Żałoba
71 340 50 50
pn-pt: 9-19, so: 9-16, nd: nieczynne
e-Gazele Biznesu 2015, 2017 i 2019 - Traveliada.pl
GWARANCJA UDANYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI
Polska Izba Turystyki Referencje Dyplomy

Opinie: wysoki standard hotelu

Brakuje Ci czasu, by znaleźć
odpowiednią ofertę?
Przygotujemy ją dla Ciebie!
@ Zostaw kontakt
Gwarancje Traveliada.pl

Bezpieczna Rezerwacja
Sprzedajemy wycieczki przez internet od 2004 roku. Mamy doświadczonych konsultantów ds sprzedaży.

Szybka Rezerwacja
Wszystkie formalności związane z rezerwacją możemy załatwić w 15 minut.

Twoja podróż jest bezpieczna
Każda wycieczka jest chroniona przez specjalne ubezpieczenie od niewypłacalności Organizatora.

Gazele Biznesu
W 2015, 2017 i 2019 roku zostaliśmy nagrodzeni e-Gazelą Biznesu przez Puls Biznesu w dziedzinie biznes e-commerce.

Nagrody i Dyplomy
Jesteśmy regularnie nagradzani przez Touroperatorów. Sprawdź »

Referencje od Firm
Możemy pochwalić się dobrze zorganizowanymi wyjazdami dla form, szkół, stowarzyszeń. Sprawdź »

Dyplomy
Należymy do Polskiej Izby Turystycznej. I posiadamy dyplom Rzetelna Firma wydany przez KRD.


 
 

Przewodnik Dugi

Region:Dugi
Kraj:Chorwacja  [zobacz więcej]
Kontynent:Europa
Stolica kraju:Zagrzeb
Liczba mieszkańców:4 437 460 osób
Powierzchnia:56 542 km2
Waluta:kuna
Język:chorwacki
Wiza:nie

Regiony Dugi

Brać  |  Cres  |  Dalmacja  |  Dubrownik  |  Dugi  |  Hvar  |  Istria  |  Korcula  |  Kornati  |  Krk  |  Kvarner  |  Murter  |  Pag  |  Półwysep Peljesac  |  Rab  |  Riwiera Makarska  |  Ugljan  |  Vis

Przewodnik turystyczny - Wyspa Dugi


Wyspa Dugi - najdalej wysunięta w morze wyspa tej części chorwackiego wybrzeża jest spełnieniem wakacyjnych marzeń, zaciszna wyspa z rezerwatem przyrody, prześliczną zatoką i doskonałymi warunkami do nurkowania.

Położenie:

Dugi Otok wchodzi w skład położonego na zachód od Zadaru potrójnego pierścienia wysp, którego charakterystycznym elementem są wapienne wzgórza z wydrążonymi w skałach jaskiniami.

Turystyka:

Wyspa Dugi cieszy się dużą popularnością wśród wczasowiczów głównie ze względu na wspaniałą, bujną przyrodę, ciszę i piękne widoki. Warto się tam pojawić chociażby po to, żeby popływać w malowniczych zatoczkach i ponurkować przy urozmaiconym wybrzeżu. Za najbardziej znaną zatokę uchodzi Telascica, która objęta jest ochroną jako rezerwat przyrody i to właśnie tam przyjeżdża najwięcej turystów. Z tajemniczej zatoki wyłaniają się małe wysepki, tworząc tym samym niepowtarzalny, bajkowy klimat. Popularnością odwiedzających wyspę cieszy się również jezioro Mir, połączone z morzem podziemnymi kanałami, przez co woda jest w nim słona, a cały akwen prezentuje się dosyć egzotycznie. Turyści nie mający lęku wysokości mogą śmiało udać się w pobliże wysokiego na 166 metrów klifu, by ujrzeć niepowtarzalne widoki sięgające horyzontu. Wyspa ma połączenie promowe z Zadarem i Rijeką.


PYTANIA I ODPOWIEDZI PRZED WYJAZDEM DO CHORWACJI

Klienci Traveliada.pl najczęściej je zadają? Polecamy przeczytać nasz przewodnik o Chorwacji



Jak dojechać do Chorwacji?

Najlepszym lotniczym sposobem dotarcia do Chorwacji jest przelot z Warszawy < w sezonie także z Katowic> do Zagrzebia. Polskie firmy przewozowe świadczą przejazdy autokarem do następujących miast: Baska Voda, Dubrovnik, Karlovac, Makarska, Podgora, Primosten, Sibenik, Split, Sukosan, Tucepi, Vodice, Zadar i Zagrzeb. Nie istnieje bezpośrednie połączenie kolejowe z Chorwacją. Podróż pociągiem wymaga najmniej jednej przesiadki. Możliwe jest połączenie przez Węgry, Austrię, Słowację, Niemcy i Włochy:

Kiedy najlepiej pojechać do Chorwacji?

