Commission), 1 Great Russell Street, London WC 1B 3ND, tel: (020) 7631 4975, fax: (020) 7323 6872, e-mail: london@foreign.gov.bb. Aplikacje wizowe można pobrać pod adresem: www.caricom.org".

Obywateli polskich nie obejmuje obowiązek wizowy przy wjeździe na terytorium Trynidadu i Tobago w celu turystycznym, na pobyt do 30 dni. Aby uzyskać wizę na dłuższy pobyt, należy złożyć w Ambasadzie Wielkiej Brytanii w Polsce dwa wypełnione wnioski wizowe (dostępne na stronie: http://www.gov.tt), dwa zdjęcia paszpor¬towe, ważny paszport (do wglądu) oraz kserokopię paszportu, potwierdzenie zakwaterowania na Trynidadzie, wyciąg z kon¬ta bankowego potwierdzający posiadanie środków na wydatki związane z pobytem, potwierdzenie zatrudnienia i/lub na¬uki w Polsce, rezerwację biletu powrotnego. Opłata wynosi 120 PLN (plus opłata za teleks 60 PLN) – płatne przy składaniu dokumentów. Dokumenty można składać od poniedziałku do piątku w godzinach 8.30–10.00. Procedura wydawania wniosku wizowego przez Ambasadę Wielkiej Brytanii trwa ok. 3 tygodni. Wniosek można również złożyć w Ambasadzie Trynidadu i Tobago w Caracas; czas oczekiwania – 14 dni roboczych. W placówkach dyplomatycznych tego kraju za granicą wiza turystyczna kosztuje 10 USD. Przy przekraczaniu granicy trzeba okazać bilet powrotny, rezerwację hotelową, a także środki finansowe potrzebne na czas pobytu (ich wysokość nie została określona). Wymagany okres ważności paszportu wynosi 6 miesięcy.

179. TUNEZJA
Od obywateli polskich wymagane są wizy bez względu na kraj zamieszkania. Obywatele polscy niezależnie od kraju, z którego rozpoczynają podróż, mogą wjeżdżać do Tunezji bez wizy tylko w ramach wyjazdów grupowych organizowanych przez biura podróży i pod warunkiem przekroczenia granicy wraz z grupą, zgodnie z listą pasażerów linii lotniczych. Powrót powinien nastąpić na tych samych zasadach. Od turystów przekraczających granice indywidualnie – nawet z wykupionymi w biurze podróży biletami i świadczeniami w ramach wycieczki – wymagane są wizy. Dotyczy to szczególnie osób przybywających do Tunezji promem. Wizy tranzytowe wydawane są na 24 godziny w tranzycie lotniczym i 48 godzin w tranzycie lądowym. Wizy wydawane są przez przedstawicielstwa dyplomatyczne i urzędy konsularne Tunezji. Maksymalny okres ważności wizy wynosi trzy miesiące. W przypadku przedłużenia pobytu należy przedstawić przedłużoną rezerwację hotelu lub zgodę osoby zapraszającej. Łącznie pobyt turystyczny nie może trwać dłużej niż 3 miesiące. Przy wjeździe nie wymaga się biletu powrotnego ani posiadania określonej kwoty na czas pobytu. Paszport powinien być ważny co najmniej 3 miesiące dłużej niż data deklarowanego powrotu. Wjazd do Tunezji powinien nastąpić na podstawie paszportu nie budzącego wątpliwości co do jego autentyczności. Wszelkie uszkodzenia mechaniczne dokumentu, zamazane dane osobowe, wizy czy pieczęcie mogą spowodować uciążliwą procedurę wyjaśniającą lub cofnięcie z granicy. Podjęcie pracy możliwe jest po uzyskaniu karty pracy i karty czasowego pobytu. Kartę pracy załatwia pracodawca w Ministerstwie ds. Zatrudnienia, przy czym firmy zagraniczne mają zagwarantowaną w statucie możliwość zatrudniania cudzoziemców. Kartę pobytu załatwia zainteresowany w wydziale ds. cudzoziemców w siedzibie gubernatora, na którego terenie znajdu¬je się zakład pracy. W przypadku podjęcia studiów obowiązuje ta sama procedura, z tym że o wizę pobytową lub kartę pobytu (w zależności od okresu nauki) występuje zainteresowany, załączając zgodę Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego i zaświadczenie z właściwej uczelni o gotowości przyjęcia na staż/studia. Wskazane jest uzyskanie zgody na pracę, studia, staż przed wyjazdem do Tunezji, ponieważ zmiana statusu pobytu z turystycznego na jeden z wymienionych może okazać się skomplikowana. W przypadku zawarcia małżeństwa z obywatelem Tunezji uzyskanie karty stałego pobytu następuje automatycznie po przedłożeniu kontraktu o zawarciu małżeństwa. Małżeństwo z obywatelką Tunezji wymaga uzyskania zgody Ministerstwa ds. Religijnych. Wniosek do ministerstwa de facto oznacza przejście na islam osoby składającej wniosek. 

