Certyfikat Polska Izba Turystyki Certyfikat Rzetelna Firma Dyplomy Referencje Opinie klientów Dyplomy Referencje Opinie klientów
Biuro Podróży Traveliada.pl
INTERNETOWE BIURO PODRÓŻY
Nagrody i dyplomy, referencje od firm i opinie od klientów dla biura podróży Traveliada.pl
Znajdź oferty
kraj
region
dojazd
termin od
cena
Konkurs Wygraj Weekend z Traveliada.pl
Twoje Biuro Podróży - Traveliada.pl! Lubię Portal Turystyczny Traveliada.pl
Zobacz filmy z wakacji! Chcesz jechać na wakacje - zobacz film z hotelu, wycieczki!
Zobacz nasz profil w serwisie Twitter
Google+
Regulamin serwisu Traveliada.pl
Jak rezerwować w serwisie Traveliada.pl
Płatności za wycieczki w serwisie Traveliada.pl
Wyjazdy dla firm, integracyjne, wyjazdy firmowe
Śluby za granicą, podróże za granicą
 
Przewodnik   »   Zambia
 
 

Przewodnik: Zambia

Kraj:Zambia

Kontynent:Afryka
Stolica kraju:Lusaka
Liczba mieszkańców:11 500 000 osób
Powierzchnia:752 614 km2
Waluta:kwacha
Język:angielski
Wiza:tak
 
 
 

PRZEWODNIK ZAMBIA


Zambia

słynie w świecie z pięknej przyrody, której urokowi ciężko się oprzeć. Godzinami można kontemplować majestat

Wodospadów Wiktorii

, zachwycać się potęgą rzeki Zambezi lub dumać nad bezmiarem jeziora

Tanganika

. Gdy już nasycimy wzrok i napełnimy pamięć pięknymi widokami, możemy zdecydować się na wypoczynek bardziej aktywny: safari w znanych parkach narodowych zamieszkiwanych przez wszystkie zwierzęta, z jakimi zwyczajowo kojarzy się Afryka. Jedźmy więc tam jak najszybciej, aby zaczerpnąć energii! A gdy już raz zawitamy na gościnną zambijską ziemię, zawsze będziemy chcieli tu wracać.

Zambia

jest rajem dla wędkarzy, rzeka Zambezi i jezioro Kariba zapewniają możliwości o jakich wędkarze w Europie mogą tylko pomarzyć. Stan dróg w kraju z każdym rokiem znacznie się poprawia, tak by przyjeżdżający turyści mogli podróżować po kraju w bardziej komfortowych warunkach.

oferty do Zambii >>
CO WARTO ZWIEDZIĆ W ZAMBII


LUSAKA


Lusaka stolica kraju. W mieście znajduje się wiele muzeów, np. Muzeum Narodowe, Muzeum Polityczne. Na wschód znajduje się dzielnica rządowa ze State House i ministerstwami wokół Cathedral Hill i Ridgeway.
 

WODOSPADY WIKTORII


Jeden z największych i najwspanialszych wodospadów świata. Odkrył go David Livingstone i tak relacjonował: "Podczołgawszy się w strachu do samej krawędzi, spojrzałem w głąb wielkiej szczeliny, która ciągnęła się w poprzek szerokiej Zambezi. Patrząc w przepaść, nie widzi się nic prócz gęstej białej chmury". Livingstone był tak oszołomiony, że z miejsca uznał wodospad za "najwspanialsze zjawisko w Afryce". Nazwał go na cześć swojej królowej, Wiktorii. Tubylcy wolą nazywać go Dym, Który Grzmi.

LOWER ZAMBEZI NATIONAL PARK (PARK NARODOWY DOLNEJ ZAMBEZI)


Pierwotna rzeka i pierwotna przyroda wokół. Możesz płynąć łódką i podziwiać na brzegach słonie, w wodzie hipopotamy, w powietrzu orły.

SOUTH LUANGWA NATIONAL PARK (PARK NARODOWY POŁUDNIOWEJ LUANGWA)


Park Luangwa jest najlepszym połączeniem atrakcji turystycznych, w miarę łatwego dojazdu i noclegu. Sceneria i liczne zwierzęta tworzą jeden z najlepszych parków narodowych w całej Afryce. Impale i bawoły wędrują po szerokich otwartych równinach, lamparty polują na skraju drzew, stada słoni szukają rozlewisk z wodą, a hipopotamy wylegują się na brzegach rzeki Luangwa. Safari w książkowej postaci.

MBALA


Mbala dobra baza wypadowa do oddalonego o 40 km Wodospadu Kalambo. Mierzący 221 metrów wodospad jest drugim pod względem wysokości wodospadem w Afryce.NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA PRZED WYJAZDEM DO ZAMBII


Kiedy jechać do Zambii?


