Żałoba
71 340 50 50
pn-pt: 9-19, so: 9-16, nd: nieczynne
e-Gazele Biznesu 2015, 2017 i 2019 - Traveliada.pl
GWARANCJA UDANYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI
Polska Izba Turystyki Referencje Dyplomy

Opinie: wysoki standard hotelu

Brakuje Ci czasu, by znaleźć
odpowiednią ofertę?
Przygotujemy ją dla Ciebie!
@ Zostaw kontakt
Gwarancje Traveliada.pl

Bezpieczna Rezerwacja
Sprzedajemy wycieczki przez internet od 2004 roku. Mamy doświadczonych konsultantów ds sprzedaży.

Szybka Rezerwacja
Wszystkie formalności związane z rezerwacją możemy załatwić w 15 minut.

Twoja podróż jest bezpieczna
Każda wycieczka jest chroniona przez specjalne ubezpieczenie od niewypłacalności Organizatora.

Gazele Biznesu
W 2015, 2017 i 2019 roku zostaliśmy nagrodzeni e-Gazelą Biznesu przez Puls Biznesu w dziedzinie biznes e-commerce.

Nagrody i Dyplomy
Jesteśmy regularnie nagradzani przez Touroperatorów. Sprawdź »

Referencje od Firm
Możemy pochwalić się dobrze zorganizowanymi wyjazdami dla form, szkół, stowarzyszeń. Sprawdź »

Dyplomy
Należymy do Polskiej Izby Turystycznej. I posiadamy dyplom Rzetelna Firma wydany przez KRD.


 
 

Przewodnik Azerbejdżan

Kraj:Azerbejdżan
Kontynent:Azja
Stolica kraju:Baku
Liczba mieszkańców:8 178 000 osób
Powierzchnia:86 600 km2
Waluta:manat azerski
Język:azerski
Wiza:tak

PRZEWODNIK TURYSTYCZNY AZERBEJDŻAN

Zobacz, gdzie warto jechać na wakacje? Co warto zwiedzić?


Egzotyczny Azerbejdżan pozostaje w dużym stopniu częścią Azji. To starożytne państwo było miejscem ścierania się wpływów perskich i tureckich, a później także rosyjskich. Dziś może się pochwalić wieloma atrakcjami – od świątyń i otoczonego murem starego Baku przez niesamowite piękno Wysokiego Kaukazu do bujnych plantacji herbacianych pokrywających łagodne wzgórza na południu.




CO WARTO ZWIEDZIĆ W AZERBEJDŻANIE?



Baku

Miasto może się poszczycić zabytkami pochodzącymi sprzed wielu stuleci, często jeszcze z czasów panowania arabskiego, czyli ok. VII-IX wieku. Od 2000 roku na liście światowego dziedzictwa UNESCO figurują Pałac Szachów Szyrwanu zamieszkiwany w XIV-XVII wieku, Baszta Dziewicza z XII wieku, meczet Mahammada z XI wieku oraz twierdza Iczeri-Szeher z IX wieku. Poza tym w Baku jest kilka muzeów i galerii sztuki wartych odwiedzenia.


Mauzoleum Diri Baba

Około 100 kilometrów od Baku znajduje się wyrzeźbione w skale Mauzoleum szejka Diri Baby stworzone w XV wieku. Znakomici architekci szirwanszacha Ibrahima I wznieśli ten dwukondygnacyjny budynek, wkomponowując go częściowo w skały otaczające dolinę, w której jest umiejscowiony. Monument został odbudowany po zniszczeniach wojennych w 1963 roku i od tamtej pory nic nie było przy nim poprawiane, stąd zły stan prowadzących do niego schodów i powolny proces niszczenia kamienia, z którego wzniesiono mauzoleum. Wewnątrz, w celi duchownego zachowała się ściana z oryginalnymi napisami w języku arabskim i chociaż czas spłycił ich ryt, nadal pozostają one częściowo czytelne. W okolicy znajduje się również cmentarz islamski z ok. XV wieku z nagrobkami skierowanymi w stronę Mekki. W skałach doliny spotkamy jaskinie i pieczary, jednak nie są one przygotowane do zwiedzania, a ich eksplorowanie na własną rękę może być niebezpieczne. Ścieżką spod Mauzoleum można dojść na szczyt wąwozu, w którym się ono mieści, skąd rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na górską okolicę


Meczet Juma

Mieści się niedaleko Mauzoleum Diri Baby, w odległości ok. 120 kilometrów od Baku, pierwotne zabudowania meczetu pochodzą z 743 roku, postawione zostały albo na fundamentach wcześniejszej bazyliki, albo według lokalnych wzorców świątyń chrześcijańskich. Meczet więc nie wygląda typowo i z zewnątrz przypomina raczej katolicki kościół, jest jednak użytkowany przez muzułmańskich wiernych. Pierwotny budynek został zniszczony, obecnie istniejący postawiono w 1902 roku prawie od podstaw, według projektu Józefa Płoszki. W 1918 r. świątynia została spalona przez Ormian, a ponownie odremontowano ją po 1990 r. Meczet ten to prosta i "klocowata" budowla o przysadzistej formie, z kolumnadą na froncie i dwoma niewysokimi minaretami, które bardziej przypominają sygnaturki kościelne niż potężne wieże, z jakimi można się spotkać w innych meczetach. We wnętrzu przeprowadzono niedawno remont, spod budynku nieustannie wypompowywana jest woda podmywająca fundamenty.