180. TURCJA

Uwaga: 1.01.2005 r. przeprowadzono w Turcji denominację pieniądza polegającą na odrzuceniu sześciu zer. Stare pieniądze pozostawały w obiegu jedynie do końca 2005 r. Należy uważać przy wymianie pieniędzy, odbieraniu reszty itp., gdyż nowe banknoty mają taki sam kształt i wygląd (grafika, kolorystyka) jak stare, a różnią się jedynie nominałem.

Uwaga: W związku z ostatnimi zamachami terrorystycznymi w Republice Turcji MSZ zaleca obywatelom polskim planującym podróże do tego państwa zachowanie daleko idącej ostrożności, unikanie miejsc publicznych, takich jak targi i bazary, oraz niekorzystanie z publicznych środków transportu, nieuczestniczenie we wszelakiego rodzaju zgromadzeniach, mitingach, otwartych koncertach czy występach, jak również ścisłe stosowanie się do zaleceń władz tureckich i organizatorów pobytów turystycznych. (Komunikat z 29.08.2006 r.)

Od obywateli polskich wymagane są wizy uprawniające do wjazdu i pobytu na terenie Turcji. Wizę turystyczną można uzyskać przy wjeździe; koszt – 20 USD (lub 15 EUR). Wiza ta jest wizą wielokrotnego przekroczenia granicy wydawaną na 90 dni, bez prawa wykonywania pracy i nie może być przedłużona. Taką samą wizę uzyskuje się na przejazd przez Turcję tranzytem. W przypadku przedłużenia pobytu na podstawie wizy turystycznej należy liczyć się przy wyjeździe z koniecznością wniesienia kary pieniężnej w wysokości zależnej od przedłużenia czasu pobytu, nie mniejszej jednak niż 100 USD, oraz z zakazem ponownego wjazdu do Turcji przez okres równy okresowi nielegalnego pobytu na terenie Turcji. W skrajnych przypadkach, np. przedłużenia pobytu o parę miesięcy, możliwa jest również deportacja (na koszt osoby deportowanej) oraz zakaz wjazdu do Turcji na czas nieokreślony. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe do Turcji wynosi 6 miesięcy, przy czym zasada ta nie jest ściśle przestrzegana w przypadku turystów w grupach zorganizowanych (mających opłacone wcześniej świadczenia na czas pobytu i bilet powrotny na określony dzień). Paszport nie może wzbudzać podejrzeń co do jego autentyczności. Od osób przyjeżdżających do Turcji w ramach grup zorgani¬zowanych za pośrednictwem biur turystycznych nie wymaga się posiadania określonej kwoty środków pieniężnych. Osoby przyjeżdżające indywidualnie mogą być poproszone o okazanie środków finansowych na czas pobytu, przy czym zależy to głównie od woli urzędnika. O wizy innego rodzaju (w celu wykonywania pracy, nauki, wykonywania zawodu – np. wizy dla kierowców) należy ubiegać się w przedstawicielstwach dyplomatycznych Turcji (w Ambasadzie Turcji w Warszawie). Przy ubieganiu się o wizę do pracy należy przedłożyć zgodę na wykonywanie pracy przez obcokrajowca, którą wydaje Ministerstwo Pracy i Spraw Socjalnych Republiki Turcji. Osoby przebywające na terenie Turcji występują bezpośrednio do ministerstwa, natomiast osoby przebywające poza granicami Turcji – do tureckiego przedstawicielstwa dy¬plomatycznego we własnym kraju. Czas oczekiwania na zgodę wynosi 90 dni. Bliższe informacje podane są na stronie ministerstwa: www.csgb.gov.tr. Studenci uzyskują tzw. wizę studencką na podstawie akceptacji przez placówkę naukową. W każdym przypadku uzyskania wizy uprawniającej do pobytu przez okres dłuższy niż 30 dni należy wystąpić do miejscowego Wydziału ds. Obcokrajowców Ministerstwa Spraw Wewnętrznych o wydanie zgody na pobyt na czas określony (tzw. ikamet tezkeresi). Wniosek należy złożyć pod koniec pierwszego miesiąca pobytu. Natomiast wniosek o przedłużenie posiadanej już zgody na pobyt na czas określony należy złożyć w ciągu 15 dni od daty upływu jej ważności. Zgoda na pobyt na czas określony uprawnia do wielokrotnych wyjazdów i wjazdów przez okres jej ważności, bez konieczności uzyskiwania wizy. O pobyt stały mogą ubiegać się również obywatele polscy, którzy nabyli na własność mieszkanie czy dom.

