71 340 50 50
info 801-000-701
pn-pt: 8-21, so: 9-19, ni: 13-20
e-Gazele Biznesu 2015 - Traveliada.pl
GWARANCJA UDANYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI
Rzetelna firma Polska Izba Turystyki Referencje Dyplomy
Brakuje Ci czasu, by znaleźć
odpowiednią ofertę?
Przygotujemy ją dla Ciebie!
@ Zostaw kontakt
Gwarancje Traveliada.pl

Bezpieczna Rezerwacja
Sprzedajemy wycieczki przez internet od 2004 roku. Mamy doświadczonych konsultantów ds sprzedaży.

Szybka Rezerwacja
Wszystkie formalności związane z rezerwacją możemy załatwić w 15 minut.

Gwarancja Organizatora
Od 2015 roku jesteśmy Touroperatorem i posiadamy Gwarancję ubezpieczeniową.

Twoja podróż jest bezpieczna
Każda wycieczka jest chroniona przez specjalne ubezpieczenie od niewypłacalności Organizatora.

Gazele Biznesu
W 2015 roku zostaliśmy nagrodzeni e-Gazelą Biznesu przez Puls Biznesu w dziedzinie biznes e-commerce.

Nagrody i Dyplomy
Jesteśmy regularnie nagradzani przez Touroperatorów. Sprawdź »

Referencje od Firm
Możemy pochwalić się dobrze zorganizowanymi wyjazdami dla form, szkół, stowarzyszeń. Sprawdź »

Dyplomy
Należymy do Polskiej Izby Turystycznej. I posiadamy dyplom Rzetelna Firma wydany przez KRD.


 
 

Przewodnik Brazylia

Kraj:Brazylia
Kontynent:Ameryka Południowa
Stolica kraju:Brasilia
Liczba mieszkańców:196 343 000 osób
Powierzchnia:8 511 965 km2
Waluta:real brazylijski
Język:portugalski
Wiza:nie

Regiony Brazylia

Bahia  |  Ceara  |  Pernambuco  |  Rio de Janeiro  |  Sao Paulo

PRZEWODNIK TURYSTYCZNY BRAZYLIA

Zobacz, gdzie warto jechać na wakacje? Co warto zwiedzić?


Plaża Copacabana Ten niezwykle zróżnicowany pod niemal każdym względem kraj jest jednych z najchętniej odwiedzanych przez turystów. Zawdzięcza to niebywałym krajobrazom z jednej strony - Wyżyny Gujańskiej na północy, Wyżyny Brazylijskiej na południowym wschodzie oraz Amazonii na północy i północnym zachodzie, a z drugiej najsłynniejszym na świecie plażom Atlantyku - Copacabany i Ipanemy w Rio i uznawanej za jedną z dziesięciu najpiękniejszych plaż na naszym globie Porto da Barra w Salvador.

Do Brazylii rok rocznie, bez względu na skomplikowany klimat gospodarczy i społeczny przybywają miliony turystów – zarówno miłośników dzikiej przyrody, amazońskiej egzotyki i przygód, jak i, a raczej przede wszystkim, zwolennicy szampańskiej zabawy z wielkim rozmachem, którą gwarantuje słynny karnawał w Rio de Janeiro. Brazylia to najlepiej rozwinięty kraj na kontynencie. Dysponuje dobrymi lotniskami, obsługującymi niemal wszystkie liczące się linie lotnicze, ma bogate i dobre zaplecze turystyczne, a hotele brazylijskiego wybrzeża Atlantyku standardem nie odbiegają od tych w Europie. Dzisiejsza Brazylia to raj przede wszystkim dla pasjonatów gór i sportów wodnych - to mekka surferów.
CO WARTO ZWIEDZIĆ W BRAZYLII?Salvador