Najlepsza pora na wycieczkę lub wczasy w Chorwacji to okres od czerwca do września. Nadmorska część Chorwacji ma klimat typowo śródziemnomorski, z gorącym i suchym latem oraz wilgotną, przeważnie deszczową i wietrzną zimą. Na północy, w okolicach miasta Zagrzeb i w Slawonii, panuje klimat umiarkowany, ale średnie temperatury są wyższe, a lato jest dłuższe i bardziej słoneczne niż np. w Polsce. Ładna pogoda utrzymuje się prawie cały czas od połowy maja do połowy października. Główny sezon turystyczny trwa od połowy lipca do końca sierpnia, osiągając szczyt około 15 sierpnia. W tym okresie trzeba liczyć się z wyższymi, nawet o 30% cenami. We wrześniu jednak wszystko powoli wraca do normy. Najlepszym czasem na podróż do Chorwacji jest okres przedsezonowy: czerwiec, a nawet maj lub kwiecień, kiedy jest znacznie taniej. Klimat sprzyja także podróżom po zakończeniu wysokiego sezonu, np. w październiku.

Czy potrzebna jest wiza do Chorwacji?

Nie. Obywatele polscy mogą wjeżdżać do Chorwacji i przebywać w niej bez wiz do 90 dni. Do przekroczenia granicy wystarczy dowód osobisty. Uprawnienie to nie dotyczy osób, które zamierzają podjąć pracę lub naukę w chorwackich szkołach i na uczelniach bądź planują pobyt stały.

Jakie plaże są w Chorwacji?

Większość to plaże publiczne, ogólnie dostępne. Niektóre obiekty oferują parasole i leżaki (płatne lub bezpłatne w zależności od obiektu).

Jaka waluta obowiązuje w Chorwacji?

Waluta Chorwacji to "Kuna" (1 HRK = 100 Lipa), 1,00 EUR = 7,50 HRK. Waluty obce można wymieniać w bankach, urzędach pocztowych, kantorach i większości biur podróży. W Chorwacji walutą wymienialną jest również złotówka. Istnieje możliwość również kupna kun (HRK) w Polsce. W większości hoteli honorowane są karty płatnicze: Eurocard/Mastercard, American Express, Diners Club i Visa; w większości restauracji i sklepów honorowane są karty płatnicze: Eurocard/Mastercard, American Express, Diners Club i niektóre Visa. Honorowane są Euroczeki, których realizacja jest możliwa tylko w bankach za okazaniem paszportu i karty czekowej.

Jakich dokumentów podróżnych potrzebujemy, aby przekroczyć granicę chorwacką?

Aby przekroczyć granicę wystarczy dowód osobisty, a podróżujący samochodem - dowód rejestracyjny oraz prawo jazdy.

Co warto kupić, będąc w Chorwacji?

Śliwowicę, oliwę z oliwek, wyroby z ceramiki, biżuterię, wyroby z drewna.

Jaki prąd jest w gniazdkach?

Prąd: 220 V, 50 Hz.

Jak funkcjonują poczta i telekomunikacja w Chorwacji?

Urzędy pocztowe czynne są w dni robocze w godz. 7:00 - 19:00, w mniejszych miastach w godz. 7:00 - 14:00, niektóre też po południu. W większych miastach oraz w ośrodkach turystycznych dyżurne urzędy pocztowe czynne są też w sobotę i niedzielę do godz. 22:00. Znaczki pocztowe można nabyć w urzędach pocztowych i kioskach z prasą. Międzynarodowy numer kierunkowy do Chorwacji to 385. Aby zadzwonić z Chorwacji do innego kraju trzeba wybrać 00 + międzynarodowy numer danego kraju. Najwygodniej korzystać jest z automatów telefonicznych, 1 minuta rozmowy z Polską kosztuje ok. 10,00 HRK. Recepcje hotelowe za połączenia pobierają wyższe opłaty. Karty telefoniczne 50 jednostek kosztują ok. 30,00 HRK/szt. i można je nabyć w urzędach pocztowych i kioskach z prasą. W Chorwacji również można korzystać z telefonów komórkowych (PLUS GSM, ERA GSM i IDEA GSM, PLAY, HEYA). Podczas jazdy korzystanie z telefonów komórkowych nie jest wskazane.

Czy w Chorwacji obowiązuje polskie prawo jazdy?

W Chorwacji polskie prawo jazdy jest uznawane. Aby wynająć samochód, prawo jazdy należy posiadać co najmniej od 3 lat i mieć ukończone 21 lat. Biura wynajmujące samochody znajdują się we wszystkich większych miastach, ośrodkach turystycznych i na lotniskach. Pasy bezpieczeństwa obowiązują kierowcę i osobę towarzyszącą, a także osoby siedzące na tylnych siedzeniach w przypadku, gdy pasy zostały tam wmontowane.

Jak poruszać się po drogach Chorwacji? Jak wyglądają przepisy drogowe?