181. TURKMENISTAN 
Wizy wydawane są – na podstawie zaproszenia od osoby fizycznej lub prawnej poświadczonego przez MSZ Turkmenistanu – tylko przez konsulaty i wydziały konsularne ambasad Turkmenistanu, np. w Kijowie czy w Moskwie. Wiza zwykła na wjazd i wyjazd kosztuje: 10dniowa – 31 USD, 20dniowa – 41 USD, na 1 miesiąc – 51 USD, na 2 miesiące – 81 USD, na 3 miesiące – 111 USD, na 6 miesięcy – 201 USD, na 1 rok – 381 USD. Wizy wielokrotne kosztują: na 1 miesiąc – 71 USD, na 2 miesiące – 111 USD, na 3 miesiące – 151 USD, na 6 miesięcy – 271 USD, na 1 rok – 511 USD. Wizy wydaje się w trybie normalnym w ciągu 4–10 dni lub w trybie ekspresowym w ciągu 3 dni roboczych. Dodatkowa opłata za ekspresowe wydanie wizy wynosi 100 proc. kosztów. W przypadku ubiegania się o tzw. wizę dziennikarską z aplikacją należy wystąpić ze znacznym wyprzedzeniem. Procedura wydania wizy trwa nawet do ok. miesiąca.

182. TUVALU
Wiz (są bezpłatne) udziela się na granicy. Należy okazać ważny paszport, bilet na powrót lub dalszą podróż oraz odpowiednie środki utrzymania na czas pobytu. Wiz udziela się na okres 1 miesiąca, z możliwością przedłużenia na kolejne 3 miesiące (obowiązuje wówczas opłata 30 AUD za każdy miesiąc). Przy wjeździe paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy.

183. UGANDA
UWAGA: W związku z zanotowanymi w zachodniej części Ugandy (dystrykty: Bundibugyo, Kabarole i Kasese) przypadkami śmiertelnych zachorowań na ebolę Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca obywatelom polskim powstrzymanie się od podróży do zachodnich i północnych regionów Ugandy, a podczas pobytu w tym kraju bezwzględne przestrzeganie środków ostrożności i w miarę możliwości unikanie zagrożonych rejonów.

