71 340 50 50
info 801-000-701
pn-pt: 8-21, so: 9-19, ni: 13-20
e-Gazele Biznesu 2015 - Traveliada.pl
GWARANCJA UDANYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI
Rzetelna firma Polska Izba Turystyki Referencje Dyplomy
Brakuje Ci czasu, by znaleźć
odpowiednią ofertę?
Przygotujemy ją dla Ciebie!
@ Zostaw kontakt
Gwarancje Traveliada.pl

Bezpieczna Rezerwacja
Sprzedajemy wycieczki przez internet od 2004 roku. Mamy doświadczonych konsultantów ds sprzedaży.

Szybka Rezerwacja
Wszystkie formalności związane z rezerwacją możemy załatwić w 15 minut.

Gwarancja Organizatora
Od 2015 roku jesteśmy Touroperatorem i posiadamy Gwarancję ubezpieczeniową.

Twoja podróż jest bezpieczna
Każda wycieczka jest chroniona przez specjalne ubezpieczenie od niewypłacalności Organizatora.

Gazele Biznesu
W 2015 roku zostaliśmy nagrodzeni e-Gazelą Biznesu przez Puls Biznesu w dziedzinie biznes e-commerce.

Nagrody i Dyplomy
Jesteśmy regularnie nagradzani przez Touroperatorów. Sprawdź »

Referencje od Firm
Możemy pochwalić się dobrze zorganizowanymi wyjazdami dla form, szkół, stowarzyszeń. Sprawdź »

Dyplomy
Należymy do Polskiej Izby Turystycznej. I posiadamy dyplom Rzetelna Firma wydany przez KRD.


 
 

Przewodnik Gujana

Kraj:Gujana
Kontynent:Ameryka Południowa
Stolica kraju:Georgetown
Liczba mieszkańców:797 769 osób
Powierzchnia:214 970 km2
Waluta:dolar gujański
Język:angielski
Wiza:Tak

PRZEWODNIK TURYSTYCZNY GUJANA

Zobacz, gdzie warto jechać na wakacje? Co warto zwiedzić?


Państwo położone w Ameryce Południowej, nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy ono na północnym zachodzie z Wenezuelą, południowym zachodzi i południu z Brazylią oraz na wschodzie z Surinamem. W Gujanie wyróżnić można 3 regiony, które różnią się pomiędzy sobą ukształtowaniem terenu. Część kraju najwyżej położona jest na obszarze Wyżyny gujańskiej. Najwyższy szczyt kraju to Ruraima (2810 m n.p.m.), który leży w jednym z łańcuchów górskich, na połączeniu granic z Wenezuelą oraz Brazylią. Równinne i pagórkowate tereny porośnięte lasami równikowymi, a wzdłuż rzek galeriowymi tworzy wyżyna, która obniża się w kierunku oceanu. Lasy na terenie Gujany zajmują powierzchnię ok. 80% kraju. Liczne wodospadu na tym obszarze tworzone są przez dobrze rozwiniętą sieć rzek, z których największa to Essequibo. Nad oceanem rozciąga się pas płaskich oraz błotnistych nizin, które sięgają od 8 do 65 km w głąb lądu. Część terenów stanowią depresję, które zabezpieczone są systemem kanałów oraz tam, a wybrzeże natomiast porastają lasy namorzynowe.
CO WARTO ZWIEDZIĆ NA GUJANIE?Georgetown

Główne miasto Gujany, gdzie panuje klimat tropikalny, i tylko dzięki lekkiej i chłodnej bryzie morskiej życie w mieście jest nieco ułatwione. Georgetown charakteryzują liczne bulwary porośnięte drzewami palmowymi oraz liczne stare eleganckie budynki. Miejscem godnym odwiedzenia jest Sea Wall, gdzie toczy się życie towarzyskie miasta. Spośród zabytków, które warto odwiedzić, zaliczyć można anglikańską Katedrę Św. Jerzego (St. George's Cathedral), gotycki budynek będący siedzibą władz miasta, inne stylowe domy jak i Rynek Stabroek, wraz z wierzą z której to rozpościera się piękny widok na miasto. Dla osób preferujących kontakt z naturą polecamy odwiedzić Georgetown Zoo, promenadę wraz z botanicznymi ogrodami znajdującymi się w okolicy ulicy "Middle Street".


