71 340 50 50
info 801-000-701
pn-pt: 8-21, so: 9-19, ni: 13-20
e-Gazele Biznesu 2015 - Traveliada.pl
GWARANCJA UDANYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI
Rzetelna firma Polska Izba Turystyki Referencje Dyplomy
Brakuje Ci czasu, by znaleźć
odpowiednią ofertę?
Przygotujemy ją dla Ciebie!
@ Zostaw kontakt
Gwarancje Traveliada.pl

Bezpieczna Rezerwacja
Sprzedajemy wycieczki przez internet od 2004 roku. Mamy doświadczonych konsultantów ds sprzedaży.

Szybka Rezerwacja
Wszystkie formalności związane z rezerwacją możemy załatwić w 15 minut.

Gwarancja Organizatora
Od 2015 roku jesteśmy Touroperatorem i posiadamy Gwarancję ubezpieczeniową.

Twoja podróż jest bezpieczna
Każda wycieczka jest chroniona przez specjalne ubezpieczenie od niewypłacalności Organizatora.

Gazele Biznesu
W 2015 roku zostaliśmy nagrodzeni e-Gazelą Biznesu przez Puls Biznesu w dziedzinie biznes e-commerce.

Nagrody i Dyplomy
Jesteśmy regularnie nagradzani przez Touroperatorów. Sprawdź »

Referencje od Firm
Możemy pochwalić się dobrze zorganizowanymi wyjazdami dla form, szkół, stowarzyszeń. Sprawdź »

Dyplomy
Należymy do Polskiej Izby Turystycznej. I posiadamy dyplom Rzetelna Firma wydany przez KRD.


 
 

Przewodnik Kambodża

Kraj:Kambodża
Kontynent:Azja
Stolica kraju:Phnom Penh
Liczba mieszkańców:14 017 000 osób
Powierzchnia:181 040 km2
Waluta:riel
Język:khmerski
Wiza:tak

PRZEWODNIK TURYSTYCZNY KAMBODŻA

Zobacz, gdzie warto jechać na wakacje? Co warto zwiedzić?


Położona na uboczu popularnych azjatyckich tras wycieczkowych, wciąż jeszcze odrobinę nieucywilizowana Kambodża, to kraj o przebogatej lecz bardzo smutnej historii. Z jednej strony przyciągają do niej turystów starożytne zabytki Khmerów – potomków dzisiejszych mieszkańców i założycieli kraju, z drugiej - obawy budzą pozostałości krwawego reżimu Czerwonych Khmerów. Z pewnością do Kambodży przyciąga podróżników chęć zobaczenia ruin potężnego Angkor Wat - arcydzieła światowej architektury tej klasy co Tadż Mahal i chiński Wielki Mur, pięknych i spokojnych plaż południowego wybrzeża, opasanego pierścieniem tropikalnych wysp czy widok słodkowodnych delfinów, towarzyszących łodziom rejsowym kursującym po delcie potężnego Mekongu. Po latach wojen, walk domowych i eksperymentów społecznych Kambodża dopiero od niedawna cieszy się względnym spokojem, który umożliwia pracę nad odbudową zdewastowanej gospodarki oraz rozwój turystyki. Mroczna przeszłość wciąż jednak rzutuje na wizerunek kraju.

Dziś z każdym mijającym rokiem wspomnienie bratobójczej wojny staje się coraz bardziej odległe, a kraj jest bezpieczny dla turystów – nawet jeśli zechcemy podróżować z dala od głównych dróg. Po warunkiem, że wędruje się wytyczonymi szlakami, bo choć politycznie kraj jest stabilny, to pozostałości wojen nadal budzą grozę - Kambodża należy do najbardziej zaminowanych krajów na świecie. Szacuje się, że na jej terytorium nadal jest zakopanych nawet sześć milionów min. Tu nawet zejście z pobocza może skończyć się tragicznie.
CO WARTO ZWIEDZIĆ W KAMBODŻY?Angkor