Przepisy drogowe są zgodne z europejskimi standardami. W miejscach zabudowanych samochód osobowy może poruszać się z prędkością 50 km/h, poza obszarem zabudowanym 80 km/h, na drogach szybkiego ruchu 100 km/h, na autostradach 130 km/h. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi to 0,0?. Szczególną ostrożność należy zachować w trakcie jazdy po deszczu, na drogach górskich i na "drodze adriatyckiej". Drogi w Chorwacji są dość niebezpieczne, polscy kierowcy nie są na ogół przyzwyczajeni do panujących tutaj warunków. Należy uważać na szybko jeżdżących Chorwatów. Znają drogę i zakręty, dlatego mają w tej kwestii przewagę.

Jak funkcjonują chorwackie stacje benzynowe?

Czynne codziennie w godz. 7:00 - 17:00 lub 7:00 - 20:00, latem do godz. 22:00. Dyżurne stacje benzynowe we wszystkich miastach oraz na ważniejszych drogach międzynarodowych czynne są całą dobę. Wszystkie stacje benzynowe sprzedają: Eurosuper 95 i 98, Normal oraz Euro Diesel, a w większych miastach gaz. Ceny benzyny: Euro 95 = 0,85 EUR/l., Euro 98 = 0,88 EUR/l., Euro Diesel = 0,75 EUR/l.

Jak wygląda pomoc drogowa w Chorwacji?

Chorwacki Związek Motorowy nosi nazwę Hrvatski Auto Klub (HAK). Numer telefonu HAK-u: 987 (assistance) lub 00385/1/4554-433. Informacje o stanie dróg można uzyskać pod telefonem: 00385/60/520520 i 00385/1/4640-800.

Czy w Chorwacji jest bezpiecznie?

Chorwacja jest krajem bardzo bezpiecznym. Niezwykle rzadko zdarzają się tu kradzieże. Nie należy także obawiać się spacerów, o każdej porze dnia i nocy. Szczególnie bezpiecznie jest na wyspach. W okresie wzmożonego ruchu turystycznego należy zachować minimum zasad bezpieczeństwa. Co roku latem w Chorwacji wybuchają pożary lasów, które mogą zagrozić także miejscowościom turystycznym, dlatego też obowiązuje bezwzględny zakaz wzniecania ognia.

Co warto przywieźć z Chorwacji? Jakie pamiątki?

Symbolem Chorwacji są krawaty, ponieważ własnie tutaj je wymyślono. Będzie to raczej droga pamiątka, jednak jakość jest adekwatna do ceny. Innymi pamiątkami z podróży do Chorwacji będą kamienne płytki i ozdoby z napisami zrobionymi głagolicą. Turyści wybierają także lalki w strojach ludowych, flagi, breloczki i widokówki. Sporo jest także pamiątek charakterystycznych dla danego regionu. Przykładowo na Istrii będzie to rakija z owoców, a w Puli rękodzieła i kamienne rzeźby.

Czy można dobrze zjeść w Chorwacji?

Prawdziwą kuchnię chorwacką stanowią specjalności małych, lokalnych restauracji, głównie prowadzonych rodzinnie. Menu, które można spotkać w takich miejscach zazwyczaj jest bardzo urozmaicone. Charakterystyczną cechą kuchni chorwackiej jest duża ilość przypraw. U Chorwatów królują ponadto alkohole wyrabiane we własnych domach, według własnych przepisów. Warto spróbować takich potraw jak muskalica (dla preferujących ostre jedzenie) czyli mięso z cebulą, smażone na patelni z pieprzem i pepperoni, a także djuvaniec, czyli danie przyrządzone z mięsa wieprzowego i jagnięcego, duszone z ryżem, papryką i pomidorami.

Jak wygląda opieka zdrowotna w Chorwacji?

Obywatele Polski mają jako obywatele Unii Europejskiej prawo do bezzwłocznej opieki zdrowotnej, której koszty zostaną zwrócone po powrocie do kraju. Niezbędne jest jednak posiadanie Europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego. Z uwagi na to, że ubezpieczalnie zwykle nie pokrywają kosztu transportu zdrowotnego z Chorwacji do kraju, warto przed wyjazdem ubezpieczyć się dodatkowo. Podobnie jest w przypadku planowania uprawiania w trakcie pobytu bardziej ryzykownych sportów. Należy wówczas rozważyć wykupienie specjalnego ubezpieczenia.


PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE CHORWACJI



Ambasada Republiki Chorwacji

ul. Ignacego Krasickiego 25, 02-611 Warszawa
tel.: (0-22) 844 23 93, 844 39 94
fax: (0-22) 844 48 08

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej

ul. Krlezin Gvozd 3, 10000 Zagreb
tel.: (0-03851) 489-94-44
fax: (0-03851) 483 - 45 - 77


Chcesz zarezerwować egzotyczne wakacje, oferty last minute, narty, wyjazdy firmowe, a nie wiesz gdzie jechać? Skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci miejsce, wycieczkę i hotele. Napisz do nas: rezerwacje@traveliada.pl


Zobacz także oferty:
 
Opublikowane na stronach www.traveliada.pl ceny lub informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.
OFERTA
DNIA
PROMOCJE