Żałoba
71 340 50 50
pn-pt: 9-19, so: 9-16, nd: nieczynne
e-Gazele Biznesu 2015, 2017 i 2019 - Traveliada.pl
GWARANCJA UDANYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI
Polska Izba Turystyki Referencje Dyplomy
Brakuje Ci czasu, by znaleźć
odpowiednią ofertę?
Przygotujemy ją dla Ciebie!
@ Zostaw kontakt
Gwarancje Traveliada.pl

Bezpieczna Rezerwacja
Sprzedajemy wycieczki przez internet od 2004 roku. Mamy doświadczonych konsultantów ds sprzedaży.

Szybka Rezerwacja
Wszystkie formalności związane z rezerwacją możemy załatwić w 15 minut.

Twoja podróż jest bezpieczna
Każda wycieczka jest chroniona przez specjalne ubezpieczenie od niewypłacalności Organizatora.

Gazele Biznesu
W 2015, 2017 i 2019 roku zostaliśmy nagrodzeni e-Gazelą Biznesu przez Puls Biznesu w dziedzinie biznes e-commerce.

Nagrody i Dyplomy
Jesteśmy regularnie nagradzani przez Touroperatorów. Sprawdź »

Referencje od Firm
Możemy pochwalić się dobrze zorganizowanymi wyjazdami dla form, szkół, stowarzyszeń. Sprawdź »

Dyplomy
Należymy do Polskiej Izby Turystycznej. I posiadamy dyplom Rzetelna Firma wydany przez KRD.


 
 

Przewodnik Rumunia

Kraj:Rumunia
Kontynent:Europa
Stolica kraju:Bukareszt
Liczba mieszkańców:22 215 421 osób
Powierzchnia:238 391 km2
Waluta:lej
Język:rumuński
Wiza:nie

Regiony Rumunia

PRZEWODNIK TURYSTYCZNY RUMUNIA

Zobacz, gdzie warto jechać na wakacje? Co warto zwiedzić?


Od szczytów Karpat po plaże o delikatnym piasku, od średniowiecznych miast po miasta regionu Maramures. Krajobrazy tego kraju pełnego historii oferują czarujące widoki. Jego ludowe legendy, jak ta o słynnym hrabim Drakuli, dodają smaku historycznym krainom, które zachowały sztukę i tradycje przodków: Mołdawii, Transylwanii czy Wołoszczyźnie. Podróż niewątpliwie poza granice czasu. Dla każdego znajdzie się coś do zwiedzenia w Rumunii. Znajdują się tam zarówno monumentalne szczyty górskie, jak i plaże dla nieco mniej aktywnych. Rumuńskie miasta czerpią z wielokulturowego dziedzictwa - państwo było w swojej historii pod panowaniem Turcji, Węgier i Austrii. Cesarskie władanie pozostawiło po sobie bardzo piękny ślad w postaci zabytkowych budowli.




CO WARTO ZWIEDZIĆ W RUMUNII?



Eforie Nord

Kurort wypoczynkowy leżący na Riwierze Rumuńskiej, 12 km od stolicy regionu (Dobrudży) - Constanty. To wybrzeże Rumunii słynie z leczniczych właściwości błota i słonych wód pobliskiego jeziora, stosowanych zarówno do leczenia chorób skóry, układu kostnego, krzywicy i chorób kobiecych, jak również doskonale relaksujące. Znajdują się tu profesjonalne centra rehabilitacyjne i SPA, kilka hoteli oferuje kąpiele zdrowotne. W Eforie Nord znajduje się szeroka piaszczysta plaża, liczne kluby, dyskoteki, restauracje i bary dla nocnych szaleństw. Atrakcją kurortu są przedwojenne wille położone przy promenadzie nadmorskiej, na szczególną uwagę zasługuje również XVIII-wieczny klasztor i drewniana cerkiew w Techirghiol. Dla dzieci największą atrakcją jest wesołe miasteczko w Eforie Nord przy drodze do Eforie Sud. Do Eforie Nord przyciagają turystów niskie ceny.


Konstanca

Leży na wybrzeżu Morza Czarnego, a jej historia sięga 2500 lat wstecz. To starożytne miasto jest aktualnie największym portem morskim Rumunii. Legenda głosi, że wylądował tutaj mityczny grecki heros Jazon. Faktem jest, że Konstanca została założona w VI wieku przed naszą era przez greckich osadników z Miletos, i początkowo nazywała się Tomis. Jest trzecim co do wielkości miastem Rumunii i oprócz ważnej roli ekonomicznej spełnia także funkcję chętnie odwiedzanego nadmorskiego kurortu. W mieście znajdują się pozostałości rzymskich łaźni wraz z ciekawymi mozaikami. Do ciekawostek należy Wielki Meczet wraz z ogromnym perskim dywanem i 50-metrowym minaretem oraz Kasyno. Warto zobaczyć oddalone o kilkanaście kilometrów od miasta ruin greckiego miasta Histria, najstarszej osady greckiej w Rumunii. Zachowały się tu pozostałości Świątyni Zeusa, Afrodyty, łaźni i innych publicznych budynków. Niedaleko znajduje się też jezioro Sinoe, prawdziwy raj dla miłośników obserwowania ptaków - jest ich tutaj 267 gatunków!