Rejon Qobustan (Gobustan)

Górzysta część wschodniego Azerbejdżanu, chroniona przez państwo poprzez Park Narodowy Qobustanu - na skałach w tamtym regionie znaleziono ślady artystycznej działalności prehistorycznych mieszkańców tego terenu, głównie malowidła i ryty. Z tego powodu miejsce to zostało objęte międzynarodową ochroną i w 2007 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to jeden z najbardziej malowniczych fragmentów pasm Kaukazu. W tym rejonie istnieje ponad 700 wulkanów błotnych - zimnych sadzawek, pełnych bulgoczącego szlamu o toksycznych wyziewach, które tworzą się w miejscach występowania ropy naftowej.Mauzoleum Mo'mine Khatun Świątynia zbudowana w XII przez atabega (wychowawca synów sułtana) Jahana Pahlawana na cześć jego żony Mu'mine Khatun. Jest to niewysoka ośmioboczna wieża o bogatej i misternej dekoracji arabeskowej, rytej i malowanej w kamieniu. Całość budynku jest nią pokryta i sprawia przez to wrażenie lekkości i elegancji, mimo litych, grubych kamiennych murów. Budowla znajduje się na terenie enklawy - Nachiczewańskiej Republiki Autonomicznej.



PYTANIA I ODPOWIEDZI PRZED WYJAZDEM DO AZERBEJDŻANU

Klienci Traveliada.pl najczęściej je zadają? Polecamy przeczytać nasz przewodnik o Azerbejdżanie



Jak dojechać do Azerbejdżanu?

Nie ma bezpośredniego połączenia lotniczego Warszawa–Baku. Można lecieć przez Moskwę (Aerofłot), Kijów (Aerosvit), Stambuł (Turkish Airlines), Wiedeń (Austrian Airlines) i Frankfurt (Lufthansa). Od stycznia 2006 r. czeskie linie lotnicze zawieszają loty z Pragi do Baku (uruchomienie rejsów na tej trasie planują prywatne azerbejdżańskie linie lotnicze Imair).

Kiedy najlepiej wyjechać do Azerbejdżanu?

Najlepsza pora na zwiedzanie Azerbejdżanu to wiosna i jesień. Miesiące letnie można zarezerwować na treking w rejonach górskich.

Jakie są ceny w Azerbejdżanie?

Dobrze rozwinięta jest sieć punktów wymiany walut. Poza centralnymi dzielnicami Baku mało jest natomiast bankoma­tów (akceptowane są karty Visa, MasterCard/Eurocard i American Express, prowizja wynosi 1–1,5 proc. od wypłacanej sumy). Można płacić kartami w większych hotelach, restauracjach i centrach handlowych, przede wszystkim w Baku. Planując podróż, należy liczyć przynajmniej 20–60 USD na każdy dzień pobytu – w zależności od indywidualnych wymagań i od tego, czy planuje się przebywać głównie w Baku, czy też poza stolicą. Najpowszechniejszą obcą walutą są dolary, poza Baku mogą być trudności z wymianą euro; ceny droższych usług i towarów zwyczajowo podaje się w dolarach (choć płaci się z reguły w manatach).

Czy szczepić się przed wyjazdem do Azerbejdżanu?

Szczepienia: nie występuje szczególne zagrożenie sanitarno epidemiologiczne. Nie są wymagane szczepienia profilaktyczne.

Jakie są wtyczki w Azerbejdżaniei?

220V, 50Hz, wtyczki europejskie (dwa okrągłe poziome równoległe otwory) .

Czy Polacy potrzebują wizy do Azerbejdżanu?

Obywatele polscy udający się do Azerbejdżanu muszą mieć wizę. Można ją uzyskać w Ambasa­dzie Republiki Azerbejdżańskiej w Warszawie, a także we wszystkich azerbejdżańskich placówkach dyplomatyczno-konsularnych za granicą, np. w Kijowie, Moskwie, Wiedniu, Berlinie, Bukareszcie, Ankarze, Stambule czy Tbilisi. Jednokrotna wiza pobytowa kosztuje 40 USD, tranzy­towa – 20 USD. Można uzyskać wizę także na lotnisku w Baku (maksymalnie na 30 dni): po przylocie należy wypełnić ankietę i dołączyć jedną fotografię (ankietę można pobrać ze strony internetowej Ambasady RP w Baku. Nie wydaje się wiz na przejściach morskich, drogowych i kolejowych.


PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE AZERBEJDŻANU



Ambasada Republiki Azerbejdżańskiej

ul. Zwycięzców 12, 03-941 Warszawa
tel.: 616 21 88, 617 67 28
fax: 616 19 49


Chcesz zarezerwować egzotyczne wakacje, oferty last minute, narty, wyjazdy firmowe, a nie wiesz gdzie jechać? Skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci miejsce, wycieczkę i hotele. Napisz do nas: rezerwacje@traveliada.pl


 
Opublikowane na stronach www.traveliada.pl ceny lub informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.
OFERTA
DNIA
PROMOCJE