71 340 50 50
info 801-000-701
pn-pt: 8-21, so: 9-19, ni: 13-20
e-Gazele Biznesu 2015 - Traveliada.pl
GWARANCJA UDANYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI
Rzetelna firma Polska Izba Turystyki Referencje Dyplomy
Brakuje Ci czasu, by znaleźć
odpowiednią ofertę?
Przygotujemy ją dla Ciebie!
@ Zostaw kontakt
Gwarancje Traveliada.pl

Bezpieczna Rezerwacja
Sprzedajemy wycieczki przez internet od 2004 roku. Mamy doświadczonych konsultantów ds sprzedaży.

Szybka Rezerwacja
Wszystkie formalności związane z rezerwacją możemy załatwić w 15 minut.

Gwarancja Organizatora
Od 2015 roku jesteśmy Touroperatorem i posiadamy Gwarancję ubezpieczeniową.

Twoja podróż jest bezpieczna
Każda wycieczka jest chroniona przez specjalne ubezpieczenie od niewypłacalności Organizatora.

Gazele Biznesu
W 2015 roku zostaliśmy nagrodzeni e-Gazelą Biznesu przez Puls Biznesu w dziedzinie biznes e-commerce.

Nagrody i Dyplomy
Jesteśmy regularnie nagradzani przez Touroperatorów. Sprawdź »

Referencje od Firm
Możemy pochwalić się dobrze zorganizowanymi wyjazdami dla form, szkół, stowarzyszeń. Sprawdź »

Dyplomy
Należymy do Polskiej Izby Turystycznej. I posiadamy dyplom Rzetelna Firma wydany przez KRD.


 
 

Przewodnik Bośnia i Hercegowina

Kraj:Bośnia i Hercegowina
Kontynent:Europa
Stolica kraju:Sarajewo
Liczba mieszkańców:4 552 000 osób
Powierzchnia:51 129 km2
Waluta:marka zamienna
Język:bośniacki, chorwacki, serbski
Wiza:nie

PRZEWODNIK TURYSTYCZNY BOŚNIA I HERCEGOWINA

Zobacz, gdzie warto jechać na wakacje? Co warto zwiedzić?


Nie uważa się tego państwa za wymarzone miejsce na spędzenie wakacji. Co ciekawego może być w kraju należącym do dawnej Jugosławii? Kojarzy się raczej z wojenną zawierucha i zamieszkami, niż przyjemnie spędzonym na plażowaniu czasem. Kolejny raz okazuje się jednak, jak bardzo potrafią mylić pozory. Prawdopodobnie Bośnia i Hercegowina jeszcze długo będą musiały walczyć o miano kraju, do którego warto przyjechać, ale początek tej drogi wychodzi im całkiem nieźle. Przełamując stereotypowe myślenie można być pewnym, że urlop w Bośni i Hercegowinie zaliczy się do udanych. Bośnia i Hercegowina jest krajem leżącym w samym sercu Bałkanów. Bardzo atrakcyjny dla turystów jest fakt, że w tym małym kraju łączą się klimaty śródziemnomorski oraz alpejski. W ten sposób jest uniwersalny. Większą część pokrywają jednak góry, czyli Alpy Dynarskie. Na terenie Hercegowiny znajduje się ich najbardziej dzika i najwyższa część. Poza wysokimi szczytami dużo jest tutaj także zielonych, zaokrąglonych wzgórz.
CO WARTO ZWIEDZIĆ W BOŚNI I HERCEGOWINIE?Turyści będą zachwyceni prastarym dziedzictwem Bośni i Hercegowiny. Jest ono pielęgnowane przez mieszkańców, dzięki temu tak wiele tu muzeów. Najpiękniejsze jest jednak to, że zderzają się tutaj kultury wschodnia i zachodnia. Choć może to się zdawać dziwne, razem tworzą idealnie harmonijną całość. Bośnia i Hercegowina stale się rozwijają i stanowią coraz lepsze miejsce na spędzenie urlopu. Przekonuje się o tym co roku coraz więcej turystów – warto spróbować! Podczas takich wakacji można nabrać wiary w ludzi. Mieszkańcy są serdeczni i gościnni.


Banja Luka

Banja Luka to przepiękne, otoczone zewsząd zielenią miasto. Wokół niego jest wiele wzgórz, a samo miasto przedziela rzeka Vrbas, bardzo rwąca i tworząca na swojej długości liczne wodospady i kaskady. W Banja Luce jest jednak spokojna. Być może po prostu miasto wywiera uspakajający wpływ nawet na rzekę, pomimo że jest drugim co do wielkości miastem w kraju. W czasach antycznych leżało na szlaku handlowym Rzymian, którzy w celach obronnych zbudowali tutaj fortecę. Panowanie Turków zaś pozwoliło na nadanie miastu nieco orientalnych rysów. Znajdowała się tutaj siedziba tureckiego zarządcy Bośni. Poza tym Banja Luka może się poszczycić 40 meczetami! Swój rozwój zawdzięcza jednak Austrii, która odbudowała miasto i połączyła je siecią komunikacyjną nawet z Wiedniem. Odbywa się tu wiele festiwali, zwłaszcza w lecie. Najwięcej z nich jest przeznaczonych dla fanów muzyki, zwłaszcza rockowej, ale są też poświęcone teatrowi czy filmom.


