71 340 50 50
info 801-000-701
pn-pt: 8-21, so: 9-19, ni: 13-20
e-Gazele Biznesu 2015 - Traveliada.pl
GWARANCJA UDANYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI
Rzetelna firma Polska Izba Turystyki Referencje Dyplomy
Brakuje Ci czasu, by znaleźć
odpowiednią ofertę?
Przygotujemy ją dla Ciebie!
@ Zostaw kontakt
Gwarancje Traveliada.pl

Bezpieczna Rezerwacja
Sprzedajemy wycieczki przez internet od 2004 roku. Mamy doświadczonych konsultantów ds sprzedaży.

Szybka Rezerwacja
Wszystkie formalności związane z rezerwacją możemy załatwić w 15 minut.

Gwarancja Organizatora
Od 2015 roku jesteśmy Touroperatorem i posiadamy Gwarancję ubezpieczeniową.

Twoja podróż jest bezpieczna
Każda wycieczka jest chroniona przez specjalne ubezpieczenie od niewypłacalności Organizatora.

Gazele Biznesu
W 2015 roku zostaliśmy nagrodzeni e-Gazelą Biznesu przez Puls Biznesu w dziedzinie biznes e-commerce.

Nagrody i Dyplomy
Jesteśmy regularnie nagradzani przez Touroperatorów. Sprawdź »

Referencje od Firm
Możemy pochwalić się dobrze zorganizowanymi wyjazdami dla form, szkół, stowarzyszeń. Sprawdź »

Dyplomy
Należymy do Polskiej Izby Turystycznej. I posiadamy dyplom Rzetelna Firma wydany przez KRD.


 
 

Przewodnik Cypr

Kraj:Cypr
Kontynent:Europa
Stolica kraju:Nikozja
Liczba mieszkańców:794 600 osób
Powierzchnia:8 997 km2
Waluta:euro
Język:grecki, turecki
Wiza:nie

Regiony Cypr

Ayia Napa  |  Cypr Północny  |  Larnaka  |  Paphos

PRZEWODNIK TURYSTYCZNY CYPR

Zobacz, gdzie warto jechać na wakacje? Co warto zwiedzić?


Cypr położony jest na Morzu Śródziemnym i nazywany często wyspą Afrodyty. Wyraźnym znakiem historii jest obecna sytuacja Cypru, ponieważ wyspę i stolicę rozdziela turecka linia demarkacyjna, na część południową "cypr grecki" oraz północną "cypr turecki". Mimo tego, że kraj jest podzielony, jest przepiękny i warto odwiedzić obie jego części. Młodym ludziom oraz amatorom tętniących życiem kurortów spodoba się w greckiej części Cypru, natomiast spokojniejszy, rodzinny wypoczynek polecamy w tureckiej części. Hotele w obu częściach Cypru są nowoczesne i z bogatą infrastrukturą. Cypr należy do Europy, ale jest naszym zdaniem bardzo egzotyczny, przyciągają i fascynują piękne plaże, bogate i różnorodne zabytki, wspaniała kuchnia, możliwość uprawiania sportów oraz gościnność cypryjska.
CO WARTO ZWIEDZIĆ NA CYPRZE?Amathus

Jedno z najstarszych starożytnych miast królewskich Cypru, założone ok. 1100 p.n.e. W mieście czczono Afrodytę. Było to jej najważniejsze po Pafos sanktuarium na Cyprze, który według mitologii był miejscem jej narodzin.


Ayia Napa

Ayia Napa, dawna wioska rybacka, teraz urokliwa miejscowość wypoczynkowa, położona na najpiękniejszej części wybrzeża. Wspaniałe srebrne piaski i przejrzysta woda przez cały rok przyciągają miłośników słońca i wody. Można tu również wybrać się w podróż w czasie, zwiedzając klasztor z oktagonalną fontanną wzniesioną w czasach panowania weneckiego, czy też zajrzeć do Muzeum Morskiego. Między Ayia Napa i Protaras funkcjonuje regularne połączenie autobusowe.


Limassol

Limassol to znany region wakacyjny z głównym portem Cypru. Jest egzotyczny, tętni życiem nocnym i zabawą. W Limassol odbywają się dwa największe festiwale Parad Karnawałowych oraz Festiwalu Wina we wrześniu. Linia brzegowa ciągnie się 10 kilometrów, wraz z centrami handlowymi, niezliczonymi tawernami i restauracjami.