Od obywateli polskich wymagana jest wiza pobytowa, którą otrzymuje się na 30 dni, lub tranzytowa – na 7 dni. Wiza jednorazowa kosztuje 30 USD, wielokrotna na 6 miesięcy – 80 USD. Wizę można otrzymać na lotnisku w Entebbe w pobliżu Kampali lub na każdym innym przejściu granicznym. Do aplikacji wizowej należy dołączyć dokumenty informujące o celu pobytu i 2 fotografie.

184. UKRAINA
Obywatele RP wjeżdżają na terytorium Ukrainy na podstawie ważnego paszportu, bez konieczności posiadania wizy wjazdowej. Na granicy otrzymują tzw. dokument migracyjny (rejestracyjny), na którego podstawie mogą przebywać na terytorium Ukrainy do 90 dni (uwaga: należy zachować ów dokument aż do wyjazdu z Ukrainy; w razie jego zagubienia służby graniczne mogą żądać zapłacenia kary, nawet powyżej 100 UAH). W przypadku pobytu dłuższego niż 90 dni obywatele RP mogą ubiegać się o wizę pobytową lub pobyt czasowy. Formalności te załatwia się w Oddziale Wiz i Rejestracji odpowiednim do miejsca pobytu na Ukrainie.

185. URUGWAJ
Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich przyjeżdżających do Urugwaju turystycznie na okres do 90 dni. Do przekroczenia granicy niezbędny jest polski paszport, którego ważność nie może być krótsza niż 3 miesiące od daty wyjazdu z Urugwaju. Przy przekraczaniu granicy nie ma obowiązku posiadania biletu powrotnego ani okazywania określonej kwoty dewiz. Turyści podróżujący samolotem powinni pamiętać, że przy wylocie z Montevideo muszą wnieść opłatę lotniskową w wysokości 24 USD (wysokość opłaty ulega zmianie). Osoby zainteresowane przedłużeniem pobytu w Urugwaju (ponad 90 dni) powinny wcześniej zgłosić się w Urzędzie Migracyjnym (Dirección Nacional de Migración) i uzyskać stosowną zgodę. Niedopełnienie tego obowiązku obarczone jest karą pieniężną (co najmniej 20 USD), ale może również spowodować decyzję administracyjną nakazującą opuszczenie Urugwaju we wskazanym przez urząd terminie. Polacy zainteresowani pobytem czasowym (ponad 90 dni), np. w związku z planowanym podjęciem studiów czy pracy zarobkowej, powinni bezwarunkowo przed wjazdem do Urugwaju uzyskać wizę pobytową w Ambasadzie Urugwaju w Warszawie.

186. UZBEKISTAN
Obywatele Polski objęci są obowiązkiem wizowym. Wizę można uzyskać w Wydziale Konsularnym Ambasady Uzbekistanu w Warszawie na podstawie zaproszenia od osoby prawnej akredytowanej w Uzbekistanie lub od obywatela Uzbekistanu, a także na podstawie vouchera uzbeckiego biura turystycznego. Okres oczekiwania na wizę wynosi ok. dwóch tygodni. Na miejscu istnieje możliwość przedłużenia jej. Nielegalne przedłużenie pobytu poza liczbę dni określonych w wizie grozi wysoką karą pieniężną nakładaną przez straż graniczną, a nawet wszczęciem postępowania sądowego. Nie ma wymogu okazania biletu powrotnego ani określonej kwoty na każdy dzień pobytu.

187. VANUATU 
Przy pobycie turystycznym do 30 dni wiza nie jest wymagana. Wizy turystyczne i biznesowe na okres do 3 miesięcy wydawane są przy wjeździe. Trzeba okazać paszport ważny 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu, bilet powrotny oraz dowód posiadania wystarczających środków finansowych na czas pobytu.


