71 340 50 50
info 801-000-701
pn-pt: 8-21, so: 9-19, ni: 13-20
e-Gazele Biznesu 2015 - Traveliada.pl
GWARANCJA UDANYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI
Rzetelna firma Polska Izba Turystyki Referencje Dyplomy
Brakuje Ci czasu, by znaleźć
odpowiednią ofertę?
Przygotujemy ją dla Ciebie!
@ Zostaw kontakt
Gwarancje Traveliada.pl

Bezpieczna Rezerwacja
Sprzedajemy wycieczki przez internet od 2004 roku. Mamy doświadczonych konsultantów ds sprzedaży.

Szybka Rezerwacja
Wszystkie formalności związane z rezerwacją możemy załatwić w 15 minut.

Gwarancja Organizatora
Od 2015 roku jesteśmy Touroperatorem i posiadamy Gwarancję ubezpieczeniową.

Twoja podróż jest bezpieczna
Każda wycieczka jest chroniona przez specjalne ubezpieczenie od niewypłacalności Organizatora.

Gazele Biznesu
W 2015 roku zostaliśmy nagrodzeni e-Gazelą Biznesu przez Puls Biznesu w dziedzinie biznes e-commerce.

Nagrody i Dyplomy
Jesteśmy regularnie nagradzani przez Touroperatorów. Sprawdź »

Referencje od Firm
Możemy pochwalić się dobrze zorganizowanymi wyjazdami dla form, szkół, stowarzyszeń. Sprawdź »

Dyplomy
Należymy do Polskiej Izby Turystycznej. I posiadamy dyplom Rzetelna Firma wydany przez KRD.


 
 

Przewodnik Egipt

Kraj:Egipt
Kontynent:Afryka
Stolica kraju:Kair
Liczba mieszkańców:80 471 869 osób
Powierzchnia:1 001 450 km2
Waluta:funt egipski
Język:arabski
Wiza:tak

Regiony Egipt

PRZEWODNIK TURYSTYCZNY EGIPT

Zobacz, gdzie warto jechać na wakacje? Co warto zwiedzić?


Egipt znany jest z szerokich, piaszczystych plaż z łagodnym zejściem od morza. Plaże ciągną się kilometrami i sprzyjają uprawianiu sportów wodnych (windsurfing, kitesurfing) oraz długim, wieczornym spacerom. Wysokie temperatury w nadmorskich miejscowościach łagodzi chłodny wiatr wiejący od morza, dlatego przez cały rok panują tu wprost idealne warunki do wypoczynku i morskich kąpieli - nie rozczarują się zatem wielbiciele luksusów, którzy w ekskluzywnych hotelach i na złotych plażach mogą się oddawać "słodkiemu lenistwu", jak też turyści lubiący tętniące życiem lokalne bary i dyskoteki.

Egipt jest prawdziwym rajem dla miłośników nurkowania. Kolorowe rafy i kryształowo czyste, mieniące się wszystkimi odcieniami błękitu Morze Czerwone co roku przyciągają rzesze pasjonatów tego sportu. Nie rozczarują się też turyści nastawieni na zwiedzanie - kraj ten bowiem posiada bogactwo śladów przeszłości i zabytki wielu kultur (tajemnicze piramidy, meczety, świątynie chrześcijańskie). Wybierając się do Egiptu trzeba pamiętać o posiadaniu ważnego paszportu (musi być ważny minimum sześć miesięcy licząc od daty powrotu do Polski) oraz wizie uprawniającej do wjazdu i pobytu na terenie Egiptu (nie dotyczy Synaju, gdzie możemy otrzymać pieczątkę SINAI ONLY jeżeli nie opuszczamy półwyspu). W sezonie 2016 kosztuje ona 25 USD. W Egipcie można podróżować minibusami, które pomiędzy miejscowościami turystycznymi kursują całą dobę a są przy tym tanie i zatrzymują się na życzenie. Równie popularne są taksówki, warto jednak pamiętać, że cenę należy ustalić przed podróżą. Pomiędzy Hurghadą a Sharm El Sheikh kursuje również prom - podróż trwa około 2 godzin. Walutę należy wymieniać w bankach, kantorach lub kantorach. Akceptowane są także popularne karty kredytowe (np. Visa lub Mastercard). Można też korzystać z bankomatów.
CO WARTO ZWIEDZIĆ W EGIPCIE I OKOLICACH? WYCIECZKI FAKULTATYWNE:wycieczka do Kairu

