71 340 50 50
info 801-000-701
pn-pt: 8-21, so: 9-19, ni: 13-20
e-Gazele Biznesu 2015 - Traveliada.pl
GWARANCJA UDANYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI
Rzetelna firma Polska Izba Turystyki Referencje Dyplomy
Brakuje Ci czasu, by znaleźć
odpowiednią ofertę?
Przygotujemy ją dla Ciebie!
@ Zostaw kontakt
Gwarancje Traveliada.pl

Bezpieczna Rezerwacja
Sprzedajemy wycieczki przez internet od 2004 roku. Mamy doświadczonych konsultantów ds sprzedaży.

Szybka Rezerwacja
Wszystkie formalności związane z rezerwacją możemy załatwić w 15 minut.

Gwarancja Organizatora
Od 2015 roku jesteśmy Touroperatorem i posiadamy Gwarancję ubezpieczeniową.

Twoja podróż jest bezpieczna
Każda wycieczka jest chroniona przez specjalne ubezpieczenie od niewypłacalności Organizatora.

Gazele Biznesu
W 2015 roku zostaliśmy nagrodzeni e-Gazelą Biznesu przez Puls Biznesu w dziedzinie biznes e-commerce.

Nagrody i Dyplomy
Jesteśmy regularnie nagradzani przez Touroperatorów. Sprawdź »

Referencje od Firm
Możemy pochwalić się dobrze zorganizowanymi wyjazdami dla form, szkół, stowarzyszeń. Sprawdź »

Dyplomy
Należymy do Polskiej Izby Turystycznej. I posiadamy dyplom Rzetelna Firma wydany przez KRD.


 
 

Przewodnik Gambia

Kraj:Gambia
Kontynent:Afryka
Stolica kraju:Bandżul
Liczba mieszkańców:1 690 000 osób
Powierzchnia:11 295 km2
Waluta:dalasi
Język:angielski
Wiza:tak

PRZEWODNIK TURYSTYCZNY GAMBIA

Zobacz, gdzie warto jechać na wakacje? Co warto zwiedzić?


Gambia to kiedyś królestwo łowców niewolników - ziemia splamiona krwią. Dziś niewielki pasek ziemi wcinający się w terytorium Senegalu ciągle pozostaje nieodkryty przez turystów, a przecież jest tutaj wiele możliwości aktywnego spędzenia czasu: w dolinie rzeki Gambia, w parkach narodowych obfitujących w zwierzynę wszelkiego rodzaju czy na plażach atlantyckich. Nie wahajmy się dłużej i jeśli spędzamy urlop w Senegalu, wybierzmy się na tydzień do Gambii. Z pewnością nie wyjedziemy rozczarowani. Albo jedźmy czarterem do Gambii realizujemy loty zimą od listopada, w grudniu, styczniu, lutym oraz w marcu. Tanie hotele z wersją all inclusive. Gambia jest małym ale pięknym krajem w Zachodniej Afryce, od zachodu Gambia graniczy z Oceanem Atlantyckim, z pozostałych trzech stron Gambia jest otoczona przez Republikę Senegalu.

Kraj ten kształtem tworzy wąski pas terenu rozciągający się na długości około 400 kilometrów w głąb lądu. Najważniejszą częścią krajobrazu jest rzeka Gambia, wzdłuż której rozciąga się kraj i właśnie od niej bierze swą nazwę. Rzeka zapewnia dogodny transport oraz wspaniałe tereny rybackie i krajobrazowe. Rzeka oraz tereny przybrzeżne są bogate w różnego rodzaju faunę i florę. Wokoło rzeki Gambii spotkać można ponad 400 gatunków ptaków, co stanowi atrakcję na skalę światową. Wzdłuż wybrzeża atlantyckiego rozciągają sią przepiękne piaszczyste plaże i tutaj właśnie odpoczywają turyści.
CO WARTO ZWIEDZIĆ W GAMBII?Wyspa James

Zachowane zabytki obrazują długą historię kontaktów między Europą a Afryką, sięgającą czasów przedkolonialnych - znajduje się tu fort wpisany na listę dziedzictwa UNESCO


Bandżul

Kolonialna elegancja i spokojne tempo życia stolicy. Główny ośrodek gospodarczy i kulturalno-naukowy kraju.


Serekunda

Największe miasto w kraju oferuje turystom relaks na słynnej plaży.


Park Narodowy Abuko

Iidealne miejsce do obserwacji ptaków. Żyje ich tu aż 250 gatunków.


Gunjur

Odpoczynek w rybackiej wiosce na południu, która jest znacznie spokojniejsza niż sąsiadujące z nią od północy kurorty. W Gunjur działa niewielkie targowisko, jest tu też kilka sklepów i mała restauracja.


Rzeka Gambia

Rejs statkiem to obowiązkowy punkt programu. Rzeka i jej brzegi są siedliskiem licznych gatunków zwierząt, spotyka się tu m.in. hipopotamy i krokodyle, a w przybrzeżnych lasach różne gatunki małp.


Georgetown

Miasto o urzekającej postkolonialnej atmosferze.