Mamaia

Największy i najstarszy resort rumuński nad Morzem Czarnym. Położony niedaleko od Konstancy, w okresie maj - wrzesień wypełniony turystami. Temperatura wynosi wtedy od 25 do 30 stopni. Plaża Mamaiy jest długa na 8 kilometrów, ale dość wąska. Do innych znanych kurortów nad Morzem Czarnym należą Mangalia, Cernavoda, Ovidia, Neptun czy Jupiter.


Braszów

Położony w centrum kraju, w Siedmiogrodzie, został założony w 1211 roku przez Krzyżaków. Interesujące połączenie architektury gotyckiej, barokowej i renesansowej powoduje, że jest jednym z chętniej odwiedzanych miast Rumunii. W średniowieczu miasto położone było na szlakach handlowych, w związku z czym bardzo szybko się wzbogaciło. Stąd tez inne nazwy: niemiecka Kronstadt i łacińska Corona, oznaczające miasto koronne. Najciekawszym zabytkiem Braszowa jest Czarny Kościół, piękna gotycka budowla górująca nad miastem. Nazwę otrzymał po wielkim pożarze z 1689 roku, kiedy płomienie zmieniły kolor jego ścian na czarny. Wewnątrz znajdują się witraże, balkony, tureckie dywany i ogromne organy. Imponująco przedstawiają się fortyfikacje Braszowa, postawione w większości pomiędzy 1400 a 1650 rokiem. W okolicy Braszowa odwiedzić można też Zamek Bran, mylnie uznawany za zamek Włada Palownika, a także poszusować w narciarskim kurorcie Poiana Braşov.


Sybin

Miasto położone w północnym Siedmiogrodzie, podczas epoki komunizmu miasto przeżywało wyjątkowo pomyślny okres, gdyż pierwszym sekretarzem partii był w nim syn Nicoale Ceausescu. W zabudowie dominuje gotyk: wąskie uliczki i strzeliste wieże, ale można tu znaleźć też elementy renesansu, secesji czy baroku. Centrum miasta wyrosło wokół dwóch połączonych placów: Dużego i Małego; tworzą one w pewnym sensie podwójny rynek. Turyści chętnie odwiedzają w Sybinie pałac Brukenthala. Aktualnie znajduje się w nim także najstarsze rumuńskie muzeum sztuki. Warto przyjrzeć się fortyfikacjom miasta: pierwotnie składało się na nie 39 wieżyczek obronnych i 4 bramy.


Rumuńskie zamki

Rumunia jest państwem wielu zamków i fortec, być może z powodu burzliwej przeszłości kraju. Zamki wznoszone od XIV do XVIII wieku zaskakują potęgą i wytrzymałością, zaś te zbudowane później są ozdobne i imponują zdobieniami. Najpopularniejszymi i najbardziej znanymi z zamków są m.in. Zamek Bran. Położony niedaleko od Braszowa, jest błędnie uznawany za zamek hrabiego Drakuli. Od 1920 do 1957 roku służył jako rezydencja królewska. Dzisiaj znajduje się w nim muzeum. Zamek składa się z 60 pokojów, liczny podziemnych przejść, ma też zbrojownię. Zamek Corvinesti zbudował ród Anjou. Do przejęcia przez władcę Siedmiogrodu Iancu de Hunedoara służył jako warownia, później przebudowany w najpiękniejszy siedmiogrodzki zamek. Stosunkowo dobrze zachowało się jego wnętrze.

Zamek Peles to perełka niemieckiego renesansu, składająca się ze 160 pokojów o efektownych wnętrzach z witrażami, ścianami wyłożonymi skórą i kryształowymi żyrandolami. Co ciekawe, jest to pierwszy zamek w Europie całkowicie oświetlany energią elektryczną (w dodatku pochodzącą z własnych źródeł). Także tutaj odbyła się pierwsza w Rumunii projekcja filmu w 1906 roku, w Sali Teatralnej, zdobionej obrazami Gustava Klimta i Frantza Matscha. Ponadto w Rumunii jest wiele warownych kościołów, z czego najbardziej doceniany jest kościół w wiosce Biertan. Zbudowany jest w stylu późnogotyckim, charakteryzuje się więc ciężkimi drzwiami i podwójnymi ścianami. Jego organy składają się z 1290 rur. Wrażenie robią też otaczające kościół wieże: Zegarowa, Dzwonnicza i pozostałe dwie.


Parki Narodowe i parki natury

Jest ich dwanaście (oraz 9 parków natury). Przyroda w parkach jest bardzo zróżnicowana, różne są też rzeczy, które można w nich robić. Popularne jest odwiedzanie lodowej jaskini Scarisoara w parku natury Apuseni, błotnych wulkanów Berca obserwowanie wilków, jazda konno w parku natury Vanatori-Neamt.