Kair to stolica i największe miasto Egiptu. Mieszka w nim ponad 6,5 mln mieszkańców, ponieważ miasto jest ogromne w Afryce nazywane jest „Matką Świata” albo „Miastem tysiąca minaretów”. Kair leży po obu stronach Nilu, który od starożytności uważany był za rzekę życia. Na wschodnim brzegu rzeki leży najstarsza dzielnica Kairu i właśnie tam znajduje się najwięcej starych zabytków. Natomiast zachodnie dzielnice zbudowane zostały w XIX w. wg wzorców zachodnioeuropejskich i cechują je szerokie aleje, zieleń i otwarte przestrzenie. Mieści się tu większość biur i budynków rządowych. W Kairze warto zwiedzić Muzeum Starożytności, Wielki Meczet Alabastrowy, cytadelę Kairską oraz zobaczyć starochrześcijańską Dzielnice Koptyjską. Na lewym brzegu Nilu znajduje się również Giza, która jest obowiązkowym miejscem odwiedzenia, na zachód od niej mieszczą się najistotniejsze zabytki Egiptu – Sfinks i piramidy.


wycieczka do Luxoru

Luxor dawną stolica Egiptu. Tutaj zobaczycie Dolinę Królów z grobowcami faraonów, m.in. Kolosy Memnona, Tutenchamona, Świątynia Hatszepsut – kobiety - faraon oraz Karnak. Luxor zawsze zwiedza się, jak turyści wybierają rejs po Nilu, wtedy też opcjonalnie proponujemy fabrykę alabastru i muzeum papirusów.


wycieczka do Asuan

Asuan jest to najdalej wysunięte na południe miasto Egiptu położone przy najbardziej malowniczym odcinku Nilu. Warto zwiedzić tamę i jezioro Nasera, również wyspy File i Elefanta, właśnie tutaj znajduje się świątynia Izydy. Oprócz tego znajduje się tutaj egipska perfumeria, którą można zwiedzić, ale również zakupić pachnące pamiątki.


wycieczka do Abu Simbel

Abu Simbel położona nad Nilem, niedaleko Asuanu. W Abu Simbel znajdują się dwie świątynie, które zostały wzniesione przez Ramzesa II w XII w. p. n. e. z ogromnymi pomnikami bogów, które miały ukazywać przybyszom z Nubii ogromną potęgę Egiptu.


wycieczka do El Quseir

El Quiser to miasteczko portowe, gdzie znajduje się fort z czasów osmańskich. Polecamy to piękne miasteczko.


wycieczka do Parku Narodowego Wadi El-Hamata

Park Narodowy Wadi El-Hamata ok. 150 km oddalony od Marsa el Alam to park zbudowany na rafie koralowej, gdzie w okolicy wyspy Qulaan można podziwiać wspaniałe podwodne życie oraz bardzo bogate rafy koralowe.


wycieczka do Parku Narodowego Wadi El-Hamata

Park Narodowy Wadi El-Hamata ok. 150 km oddalony od Marsa el Alam to park zbudowany na rafie koralowej, gdzie w okolicy wyspy Qulaan można podziwiać wspaniałe podwodne życie oraz bardzo bogate rafy koralowe.