Położony nad zatoką Wszystkich Świętych i będący przez ponad dwa stulecia stolicą kraju (do 1763 r.), jest według wielu najbardziej afrykańskim miastem Brazylii. W Salvadorze panuje nieustanna atmosfera zabawy, a religia katolicka miesza się z żywymi wierzeniami afrykańskimi. Dużą atrakcją Salvadoru są ceremonie magiczne pochodzenia afrykańskiego, m.in. condombles - wielogodzinna msza pogańska, czy pokazy capoeira – brazylijskiej sztuki walki przypominającej śmiertelnie niebezpieczny taniec. Miasto zachwyca złotem ołtarzy, zachęcającymi zapachami i smakami potraw afrykańskich oraz dźwiękami i rytmami muzyki rodem z Czarnego Lądu. Miasto jest dziś doskonałym przykładem unikalnej mieszanki kultury Afrobrazylijskiej, która przejawia się w muzyce, tańcu, festiwalach i wyrobach rękodzieła. Starówka Salvadoru, Pelourinho stanowi jedną z największych atrakcji Brazylii. Znajduje się ona na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO jako najcenniejszy na kontynencie zabytek kolonialny.


Brasilia

Stolica Brazylii powstała z utopii. Z marzenia o mieście idealnym. Brasilię utworzono w środku kraju bez żadnych korzeni i tradycji – została przeniesiona z deski kreślarskiej wprost w rzeczywistość. Brasilia od 1960 roku jest stolicą kraju. O jej budowie i lokalizacji ponad tysiąc kilometrów od morza zdecydował w 1955 r. prezydent Juscelino Kubitschek. Dzięki temu kraj miał się harmonijniej rozwijać. Brasilia planowo miała być piękna i nowoczesna. Założenia urbanistyczne (na rysie „samolotu” lub „ptaka”) i architektoniczne miasta położonego w sąsiedztwie sztucznego jeziora Paranoa stworzyli Oscar Niemeyer i Lucio Costa. Charakterystyczny pejzaż tworzą tu: jedna oś wschód-zachód - funkcjonalna i monumentalna, druga północ-południe - wygięta w łuk, mieszkaniowa. Godne podziwu są tu osiągnięcia architektury, jak parlament, katedra czy gmach Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Ale, o ile miasto idealne można zaplanować, o wiele trudniej ten projekt zrealizować. Brasilia, zaprojektowana dla pół miliona ludzi, ma obecnie 2 miliony mieszkańców. Ponadprogramowe półtora miliona to głównie uboga ludność napływowa, która gnieździ się dziś w otaczających stolicę niewielkich miastach satelitach.


Olinda

Położone na wzgórzu wygląda niemal tak samo jak przed trzystu laty. W założonym w 1530 r. miasteczku czas zatrzymał się na okresie baroku, a Olinda przypomina muzeum pod gołym niebem. Od czasu, gdy w 1982 roku miejscowość wpisana została na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, przyciąga turystów i stanowi największą atrakcję w stanie Pernambuco. Wokół wzgórz wiją się wąskie uliczki, przy których stoją kolorowe kamieniczki i zabytkowe kościoły, m.in.: klasztor Nossa Senhora de Carmo (XVIII w.), kościoły Sao Francisco de Paula, Sao Bento, Misericordia (wszystkie z XVIII w.) - wspaniałe przykłady brazylijskiego baroku. Warto wspomnieć, że rejon Olinda obfituje w piękne, białe, piaszczyste plaże.


Ouro Preto

Dziś 56-tysięczne miasto jest bez wątpienia perełką sztuki kolonialnej i nie ma sobie równych wśród pozostałych zabytkowych miast tego pochodzenia. Ouro Preto zostało założone w 1698, kiedy w miejscowych rzekach odkryto złoto. Do miejscowości, której nazwa oznacza „czarne złoto”, przybyli liczni poszukiwacze słonecznego kruszcu i handlarze zwabieni możliwością dużych zysków. Ouro Preto stało się szybko jednym z bogatszych miast Brazylii - w połowie XVIII wieku zamieszkiwało je więcej mieszkańców niż Rio de Janeiro czy w Nowy Jork. Miasto było ważnym ośrodkiem gospodarczym i politycznym. W tym okresie powstała charakterystyczna barokowa architektura miasta kolonialnego. Po zakończeniu gorączki złota miasto podupadło, ale dzięki temu zachowanych zostało wiele cennych zabytków, wpisanych w 1980 na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ouro Preto było pierwszym brazylijskim obiektem na tej liście.


