71 340 50 50
info 801-000-701
pn-pt: 8-21, so: 9-19, ni: 13-20
e-Gazele Biznesu 2015 - Traveliada.pl
GWARANCJA UDANYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI
Rzetelna firma Polska Izba Turystyki Referencje Dyplomy
Brakuje Ci czasu, by znaleźć
odpowiednią ofertę?
Przygotujemy ją dla Ciebie!
@ Zostaw kontakt
Gwarancje Traveliada.pl

Bezpieczna Rezerwacja
Sprzedajemy wycieczki przez internet od 2004 roku. Mamy doświadczonych konsultantów ds sprzedaży.

Szybka Rezerwacja
Wszystkie formalności związane z rezerwacją możemy załatwić w 15 minut.

Gwarancja Organizatora
Od 2015 roku jesteśmy Touroperatorem i posiadamy Gwarancję ubezpieczeniową.

Twoja podróż jest bezpieczna
Każda wycieczka jest chroniona przez specjalne ubezpieczenie od niewypłacalności Organizatora.

Gazele Biznesu
W 2015 roku zostaliśmy nagrodzeni e-Gazelą Biznesu przez Puls Biznesu w dziedzinie biznes e-commerce.

Nagrody i Dyplomy
Jesteśmy regularnie nagradzani przez Touroperatorów. Sprawdź »

Referencje od Firm
Możemy pochwalić się dobrze zorganizowanymi wyjazdami dla form, szkół, stowarzyszeń. Sprawdź »

Dyplomy
Należymy do Polskiej Izby Turystycznej. I posiadamy dyplom Rzetelna Firma wydany przez KRD.


 
 

Przewodnik Arabia Saudyjska

Kraj:Arabia Saudyjska
Kontynent:Azja
Stolica kraju:Rijad
Liczba mieszkańców:26 osób
Powierzchnia:2 km2
Waluta:rial saudyjski
Język:arabski
Wiza:tak

PRZEWODNIK TURYSTYCZNY ARABIA SAUDYJSKA

Zobacz, gdzie warto jechać na wakacje? Co warto zwiedzić?


Arabia Saudyjska, Królestwo Arabii Saudyjskiej to państwo położone w zachodniej Azji, na Półwyspie Arabskim. Graniczy z Irakiem, Jordanią, Kuwejtem, Omanem, Katarem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Jemenem. Stolica znajduje się w Rijadzie. Arabia Saudyjska jest jednym z państw założycielskich Ligi Państw Arabskich.
CO WARTO ZWIEDZIĆ W ARABII SAUDYJSKIEJ?Turystyka na terytorium Arabii Saudyjskiej jest w dużym stopniu ograniczona. Mimo bardzo sprzyjających warunków klimatycznych, krajobrazowych, także potencjalnej atrakcyjności architektury i licznych zabytków, liczne ograniczenia sprawiają, że ów potencjał jest niewykorzystany. Przyczyniają się do tego z jednej strony ograniczenia obyczajowe (chociażby niemożliwość korzystania z kąpieli na plażach przez kobiety), a z drugiej strony wrogość otoczenia (Polskie MSZ ostrzega przed podróżowaniem w odległe rejony górskie i pustynne, a także przygraniczne, ze względu na zagrożenie terrorystyczne). Także służby policyjne i bardzo restrykcyjna polityka wizowa utrudniają odwiedzenie kraju. Wizy turystyczne wydawane są jedynie członkom zorganizowanych i wcześniej zaakceptowanych grup, realizujących ściśle ustalony program.PYTANIA I ODPOWIEDZI PRZED WYJAZDEM DO ARABII SAUDYJSKIEJ

Klienci Traveliada.pl najczęściej je zadają? Polecamy przeczytać nasz przewodnik o Arabii SaudyjskiejWizy

Uzyskanie wizy na granicy nie jest możliwe. Nie wydaje się wiz lotniskowych ani uprawniających do wyjścia z portu morskiego. Obywatele RP mają obowiązek uzyskania wizy uprawniającej do wjazdu i pobytu. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty przekroczenia granicy. Ambasada Arabii Saudyjskiej w Warszawie udziela wiz na podstawie decyzji swoich władz lub zaproszenia saudyjskiej instytucji czy firmy, która sponsoruje przyjazd. Każdy przyjeżdżający musi w zasadzie mieć miejscowego sponsora, który ponosi za niego pełną odpowiedzialność, przy czym w roli tej nie mogą występować placówki dyplomatyczne i konsularne.