Pustynne safari

Pustynne safari to wycieczka na jeepach, quadach lub na wielbłądach, w trakcie zwiedzania można zobaczyć beduińskie wioski oraz uczestniczyć w tradycyjnych beduińskich pokazach tanecznych.


wycieczka do Jerozolimy

Jerozolima to największe miasto Izraela, ale również najważniejsze miejsce dla judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Jerozolima to najważniejszy ośrodek religijny, króla Salomon zbudował tutaj świątynię, w której przechowywano Arkę Przymierza. Izrael jest blisko półwyspu Synaj, dlatego z Egiptu realizujemy wycieczki do Jerozolimy jedno oraz dwudniowe. Niektóre wycieczki proponujemy z Morzem Martwym oraz z podziwianiem z Góry Oliwnej panoramy Jerozolimy. Podczas wycieczki zwiedzamy Wieczernik, gdzie miała miejsce Ostatnia Wieczerza, grób żydowski króla Dawida oraz stacje Drogi Krzyżowej. W program jest podłączona również zwiedzanie gminy żydowskiej, sanktuarium Zwojów, Wzgórze Świątynne ze Ścianą Płaczu i Kopuła na Skale oraz Bazylikę Grobu Świętego.


wycieczka do Petry

Petra w Jordanii położona jest pięknym wąwozie As-Sik, wybudowane w skałach różne budowle to największa atrakcja Petry, która została uznana za jeden z siedmiu cudów świata. Tutaj znajdują się ruiny miasta Nabatejczyków w południowo-zachodniej Jordanii.


wycieczka do Góry Mojżesza i Klasztor św. Katarzyny

Góra Mojżesza i Klasztor św. Katarzyny najważniejsza Góra w Egipcie, to właśnie tutaj Mojżesz otrzymał od Boga tablicę z 10 Przykazaniami. W trakcie wycieczki zwiedzamy klasztor Św. Katarzyny zbudowany w miejscu, gdzie Mojżesz ujrzał płonący krzew oraz został powołany przez Boga do wyzwolenia Izraelitów. Ponadto to zwiedzania znajduje się bazylika Justyniana z VI w., studnia Mojżesza oraz kolekcja ikon.NAJPOPULARNIEJSZE KUROTY EGIPTU:Kurort turystyczny Hurghada

Hurghada na przestrzeni 30 lat przeobraziła się z niewielkiej rybackiej wioski w jedną z najbardziej znanych miejscowości turystycznych Północnej Afryki. Kurort usytuowany nad Morzem Czerwonym, oddalony od Kairu ok. 500 km. Sławę zawdzięcz wspaniałemu położeniu nad kryształowo czystym Morzem Czerwonym, które pełne jest malowniczych raf. Bliskość pustyni, malowniczy łańcuch górski, spokojna okolica, piaszczyste plaże – to wszystko przyciąga turystów spragnionych wypoczynku. Hurghada to raj dla miłośników najróżniejszych sportów wodnych, w szczególności nurkowania i snurkowania. Miasto cały czas dynamicznie się rozwija – powstają nowe obiekty, nowe hotele. Sezon turystyczny trwa tu przez cały rok - temperatury cały czas są dość wysokie a morze ciepłe, (19 – 23 st.C zimą, 22 – 26 st.C latem).

Hurghada posiada dwa centra: SAKKALA i AL DAHAR. W obu miejscach znajdują się liczne restauracje, puby, kluby, sklepy a także tradycyjne arabskie bazary. Hurghada to także region, gdzie mieszczą się szkoły nurkowe zapewniające profesjonalne szkolenie, wykwalifikowaną kadrę instruktorów. W miejscowym Akwarium można obserwować podwodną faunę i florę. Podobne atrakcje zapewnia wycieczka łodzią podwodną lub łodzią ze szklanym dnem, gdzie dodatkowo mamy możliwość robienia zdjęć. To właśnie dzięki swej ogromnej popularności Hurghada przeżywa dynamiczny rozwój. W ciągu dnia kusi plażami, nocą zachęca do odwiedzenia licznych barów, klubów czy dyskotek. To również doskonała baza wypadowa dla turystów pragnących na własne oczy zobaczyć starożytne cuda świata, podziwiać mityczne skarby faraonów.