Paraty

To niewielkie, położone około 3,5 godziny drogi od Rio de Janeiro miasteczko to perła architektury kolonialnej, widniejąca na liście UNESCO. Rozkwit Paraty przypada na XVIII wiek, gdy w sąsiednim stanie Minas Gerais odkryto złoto i diamenty, a miejscowość stała się głównym przystankiem na szlaku komunikacyjno-handlowym prowadzącym z Sao Paulo do Rio de Janeiro. Do dziś zachował się wyjątkowy układ miasteczka wyznaczany przez trzy kościoły (oddzielnie dla Czarnych, wyzwolonych Mulatów i Białych). Uliczki w Paraty są brukowane, a każda z nich kryje wiele niespodzianek – urocze, zabytkowe kamieniczki z okresu kolonialnego, galerie sztuki, sklepy z rękodziełem oraz wyśmienite restauracje serwujące dania miejscowej kuchni.


Amazonia

Turyści przybywający do Amazonii, pragną jednego - stanąć oko w oko z dzikim światem tropikalnego lasu, w którym żyją ostanie nieskażone cywilizację ludy świata. Amazonia to wilgotny las liściasty w dorzeczu Amazonki. Sama rzeka przepływająca przez Peru i Brazylię jest największą rzeką na świecie pod względem powierzchni dorzecza i zasobności wód, a drugą po Nilu pod względem długości – liczy prawie 6400 km. Teren Dżungli Amazońskiej zajmuje obszar siedmiu milionów kilometrów kwadratowych, natomiast sam las zajmuje około 5,5 miliona kilometrów kwadratowych, na terenie dziewięciu państw, z czego największy obszar leży w Brazylii (60 procent lasu deszczowego). Amazonia stanowi ponad połowę wszystkich lasów deszczowych świata oraz największy, najbogatszy gatunkowo obszar na planecie. Jeden na dziesięć znanych gatunków na świecie mieszka w Dżungli Amazońskiej. Tu występuje także największa różnorodność gatunków roślin - według niektórych ekspertów na jednym kilometrze kwadratowym może rosnąć w przybliżeniu 75 tys. rodzajów drzew i 150 tys. gatunków wyższych roślin. Mieszka tu około 20% wszystkich ptaków Ziemi. Do dzisiaj skatalogowano blisko pół miliona gatunków roślin o znaczeniu ekonomicznym lub kulturowym, ale nadal pozostało mnóstwo tych, które nie zostały jeszcze opisane ani nawet odkryte.


Wodospady Iguassu

Jedne z najpiękniejszych i największych wodospadów świata, znajdują się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i uważane są za jeden z cudów świata. Mieszczą się w stanie Parana na granicy brazylijsko-argentyńskiej. Wodospady spadają z wysokości 80 m w głąb wąwozu, tworząc 275 mniejszych wodospadów, nad którymi niemal przez cały rok unosi się tęcza. Diabla Gardziel, której wody 14 wodospadów z hukiem staczają się z urwiska o wysokości 90 m, tworzy jeden z niezapomnianych widoków tego rejonu. Założony w tym miejscu Park Narodowy, oprócz wodospadów, chroni również tropikalne lasy i żyjące w nich zwierzęta.PYTANIA I ODPOWIEDZI PRZED WYJAZDEM DO BRAZYLII

Klienci Traveliada.pl najczęściej je zadają? Polecamy przeczytać nasz przewodnik o BrazyliiKiedy najlepiej pojechać do Brazylii?