WYCIECZKI FAKULATYWNE:Makasutu Culture Forest - Park przyrody Makasutu

Całodzienna wycieczka do bardzo dużego, zróżnicowanego Parku Przyrodu Makasutu, położonego nad brzegiem pięknego dopływu meandrującej rzeki Gambia. Na terenie tego parku znajdziemy wiele różnych ekosystemów. Sawanny, lasy mangrowe, afrykański busz i łąki to dom wielu gatunków zwierząt, m.in. spotkać tu można setki gatunków ptaków, 3 gatunki małp, warany, jelenie karłowate. W programie wycieczki tradycyjna obserwacja ptaków i zwierząt z lokalnych łódek, spacer po parku z przewodnikiem. Tutaj rowniez bedziemy mogli zobaczyc zbieranie ostryg. Następnie udamy się na lunch, gdzie będziemy mogli spróbować najlepszych, afrykańskich dań w tym regionie. Podczas lunchu pokaz lokalnych tańców z muzyką.


wycieczka do Roots

Rejs śladami Kunta Kinte, bohatera słynnego serialu "Korzenie". Serial opowiada o korzeniach oraz losach pierwszych afroamerykańskich mieszkańcow USA. Wycieczkę rozpoczniemy w Banjul, skąd popłyniemy do Albredy, która niegdyś była francuskim punkten handlowym w epoce niewolnictwa. Zwiedzimy muzeum niewolnictwa, kościół, jeden z pierwszych w Gambii oraz flagę wolności. Następnie udamy się do Juffureh, wsi, w której znajduje się dom słynnego niewolnika, na podstawie którego losów, powstał serial. Następnie rejs łodzią na wyspę James, druga nazwa wyspa Kunta Kinteh. Znajduje się tu Fort James, który wraz z kilkoma historycznymi budowlami w pobliskiej Albredzie, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Historia tej wyspy jest niezwykla i niestety jej istnienie jest zagrożone ze względu na stale podnoszący się poziom wod, które obmywają ruiny dawnego fortu. Rejs powrotny bo Banjul, transfer do odpowiednich hoteli.(na statku lunch, w cenie wycieczki).


wycieczka do Banjul

Wycieczkę do stolicy Gambii - Banjul rozpoczyna się od odwiedzenia wioski rybackiej Bakau. Zatrzymamy się przy najbardziej ruchliwym porcie, gdzie będziemy mogli zobaczyć rybaków w trakcie wyładunku swoich połowów, kobiety w trakcie czyszczenia ryb, które są ważnym składnikiem lokalnej kuchni. Przejazd do Serrekundy, największego miasta Gambii, czas wolny na zakupy pamiątek. Następnie kierujemy się w stronę Banjul. Poznamy historię okolicy i miasta. Zatrzymamy się przy Muzeum Narodowym, gdzie poznamy więcej szczegółow na temat kultury, tradycji i tutejszych obyczajów. W trakcie spaceru po mieście zatrzymamy się na rynku św. Alberta. Przerwa na lunch w nowej restauracji Bachus, gdzie w formie bufetu podawane są najlepsze afrykańskie dania. Ostatnim punktem wycieczki jest łuk triumfalny Arch 22, z którego można podziwiać widok na całe miasto.PYTANIA I ODPOWIEDZI PRZED WYJAZDEM DO GAMBII

Klienci Traveliada.pl najczęściej je zadają? Polecamy przeczytać nasz przewodnik o GambiiKiedy pojechać do Gambii?

Najlepsza pora podróży od listopada do maja. W tym czasie z Polski są realizowane loty czarterowe. Polecamy Gambię ze względu na szerokie i piękne i piaszczyste plaże.

Jak dojechać do Gambii?

Istnieją połączenia lotnicze z Europą, a także Ghaną, Nigerią, Gwineą i Senegalem. Międzynarodowe lotnisko znajduje się 20 km od stolicy Gambii, Bandżulu. Ze stolicy Senegalu, Dakaru, można się również dostać taksówką lub mini-busem. Z Polski lata samolot czarterowy od listopada do marca.

Orientacyjne ceny w Gambii?

Obiad w tawernie ok. 5-10 EUR, woda 1 l. – ok. 0,5 EUR, piwo w barze ok. 1 EUR, kawa w kawiarni ok. 1 EUR. Ceny są normalne turystyczne.

Jaka waluta jest w Gambii?

W Gambii jest waluta 1 dalasi GMD (1 EUR = ok. 50 GMD). W Gambii jest niewiele automatów obsługujących karty kredytowe, zaleca się więc zabranie gotówki ze sobą. Na targowiskach można płacić Euro (EUR), dolary amerykańskie (USD) oraz Franki Afrykańskiej Wspólnoty Finansowej (XAF), ale najlepiej płacić lokalną walutą wcześniej ją wymieniając.

Co zabrać ze sobą do Gambii?

Jak na każdy wyjazd polecamy zabrać ze sobą zapas potrzebnych lekarstw, krem ochronny z filtrem, kapelusz do ochrony przed słońcem, środek na moskity oraz dobre okulary przeciwsłoneczne.

Czy Gambia jest krajem bezpiecznym? Czy wakacje w Gambii są bezpieczne?