Kurort turystyczny EL Gouna

Jest nowoczesnym i ekskluzywnym kurortem. Leży 25 km na północ od Hurghady. To doskonałe miejsce zarówno do wypoczynku, jak i uprawiania sportów wodnych. Cały kurort przecinają kanały z morską wodą, a hotele położone są na archipelagu wysepek połączonych siecią mostków. W miejscowości znajduje się pole golfowe, dwa kompleksy handlowe z siecią restauracji i kino pod gołym niebem. Osoby pragnące wypoczynku w ciszy i otoczeniu pustynnych piasków, na pewno będą usatysfakcjonowane wyborem tegoż miejsca.


Kurort turystyczny Makadi Bay

Zatoka Makadi leży 35 km na południe od Hurghady. Powstała zaledwie kilka lat temu, co tłumaczy nowoczesna zabudowa. Jest to idealne miejsce dla amatorów nurkowania i rodzinnego wypoczynku. Bogata oferta sportów wodnych i kryształowo czysta woda z piękną rafą koralową zachęcają do aktywnego wypoczynku. Na płetwonurków, a także na osoby pragnące nauczyć się nurkować, czekają w Makadi Bay pakiety nurkowe i kursy nurkowania. W zatoce mieści się kilka luksusowych hoteli ze wspaniałą obsługą i szeroką ofertą rozrywek.


Kurort turystyczny Safaga

Jest to niewielka malownicza miejscowość wypoczynkowa tuż na wybrzeżu Morza Czerwonego, otoczona pustynią. Od Hurghady dzieli ją 60 km na południe. Dawniej była niewielka wioska rybacka, dziś jest międzynarodowym portem, z którego wypływają pielgrzymki do Mekki. Przejrzyście czysta woda i fantastyczne rafy koralowe RAS ABU SOMA, SHOAB SHEAR oraz najsłynniejsza z nich TOBIA SHOAB przyciągają tu z całego świata miłośników nurkowania. W Safadze również znajdziemy doskonałe warunki do uprawiania tych sportów. Miejscowość zyskała także miano jednego z kurortów, znanych z unikalnego, ekologicznie czystego piasku. Część hotelowa mieści się w zatoce Lotus Bay, na północ od portowej części miasta. Chociaż miejsca nurkowe wokół Safagi przypominają swoim charakterem rejon Hurghady zasługują jednak na uwagę, ponieważ są mniej eksplorowane przez płetwonurków.

Najlepsze miejsca nurkowe:
+ Tobia Island
+ Tobia Kebir
+ Ras Abu Soma
+ Shab Sheer
+ Satem Express
+ Panorama Reef
+ the Wali
+ Abukafan


Kurort turystyczny Sahel Hashish

Najnowsza ekskluzywna dzielnica Hurghady. Położona jest wzdłuż pięknego piaszczystego odcinka plaży. Usytuowana jest 17 km od lotniska w Hurghadzie, w kierunku zatoki Makadi Bay. Znajdują się tu przepiękne, niemalże nieodkryte jeszcze plaże, a błękitne wody kryją ogromne bogactwo raf. W tej części znajdują się także najlepsze i najbardziej ekskluzywne hotele w całej Hurghadzie.


Kurort turystyczny Soma Bay

Soma Bay to idealne miejsce na ekskluzywny wypoczynek z dala od zgiełku, leżące nad zatoką Morza Czerwonego, ok. 15 km na północ od Safagi. Jest rajem dla nurków i amatorów gry w golfa na “zielonej” pustyni.


Region Marsa El Alam

To jedno z najbardziej nieodgadnionych miejsc w Egipcie. Miejscowość ta oddalona jest ok. 250 km na południe od Hurghady. Spokojna i kameralna nie opanowana jeszcze przez masową turystykę dawna wioska rybacka, w ostatnim czasie bardzo dynamicznie się rozwija. Jedno z lepszych miejsc w Egipcie do nurkowania, ze względu na niezwykle czystą wodę i dziką jeszcze naturę. Niezwykła fauna i flora wód Morza Czerwonego i magia kolorów podwodnego świata, zachwycają turystów z całego świata. Rafy koralowe są tu nienaruszone i wyjątkowo piękne. Najbardziej znane miejsca do nurkowania to Abu Dabur Reef, Marsa Asslai, Dolphin Mouse i rafa Elphistone. Baza noclegowa to przede wszystkim luksusowe hotele położone przy piaszczysto - koralowych plażach i skupione w morskich zatoczkach na północ od centralnej części Marsa el Alam. Będąc tu można wybrać się na safari lub przez cały dzień poznawać podwodny świat.