Baganara

Jedna z wysepek znajdujących się na rzece Essequibo, będąc miejscem pięknej i bajecznej przyrody z niespotykaną ilością kwiatów . Nieopodal znajduje się także "brama wejściowa" do nieskazitelnie czystych I dzikich terenów dżungli gujańskiej. Baganara to także miejsce wakacyjnego wypoczynku, GDZIE znajdują się liczne kurorty i plaże, które z roku na rok odwiedza coraz większa liczba turystów. Główne atrakcje Wyspy to możliwość uprawiania licznych sportów jak; kajakarstwo, żeglarstwo, możliwość wypraw rowerowych i wycieczek pieszych do dżungli.


Wodospad Kaieteur

Położony u stóp płaskowyżu Pakaraima na rzece Potaro. Jeden z najbardziej majestatycznych widoków na Ziemi. Jest to największa atrakcja turystyczna Gujany ijeden z najbardziej efektownych wodospadów świata o wysokości 228 metrów wysokości i od 80 do 120 metrów szerokości. To co wyróżnia Wodospad Kaieteur to fakt iż jest on ukryty głęboko w dżungli, z dala od osiedli ludzkich i dostęp lądowy jest jeszcze trudniejszy i wymaga wytrwałej wędrówki. Pragnąc zobaczyć to cudo natury najlepiej jest zapisać się na wycieczkę z Georgetown jednak kosztuje ona dosyć spore pieniądze (kilkaset USD od osoby) o organizowana jest dla jedynie kilku osób i to na 4-dniowe ekspedycje gdzie podróżuje się ciężarówkami, łodziami i następnie pieszo do wodospadu. Dla tych, którzy nie mają zbyt dużo czasu istnieje alternatywa lotu nad bujną, gęstą dżunglą przypominającą gruby, zielony dywan aż do lądowiska, zbudowanego w odległości 15 minut marszu od wodospadu. Plusem tej formy podróży jest oczywiście czas (około godziny lotu) ale także możliwość podziwiania Wodospadu Kaieteur z lotu ptaka, jak i otaczającej go pięknej dzikiej przyrody.PYTANIA I ODPOWIEDZI PRZED WYJAZDEM NA GUJANĘ

Klienci Traveliada.pl najczęściej je zadają? Polecamy przeczytać nasz przewodnik o GujanieKiedy najlepiej pojechać na Gujanę?

Na wybrzeżu Gujany występuje klimat równikowy wybitnie wilgotny. W Georgetown średnia maksymalna temperatura powietrza najcieplejszego miesiąca, lipca wynosi 32°C a minimalna 24°C, natomiast najchłodniejszego odpowiednio 29 i 23°C.

Jaka waluta obowiązuje na Gujanie?

1 dolar gujański (G$) = 100 centów

Jakie są różnice czasowe na Gujanie?

Po przylocie na Jamajkę należy przesunąć wskazówki o 5 godzin do tyłu względem czasu polskiego.

Jak poruszać się na Gujanie?

Najtańszym środkiem transportu w Gujanie są minibusy. Po kraju podróżować można również promem lub samolotem. Nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy. Ruch uliczny lewostronny.

Jakie gniazdka są na Gujanie?

110V / 60Hz gniazdka amerykańskie

Czy potrzebujemy wizę na Gujanę?

