801 000 701
kom. 71 340 50 50
pn-pt: 8-21, so: 9-19, ni: 13-20
e-Gazele Biznesu 2015 - Traveliada.pl
GWARANCJA UDANYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI
Rzetelna firma Polska Izba Turystyki Referencje Dyplomy
 

Przewodnik Zambia

Kraj:Zambia
Kontynent:Afryka
Stolica kraju:Lusaka
Liczba mieszkańców:11 500 000 osób
Powierzchnia:752 614 km2
Waluta:kwacha
Język:angielski
Wiza:tak

PRZEWODNIK TURYSTYCZNY ZAMBIA

Zobacz, gdzie warto jechać na wakacje? Co warto zwiedzić?


Zambia słynie w świecie z pięknej przyrody, której urokowi ciężko się oprzeć. Godzinami można kontemplować majestat Wodospadów Wiktorii, zachwycać się potęgą rzeki Zambezi lub dumać nad bezmiarem jeziora Tanganika. Gdy już nasycimy wzrok i napełnimy pamięć pięknymi widokami, możemy zdecydować się na wypoczynek bardziej aktywny: safari w znanych parkach narodowych zamieszkiwanych przez wszystkie zwierzęta, z jakimi zwyczajowo kojarzy się Afryka. Jedźmy więc tam jak najszybciej, aby zaczerpnąć energii! A gdy już raz zawitamy na gościnną zambijską ziemię, zawsze będziemy chcieli tu wracać.

Zambia jest rajem dla wędkarzy, rzeka Zambezi i jezioro Kariba zapewniają możliwości o jakich wędkarze w Europie mogą tylko pomarzyć. Stan dróg w kraju z każdym rokiem znacznie się poprawia, tak by przyjeżdżający turyści mogli podróżować po kraju w bardziej komfortowych warunkach.CO WARTO ZWIEDZIĆ W ZAMBII?


LUSAKA


Lusaka stolica kraju. W mieście znajduje się wiele muzeów, np. Muzeum Narodowe, Muzeum Polityczne. Na wschód znajduje się dzielnica rządowa ze State House i ministerstwami wokół Cathedral Hill i Ridgeway.
 

WODOSPADY WIKTORII

Jeden z największych i najwspanialszych wodospadów świata. Odkrył go David Livingstone i tak relacjonował: "Podczołgawszy się w strachu do samej krawędzi, spojrzałem w głąb wielkiej szczeliny, która ciągnęła się w poprzek szerokiej Zambezi. Patrząc w przepaść, nie widzi się nic prócz gęstej białej chmury". Livingstone był tak oszołomiony, że z miejsca uznał wodospad za "najwspanialsze zjawisko w Afryce". Nazwał go na cześć swojej królowej, Wiktorii. Tubylcy wolą nazywać go Dym, Który Grzmi.

LOWER ZAMBEZI NATIONAL PARK (PARK NARODOWY DOLNEJ ZAMBEZI)

Pierwotna rzeka i pierwotna przyroda wokół. Możesz płynąć łódką i podziwiać na brzegach słonie, w wodzie hipopotamy, w powietrzu orły.

SOUTH LUANGWA NATIONAL PARK (PARK NARODOWY POŁUDNIOWEJ LUANGWA)

Park Luangwa jest najlepszym połączeniem atrakcji turystycznych, w miarę łatwego dojazdu i noclegu. Sceneria i liczne zwierzęta tworzą jeden z najlepszych parków narodowych w całej Afryce. Impale i bawoły wędrują po szerokich otwartych równinach, lamparty polują na skraju drzew, stada słoni szukają rozlewisk z wodą, a hipopotamy wylegują się na brzegach rzeki Luangwa. Safari w książkowej postaci.

MBALA


Mbala dobra baza wypadowa do oddalonego o 40 km Wodospadu Kalambo. Mierzący 221 metrów wodospad jest drugim pod względem wysokości wodospadem w Afryce.

PYTANIA I ODPOWIEDZI PRZED WYJAZDEM do ZAMBII.
Klienci Traveliada.pl najczęściej je zadają? Polecamy przeczytać nasz przewodnik o Zambii

 


Kiedy jechać do Zambii?


Najlepsza pora na wycieczkę lub wczasy to okres od kwietnia do września .

Co warto kupić w Zambii?

Wyroby garncarskie, wyroby z wikliny, przedmioty z drewna, bębenki, maski.

Gdzie w Zambii warto robić zakupy?

W Lusace Wzdłuż Great East Road są dwa najdłuższe w Zambii hipermarkety: Arcades (Arkady; ze sklepami na powietrzu) oraz Manda Hill (sklepy w budynku). W centrum miasta znajduje się znaczny odcinek drogi Cairo Road, wokół której ciągnie się bazar New City Market i Kamwala Market, główne miejsca handlowe.