Do przekroczenia granicy z Watykanem musi być ważny dowód osobisty.
Do Watykanu Polacy wyjeżdżający w celach turystycznych nie potrzebują wizy

Zgodnie z traktatem laterańskim zawartym między Stolicą Apostolską a Republiką Włoską wszystkich, którzy udają się do Watykanu, obowiązują przepisy pobytowe analogiczne jak we Włoszech. Zalecenia regulujące kwestie praktyczne – jak we Włoszech, z uwzględnieniem szczegółowych zasad watykańskich dotyczących np. audiencji u Ojca Świętego, zwiedzania muzeów watykańskich czy ko¬rzystania z Archiwum i Biblioteki Watykańskiej.

189. WENEZUELA
Obywatele polscy nie są objęci obowiązkiem wizowym. Na granicy obowiązani są wypełnić tzw. kartę turystyczną (tarjeta de turismo). Cel turystyczny upoważnia obywateli polskich do pobytu w Wenezueli bez wizy do 90 dni. Wymagany okres ważności paszportu wynosi sześć miesięcy od daty wjazdu. Na żądanie służb granicznych należy okazać bilet powrotny. W przypadku pobytu w Wenezueli w celu innym niż turystyczny (podjęcie pracy lub nauki, biznes) należy mieć wizę wydaną przez Ambsadę Boliwariańskiej Republiki Wenezueli w Warszawie. Nie określono kwoty środków pieniężnych wymaganych na czas pobytu.


Do przekroczenia granicy z Węgier musi być ważny dowód osobisty.
Na Węgry Polacy wyjeżdżający w celach turystycznych nie potrzebują wizy


Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Węgier do 90 dni jest paszport bądź nowy dowód osobisty.


Do przekroczenia granicy z Wielką Brytania musi być ważny dowód osobisty.
Do Wielkiej Brytanii Polacy wyjeżdżający w celach turystycznych nie potrzebują wizy

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Wielkiej Brytanii do 90 dni jest paszport bądź nowy dowód osobisty.

192. WIETNAM
Obywatele polscy zamierzający odwiedzić Wietnam obowiązani są mieć ważny dokument podróży oraz wizę uprawniającą do wjazdu na terytorium tego kraju. W zależności od celu wjazdu wydawane są wizy jednokrotne lub wielokrotne z okresem ważności do 12 miesięcy. O wizę do Wietnamu można ubiegać się w urzędach konsularnych tego kraju. Otrzymanie jej na granicy państwa możliwe jest w przypadku przyjazdu na pogrzeb członka rodziny lub odwiedzin ciężko chorego członka rodziny, pod warunkiem że przyjazd nastąpił z kraju, w którym Wietnam nie ma placówki dyplomatycznej. Pozwolenie na pobyt wystawia Urząd Kontroli Ruchu Granicznego na przejściu granicznym. Może ono zostać cofnięte lub jego termin ważności może zostać skrócony w razie naruszenia prawa lub niezgodności faktycznego celu pobytu z deklarowanym.

Do przekroczenia granicy z Włochami musi być ważny dowód osobisty.
Do Włoch Polacy wyjeżdżający w celach turystycznych nie potrzebują wizy

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Królestwa Szwecji do 90 dni jest paszport bądź nowy dowód osobisty.

194. WYBRZEŻE KOŚCI SŁONIOWEJ
Przed przyjazdem na Wybrzeże Kości Słoniowej konieczne jest uzyskanie wizy pobytowej lub tranzytowej w Konsulacie Francji w Warszawie albo w jednej z ambasad Wybrzeża Kości Słoniowej w Europie (np. w Moskwie, Paryżu, Bonn, Bernie, Kopenhadze, Madrycie, Londynie). Nie wydaje się wiz na granicy. Paszport powinien być ważny dłużej niż wiza. Nie ma obowiązku okazywania biletu powrotnego przy wjeździe (Ambasada Wybrzeża Kości Słoniowej może żądać okazania takiego biletu przed wydaniem wizy) ani określonej kwoty pieniędzy na pobyt. Przed wydaniem wizy konsul zwykle żąda przedstawienia dokumentu potwierdzającego cel wizyty, np. zaproszenia.