„Piramidy”

W 2005 roku archeolog – amator Semir Osmanagić ogłosił odkrycie piramid znajdujących się w pobliżu miejscowości Visoko. Miałyby to być jedyne piramidy w Europie, pokryte roślinnością, przez co wyglądają jak zwykłe wzgórza. Osmanagić nazwał je Bośniacką Piramidą Słońca, Księżyca i Smoka. Wciąż toczone są spory, czy rzeczywiście mogą to być piramidy. Odkrywca twierdzi, że mają zbyt równo nachylone stoki, by być tworem natury. Kilkakrotnie jednak został złapany już na kłamstwie. Dyskusja o prawdziwości piramid wciąż trwa.


Alpy Dynarskie

Ten łańcuch górski biegnie także przez Chorwację, Słowenię, Serbię, Kosowo, Czarnogórę i Albanię. Najwyższym szczytem jest Bobotov Kuk sięgający 2523 metrów (Czarnogóra). Choć góry nazywane są Alpami, nie są zaliczane do tego pasma. Są naprawdę piękne i wzbudzają groźne wrażenie, choć w rzeczywistości ich przejście nie wymaga ogromnych umiejętności. W ostatnim czasie stają się coraz popularniejsze wśród wędrowców z całej Europy.


Tara

Na terenie Bośni znajduje się 30 kilometrów tej dzikiej rzeki o przepięknym kolorze. Lata erozji stworzyły długi na 82 kilometry kanion. Większy od niego jest tylko kanion Colorado. Oprócz miłośników natury i wędkarzy, miejsce to przyciąga także fanów raftingu. Trasa jest dość wymagająca i uznaje się ją za najtrudniejszą w Europie.


Doboj

To miasto, które słynie jednak przede wszystkim z XIII – wiecznej fortecy, jaką w nim wzniesiono. Wielokrotnie rozbudowywana, najpierw w 1415 roku, następnie – już przez Turków – w 1490. Już w IX wieku była tutaj inna, pierwotna forteca, zbudowana według wyników badań z gliny, błota i drewna. Forteca to jednak nie jedyna atrakcja. Na górze Ozren znajduje się kilka XIII – wiecznych klasztorów. Aby wypocząć, warto wybrać się nad Jezioro Orlovo, albo nad Jezioro Goransko. W obu woda jest nadzwyczaj czysta. Niedawno otwarto w okolicy kompleks wypoczynkowy „Dżungla”, który jest silnym konkurentem naturalnych jezior. Doboj jest także dobrym miejscem dla fanów nocnych wypadów. Znajdą tu dla siebie dyskoteki i kluby.


Jajce

To niewielkie miasteczko, które samo w sobie ma raczej niewiele do zaoferowania – pięknie odnowiona starówka raczej nie wystarcza, by zaciekawić zwiedzających. W okolicy znajduje się jednak przepiękny, wysoki na 20 metrów wodospad. Niegdyś był o 10 metrów wyższy, ale podczas wojny ten region został zatopiony.


Travnik

Travnik był swego czasu jedną z najbardziej imponujących fortec w okolicy. Wciąż zresztą należy do najlepiej zachowanych. Niegdyś miasto było zwane przez przyjezdnych „europejskim Istambułem”, teraz niestety jego walory turystyczne nieco spadły. Wciąż jednak dużą atrakcję stanowi znajdująca się w pobliżu góra Vlašić, wysoka na 1943 metry i bardzo popularna wśród miłośników sportów zimowych.


Mostar

To piąte co do wielkości miasto Bośni i Hercegowiny. Jego nazwa pochodzi od „mostari” czyli opiekunów mostu, którzy dbali o znajdujący się w nim Stary Most. Został on zbudowany podczas panowania tureckiego i był najbardziej charakterystycznym punktem miasta. Został zniszczony podczas wojny w 1993 roku. Udało się na szczęście odbudować ten zabytek, ale mimo wszystko dowodzącemu wojskami chorwackimi odpowiedzialnymi za jego zniszczenie postawiono także zarzut zburzenia mostu. Bardzo ważna jest tu turystyka. Mostar jest pełen zabytków, w tym także innych starych mostów. Dom Biscevica to najlepiej zachowana rezydencja z okresu okupacji tureckiej, zbudowana w 1635 roku. Ciekawe są łaźnie i liczne ołtarzyki. Aby oddać cześć obrońcom miasta z czasów II wojny światowej wzniesiono symboliczny cmentarz w formie tarasów. Jego twórcą jest znany architekt Bogdan Bogdanovic.PYTANIA I ODPOWIEDZI PRZED WYJAZDEM DO BOŚNI I HERCEGOWINY

Klienci Traveliada.pl najczęściej je zadają? Polecamy przeczytać nasz przewodnik o Bośni i HercegowinieKiedy najlepiej pojechać do Bośni i Hercegowiny?

