71 340 50 50
info 801-000-701
pn-pt: 8-21, so: 9-19, ni: 13-20
e-Gazele Biznesu 2015 - Traveliada.pl
GWARANCJA UDANYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI
Rzetelna firma Polska Izba Turystyki Referencje Dyplomy
Brakuje Ci czasu, by znaleźć
odpowiednią ofertę?
Przygotujemy ją dla Ciebie!
@ Zostaw kontakt
Gwarancje Traveliada.pl

Bezpieczna Rezerwacja
Sprzedajemy wycieczki przez internet od 2004 roku. Mamy doświadczonych konsultantów ds sprzedaży.

Szybka Rezerwacja
Wszystkie formalności związane z rezerwacją możemy załatwić w 15 minut.

Gwarancja Organizatora
Od 2015 roku jesteśmy Touroperatorem i posiadamy Gwarancję ubezpieczeniową.

Twoja podróż jest bezpieczna
Każda wycieczka jest chroniona przez specjalne ubezpieczenie od niewypłacalności Organizatora.

Gazele Biznesu
W 2015 roku zostaliśmy nagrodzeni e-Gazelą Biznesu przez Puls Biznesu w dziedzinie biznes e-commerce.

Nagrody i Dyplomy
Jesteśmy regularnie nagradzani przez Touroperatorów. Sprawdź »

Referencje od Firm
Możemy pochwalić się dobrze zorganizowanymi wyjazdami dla form, szkół, stowarzyszeń. Sprawdź »

Dyplomy
Należymy do Polskiej Izby Turystycznej. I posiadamy dyplom Rzetelna Firma wydany przez KRD.


 
 

Przewodnik Iran

Kraj:Iran
Kontynent:Azja
Stolica kraju:Teheran
Liczba mieszkańców:65 875 000 osób
Powierzchnia:1 648 195 km2
Waluta:rial irański
Język:perski
Wiza:tak

PRZEWODNIK TURYSTYCZNY IRAN

Zobacz, gdzie warto jechać na wakacje? Co warto zwiedzić?


Kultura perska jest jedną z najstarszych na świecie, a do dnia dzisiejszego pozostało wiele wspaniałych dowodów jej wielkości. Warto zobaczyć tu trzy piękne miasta: Esfahan, Yazd i Shiraz oraz położone w pobliżu ruiny Persepolis. Warto też zobaczyć jedyną w swoim rodzaju oazę Ezmirghan. Teheran, stolica kraju, jest zazwyczaj pierwszym miejscem do którego docierają turyści (tu znajduje się międzynarodowe lotnisko) ale nie wzbudza ona zbyt wielu pozytywnych emocji. .Warto wiedzieć, że na terenie dzisiejszego Iranu znajduje się kilka najstarszych miast świata i wiele pozostałości dawnych cywilizacji. Turyści zainteresowani historią często oprócz Persepolis, zwiedzają również Choqa Zanbil, Shush, Hamadan, Bam, Pasargadae, oraz Nain. Miłośników trekkingu ucieszą irańskie góry i wulkany, (najwyższy z nich to Damavand, a kolejne to Alam Kuh, Sabalan i Sahand). Zaś w okolicy Teheranu, można zimą pojeździć na nartach. Plażowanie możliwe jest w Bandar Abbas, albo na wyspach Hormoz, Qeshm lub w Kish. Pamiętajmy o tym, że Iran to kraj muzułmański i obowiązkowe jest tu nakrycie głowy, długi rękaw i zakryte nogi u kobiet, a u mężczyzn długie spodnie. Istnieje też całkowity zakaz spożywania i kupna alkoholu czy narkotyków.
CO WARTO ZWIEDZIĆ W IRANIE?Persepolis

Persepolis – „miasto królów” zostało zbudowane ok. 520 r. p.n.e. na polecenie króla Dariusza I na równinie Marr Dasz ( na północny wschód od miasta Sziraz). Na sztucznym wzniesieniu, o powierzchni 125 tys. m kwadratowych powstało najwspanialsze dzieło sztuki persko-achemenidzkiej – pałace, haremy, koszary, gigantyczny skarbiec, olbrzymia sala audiencjonalna (Apadana). Zachowane do dziś fragmenty ogromnych budowli i wspaniałe płaskorzeźby przypominają epokę świetności perskiego państwa, które sięgało od stepów środkowej Azji do Nilu i od Dunaju do Indusu. Wspaniały kompleks pałacowy, niezwykłe grobowce oraz pozostałe budynki musiały kiedyś być wyjątkowo piękne, niestety do naszych czasów przetrwały jedynie ruiny. Dla miłośników archeologii i historii jest to z pewnością uczta dla oczu i ducha.


Teheran

Teheran jest stolicą i największym miastem Iranu. Liczy około 7 mln osób w granicach miasta i ponad 8 mln mieszkańców w zespole miejskim. Miasto leży w odległości 100 km na południe od Morza Kaspijskiego, u stóp gór Elbrus, na wysokości 1200 m n.p.m. Najstarsze wzmianki o mieście znajdują się w źródłach arabskich z VII w. Do zwiedzenia jest tu kilka muzeów, centra sztuki oraz dość interesujący kompleks pałacowy. Z ciekawostek warto też zobaczyć byłą ambasadę USA. Poza tym, miasto jest chaotyczne, za duże i mało przyjazne.


Ezmirghan

Ezmirghan jest przepiękną oazą położoną na pustyni. To odrobina zieleni, palm, poletek ryżowych i orzeźwiających strumyków wśród skał, piasku i piekącego słońca.