195. WYSPY MARSHALLA
Przy wjeździe na Wyspy Marshalla wymagana jest wiza i okazanie powrotnego biletu oraz dowodu posiadania środków finansowych wystarczających na czas pobytu. Obowiązuje opłata wyjazdowa w wysokości 15 USD. Informacji udziela miejscowy Urząd ds. Turystów (Marshall Islands Visitors Authority), P.O. Box 5, Majuro, MH 96960, tel. 00692/625 64 82, faks 00692/625 67 71, e-mail:
tourism@ntamar.com; www.visitmarshallislands.com.

196. Wyspy Owcze
Dokumentem uprawniającym do bezwizowego wjazdu jest paszport. Maksymalny czas pobytu turystycznego wynosi 3 miesiące.

197. WYSPY SALOMONA
Wizę turystyczną uzyskuje się bezpłatnie na lotnisku na okres do 3 miesięcy. Należy mieć paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty wyjazdu, bilet powrotny oraz dowód posiadania środków finansowych wystarczających na czas pobytu. Wiza turystyczna może być przedłużona na kolejne 3 miesiące, na wniosek skierowany do: Director of Immigration, Ministry of Commerce, Employment & Tourism, P.O. Box G26 HONIARA, tel. 00677/28 841, e-mail:
immigration@commerce.gov.sb. O zezwolenia na pobyt dłuższy niż 3 miesiące można również aplikować w Ambasadzie Wysp Salomona w Brukseli: Solomon Islands Embassy, Avenue Edouard Lacomble 17, 1040 Brussels, tel. 0032/2 732 70 85, tel. 0032/2 732 72 85, faks 0032/2 732 68 85, e-mail: siembassy@compuserve.com. Opłata wyjazdo¬wa wynosi 40 SBD.

198. WYSPY ŚWIĘTEGO KRZYSZTOFA I NEVIS
Obywateli RP obowiązują wizy. Wizę można otrzymać w Ambasadzie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Warszawie. Koszt wizy – 180 PLN. Paszport musi być ważny przynajmniej przez 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu z kraju. Obowiązuje okazanie biletu powrotnego oraz posiadanie środków wystarczających na utrzymanie przez deklarowany czas pobytu. Nie określono kwoty wymaganej na każdy dzień pobytu.

199.  WYSPY ŚWIĘTEGO TOMASZA I KSIĄŻĘCA
Przy wjeździe na wyspy należy mieć wizę na pobyt czasowy, pobyt stały, z prawem do pracy lub tranzytową. Można ją uzyskać w ambasadach lub konsulatach tego kraju: w Lizbonie (tel. 00351 21 846 19 17), Brukseli (tel. 00322 734 89 66), a także Nowym Jorku (tel. 001 212 317 05 33), Libreville (tel. 00241 721 527) i w Luandzie (tel. 00244 222 345 677). Można też uzyskać wizę na lotnisku w So Tomé. Ważność wizy turystycznej wynosi zazwyczaj 30 dni. Paszport powinien mieć przynajmniej 3-miesięczną ważność. Przy wjeździe do kraju nie jest konieczne okazywanie biletu powrotnego ani określonej kwoty na każdy dzień pobytu.

200. ZAMBIA
Wizy pobytowe i tranzytowe obywatele polscy uzyskują w punktach przekraczania granicy. Wiza jednokrotna kosztuje 25 USD, dwukrotna – 40 USD, wielokrotna – 80 USD. Okres ważności paszportu przy wjeździe powinien wynosić minimum 3 miesiące. Wymagane jest okazanie biletu powrotnego (lub środków na jego zakup), dokumentów (wiz) umożliwiających dalszą lub powrotną podróż oraz środków wystarczających na pokrycie kosztów pobytu (minimalna kwota na dzień pobytu nie jest określona). Karta stałego pobytu musi być odnawiana corocznie (opłata ok. 300 USD). Przy wylocie należy wnieść opłatę lotniskową w wysokości 20 USD.

