71 340 50 50
info 801-000-701
pn-pt: 8-21, so: 9-19, ni: 13-20
e-Gazele Biznesu 2015 - Traveliada.pl
GWARANCJA UDANYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI
Rzetelna firma Polska Izba Turystyki Referencje Dyplomy
Brakuje Ci czasu, by znaleźć
odpowiednią ofertę?
Przygotujemy ją dla Ciebie!
@ Zostaw kontakt
Gwarancje Traveliada.pl

Bezpieczna Rezerwacja
Sprzedajemy wycieczki przez internet od 2004 roku. Mamy doświadczonych konsultantów ds sprzedaży.

Szybka Rezerwacja
Wszystkie formalności związane z rezerwacją możemy załatwić w 15 minut.

Gwarancja Organizatora
Od 2015 roku jesteśmy Touroperatorem i posiadamy Gwarancję ubezpieczeniową.

Twoja podróż jest bezpieczna
Każda wycieczka jest chroniona przez specjalne ubezpieczenie od niewypłacalności Organizatora.

Gazele Biznesu
W 2015 roku zostaliśmy nagrodzeni e-Gazelą Biznesu przez Puls Biznesu w dziedzinie biznes e-commerce.

Nagrody i Dyplomy
Jesteśmy regularnie nagradzani przez Touroperatorów. Sprawdź »

Referencje od Firm
Możemy pochwalić się dobrze zorganizowanymi wyjazdami dla form, szkół, stowarzyszeń. Sprawdź »

Dyplomy
Należymy do Polskiej Izby Turystycznej. I posiadamy dyplom Rzetelna Firma wydany przez KRD.


 
 

Przewodnik Haiti

Kraj:Haiti
Kontynent:Ameryka Środkowa
Stolica kraju:Port-au-Prince
Liczba mieszkańców:8 925 000 osób
Powierzchnia:27 750 km2
Waluta:gourde
Język:haitański, francuski
Wiza:nie

PRZEWODNIK TURYSTYCZNY HAITI

Zobacz, gdzie warto jechać na wakacje? Co warto zwiedzić?


Republika Haiti zajmuje zachodnią część wyspy Haiti (zwanej dawniej Hispaniolą), a także kilkadziesiąt mniejszych i większych wysp na Morzu Karaibskim. Na wschodzie Haiti graniczy z Dominikaną. Wyspę Haiti odkrył Krzysztof Kolumb. Rdzennymi mieszkańcami Wysp Bahama i Wielkich Antyli (w tym Hispanioli) są Indianie Taino. Haiti jest idealnym miejscem zarówno dla pasjonatów historii jak i osób pragnących spędzić wakacje na wypoczynku wśród morskich fal i promieni słońca.
CO WARTO ZWIEDZIĆ W HAITI?Port Au Prince - stolica Haiti

Najbardziej interesująca część miasta to okolice Petionville, która stanowi kontrast pomiędzy normalnością a biedą i chaosem otaczającym miasto. Główne atrakcje w Petionville to; Katedra Port-Au-Prince i Notre Dame, Muzeum d'Art Haitien du College St. Pierre i Muzeum Narodowe, Archiwa oraz Biblioteka. Niewątpliwie dużą atrakcją miasta są kolorowe autobusy, gdzie każdy z nich pomalowany jest inaczej i przejażdżka jednym z nich może dostarczyć nam dużo wrażeń.


Cap Haiten

Rybackie miasteczko, gdzie turyście mogą zakupić wyroby lokalnych artystów lub też spędzić czas na spacerze po jego centrum. Główną atrakcją miasta jest Cytadela La Ferriere oraz Zamek Sans Souci. Oprócz obiektów historycznych, to również idealne miejsce na morskie kąpiele i wylegiwanie się na słońcu. Znajdują się tu najlepsze kurorty i hotele turystyczne na Haiti, restauracje, kluby a takie plaże jak Cormier, Labadie i Rival zachęcające do spędzenia tu swoich wakacji.


Jacmel

Portowa miejscowość położona na południowo wschodniej części wyspy, która słynie głównie z lokalnej produkcji papierowych masek oraz rzeźb zwierząt w drewnie, ale także z otaczających ją pól kawowych i znajdujących się tam budowli z epoki kolonialnej. Atrakcją jest tak zwany "Niebieski Basen" (Bassin Blue). Basen ten to górski basen z krystalicznie czystą wodą, wodospadami i otaczającą go piękną przyrodą, gdzie można zażyć kąpieli i oddać się relaksowi. Jacmel to także kurort gdzie znajdują się słynne plaże; Reymond Les Bains, Cyvadier oraz Congo Black.