Obywateli polskich przy wjeździe do Gujany obowiązują wizy. Aby uzyskać wizę turystyczną, należy wypełnić dwa wnioski i dołączyć dwa zdjęcia paszportowe. Wniosek o wizę należy złożyć co najmniej 6 tygodni przed planowanym wjazdem do Gujany. Aplikować o wizę można w Ambasadzie Gujany w Brukseli , Londynie lub Caracas. Otrzymanie wizy nie gwarantuje wjazdu na terytorium Gujany - ostateczną decyzję podejmują funkcjonariusze miejscowej straży granicznej. Okres ważności paszportu powinien wynosić co najmniej 6 miesięcy. Obowiązek posiadania biletu powrotnego i środków pieniężnych na utrzymanie podczas pobytu. W przypadku niemożności złożenia wniosku w placówce dyplomatycznej Gujany, można wysłać wniosek do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Gujany o wydanie wizy przy wjeździe.

Jakie są przepisy celne na Gujanie?

Nie ma ograniczeń w przywozie pieniędzy, natomiast wywieźć z Gujany można do 10 tys. USD. Obowiązuje zakaz wwożenia żywności, wydawnictw pornograficznych, zwierząt, a także całkowity zakaz przewozu broni, materiałów wybuchowych, substancji narkotycznych oraz surowego mięsa.

Czy na Gujanie jest bezpiecznie?

Dość wysokie zagrożenie przestępczością (kradzieże, napady z bronią w ręku, włamania, zabójstwa). Należy unikać poruszania się po zmroku i zachować szczególną ostrożność w dużych skupiskach ludzkich (np. centrum Georgetown). Należy korzystać z usług renomowanych korporacji taksówkarskich oraz hoteli o wyższym standardzie. Unikać afiszowania się z dobrami materialnymi (biżuteria, sprzęt elektroniczny). Nie ma ograniczeń w podróżowaniu po kraju.

Jaka jest opieka medyczna w Gujanie oraz czy należy się szczepić przed wyjazdem?

Szczepienia przeciw żółtej febrze obowiązkowe w wypadku przyjazdu z wielu krajów Afryki i Ameryki Południowej (m.in. Wenezueli, Brazylii i Surinamu). Ponadto szczepienie to zalecane jest dla wszystkich turystów, w tym dzieci powyżej 9 miesiąca życia. Inne zalecane szczepienia: przeciw żółtaczce, durowi brzusznemu i tężcowi. Zalecana profilaktyka przeciw dengue (odstraszacze komarów) i leptospirozie (unikanie kąpieli w otwartych zbiornikach wodnych). Unikać spożywania surowych produktów i nie przegotowanej wody. Ograniczona możliwość uzyskania opieki medycznej (niski standard usług, zwłaszcza poza stolicą), polecany ośrodek to prywatna klinika St. Joseph's Mercy Hospital. Uznawane są jedynie ubezpieczenia międzynarodowe. Lekarze mogą żądać zapłaty w gotówce pomimo posiadanego ubezpieczenia.

Co zabrać ze sobą na Gujanę?

Lekkie, bawełniane ubranie i ubranie przeciwdeszczowe • Okulary przeciwsłoneczne, filtr ochronny, kapelusz do ochrony przed słońcem.


PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE GUJANYBrak polskiej placówki dyplomatycznej.
Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Caracas (Wenezuela)

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej

Av. Nicolas Copernico, Qta. „Ambar”, Valle Arriba, Sector Los Naranjos, Caracas
adres pocztowy: Apartado 62293, Chacao, Caracas 1060-A
tel.: (00 58 212) 991 61 67, 991 14 61
fax: (0058 212) 992 21 64


Chcesz zarezerwować egzotyczne wakacje, oferty last minute, narty, wyjazdy firmowe, a nie wiesz gdzie jechać? Skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci miejsce, wycieczkę i hotele. Napisz do nas: rezerwacje@traveliada.pl


 
ZADZWOŃ
infolinia: 801 000 701
tel.kom: 71 340 50 50
Zostaw nr - oddzwonimy
ODWIEDŹ NAS
Nasi doradcy pomogą Państwu
w doborze najlepszej oferty
Odwiedź nasz salon
KONTAKT
Nasi konsultanci chętnie
odpowiedzą na pytania
Napisz do nas
Opublikowane na stronach www.traveliada.pl ceny lub informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.
OFERTA
DNIA