Malowane Klasztory

Są to klasztory znajdujące się w Bukowinie, których zewnętrzne ściany są ozdobione XV i XVI - wiecznymi freskami przedstawiającymi świętych i proroków, sceny z życia Jezusa, anioły i demony oraz piekło i niebo. Najlepiej zachowały się klasztory w wiosce Arbore (sceny z księgi Genesis), klasztor Humor (powrót syna marnotrawnego), Moldovita, Probota, Sucevita (m. in. drabina do nieba; ten klasztor ma najwięcej fresków).


Góry

Przede wszystkim najbardziej znane pasmo Karpat Południowych, czyli Góry Fogaraskie. Ostatnio wzrosła ich popularność wśród polskich turystów. Najwyższe szczyty to Moldoveanu (2544 m.) i Negoiu (2535 m.). Północna i środkowa część pasma ma charakter skalisty i wysokogórski, są tutaj ostre granie boczne. Południowe stoki są bardziej łagodne i trawiaste. W Górach Fogaraskich zachowało się wiele jezior polodowcowych; największe, Bâlea Lac, o powierzchni 4,5 hektara. Przejście przez całe pasmo zajmuje zazwyczaj około 6 - 7 dni, niezbędne może być wyposażenie biwakowe: baza noclegowa w górach rumuńskich jest słabo rozwinięta. Można tu znaleźć kilka schronisk, a także schronów: baraków, w których można za darmo się przespać, ale mimo to lepiej jest mieć własny namiot. Najpopularniejszymi górami wśród turystów są Góry Bucegi. Powodowane jest to przez dobry dojazd, niezłą bazę noclegową i dobrze oznakowane szlaki. Najwyższym szczytem jest Omul (2507 m.). Pasmo Retezat (najwyższy szczyt, Peleaga, 2509 m.) obejmuje sobą 80 polodowcowych stawów. Nazwa "Retezat" znaczą "pocięte" lub "porąbane" góry. Ze względu na dobre warunki turystyczne również należą do chętnie odwiedzanych pasm. Inne pasma górskie Rumunii, mimo że bardzo malownicze, niestety są niezagospodarowane. Brak jest miejsc noclegowych i oznakowania, trudności sprawia dojazd.



PYTANIA I ODPOWIEDZI PRZED WYJAZDEM DO RUMUNII

Klienci Traveliada.pl najczęściej je zadają? Polecamy przeczytać nasz przewodnik o Rumunii



Co warto kupić w Rumunii?

Hafty, wyroby garncarskie, rzeźby z drewna, tkaniny, ikony, pisanki, kryształy.

Jak dojechać do Rumunii?

Przewozy do Rumunii świadczy PKS Przemyśl. Autobusem dostaniemy się docelowo do trzech miast: Suczawa (Suceava), Bukareszt i Bacau. Rozkład jazdy oraz cennik dostępny na stronie PKS Przemyśl. Dla wygodnych turystów PKP oferuje bezpośredni pociąg do Bukaresztu z Krakowa. Kursuje codziennie. Podróż trwa 24 godziny. Pociąg jedzie przez Słowację i Węgry. W Rumunii zatrzymuje się w: Curtici, Arad, Deva, Simeria, Alba Iulia, Blaj, Medias, Sighisoara, Brasov.

Kiedy pojechać do Rumunii?

Rumunię można odwiedzać o każdej porze roku, zależnie od tego, czym planujemy się w niej zająć. Jeśli mamy zamiar wyłącznie zwiedzać, to jednak lepiej będzie się zdecydować na podróż w okresie od kwietnia (rumuńskie wiosny są raczej ciepłe) do października. Tak samo w wypadku wypoczynku w kurortach nadmorskich rozsądniej jest wybrać lato, gdyż Rumunia nie ma tak ciepłego klimatu jak kraje basenu Morza Śródziemnego. Jeśli chodzi o wycieczki górskie, to można je robić o każdej porze roku. Warunki panujące w zimie wymagają jednak oczywiście większego doświadczenia. Infrastruktura narciarska jest ostatnio poddawana modernizacji, dlatego warto w sezonie narciarskim - od grudnia do połowy marca - wybrać się do jednego z kurortów: Poiana Brasov, Busteni, Predeal czy Sinaia.

Czy potrzebujemy wizę do Rumunii?

Nie. Obywatele polscy mogą wjeżdżać do Rumunii. Do przekroczenia granicy wystarczy dowód osobisty.


PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE RUMUNII



Ambasada Rumunii

ul. Chopina 10, 00-559 Warszawa
tel.: 628 31 56
fax: 628 52 64, 628 93 78

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej

Aleea Alexandru nr 23, Sector 1, Bukareszt
tel.: (004021) 3082 200
fax: 230-93-62


Chcesz zarezerwować egzotyczne wakacje, oferty last minute, narty, wyjazdy firmowe, a nie wiesz gdzie jechać? Skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci miejsce, wycieczkę i hotele. Napisz do nas: rezerwacje@traveliada.pl


 
Opublikowane na stronach www.traveliada.pl ceny lub informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.
OFERTA
DNIA
PROMOCJE