Na wyjazd na Wysypy Zielonego Przylądka potrzebny jest ważny paszport. 
Na Wyspy Zielonego Przylądka musi być ważna wiza.


Dla Polskich turystów są wymagane są wizy. Wystawiają je placówki dyplomatyczne, najbliższa w Berlinie. Ponadto wizę wjazdową można otrzymać na lotnisku w Prai lub Sal. Przedłużenie wizy możliwe jest na miejscu w urzędzie imigracyjnym. Turysta powinien dysponować wystarczającymi środkami utrzymania na czas pobytu.

 

Na wyjazd do Zimbabwe potrzebny jest ważny paszport.
Do Zimbabwe Polacy wyjeżdżający turystycznie muszą posiadać wizę.

Wizy pobytowe i tranzytowe obywatele polscy uzyskują w placówkach dyplomatycznych i konsularnych Zimbabwe za granicą lub w głównych granicznych punktach kontroli. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 6 miesięcy. Należy okazać bilet powrotny (lub środki na jego zakup) oraz udokumentowane środki na pokrycie kosztów pobytu (minimalna kwota na 1 dzień pobytu nie jest określona). Decyzje o okresie ważności wizy podejmuje urzędnik imigracyjny na granicy, który może wstemplować wizę jednokrotną lub dwukrotną do 60 dni. Polscy turyści mieszkający na stałe w krajach regionu Afryki Południowej mogą otrzymać wizy wielokrotne ważne do 6 miesięcy. . 

Na wyjazd do Emiratów Arabskich potrzebny jest ważny paszport.
Do Emiratów Polacy wyjeżdżający turystycznie muszą posiadać wizę.

Od 22 marca 2014 r. obywatele polscy mogą uzyskać wizy wjazdowe do ZEA na lotniczych, drogowych i morskich przejściach granicznych, nie dotyczy osób legitymujących się paszportami tymczasowymi, bez konieczności uzyskania wcześniejszej promesy. Wymogiem niezbędnym jest posiadanie paszportu ważnego co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu. Żadne inne dodatkowe dokumenty nie są wymagane. Wizy te są bezpłatne, umieszczane w paszporcie w postaci pieczęci i zezwalają na jednorazowy pobyt w Emiratach Arabskich do 30 dni. Osoba, która chciałaby przedłużyć swój pobyt w Emiratach, musi wystąpić o takie przedłużenie do właściwego urzędu do spraw cudzoziemców i pobytu w terminie do 10 dni po upływie 30-dniowego okresu pobytu. Przedłużenie wizy wymaga wniesienia opłaty w wysokości około 500 AED. Możliwe jest jednokrotne przedłużenie pobytu o 30 dni, w wyniku czego maksymalna długość pobytu może wynieść 70 dni. Po wykorzystaniu 70 dni możliwy jest wyjazd z kraju i ponowny wjazd bez okresu karencji. W każdym przypadku paszport ubiegającego się o wizę musi być ważny co najmniej 6 miesięcy. Obywatele polscy nie potrzebują wiz tranzytowych, jeśli pozostają w strefie tranzytowej lotniska. Władze Emiratów nie stawiają przeszkód przy wjeździe osób z paszportami zawierającymi wizy wjazdowe Izraela lub inne ślady pobytu w tym kraju. Uwaga: Władze Emiratów Arabskich nie uznają polskich paszportów tymczasowych jako dokumentów uprawniających do wjazdu do Emiratów. Paszporty te honorowane są jedynie do celu tranzytu lub wyjazdu z kraju.

ostatnia aktualizacja 10-09-2014 roku, aktualne dane na:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Żródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 
Opublikowane na stronach www.traveliada.pl ceny lub informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.
OFERTA
DNIA
PROMOCJE