Najlepsza pora na wycieczkę lub wczasy to okres od kwietnia do września .

Co warto kupić w Zambii?

Wyroby garncarskie, wyroby z wikliny, przedmioty z drewna, bębenki, maski.

Gdzie w Zambii warto robić zakupy?

W Lusace Wzdłuż Great East Road są dwa najdłuższe w Zambii hipermarkety: Arcades (Arkady; ze sklepami na powietrzu) oraz Manda Hill (sklepy w budynku). W centrum miasta znajduje się znaczny odcinek drogi Cairo Road, wokół której ciągnie się bazar New City Market i Kamwala Market, główne miejsca handlowe.

Jakie są przepisy celene w Zambii?

Przepisy celne są zbliżone do standardów międzynarodowych. Nie ma ograniczeń przy  przewozie obcych środków płatniczych, wywóz możliwy jest do kwoty zadeklarowanej przy wjeździe.

Czy należy się zaszczepić przed wjazdem do Zambii?

Szczepienia nie są wymagane, zaleca się jednak szczepienie przeciw żółtej febrze. Zagrożenie malarią występuje na całym obszarze kraju w ciągu całego roku. Opieka medyczna o standardzie europejskim dostępna jest jedynie w stolicy kraju. W poważniejszych przypadkach należy przewieźć chorego do RPA. Bardzo wysoka jest zachorowalność na AIDS.

Ile pieniędzy wziąć ze sobą do Zambii?

Średni koszt pobytu w Zambii to minimum 30–40 USD dziennie.

Co zabrać ze sobą do Zambii?

Cieplejsze ubranie na zimę (maj-sierpień) i lżejsze, bawełniane na lato (wrzesień-kwiecień), zapas potrzebnych lekarstw.

Czy polskie prawo jazdy jest ważne w Zambii?

Polskie prawo jazdy jest ważne przez 180 dni pobytu. Należy mieć poświadczone tłumaczenie dokumentu na język angielski. Obowiązuje ruch lewostronny.
 

Jak można poruszać się autem po Zambii?

Podróżowanie samochodem jest ryzykowne, ponieważ są złe warunki techniczne samochodów dopuszczonych do ruchu drogowego oraz zły stan dróg. Mogą również być nagłe powodzie w porze deszczowej w porze od listopada do kwietnia. Również nalezy uważać i nie jechać po zmroku.

Czy w Zambii jest bezpiecznie?

Zagrożenie przestępczością jest wysokie w miastach, zwłaszcza w Lusace. Poruszanie się pieszo po mieście należy ograniczyć. Paszporty, przedmioty wartościowe i gotówkę należy przechowywać w depozycie hotelowym. Kopie paszportu należy nosić przy sobie.

Jak dojechać do Zambii?

Na lotnisko w stolicy Zambii, Lusace, dolecieć można na przykład z Londynu. Do kraju można również dotrzeć pociągiem z Dar Es Salam (Tanzania).

Jak podróżować po Zambii?

Nie ma ograniczeń. Nie należy jednak podróżować samochodem po zmroku. Komunikacja liniami autobusowymi jest bezpieczna.

Czy potrzebujemy wizę do Zambii?

Tak. Wizy pobytowe i tranzytowe obywatele polscy uzyskują w punktach przekraczania granicy. Wiza jednokrotna kosztuje 25 USD, dwukrotna – 40 USD, wielokrotna – 80 USD. Okres ważności paszportu przy wjeździe powinien wynosić minimum 3 miesiące. Wymagane jest okazanie biletu powrotnego (lub środków na jego zakup), dokumentów (wiz) umożliwiających dalszą lub powrotną podróż oraz środków wystarczających na pokrycie kosztów pobytu.PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE


Brak polskiej placówki dyplomatycznej

Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Pretorii (Republika Południowej Afryki).
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Południowej Afryki
ambasador: Marcin Kubiak
Republika Południowej Afryki, Pretoria, 14 Amos Street, Colbyn, PO BOX 12277 Queenswood 0121
Tel.: +27 12 430 9620 Tel.: + 27 12 430 2632 Tel.: +27 12 430 26 31 Tel. dyżurny: +27 12 430 26 21 Faks: +27 12 430 2608
pretoria.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.pretoria.polemb.net

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Lusace

konsul honorowy: Maria Rosalia Ogonowska-Wiśniewska (język konsula polski, angielski, francuski)
Zambia, Lusaka, Protea House, Cha Cha Cha Road, P.O. Box 30529
Tel.: (00-260-211) 22-44-48 Tel.: (00-260-211) 27-21-52 Tel.: (00-260) 966-740-914 (kom.) Faks: (00-260-211) 27-46-48
polcons@coppernet.zm
 
 
 
Zobacz także oferty:
 
 
 
 
Opublikowane na stronach www.traveliada.pl ceny lub informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.