Protaras

Ta niewielka miejscowość, położona nieopodal Ayia Napa, w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularnym centrum turystycznym. Wzdłuż morskiego brzegu ciągnie się tu nowoczesna strefa turystyczna, z licznymi hotelami, restauracjami, klubami i dyskotekami. Za sprawą lokalizacji, w centralnej części wschodniego wybrzeża Cypru, Protaras jest bardzo dobrą bazą wypadową do wycieczek do Nikozji, tureckiej części wyspy i innych atrakcji turystycznych. Plaże w Protaras pokryte są złocistym piaskiem, a morze jest czyste i ciepłe. Dlatego tutejsze wody świetnie nadają się do nurkowania i innych sportów wodnych. Z Protaras do międzynarodowego lotniska w Larnace jedzie się około godziny.


Larnaca

Larnaca jest popularnym centrum wakacyjnym dla turystów i Cypryjczyków, lubiących długie lato. Sławna promenada z rzędami naturalnych palm, kafejki i tawerny oraz port, odwiedzany przez amatorów jachtów z całego świata. Na zachodnim końcu cypryjskiej promenady znajduje się XVII wieczny fort, w którym obecnie mieści się muzeum średniowiecza. W Larnace znajduje się pozostałość starożytnego państwa - miasta Kition, będąc przypomnieniem jego wielkich dni.


Paphos

To starożytne miasto, dawna stolica Cypru. Piękne wybrzeże z roślinnością strefy podzwrotnikowej, położone jest w południowo-zachodniej części wyspy. Legenda głosi, że tu wyłoniła się z morza bogini miłości Afrodyta. Spotkamy tu niesamowite widoki małych, piaszczystych plaż i krystalicznie czystej wody z wspaniałymi i dostojnymi zabytkami wpisanymi przez UNESCO na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody. Oprócz zabytków otrzymamy tu duże możliwości rozrywek do późnych godzin nocnych, w licznych restauracjach, tawernach, barach i dyskotekach, a oprócz tego znajdziemy tu nowoczesne sklepy z pamiątkami i supermarkety. W sercu Paphos znajduje się malowniczy port Kato Paphos, wypełniony kolorowymi łodziami rybackimi. Większość plaż oferuje możliwość uprawiania sportów wodnych.


Cypr Północny

Cypr Północny nazywany bywa „najlepiej strzeżonym sekretem Morza Śródziemnego”. W tej części wyspy klimat jest łagodny. Znajdziemy tu przepiękne zatoki, bogate zabytki, a życie toczy się tutaj powoli i spokojnie z dala od zgiełku świata. Całą część Północną można podzielić na 5 regionów, z których każdy jest na swój sposób unikalny: Girne (Kyrenia), Gazimağusa (Famagusta), Güzelyurt, Iskele/Karpaz oraz jedyna na świecie podzielona stolica Nikozja (Lefkozja).


Girne (Kyrenia)

Miasto leży w północnej części wybrzeża. Znane jest z rozległych, piaszczystych plaż, kryształowo czystej wody i unikalnych zabytków oraz głębokich tradycji. W mieście znajduje się przepiękny port pełen jachtów i łodzi rybackich.


Gazimağusa (Famagusta)

Miasto jest jednym z najbardziej znanych na Cyprze Północnym. Znajdują się tutaj liczne zabytki, które oprócz doskonałych warunków do kąpieli i uprawiania snorklingu przyciągają rzesze turystów.


Güzelyurt

Miasto na zachodzie, gdzie rośnie najwięcej owoców cytrusowych, dlatego odbywa się tu znany Festival Pomarańczy, który trwa 2 tygodnie.


Iskele/Karpaz

Miasto jest półwyspem we wschodniej części wyspy, znanym z upraw tytoniu i rybołóstwa, jest też naturalnym rezerwatem dla ptactwa, dziko rosnących kwiatów i skamielin morskich. Znaleźć można tutaj także liczne kościoły bizantyńskie, z których najbardziej znanym jest monastyr Św. Andrzeja.


Nikozja (Lefkozja)

Stolica Cypru podzielona zieloną linią graniczną na dwie części: grecką i północną, którego mury obronne miasta zostały zbudowane w 1570 r przez Wenecjan i posiadały 11 wież obronnych.