Zalecenia dotyczące zachowania środków bezpieczeństwa nie odbiegają od standardów obowiązujących w sąsiednich krajach: należy unikać podróżowania po zmroku, omijać dzielnice biedoty, chronić gotówkę i dokumenty przed kradzieżą kieszonkową itp. Kobiety narażone są na zaczepki mężczyzn, którzy w celach matrymonialnych poszukują partnerek z paszportem europejskim. Oczywiście zaleca się ostrożność i rozwagę, każdy hotel dysponuje sejfami, gdzie należy zdeponować dokumenty i wartościowe rzeczy. Gambia to kraj bardzo przyjazny turystom, jego mieszkańcy są bardzo mili, uprzejmi i nienachalni. Zdecydowanie dobrym kontaktom sprzyja obowiązujący tu język angielski, który w Gambii jest językiem urzędowym.

Jak poruszać się po Gambii?

Podróżowanie w głąb kraju wymaga samochodu terenowego. Uwaga: na całej długości rzeki Gambii nie ma mostu. Przeprawa z jednego brzegu na drugi jest możliwa w dwóch miejscach: BarraBanjul i Farafeni. Promy kursują od wschodu do zachodu słońca.

Co warto kupić na prezenty w Gambii?

Wspaniałe rzeźby w drewnie, złota i srebrna biżuteria, wyroby skórzane, tkaniny.

Co warto spróbować w Gambii? Jaka jest kuchnia w Gambii?

Wspaniałe rzeźby w drewnie, złota i srebrna biżuteria, wyroby skórzane, tkaniny.

Czy potrzebujemy wizy do Gambii?

Obywatele polscy podróżujący turystycznie do Gambii zwolnieni są z obowiązku wizowego. Wymagana ważność paszportu min. 6 miesięcy od daty powrotu.

Czy można rozmawiać przez telefon komórkowy w Gambii?

Telefony komórkowe działają prawie na terenie całej Gambii. Koszty oraz dostępność prosimy sprawdzać przed wyjazdem u operatora.

Czy zostawiać napiwki Gambii?

Przyjęte jest zostawianie drobnych sum jako napiwków, zwyczajowo wręcza się je bagażowym, kierowcom, kelnerom, obsłudze hotelu.

Elektryczność w Gambii? Jakie są gniazdka?

Napięcie 220V/50 Hz. W większości hoteli wtyczki dostosowane do naszych urządzeń elektrycznych. Występują również wtyczki typu G (używanymi w Wielkiej Brytanii). Warto więc zaopatrzyć się w odpowiednią przejściówkę.

Czy należy się zaszczepić przed wyjazdem do Gambii?

Żadne szczepienia nie są wymagane. Miejsca, które odwiedzamy praktycznie nie są zagrożone przez takie choroby jak żółta febra. WHO informuje jednak o profilaktycznych szczepieniach przeciwko żółtej febrze (jeden zastrzyk na 10 lat). Wyjątek stanowią klienci, którzy przybywają z krajów zagrożonych tą chorobą, wtedy wymagane jest szczepienie. W rejonie Senegalu, Gambii i Gwinei Bissau zalecana jest profilaktyka antymalaryczna (leki doustne, dodatkowo polecamy zabranie repelentów ze środkiem DEET, ubrań zakrywających ciało, szczególnie wieczorami i w nocy).Żadne szczepienia nie są wymagane. Miejsca, które odwiedzamy praktycznie nie są zagrożone przez takie choroby jak żółta febra. WHO informuje jednak o profilaktycznych szczepieniach przeciwko żółtej febrze (jeden zastrzyk na 10 lat). Wyjątek stanowią klienci, którzy przybywają z krajów zagrożonych tą chorobą, wtedy wymagane jest szczepienie. W rejonie Senegalu, Gambii i Gwinei Bissau zalecana jest profilaktyka antymalaryczna (leki doustne, dodatkowo polecamy zabranie repelentów ze środkiem DEET, ubrań zakrywających ciało, szczególnie wieczorami i w nocy).


PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE GAMBIIBrak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Rabacie (Maroko).

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Marokańskim

ambasador: Witold Spirydowicz (język konsula francuski, angielski, niemiecki)
Maroko, Rabat, 23, rue Oqbah, BP 425
tel.: +212 537 77 17 91, 212 537 77 11 73
tel. dyżurny: +212 672 41 99 33
fax: +212 537 77 53 20


Chcesz zarezerwować egzotyczne wakacje, oferty last minute, narty, wyjazdy firmowe, a nie wiesz gdzie jechać? Skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci miejsce, wycieczkę i hotele. Napisz do nas: rezerwacje@traveliada.pl


 
ZADZWOŃ
infolinia: 801 000 701
tel.kom: 71 340 50 50
Zostaw nr - oddzwonimy
ODWIEDŹ NAS
Nasi doradcy pomogą Państwu
w doborze najlepszej oferty
Odwiedź nasz salon
KONTAKT
Nasi konsultanci chętnie
odpowiedzą na pytania
Napisz do nas
Opublikowane na stronach www.traveliada.pl ceny lub informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.
OFERTA
DNIA