W listopadzie 2005 r. wprowadzono dodatkowe ułatwienia wizowe dla zagranicznych inwestorów oraz przedsiębiorców (właścicieli, dyrektorów zarządzających i innych przedstawicieli firm) polegające m.in. na odstąpieniu od bezwzględnego wymogu posiadania zaproszenia od saudyjskiego partnera. Nowe regulacje nie są jednak na razie jednolicie stosowane przez wszystkie saudyjskie przedstawicielstwa dyplomatyczne, a skorzystanie z nich uwarunkowane jest przedłożeniem odpowiednio poświadczonych dokumentów (w polskich warunkach: KIG, MSZ) potwierdzających status aplikującego

Przepisy celne

Przepisy celne są bardzo restrykcyjne. Ściśle egzekwowany jest zakaz wwozu broni i narkotyków oraz czegokolwiek, co mogłoby zostać uznane za sprzeczne z zasadami islamu. Obejmuje to publikacje i dewocjonalia inne niż islamskie, wieprzowinę i jej przetwory, alkohol oraz pornografię – wszystko w bardzo szerokim rozumieniu. Artykuły te są konfiskowane, a podróżny jest karany grzywną i wpisany na czarną listę, co faktycznie uniemożliwia powtórne uzyskanie wizy wjazdowej. Muszą się z tym liczyć także członkowie delegacji oficjalnych i dyplomaci. Kontrola celna we wszystkich punktach granicznych jest z reguły bardzo skrupulatna, prześwietlany jest również bagaż podręczny. Nie ma ograniczeń dotyczących wwozu i wywozu pieniędzy.

Jak wymieniać pieniądze w Arabii Saudyjskiej?

Pieniądze wymienia się w bankach (część banków świadczy tę usługę jedynie posiadaczom kont, wyjątkiem są oddziały banków na lotniskach międzynarodowych), w kantorach i renomowanych hotelach na podstawie paszportu. W powszechnym użyciu są karty kredytowe i płatnicze dużych sieci (MasterCard, Visa, American Express).

Co zabrać ze sobą?

Lekkie, bawełniane ubranie • Kurtka na miesiące zimowe i nocne wyprawy na pustynię.

Jak dojechać do Arabii Saudyjskiej?

W Arabii Saudyjskiej mieszczą się trzy międzynarodowe lotniska – w Ad-Dammam, Dżuddzie i Rijadzie. Można na nie dolecieć z Ameryki Północnej, Europy i Azji. Autobusem dostać się można m.in. z Egiptu, Jordanu, Syrii i Turcji.

Jaka jest pogoda w Arabii Saudyjskiej?

Arabia Saudyjska w większości znajduje się pod wpływem klimatu zwrotnikowego suchego, a we wnętrzu kraju wybitnie suchego.

Jak podróżować po Arabii Saudyjskiej?

Władze saudyjskie honorują polskie i międzynarodowe prawa jazdy. Na ich podstawie można wypożyczyć samochód w hotelu (niezbędna kopia paszportu). Rezydenci winni wymienić polskie prawo jazdy na miejscowe. Miejscowe prawo nie zezwala kobietom na prowadzenie samochodu. rabia Saudyjska ma dobrze rozwiniętą sieć nowoczesnych dróg, zwłaszcza między głównymi ośrodkami miejskimi i gospodarczymi. Oznakowanie jest dobre, choć napisy nie zawsze są w języku angielskim.

Wewnętrzny transport autobusowy (między głównymi miastami) i kolejowy (tylko linia Rijad–Dammam) jest słabo rozwinięty, lotniczy natomiast – stosunkowo dobrze. Saudyjskie linie lotnicze Saudia zaliczają się do najbezpieczniejszych przewoźników na świecie (poza Rijadem duże lotniska międzynarodowe znajdują w Dżeddzie i Dammamie, a krajowe m.in. w Abha, Taifie i Tabuku). Praktycznie nie ma miejskiej komunikacji publicznej, natomiast powszechnie dostępne i stosunkowo tanie są taksówki.