Marsa el Alam to doskonałe miejsce na urlop, bowiem każdy może zaplanować tu sobie wakacje według własnych potrzeb i upodobań, wykorzystując przy tym mnóstwo udogodnień oferowanych przez miejscowe hotele. Na uwagę zasługuje Port Ghalib – miejscowość turystyczna, dynamicznie się rozwijająca, z nowoczesnymi hotelami i doskonałymi warunkami do uprawiania sportów wodnych; powstaje tu największy port jachtowy na środkowym wybrzeżu; ok. 70 km miasta leży najstarsza wioska turystyczna – El Quseir, posiadająca zabytkową, arabską starówkę. Warto zobaczyć również pozostałości osmańskiego fortu z XVI w., w którego murach znajduje się muzeum.


Region Sharm El Shiekh

Położony nad Złotą Zatoką riwiery Morza Czerwonego Sharm El Sheikh rozciąga się wzdłuż niezwykle malowniczego wybrzeża. Składa się z trzech zatok: Shark Bay, Naama Bay i Maya Bay wraz z Hadabą. Do najsłynniejszych dzielnic Sharm El Sheikh należą: - Old Market – najstarsza część miasta, ze słynnym bazarem, - Naama Bay – centrum rozrywek z mnóstwem lokalnych barów, restauracji, dyskotek, sklepów i znakomitych hoteli. - Nabq – najbardziej wysunięta na północ, słynna z luksusowych, nowoczesnych hoteli zbudowanych nad zatoką o takiej samej nazwie.Kurort turystyczny Taba

Taba to nowoczesny kurort egipski. Leży na granicy z egipsko - izraelskiej i jest najbardziej wysuniętym na wschód regionem turystycznym Egiptu, do niedawna działającym jako przejście graniczne z Izraelem. Znany jest przede wszystkim z niezwykle kolorowych i niespotykanych raf koralowych, które przyciągają rzesze turystów. Do Taby od paru lat zjeżdzają miłośnicy sportów wodnych, a w szczególności nurkowania. W ostatnich latach miasto przeobraziło się ze spokojnej wioski rybackiej we wciąż rozwijający się ośrodek wypoczynkowy. Znane na całym świecie sieci hotelarskie wybudowały w tu szereg luksusowych kompleksów hotelowych. Infrastruktura obiektów zapewnia spędzenie wyjątkowych, pełnych wrażeń wakacji. Taba jest również doskonałym miejscem, z którego można wybrać się na wycieczkę do Kairu, na Górę Mojżesza i klasztoru Świętej Katarzyny, do Izraela, Jordanii i Syrii.


Kurort turystyczny Nuweiba

Nuweiba to niedawno odkryty dla turystyki zorganizowanej kurort egipski. Leży w przepięknej Zatoce Aqaba i jest świetnym miejscem do spokojnego, ale też aktywnego wypoczynku. Amatorzy sportów wodnych znajdą ciepłe przez cały rok morze, niespotykane bogactwo rafy koralowej, wiele wypożyczalni sprzętu wodnego, szkoły nurkowania i surfingu. W miasteczku odnajdziemy także utrzymane w beduińskim stylu kafejki i bazar, gdzie można poczuć orientalny koloryt tego egzotycznego miejsca. Dwa kilometry na północ od znajduje się Nuweiba el - Tarabin, dzielnica położona w palmowym gaju, gdzie na szczególną uwagę zasługują ruiny fortecy Tarabin, wybudowanej pod koniec XVI - go wieku przez sułtana Mameluków, której zadaniem była ochrona półwyspu Synaj przed inwazją wojsk tureckich. 7 kilometrów na południe, w dzielnicy Nuweiba Muzeina - znajduje się nowy port, który umożliwia handel między Egiptem i państwami Zatoki Perskiej.