Park Narodowy Macaya Peak i La Viste

PN Macaya Peak - stanowi rezerwat tzw. "mglistych tropikalnych lasów" zawierających unikalny mikroklimat wraz z rzadkimi gatunkami roślin i zwierząt. Na jego terenie znajduje się także drugi co do wielkości szczyt Macaya.
PN La Viste - słynie głównie z znajdującego się tam najwyższego szczytu De La Selle, oraz lasów sosnowych i drzew szerokolistnych jak i licznych pastwisk.


Wyspa Gonave

Najpiękniejsza wyspa na Haiti, położona w Zatoce Gonave. Jej wapienne i pagórkowate tereny oraz piękne plaże stanowią obecnie miejsce wypoczynku wielu turystów. Na wyspę najlepiej udać się statkiem, prywatnym jachtem lub też jednym z samolotów latających z Haiti.


Petite Riviere De Nippes

Niewielka rybacka miejscowość będąca idealnym miejscem do poznania lokalnej ludności i ich codziennego życia. Liczne łodzie rybackie, oraz ludność przechadzająca się po plażach i nosząca sieci rybackie to bardzo częste widoki. Przebywając tu można stwierdzić iż czas się zatrzymał a cywilizacja ominęła to urocze miejsce.


Jeremie

Miejscowość znajdująca się na zachodnim cyplu wyspy Haiti, określana mianem "miasta poetów", gdyż była miejscem urodzenia i zamieszkania wielu artystów i naukowców. Znajdują się tam także piękne plaże sprzyjające rozwojowi turystyki wypoczynkowej.PYTANIA I ODPOWIEDZI PRZED WYJAZDEM DO HAITI

Klienci Traveliada.pl najczęściej je zadają? Polecamy przeczytać nasz przewodnik o HaitiCo warto zjeść w Haiti?

Kreolska kuchnia oparta jest na ryżu, fasoli, kukurydzy i drobiu. Kuchnia jest raczej prosta ale intensywnie przyprawiana czosnkiem, oregano, pieprzem i papryką. Typowe dania to: "Du riz a pois", czyli fasola z ryżem, "Mais Moulu", czyli kaszka kukurydziana oraz "Tassot et Banane Pesé", czyli smażone platany

Jakie znane napoje produkuje się w Haiti?

Na całym świecie znany jest rum Barbancourt. Innym typowym napojem jest wysokoprocentowy Clairin produkowany z melasy trzcinowej.

Kiedy najlepiej pojechać na Haiti?

Haiti położone jest w strefie klimatu podrównikowego pośredniego. Występują dwie pory deszczowe trwające od kwietnia do czerwca i od października do listopada. Średnia roczna temperatura powietrza waha się od 24°C w styczniu do 28°C w lipcu. Wyjątkiem są obszary górskie gdzie roczna temperatura wynosi poniżej 20°C.

Jaka waluta obowiązuje na Haiti?

1 gourde (G) = 100 centimes
Karty kredytowe z reguły są akceptowane w większości hoteli i restauracji.

Jakie są różnice czasowe na Haiti?

Po przylocie na Jamajkę należy przesunąć wskazówki o 6 godzin do tyłu względem czasu polskiego.

Jak poruszać się po Haiti?

Po Haiti poruszać się można samolotem, taksówką lub miejscowym typem autobusu zwanym tap-tap (tani, ale niezbyt komfortowy). Uznawane jest międzynarodowe prawo jazdy. Obowiązuje ruch prawostronny. Podróżujący samochodem powinni wziąć pod uwagę bardzo zły stan dróg, które są nie oznakowane, a w miastach zatłoczone. Na Haiti nie ma zorganizowanej sieci pomocy drogowej.

Jakie są gniazdka na Haiti?

110V / 60Hz gniazdka amerykańskie

Czy potrzebujemy wizę na Haiti?

Obywatele RP mogą przebywać bez wiz na terytorium Haiti do 90 dni. Przy wjeździe ważność paszportu nie może być krótsza niż 6 miesięcy od daty planowanego zakończenia pobytu. Gdy pobyt jest dłuższy niż 90 dni, wizę można otrzymać na lotnisku w Port-au-Prince. Należy wypełnić stosowny formularz, okazać ważny dokument podróży, 2 zdjęcia, bilet powrotny lub wyjazdowy do innego państwa (w przypadku podróży tranzytowej) oraz wnieść opłatę.