Esfahan (Isfahan)

Esfahan jest jednym z największych skarbów Iranu. To piękne miasto obfituje w turystyczne atrakcje, zaczynając od największego w Iranie Meczetu oraz drugiego największego na świecie placu po chińskim Tiananmen, Placu Immama Khomeiniego, poprzez wspaniałe, zabytkowe mosty na rzece Zayandeh, do liczących setki lat ormiańskich kościołów.


Choqa Zanbil (Chogha Zanbil, Tchogha Zanbil)

W Czonga Zanbil położonym w zachodnim Iranie koło Suzy znajduje się monumentalna budowla w kształcie wieży, zaliczana do najwspanialszych zabytków kultury Elamu z 1275-1240 r. p.n.e. Budowla zwana zgodnie z umieszczonym na niej napisem „najwyższą świątynią” poświęconą dwóm bóstwom: męskiemu i żeńskiemu. Tworzyła centrum okręgu kultowego. Jest najlepiej zachowanym Zigguratem (monumentalna budowla sakralna w formie tarasowo uformowanej wieży) na świecie i prawdopodobniej najstarszą budowlą, jaką można zobaczyć w Iranie. Choqa Zanbil znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNSECO.


Yazd

Yazd jest jednym z najstarszych miast świata i jednym z najpiękniejszych miast Iranu. Otoczony pustynią, posiada wyjątkową w swoim rodzaju starówkę zbudowaną w całości z gliniano-piaskowych cegieł. Miasto jest ostoją kultury zoroastriańskiej. W nowszej części miasta koniecznie trzeba zobaczyć kompleks Amir Chekhmag, ogrody Doulat Abad oraz Zoroastriańską Świątynię Ognia (Atashkadeh), w której kapłani od 1100 lat utrzymują nieprzerwanie święty płomień. Poza miastem można zobaczyć Wieże Milczenia, wysokie kopce, na szczycie których Zoroastrianie zostawiali ciała swoich zmarłych na pożarcie sępom.


Mashad

Mashad jest drugim, największym miastem Iranu i drugim po Mecce, najświętszym na świecie miejscem Szyitów. Z tej racji przez cały okrągły rok ściągają tu tłumy pielgrzymów z całego kraju i nie tylko. W Mashad znajduje się mnóstwo wspaniałych meczetów i mauzoleów, ale najważniejsza i najświętsza jest świątynia, w której znajduje się grobowiec Immama Rezy. Miasto i jego mieszkańcy są bardzo konserwatywni. Do większość miejsc nie-muzułmanie nie mają wstępu.


Shiraz

Shiraz, niegdyś stolica Persji, zwany jest miastem poezji, wina, róż i słowików. Do dziś Shiraz pozostał ważnym centrum kultury i sztuki Iranu. Warto zwiedzić tu twierdzę Karima Khana, grobowiec Hafeza, mauzoleum Shah-Cheragh, uniwersytet, kilka parków i meczetów.PYTANIA I ODPOWIEDZI PRZED WYJAZDEM DO IRANU

Klienci Traveliada.pl najczęściej je zadają? Polecamy przeczytać nasz przewodnik o IranieKiedy jechać do Iranu?

Miejscowi mówią, że „Iran to kraj czterech pór roku” – w tym samym czasie na południu kraju jest bardzo gorąco, na północy potrzebne są swetry i kurtki. Wyjazd do Iranu najlepiej zaplanować na wiosnę (marzec – kwiecień, początek maja) lub jesień (wrzesień, październik, początek listopada). W tym czasie panuje tu najprzyjemniejszy i najbardziej znośny klimat w całym kraju.

Jak dojechać do Iranu?

Główne lotnisko mieści się niedaleko Teheranu (Mehrabad). Można na nie dolecieć m.in. z Londynu. Samochodem lub autobusem dojechać można z Turcji.

Czy potrzebujemy wizę do Iranu?

Obywatele RP muszą mieć wizę zarówno na pobyt, jak i tranzyt. Można ją otrzymać w irańskiej placówce dyplomatycznej. Wizy tranzytowe są wystawiane na 5 dni, co często (zwłaszcza gdy przejazd przez Iran chce się połączyć ze zwiedzaniem) jest okresem niewystarczającym. Procedura przedłużania wizy jest skomplikowana i żmudna; wymaga z reguły poparcia Ambasady RP w Teheranie. Długotrwała jest także procedura uzyskania wizy wyjazdowej w nowym paszporcie, wydanym w miejsce utraconego; może to trwać ok. 10 dni. Okres ważności paszportu przy wjeździe musi obejmować okres ważności wizy.


PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE IRANUAmbasada Islamskiej Republiki Iranu

ul. Królowej Aldony 22, 03-928 Warszawa
tel.: 617 15 85, 617 42 93
fax: 617 84 52

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w MIEJSCE

Africa Expressway, Pirouz Str. 1/3, P.O.Box 11365-3489, 19-174 Teheran
tel.: (0-09821) 88787-262/4
fax: 88788-774


Chcesz zarezerwować egzotyczne wakacje, oferty last minute, narty, wyjazdy firmowe, a nie wiesz gdzie jechać? Skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci miejsce, wycieczkę i hotele. Napisz do nas: rezerwacje@traveliada.pl


 
ZADZWOŃ
infolinia: 801 000 701
tel.kom: 71 340 50 50
Zostaw nr - oddzwonimy
ODWIEDŹ NAS
Nasi doradcy pomogą Państwu
w doborze najlepszej oferty
Odwiedź nasz salon
KONTAKT
Nasi konsultanci chętnie
odpowiedzą na pytania
Napisz do nas
Opublikowane na stronach www.traveliada.pl ceny lub informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.
OFERTA
DNIA