Enkomi

Enkomi to starożytne miasto usytuowane na Cyprze, niedaleko dzisiejszej Famagusty. Historia tego miasta datowana jest na połowę XVI wieku p.n.e. W Xii wieku p.n.e. Enkomi stało się jednym z najważniejszych ośrodków świata śródziemnomorskiego. W wyniku trzęsienia ziemi które nastąpiło w 1075 roku p.n.e. miasto upadło.


Omodos

Omodos to niewielka wioska na Cyprze usytuowana w górach Troodos, którą zamieszkuje zaledwie 200 osób. Miejsce to słynie ze starego klasztoru, ale jest równocześnie uroczą osadą winiarzy i koronkarek. Równocześnie w Omodos wyrabia się oraz sprzedaje również słynne koronki lefkaryjskie, których nazwa pochodzi od miejscowości Lefkara.


Park Narodowy Lefkara

Park Narodowy to ciekawa propozycja dla miłośników podziwiania fauny i flory. Znajduje się na Cyprze, w najbardziej dziewiczych regionach wyspy w którym można zobaczyć między innymi: chronione gatunki roślin oraz zwierząt, a jednocześnie zachwycać się przepięknymi krajobrazami.PYTANIA I ODPOWIEDZI PRZED WYJAZDEM NA CYPR

Klienci Traveliada.pl najczęściej je zadają? Polecamy przeczytać nasz przewodnik o CyprzeKiedy najlepiej wybrać się na Cypr?

Cypr nazywany jest Wyspą Słońca, gdyż słoneczna pogoda panuje tu przez 340 dni w roku. Klimat jest typowo śródziemnomorski. Sezon zaczyna się piękną, bardzo ciepłą wiosną w kwietniu i trwa aż do końca października. Średnia temperatura nie spada w tym okresie poniżej 25C. Poza sezonem letnim, temperatura osiąga przyjemne dla spacerów 17C, dlatego Cypr gości turystów przez cały rok. Wysoko w górach Troodos pogoda jest zmienna, wybierając się tam, należy zabrać ze sobą ciepłe swetry.

Jaka waluta obowiązuje na Cyprze? I jakie są orientacyjne ceny?

EUR (1 EUR = ok. 4,3 PLN (wg kursu NBP z 02-2015), wstęp do muzeum około 5,0 EUR, butelka wina w sklepie od 4,0 do 10 EUR, butelka wina w restauracji od 8,0 do 20 EUR, piwo w pubie 4 EUR, woda mineralna w sklepie od 2,0 EUR, kolacja w restauracji od 20 EUR, sporty wodne około 10 EUR.

Ile kosztuje wynajem auta na Cyprze?

Wynajem samochodów: ceny od 50 EUR/dzień; benzyna – 1 EUR. Na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny

Jakie gniazdka są na Cyprze?

Napięcie: 220 V, niestandardowe gniazdka elektryczne – potrzebny adapter (do wypożyczenia w każdym hotelu).

Jaka jest różnica czasu na Cyprze?

Godzina 12:00 w Polsce = godzina 13:00 na Cyprze.

Czy można dobrze zjeść na Cyprze?

Cypryjska kuchnia czerpie z tradycji śródziemnomorskich. Podstawą typowego jadłospisu są dania rybne i potrawy z owoców morza. Przyjemność dla podniebienia stanowią też lokalne owoce i warzywa: figi, orzechy, pestki, ziarna, oliwki. Najpełniej cypryjskie smaki oddaje meze - kulinarna przygoda, podczas której skosztować można nawet trzydzieści tradycyjnych dań! Potrawą mającą wielu zwolenników jest octapodi krasato - ośmiornice w czerwonym winie. Polecamy również: moussakas - paszteciki z warstw siekanego mięsa, ziół i warzyw, lub stifado - cebulowy gulasz z wołowiny. Do najsłynniejszych win należy Commandaria - receptura tego trunku pamięta czasy Ryszarda Lwie Serce!

Co można przywieźć z Cypru? Jakie pamiątki?