Kurort turystyczny Dahab

Mała miejscowość na południowym wybrzeże Synaju, pierwotnie wioska beduińska. Do dziś zachowała swój egzotyczny charakter ze złoto piaszczystymi wybrzeżami zatok otoczonymi palmami na tle czerwonych gór znajdują się niskie i białe budynki hoteli. Arabski charakter miasteczka dodatkowo dopełniają beduini, wielbłady i kozy. Na plaży znajdują się arabskie restauracje, które zachęcają turystów do relaksu po całodziennym nurkowaniu przy kieliszku i fajce wodnej. To właśnie w okolicach Dahabu znajdują się jedne z najlepszych miejsc do nurkowania oraz snorlekingu takich, jak: Blu Hole, Islands, Qnai el-Ryan, czy Canyon. Z Dahabu na wielbłądach właśnie wyrusza się do najsławniejszych i niezniszczonych miejsc nurkowych Gabr el Bint, czy Ras Abu Gallu. Amatorzy windsurfingu, nart wodnych i wędkarstwa również nie będą się tu nudzić.PYTANIA I ODPOWIEDZI PRZED WYJAZDEM DO EGIPTU

Klienci Traveliada.pl najczęściej je zadają? Polecamy przeczytać nasz przewodnik o EgipcieEgipskie obyczaje:

+ W krajach arabskich nie wolno opalać się toples
+ Stroje kąpielowe są przyjete normalnie
+ Nie można wynosić z restauracji jedzenia, ani picia do pokoju
+ Na wieczorną kolację w dobrym zwyczaju należy się ubrać elegancko
+ Warto zostawiać bakszysz - napiwek w pokoju, czy w barze
+ Nie wolno fotografować obiektów wojskowych, rezydencji państwowych, historycznych muzeów oraz meczetów i kościołów
+ Mężczyźni nie powinni rozmawiać z egispkimi kobietami, bo stanowi to poważne złamanie kodeksu moralnego
+ Nie można wywozić egipskich pieniędzy z kraju

Egipska kuchnia

W kuchni egipskiej i w trakcie posiłków w hotelach na stole spotkamy baraninę, wołowinę, kurczaki, czosnek, cebulę, pietruszkę oraz przyprawy kolendrę, kurkumę, sól i pieprz oraz aromatyczne przyprawy. Na stołach egispkich nie spotkamy wieprzowiny. Podawana jest mocna słodzona kawa i herbata, warto spróbować wino oraz piwo Stella. Egipt to kraj muzułmański, w związku z tym obowiązuje tu post podczas ramadanu, dlatego turyści jedzący na ulicach nie są dobrze odbierani. Ze względu na inna florę bakteryjną nie nalezy spożywać owoców prosto z bazaru i nalezy je umyć wodą z butelki, trzeba starannie wybierać restauracje lub spożywać posiłki w hotelach. Kuchnia egipska to połączenie smaków kuchni tureckiej i arabskiej.

Aktywny wypoczynek w Egipcie

W Egipcie znajdują się cudowne rafy koralowe, polecamy nurkowanie głębinowe spcjalistyczne, ale również snoorkowanie z maską i zwyczajną rurką. W niektórych regionach Egiptu można aktywnie uprawiać surfing, windsurfing i kitesurfing. W niektórych egipskich portach można wybrać się na rejsy żaglowe i podziwiać podwodny świat z łodzi podwodnej. Ponadto oferujemy również pustynne safari jeepami, quadami, na wielbłądach, albo coraz bardziej popularne konne wieczorne przejażdżki oraz gra w golfa.

Jakie miesiące są najlepsze na wakacje w Egipcie?