Jakie są przepisy celne na Haiti?

Na Haiti można wwieźć 1/4 litra alkoholu, karton papierosów, 50 szt. cygar. Broń oraz inny sprzęt służący do polowania musi być zarejestrowany zarówno przez służby celne, jak i migracyjne. Wwiezienie lub wywiezienie kwoty wyższej niż 4500 USD wymaga zgłoszenia. Należy również zgłosić wszelkie artykuły o wartości handlowej.

Czy na Haiti jest bezpiecznie?

W kraju utrzymuje się bardzo wysoki poziom zagrożenia przestępczością pospolitą. Zdarzają się porwania dla okupu, napady z bronią w ręku, jak również strzelaniny, szczególnie w stolicy kraju. Często ofiarami są przypadkowi przechodnie. Należy unikać wszelkich zgromadzeń i demonstracji, w szczególności o charakterze politycznym. W trosce o własne bezpieczeństwo lepiej zrezygnować z nocnych podróży. Nie zaleca się też korzystania ze środków transportu publicznego (zdarzają się napady rabunkowe). Podczas napadu nie należy stawiać oporu. Rzeczy wartościowe powinno się deponować w hotelach lub pozostawiać w innych bezpiecznych miejscach. Aktywność grup przestępczych jest szczególnie wysoka w okresie świąt i karnawału. Działania organów porządku publicznego i wymiaru sprawiedliwości są mało skuteczne.

Jaka jest opieka medyczna na Haiti i czy należy się szczepić przed wyjazdem?

Poziom opieki medycznej jest poniżej przeciętnych standardów, podobnie jak poziom sanitarny kraju. Turyści korzystający z usług medycznych powinni liczyć się z koniecznością bezpośredniego uregulowania należności, najczęściej gotówką. Koszt standardowej wizyty lekarskiej wynosi od 60 do 100 USD. Kupując farmaceutyki, należy zwrócić uwagę na termin ich ważności, gdyż często można natrafić na leki przeterminowane. Występuje zagrożenie żółtaczką i wścieklizną. Zaleca się szczepienia przeciwko tężcowi, żółtaczce.

Co zjeść na Haiti?

Kreolska kuchnia Haiti oparta jest na ryżu, fasoli, kukurydzy i drobiu. Najbardziej typowe danie to zatem „Du riz a pois” czyli fasola z ryżem właśnie. Mamy też „Mais Moulu” czyli kaszkę kukurydzianą, smażone platany – „Tassot et Banane Pesé” oraz „Du riz a poulet” – ryż z kurczakiem. Z innych mięs podawana jest także wieprzowina oraz koźlina. Kuchnia jest raczej prosta, za to bardzo intensywnie przyprawiona (czosnek, oregano, pieprz, papryka). Curacao - ten przepyszny likier pomarańczowy produkowany jest głównie na Haiti. Produkuje się go poprzez zalewanie mieszanki skórek od pomarańczy (świeżych i suszonych, z pomarańczy słodkich i gorzkawych) czystym alkoholem, koniakiem, armaniakiem lub winiakiem.


PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE HAITIBrak polskiej placówki dyplomatycznej.
Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Bogocie (Kolumbia).

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Port-au-Prince

konsul honorowy: Salim Antoine Succar (język konsula angielski, hiszpański, francuski)
Haiti, Port-au-Prince, 8, rue Louissaint, Burdon, HT 6111
tel.: (00-509) 2245-49-80, (00-509) 2245- 03-55, (00-509) 2245-92-58, (00-509) 2245-64-66
tel. dyżurny: (00-509) 34522-2287
fax: (00-509) 2245-99-58, (00-1305) 513-5872 (USA)


Chcesz zarezerwować egzotyczne wakacje, oferty last minute, narty, wyjazdy firmowe, a nie wiesz gdzie jechać? Skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci miejsce, wycieczkę i hotele. Napisz do nas: rezerwacje@traveliada.pl


 
ZADZWOŃ
infolinia: 801 000 701
tel.kom: 71 340 50 50
Zostaw nr - oddzwonimy
ODWIEDŹ NAS
Nasi doradcy pomogą Państwu
w doborze najlepszej oferty
Odwiedź nasz salon
KONTAKT
Nasi konsultanci chętnie
odpowiedzą na pytania
Napisz do nas
Opublikowane na stronach www.traveliada.pl ceny lub informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.
OFERTA
DNIA