Cypr to wyspa pełna czarujących, głęboko zakorzenionych tradycji. Wioska Lefkaria słynie z przepięknych koronek i srebrnej biżuterii. Tutaj niemal każdy mieszkaniec zajmuje się ludowym rzemiosłem. Doskonałymi pamiątkami będą również gliniane lub miedziane naczynia, delikatnie aromatyczna woda różana, plecione kosze wiklinowe lub prawosławne ikony.

Jakie plaże są na Cyprze?

Wszystkie plaże na Cyprze są publiczne, ogólnodostępne. Ceny za leżak od 4 EUR. Urozmaicone wybrzeże sprawia, że można tu spotkać plaże kamieniste z grubymi, oszlifowanymi przez morze kamieniami lub plaże o piasku w kolorach od złotego, przez brunatny do niemal czarnego. W Protaras i w pobliskim kurorcie Ayia Napa plaże pokryte są złocistym piaskiem. Największe z nich to Flamingo, Pernera i słynna Fig Tree Bay. Należą one do najlepszych nad Morzem Śródziemnym i szczycą się tzw. "błękitną flagą" wyróżnieniem za czystość. Równie piękne są niewielkie plaże rozrzucone wzdłuż wybrzeża oraz liczne, ustronne, piaszczyste zatoczki.

Jakie sporty mozna uprawiać na Cyprze?

Wzdłuż wybrzeża działa wiele klubów sportów wodnych, między innymi można tu uprawiać: nurkowanie, żeglarstwo, windsurfing, jazdę na skuterach i nartach wodnych. Z portów można wypłynąć na popularne wśród turystów wyprawy na połowy ryb i rejsy, których celem jest podziwianie zachodu słońca. W Protaras i w Aya Napa działają parki wodne. Góry stanowią doskonały teren do kolarstwa górskiego, wspinaczki, jeździectwa i spacerów szlakami górskimi. Wiele dziewiczych terenów umożliwia obserwację dziko żyjących zwierząt i ptactwa. Szczególna troska o naturę, a jednocześnie doskonale rozwinięta infrastruktura turystyczna powodują, że na Cyprze nie sposób się nudzić.

Jak podróżować po Cyprze?

Na wyspie obowiązuje ruch lewostronny. Wewnątrz wyspy dość dobrze funkcjonują połączenia wygodnymi autobusami, choć nie do wszystkich miejsc uda się dojechać, np. w góry Troodos. Tutaj lepiej wybrać się wraz ze zorganizowaną wycieczką lub wynajętym samochodem. Uzupełnieniem połączeń autobusowych są przejazdy taksówkami. Ich kierowcy pełnią często funkcję informatora turystycznego. Przed dłuższą trasą warto najpierw uzgodnić cenę przejazdu. Taksówka w obrębie Ayia Napy i Protaras – od 5 EUR.

Ważne informacje o Cyprze

Na Cyprze alkohol można pić od 17 roku życia. Dopuszczalny limit alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi 22 mikrogramy alkoholu na 100 mililitrów powietrza. Dopuszczalny limit alkoholu we krwi wynosi 50 miligramów alkoholu w 100 mililitrach krwi. Kierowcy powinni zachować należytą troskę odnośnie ilości wypitego alkoholu. Na Cyprze picie wody z kranu jest bezpieczne, w każdym domu znajduje się bieżąca, świeża woda pitna, tak samo bezpiecznie wodę można pić także w hotelach i restauracjach.


PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE REPUBLIKI CYPRYJSKIEJAmbasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Cypryjskiej

ambasador: Paweł Dobrowolski
Cypr, Nikozja, Kennedy Avenue 12/14, Office 601, 1087
tel.: +35722668415
tel.: +35799531937


Chcesz zarezerwować egzotyczne wakacje, oferty last minute, narty, wyjazdy firmowe, a nie wiesz gdzie jechać? Skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci miejsce, wycieczkę i hotele. Napisz do nas: rezerwacje@traveliada.pl


 
ZADZWOŃ
infolinia: 801 000 701
tel.kom: 71 340 50 50
Zostaw nr - oddzwonimy
ODWIEDŹ NAS
Nasi doradcy pomogą Państwu
w doborze najlepszej oferty
Odwiedź nasz salon
KONTAKT
Nasi konsultanci chętnie
odpowiedzą na pytania
Napisz do nas
Opublikowane na stronach www.traveliada.pl ceny lub informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.
OFERTA
DNIA