Przez cały rok panują tu doskonałe warunki do wypoczynku i korzystania z morskich kąpieli. Temperatura wody nie spada poniżej 20oC, w miesiącach letnich może sięgać nawet 30oC. Wysokie temperatury powietrza w nadmorskich miejscowościach przyjemnie łagodzi chłodny wiatr wiejący od morza. Wybierając się na wycieczki objazdowe należy pamiętać, że w głębi kraju panują wyższe temperatury niż na wybrzeżu. Występują duże różnice temperatur pomiędzy dniem, a nocą - szczególnie od listopada do kwietnia. Należy więc przygotować przewiewne ubrania, nie zapominając o grubszych swetrach na wieczór.

Jaką walutą płacimy w Egipcie?

Walutą Egiptu jest funt egipski LE (1 LE = ok 0,41 PLN, 1 LE = ok. 0,12 EUR, wg kursu z dnia 23.09.2008) woda mineralna 1 l od 2 LE, bilety wstępów do obiektów od 20 LE, piwo w barze od 20 LE, posiłek w restauracji od 30 LE. Funt egipski jest walutą niewymienialną poza Egiptem. Dolary i Euro są na równi akceptowane, nie ma problemu z ich wymianą na funty, a nawet w niektórych miejscach można używać tych walut bezpośrednio przy dokonywaniu zakupów. W Egipcie honorowane są tylko i wyłącznie dolary amerykańskie wydrukowane od 1990 roku. Zwyczajem panującym w Egipcie jest wynagradzanie wszelkich przysług bakszyszem, na który przeznacza się około 2-5 LE. Należy więc pamiętać, aby mieć przy sobie drobne pieniądze.

Jaki czas obowiązuje w Egipcie?

W Egipcie obowiązuje czas wschodnioeuropejski. Podobnie jak w Polsce występuje tu czas letni i zimowy. Jednak daty zmian nie pokrywają się z naszymi. Przez większą część roku po przyjeździe należy przesunąć do przodu wskazówki zegarka o godzinę (np. godz. 12:00 w Polsce = godz. 13:00 w Egipcie). W październiku i kwietniu najlepiej sprawdzić czas po przylocie.

Ile trwa lot do Egiptu?

lot trwa ok. 4 godzin

Jakie przywieźć pamiątki z Egiptu?

Targi, zwane po arabsku sukami, mienią się feerią barw przeróżnych wyrobów. Do najczęściej kupowanych pamiątek należą papirusy przedstawiające obrazy z życia faraonów i egipskich bogów. Popularnością cieszą się również: przyprawy, różne gatunki herbaty, alabaster, figurki z drewna, tkane dywany. Ceny zależą od umiejętności targowania się ze sprzedawcą. Jedno jest pewne, nigdy nie należy godzić się na wstępną cenę.

Jak poruszać się po Egipcie?

Minibusy pomiędzy miejscowościami turystycznymi kursują przez całą dobę. Są tanie i zatrzymują się na życzenie. Przy wysiadaniu wystarczy jedynie powiedzieć 'stop' aby pojazd zatrzymał się w dogodnym dla nas miejscu. Taksówki są popularnym środkiem transportu, jednak cenę należy ustalić przed podróżą. Pomiędzy Hurghadą a Sharm El Sheikh kursuje prom - podróż trwa około 2 godzin. W Egipcie często zdarzają się odstępstwa od ogłoszonych rozkładów jazdy, dlatego wybierając się w dalszą drogę, należy dokonywać rezerwacji z wyprzedzeniem.

Jakie plaże są w Egipcie?

W Egipcie znajdują się szerokie plaże o drobnym piasku i łagodnym zejściu do morza. Ciągną się kilometrami i sprzyjają wszelkim formom aktywności oraz długim wieczornym spacerom przy blasku zachodzącego słońca. Oprócz licznych centrów sportów wodnych, na plażach organizuje się inne formy rozrywki, np.: naukę tańca merengue, beach party, turnieje siatkówki plażowej lub kursy karate. Rzesze turystów, którzy już raz zaznali przyjemności korzystania z plaż w Hurghadzie i Safadze, wracają tu co roku by cieszyć się morskimi i słonecznymi kąpielami.

Jakie sporty uprawiać w Egipcie?