Wysoki sezon, czyli lato, przypadający na nasze miesiące zimowe - grudzień, styczeń i luty, to okres najmniejszej ilości opadów. Wbrew pozorom brazylijski klimat, choć równikowy i podrównikowy, jest zupełnie znośny. Trzeba jednak pamiętać, że w tym czasie ceny nie należą do najniższych - to okres wczasów, ferii szkolnych i oczywiście karnawału. Brazylijska zima trwa od czerwca do sierpnia, ale nie należy obawiać się chłodów poniżej dziesięciu stopni Celcjusza. W całej Brazylii występują krótkie tropikalne ulewy, najobfitsze w dorzeczu Amazonki, gdzie jest też największa wilgotność powietrza. Pora deszczowa przypada między czerwcem i sierpniem. W pozostałej cześci Brazylii krótkie, tropikalne deszcze padają co dzień. Ze względu na mniejsze upały i mniejszą niż w reszcie roku wilgotność powietrza do Amazonii najlepiej się wybrać brazylijską zimą - między lipcem a październikiem.

Jak dojechać do Brazylii?

Brazylia jest bardzo dobrze połączona lotniczo z wieloma miastami świata, samochodem, autobusem lub pociągiem można natomiast dotrzeć bez większych problemów z krajów ościennych.

Czy potrzebujemy wizy do Brazylii?

Nie. Obywatele polscy przybywający do Brazylii jako turyści na okres do 90 dni w roku są zwolnieni z obowiązku wizowego. Wniosek o przedłużenie prawa pobytu w celach turystycznych ponad 90 dni można złożyć w policji federalnej (Policia Federal), najpóźniej na 10 dni przed upływem terminu. Przedłużenie na dalsze 90 dni jest udzielane w zasadzie automatycznie po wniesieniu opłaty skarbowej (ok. 10 USD). W razie stwierdzenia nielegalnego pobytu, policja federalna nakazuje obcokrajowcowi opuszczenie kraju w ciągu 8 dni i obciąża go karą grzywny w wysokości ok. 300 USD (zapłacenie grzywny jest warunkiem wydania pozwolenia na ponowny wjazd do Brazylii).

Jaką walutą płacimy w Brazylii?

1 Real Brazylijski (BRL) = 0,6 USD (luty 2012)

Jakie są orientacyjne ceny w Brazylii?

Butelka wody 1,5 l - ok. 1.3 USD, litr benzyny - ok. 1,6 USD, szklanka soku - 1,5 USD, obiad w restauracji - ok. 10 USD.

Co warto kupić w Brazylii?

Bawełniane hamaki, koronki, kawa, wyplatane kosze, delikatne wyroby ze skóry, szlachetne kamienie, instrument muzyczny berimbau, carrancas (drewniane amulety), koszulki piłkarskie, wódka cachaça, płyty z taneczną muzyką – bossa nova i samba.

Jakie są różnice czasowe w Brazylii?

Z uwagi na duży obszar kraju Brazylii różnica czasu jest zależna od odwiedzanego regionu należy cofnąć wskazówki zegarków (w stosunku do czasu polskiego) o: 4 godziny (wschód, północny wschód, południe, południowy wschód), 5 godzin - zachód, 6 godzin daleki zachód.

Jak długo leci się do Brazylii?

Rio de Janeiro - ok. 14 godz. z Warszawy, Natomiast z lotniska europejskiego (np. Paryż) ok. 2 godz. do Rio de Janeiro lub Sao Paulo - ok. 12 godz.

Czy łatwo jest zwiedzać Brazylię?

Zwiedzanie Brazylii nie jest najprostsze, ze względu na duże odległości. Najlepszym rozwiązaniem jest wykupienie w lokalnych liniach lotniczych przelotów, ale są one dość drogie. Dobrym rozwiązaniem może być wykupienie tzw. Brazil Airpass, który w cenie zawiera określoną ilość połączeń na terytorium Brazylii. Oferty tego typu są z reguły sprzedawane tylko w połączeniu z biletem z Europy. Dobrze rozwinięta jest sieć lokalnych i dalekobieżnych połączeń autobusowych, które są doskonałej jakości i tanie. Ze względu odległości zwiedzanie Brazylii autobusem jest jednak dość czasochłonne i męczące. Możliwe jest również wynajęcie samochodu. Pasażerska kolej w zasadzie nie istnieje, poza sporadycznymi połączeniami na południu kraju. Transport rzeczny, w tym pasażerski, jest najbardziej popularny w Amazonii, gdzie sieć drogowa jest uboga.