Unikalny klimat Bośni i Hercegowiny pozwala jej być doskonałym celem podróży o każdej porze roku. Każda część kraju ma właściwie swój własny mikroklimat. W Alpach Dynarskich powyżej 1700 metrów jest bardzo zimno, przez sześć miesięcy w ciągu roku temperatura może tam nie wzrastać poniżej zera. Nie przeszkodzi to jednak prawdopodobnie prawdziwym alpinistom. Bośnia i Hercegowina mają co prawda tylko jedno miasto z dostępem do Morza Adriatyckiego, ale turystom powinno ono wystarczyć. W Neum są doskonałe warunki i ponad 5 tysięcy miejsc noclegowych! Jest tu też ciepło i słonecznie, a zimy są bardzo łagodne. W części kontynentalnej kraju klimat jest podobny do tego, jaki panuje w większości Europy. Najpiękniejsza według mieszkańców jest Bośnia i Hercegowina wiosną. Latem panują tutaj często wysokie, sięgające powyżej 30 stopni temperatury. Dla narciarzy najlepsza pora to styczeń – marzec.

Co zabrać ze sobą do Bośni i Hercegowiny?

Zalecane jest zabranie ze sobą nakrycia głowy oraz okulary słoneczne. Warto zabrać ponadto dodatkowe leki, na wypadek choroby.

Jakim transportem podróżować po Bośni i Hercegowinie?

Zdecydowanie najlepszym sposobem podróżowania jest autobus. Przykładowe ceny za przejazd z Sarajewa do Mostaru to ok. 7 Euro, z Banja Luki do Bihacia 8 Euro. Podróżując samochodem, należy zachować ostrożność. Miejscowi kierowcy nie zawsze respektują przepisy drogowe, jednak policja rygorystycznie egzekwuje ich przestrzeganie, zwłaszcza jeśli chodzi o prędkość. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane, jednak posiadanie go jest wskazane. Konieczne jest wykupienie ubezpieczenia komunikacyjnego, tzw. zielonej karty.

Co warto kupić w Bośni i Hercegowinie?

Warto przywieźć z Bośni najbardziej popularny na całych Bałkanach trunek, a mianowicie rakiję. Jako pamiątkę przywieźć można z Bośni i Hercegowiny na przykład kute metalowe naczynia, ozdobne talerze, zestawy do parzenia kawy, czy też muzułmańskie kołatki do drzwi.

Czy Polacy potrzebują wizy do Bośni i Hercegowiny?

Nie.Obywatele RP zwolnieni są z obowiązku posiadania wiz przy przekraczaniu granicy, arówno jeśli chodzi o przejazd, jak i pobyt do 90 dni. Nie jest wymagane posiadanie przy przekraczaniu granicy środków finansowych wystarczających na czas pobytu, aczkolwiek można się spotkać z żądaniem ich okazania (150 KM na 1 dzień pobytu).

Jakie są wtyczki w Bośni i Hercegowinie?

220V, 50Hz, wtyczki europejskie (dwa okrągłe poziome równoległe otwory).


PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE BOŚNI I HERCEGOWINYAmbasada Bośni i Hercegowiny

Ibsenstrasse 14, D-10439 Berlin
tel.: (0-0 49 30) 814 712 10
fax: (0-0 49 30) 814 712 11

Wydział Konsularny

tel.: (0-0 49 30) 814 712 31-34
fax: (0-0 49 30) 814 712 11

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Sarajewie

ul.Dola 13, 71000 Sarajewo
tel.: (0-0387 33) 201-142; 215 862, 201 018
tel./fax: (0-0387 33) 233-796


Chcesz zarezerwować egzotyczne wakacje, oferty last minute, narty, wyjazdy firmowe, a nie wiesz gdzie jechać? Skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci miejsce, wycieczkę i hotele. Napisz do nas: rezerwacje@traveliada.pl


Oferty wycieczek do wybranych kurortów turystycznych w Bośnii i Hercegowinie:
 
ZADZWOŃ
infolinia: 801 000 701
tel.kom: 71 340 50 50
Zostaw nr - oddzwonimy
ODWIEDŹ NAS
Nasi doradcy pomogą Państwu
w doborze najlepszej oferty
Odwiedź nasz salon
KONTAKT
Nasi konsultanci chętnie
odpowiedzą na pytania
Napisz do nas
Opublikowane na stronach www.traveliada.pl ceny lub informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.
OFERTA
DNIA