Jakie są przepisy celene w Zambii?

Przepisy celne są zbliżone do standardów międzynarodowych. Nie ma ograniczeń przy  przewozie obcych środków płatniczych, wywóz możliwy jest do kwoty zadeklarowanej przy wjeździe.

Czy należy się zaszczepić przed wjazdem do Zambii?

Szczepienia nie są wymagane, zaleca się jednak szczepienie przeciw żółtej febrze. Zagrożenie malarią występuje na całym obszarze kraju w ciągu całego roku. Opieka medyczna o standardzie europejskim dostępna jest jedynie w stolicy kraju. W poważniejszych przypadkach należy przewieźć chorego do RPA. Bardzo wysoka jest zachorowalność na AIDS.

Ile pieniędzy wziąć ze sobą do Zambii?

Średni koszt pobytu w Zambii to minimum 30–40 USD dziennie.

Co zabrać ze sobą do Zambii?

Cieplejsze ubranie na zimę (maj-sierpień) i lżejsze, bawełniane na lato (wrzesień-kwiecień), zapas potrzebnych lekarstw.

Czy polskie prawo jazdy jest ważne w Zambii?

Polskie prawo jazdy jest ważne przez 180 dni pobytu. Należy mieć poświadczone tłumaczenie dokumentu na język angielski. Obowiązuje ruch lewostronny. Wynajem aut w Zambii.
 

Jak można poruszać się autem po Zambii?

Podróżowanie samochodem jest ryzykowne, ponieważ są złe warunki techniczne samochodów dopuszczonych do ruchu drogowego oraz zły stan dróg. Mogą również być nagłe powodzie w porze deszczowej w porze od listopada do kwietnia. Również nalezy uważać i nie jechać po zmroku.

Czy w Zambii jest bezpiecznie?

Zagrożenie przestępczością jest wysokie w miastach, zwłaszcza w Lusace. Poruszanie się pieszo po mieście należy ograniczyć. Paszporty, przedmioty wartościowe i gotówkę należy przechowywać w depozycie hotelowym. Kopie paszportu należy nosić przy sobie.

Jak dojechać do Zambii?

Na lotnisko w stolicy Zambii, Lusace, dolecieć można na przykład z Londynu. Do kraju można również dotrzeć pociągiem z Dar Es Salam (Tanzania).

Jak podróżować po Zambii?

Nie ma ograniczeń. Nie należy jednak podróżować samochodem po zmroku. Komunikacja liniami autobusowymi jest bezpieczna.

Czy potrzebujemy wizę do Zambii?

Tak. Wizy pobytowe i tranzytowe obywatele polscy uzyskują w punktach przekraczania granicy. Wiza jednokrotna kosztuje 25 USD, dwukrotna – 40 USD, wielokrotna – 80 USD. Okres ważności paszportu przy wjeździe powinien wynosić minimum 3 miesiące. Wymagane jest okazanie biletu powrotnego (lub środków na jego zakup), dokumentów (wiz) umożliwiających dalszą lub powrotną podróż oraz środków wystarczających na pokrycie kosztów pobytu.


PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE ZAMBII


Brak polskiej placówki dyplomatycznej

Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Pretorii (Republika Południowej Afryki).
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Południowej Afryki
ambasador: Marcin Kubiak
Republika Południowej Afryki, Pretoria, 14 Amos Street, Colbyn, PO BOX 12277 Queenswood 0121
Tel.: +27 12 430 9620 Tel.: + 27 12 430 2632 Tel.: +27 12 430 26 31 Tel. dyżurny: +27 12 430 26 21 Faks: +27 12 430 2608
pretoria.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Lusace

konsul honorowy: Maria Rosalia Ogonowska-Wiśniewska (język konsula polski, angielski, francuski)
Zambia, Lusaka, Protea House, Cha Cha Cha Road, P.O. Box 30529
Tel.: (00-260-211) 22-44-48 Tel.: (00-260-211) 27-21-52 Tel.: (00-260) 966-740-914 (kom.) Faks: (00-260-211) 27-46-48
polcons@coppernet.zm

Chcesz zarezerwować wakacje , a nie wiesz gdzie? Skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci wyspę i hotele. Napisz do nas: rezerwacje@traveliada.pl


Zdjęcia - Zambia

Zambia
Zambia - Lusaka
Zambia - Wodospady Wiktorii
Zambia - Park Narodowy Dolnej Zambezi
Zambia - Park Narodowy Południowej Luangwa
Zambia
Zambia - Mbala
Zambia - Lungwa
Zambia - Jezioro Tanganika
Zambia - Lusaka
Zambia - Lusaka
Zambia
Zambia
Zambia
Zambia
 
Opublikowane na stronach www.traveliada.pl ceny lub informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.