Jakie gniazdka są w Brazylii?

110/220V, 60Hz gniazdka europejskie (dwa okrągłe otwory), amerykańskie (dwa podłużne pionowe równoległe otwory u góry, jeden okrągły na dole pośrodku) i japońskie (dwa podłużne pionowe równoległe otwory pośrodku). Adaptery można wypożyczyć w hotelu.

Klika ważnych informacji, dla turystów chcących spędzić wakacje w Brazylii:

Plaża w Rio - Copacabana - najbardziej znana plaża świata, gdzie spotkać można najpiękniejsze dziewczyny i gwiazdy futbolu. Nie można być w Brazylii i nie zobaczyć Rio. Tańce brazylijskie, a wśród nich samba, to nie tylko muzyka i ruch, to przede wszystkim dusza i ogień, które są nieodłączną cechą Brazylijczyków. Najlepiej widoczne jest to podczas karnawału, który hucznie obchodzony jest we wszystkich zakątkach kraju, a szczególnie malowniczo w Rio i Salwador de Bahia. Ipanema - rozsławiona piosenką skomponowaną przez Antônio Carlosa Jobim i Vinícius de Moraesa, wielokrotnie wykonywana przez różnych artystów m. in. Franka Sinatrę.

Co zjeść i wypić w Brazylii?

Caipirinha - najbardziej znany z brazylijskich drinków, składa się z pokruszonego lodu, cukru, limonki i cachacy (wódki z trzciny cukrowej). Proporcje składników i sposób ich mieszania pozostają tajemnicą brazylijskich barmanów. Chimarrao - brazylijski sposób picia herva mate (zielonej herbaty pitej w różnych formach również w innych krajach Ameryki Południowej), do którego używa się specjalnie przygotowanego naczynia z łupiny tykwy (tzw. cuja) i metalowej ssawki (tzw. bomba). Chimarrao pije się z ciepłą wodą, w niektórych rejonach Brazylii również na modłę indiańską (tzw. terere) - na zimo z lodem i liśćmi limonki. Churrasco - typowe dla mieszkańców południa Brazylii i Argentyny (tzw. gauchos) pieczone na rożnie mięso, głównie wołowe. Rozpowszechniło się w restauracjach, gdzie po wykupieniu opcji tzw. rodizio kelnerzy obchodzą salę z rożnami gotowego mięsa, a klienci sami mogą wybrać odpowiadający im kawałek, który od razu ląduje na ich talerzu. Uwaga, ograniczeniem jest tylko pojemność żołądka klienta! Doradzamy oszczędnie racjonować przystawki, żeby starczyło miejsca na danie główne.


PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE BRAZYLIIAmbasada Federacyjnej Republiki Brazylii

ul. Poselska 11, 03-931 Warszawa
tel.: 617 48 00
fax: 617 86 89

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej

SES - Avenida das Naçoes, Qd. 809 Lote 33
70.423-900 Brasilia-D.F. Caixa Postal 07/0263
tel.: (0-055 61) 3443-34-38, 3242-92-73
fax: 3242-85-43


Chcesz zarezerwować egzotyczne wakacje, oferty last minute, narty, wyjazdy firmowe, a nie wiesz gdzie jechać? Skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci miejsce, wycieczkę i hotele. Napisz do nas: rezerwacje@traveliada.pl


 
ZADZWOŃ
infolinia: 801 000 701
tel.kom: 71 340 50 50
Zostaw nr - oddzwonimy
ODWIEDŹ NAS
Nasi doradcy pomogą Państwu
w doborze najlepszej oferty
Odwiedź nasz salon
KONTAKT
Nasi konsultanci chętnie
odpowiedzą na pytania
Napisz do nas
Opublikowane na stronach www.traveliada.pl ceny lub informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.
OFERTA
DNIA