Jakich zwyczajów należy przestrzegać w Arabii Saudyjskiej?

Życie codzienne w Arabii Saudyjskiej jest zdominowane przez islam, a prawo muzułmańskie (szariat) jest rygorystycznie stosowane. Obowiązuje zakaz publicznego praktykowania wszelkich innych religii, co m.in. oznacza zakaz publicznego odprawiania nabożeństw i noszenia innych niż muzułmańskie symboli religijnych (dotyczy to także krzyży i Biblii). Innowiercom zasadniczo nie wolno wchodzić do meczetów. Nie wolno fotografować saudyjskich kobiet; zakaz ten dotyczy także meczetów, a także wszystkiego, co może być uznane za obiekt o znaczeniu strategicznym lub wojskowym, budynków instytucji państwowych i ambasad. Zakazane są publiczne tańce, muzyka i filmy (poza odrębnymi imprezami zamkniętymi dla kobiet i mężczyzn oraz miejscami prywatnymi). Nieprzestrzeganie konserwatywnych zwyczajów i norm życia społecznego może prowadzić do konfliktów. Wymaganym zwyczajowo okryciem wierzchnim dla kobiet (również cudzoziemek) noszonym w miejscach publicznych są czarne zapinane peleryny do kostek (abbaya) oraz szal (chustka) na głowę. Mężczyźni powinni – poza hotelowymi terenami rekreacyjnymi i osiedlami dla cudzoziemców – powstrzymać się od noszenia szortów. Nieakceptowane społecznie jest również palenie tytoniu przez kobiety w miejscach publicznych.

W okresie dorocznego miesięcznego muzułmańskiego postu (ramadanu) od wschodu do zachodu słońca w miejscach publicznych obowiązuje powszechny zakaz spożywania jedzenia, picia napojów oraz palenia tytoniu. Nadzór nad przestrzeganiem obowiązujących norm obyczajowych sprawują funkcjonariusze policji religijnej (komisji ds. promocji cnoty i zapobiegania występkom) – mutawwa. Powodem ich interwencji, aż do zatrzymania włącznie, może być niewłaściwe ubranie, sprzeczka na tle obyczajowym, spożywanie alkoholu, a także przebywanie kobiety z mężczyzną w samochodzie lub w miejscu publicznym, o ile nie są małżeństwem lub nie łączy ich bliskie pokrewieństwo. Znane są przypadki domagania się dokumentu potwierdzającego istnienie związku małżeńskiego, przy czym w razie jego braku kobieta może zostać oskarżona o prostytucję.


PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE ARABII SAUDYJSKIEJAmbasada Królestwa Arabii Saudyjskiej

ul.Stępińska 55,00-379 Warszawa
tel.: 840 00 00, 840 65 99, 840 64 93
fax: 840 56 36

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Rijadzie

Abdullah Bin Dżafar Street, House No.20, Al-Woorood District Riyadh (Rijad)
Adres pocztowy Ambasady: Embassy of Poland, Riyadh, Saudi Arabia P.O.Box 94016, Riyadh 11693
tel.: (00966-1) 4549274, 4508889
tel. (wydział konsularny): (00 966-1) 4549274
fax: (00966-1) 4549210

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Dżeddzie

Konsul Honorowy: Szejk Hassan Attar (arabski, angielski)
tel.: +(966-2)55617855, +(966-2)6484811
fax: +(966-2)6484705


Chcesz zarezerwować egzotyczne wakacje, oferty last minute, narty, wyjazdy firmowe, a nie wiesz gdzie jechać? Skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci miejsce, wycieczkę i hotele. Napisz do nas: rezerwacje@traveliada.pl


 
ZADZWOŃ
infolinia: 801 000 701
tel.kom: 71 340 50 50
Zostaw nr - oddzwonimy
ODWIEDŹ NAS
Nasi doradcy pomogą Państwu
w doborze najlepszej oferty
Odwiedź nasz salon
KONTAKT
Nasi konsultanci chętnie
odpowiedzą na pytania
Napisz do nas
Opublikowane na stronach www.traveliada.pl ceny lub informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.
OFERTA
DNIA