Wybrzeże słynie z wielu możliwości uprawiania sportów wodnych, z których najbardziej popularnym jest nurkowanie. Istnieje także możliwość spróbowania windsurfingu i kitesurfingu. Z portu można się wybrać w rejsy żaglowe lub łodzią podwodną oraz na połów ryb. Organizowane jest pustynne safari. Działa sporo pól golfowych. Polecamy także romantyczną przejażdżkę konno.

Jakie przepisy celne obowiązują w Egipcie?

Rzeczy osobiste, kamery video, aparaty fotograficzne, lornetki, statywy, płyty CD, magnetofony, laptopy (1 szt.), 200 szt. papierosów lub 25 szt. cygar, 2 litry alkoholu - SĄ WOLNE OD CŁA. Wwóz i wywóz gotówki w USD i EURO ograniczony jest do 10 000. Zabronione jest wwożenie narkotyków, broni palnej i bawełny. Import i eksport antyków i przedmiotów ponad stuletnich regulują surowe przepisy egipskiego prawa. Nie istnieją żadne ograniczenia dotyczące ilości waluty przywożonej lub wywożonej z Egiptu. Podróżni są jednak proszeni o zadeklarowanie kwot przekraczających 500 funtów egipskich lub równoważną sumę w innej walucie. Aby wywieźć tego rodzaju przedmiot, konieczne jest uzyskanie odpowiedniego pozwolenia. Zakupione w Egipcie złoto i srebro można wywieźć tylko z przeznaczeniem na własny użytek lub w niewielkiej ilości. Każdy turysta z ważną wizą ma prawo dodatkowo dokonać zakupów w egipskich sklepach wolnocłowych przez 24 godziny od przylotu. Zasady celne na lotniskach i w portach Egiptu.

Przy wjeździe do Egiptu, na lotnisku pobierana jest opłata za obsługę wizową w wysokości ok. 25 USD. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy licząc od daty powrotu. Wypoczywający w Egipcie nie mają obowiązku szczepienia się. Należy jednak szczególnie uważać na zdrowie: unikać jedzenia kupowanego na ulicy, dokładnie myć zakupione na targu owoce czy pić tylko butelkowaną wodę. Należy zwrócić uwagę na zakazy fotografowania i filmowania niektórych obiektów. Zakaz dotyczy przede wszystkim obiektów militarnych, mostów, portów i magazynów. W niektórych przypadkach należy jedynie wyłączyć lampę błyskową, a czasami wykupić specjalny bilet (grobowce i muzea). Filmowanie całkowicie zabronione jest na zaporze w Asuanie i w Dolinie Królów. Robiąc zdjęcie miejscowej ludności trzeba wcześniej zapytać o pozwolenie. Wybierając się na wycieczkę do meczetu czy też innej świątyni trzeba pamiętać o odpowiednim stroju - bluzki, koszule muszą przykrywać ramiona. Spodnie, spodnice, sukienki powinny zakrywać kolana.


PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE EGIPTUAmbasada Rzeczypospolitej Polskiej w Kairze

5 El Aziz Osman Str., Zamalek, Cairo, Arab Republic of Egypt
tel.: (0-0202) 736-74-56, 735-95-83
fax: (0-0202) 735-54-27

Ambasada Arabskiej Republiki Egiptu w Warszawie

ul. Alzacka 18, 03-972 Warszawa
tel.: 617 69 73, 616 13 67,616 13 69
fax: 617 90 58


Chcesz zarezerwować egzotyczne wakacje, oferty last minute, narty, wyjazdy firmowe, a nie wiesz gdzie jechać? Skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci miejsce, wycieczkę i hotele. Napisz do nas: rezerwacje@traveliada.pl


 
ZADZWOŃ
infolinia: 801 000 701
tel.kom: 71 340 50 50
Zostaw nr - oddzwonimy
ODWIEDŹ NAS
Nasi doradcy pomogą Państwu
w doborze najlepszej oferty
Odwiedź nasz salon
KONTAKT
Nasi konsultanci chętnie
odpowiedzą na pytania
Napisz do nas
Opublikowane na stronach www.traveliada.pl ceny lub informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.
OFERTA
DNIA