Angkor jest jedną z najważniejszych i najwspanialszych atrakcji archeologicznych świata. Ten przy okazji największy na świecie (400 kilometrów kwadratowych) kompleks świątynny (prawie tysiąc świątyń) był między IX, a XV wiekiem stolicą Imperium Khmerskiego. Prawdopodobnie, w XI wieku, liczący milion mieszkańców Angkor był największym miastem ówczesnego świata.
Największą, najważniejszą i najbardziej znaną świątynią buddyjską w kompleksie Angkor, jest Angkor Wat poświęcona hinduskiemu bóstwu Wisznu. Po śmierci ówczesnego króla świątynię zamieniano w mauzoleum. Przy budowie tego kompleksu pracowało około 5 tysięcy rzemieślników i 50 tysięcy robotników. Całkowita powierzchnia razem z murami zewnętrznymi i fosą to 2,08 km². Najwyższa z wież mierzy 65 metrów. Jednym z największych skarbów Angkor Wat jest kamienny "arras" ciągnący się na długości ponad 900 metrów, na którym widnieje prawie 20 tysięcy postaci przedstawiających realistyczne sceny z eposów indyjskich Ramajany i Mahabharaty, jak również życie dworu. Wszystkie reliefy wyróżniają się nad wyraz subtelnym pięknem i wielką precyzją. Z niewyjaśnionych do dzisiaj przyczyn, w XV miasto zostało całkowicie wyludnione, opuszczone przez jego mieszkańców i na kilkaset lat zapomniane. Dopiero w 1860, niemal pochłonięte przez dżunglę miasto ponownie wróciło na mapę świata. Angkor został umieszczony przez UNSECO na Liście Światowego Dziedzictwa. Wizerunek świątyni znajduje się na fladze Kambodży.


Angkor Thom i Ta Prohm

To ostatnia stolica imperium khmerskiego, również położona w kompleksie Angkor. Zbudował ją w końcu XII w. król Dżajawarman VII. Zajmowała teren 9 km² i w jej obrębie znajduje się wiele zabytków sztuki khmerskiej. Miasto zostało zbudowane na planie idealnego kwadratu, a w jego centrum znajduje się przepiękna, buddyjska świątynia Bajon. Składa się ona z 54 wież ozdobionych 216 smutno uśmiechającymi się twarzami Buddy Awalokiteśwary, będącymi prawdopodobnie wizerunkiem króla. Ta Prohm to ostania, i najbardziej zniszczona część Angkor. Dziś jest już niemal zupełnie zasymilowana z porastającą starożytne miasto dżunglą.


Sihanoukville

To najpopularniejszym kambodżański kurort plażowy. Daleko mu co prawda do tego, co oferuje sąsiednia Tajlandia, ale może poszczycić się kilkoma pięknymi, piaszczystymi plażami i dobrą infrastrukturą turystyczną – nie brak tu hoteli i przytulnych knajpek, często położonych nad samym brzegiem oceanu. Za niewielką kwotę można się dodatkowo wybrać na rajd po okolicznych tropikalnych wysepkach, które gwarantują jeszcze lepsze warunki do plażowania i uprawiania sportów wodnych.


Przyroda Kambodży

Kambodża jest krajem o nieprzebranym bogactwie dzikiej, nieujarzmionej przyrody. Kambodżańskie dżungle kryją w sobie jeszcze wiele tajemnic i niespotykane w całej Azji bogactwo gatunków. Zamieszkują je tygrysy, lamparty, niedźwiedzie i stada słoni. Warto odwiedzić Rezerwat Ptaków Prek Toal niedaleko Siem Reapu, gdzie schronienie znalazły m.in. ptaki brodzące, np. rzadkie bociany. W Mekongu żyją także niektóre gatunki dużych ryb, np. ogromny sum, który osiąga nawet 3 m długości. Na uwagę zasługują również niezwykle rzadko spotykane delfiny słodkowodne. Choć sieć obszarów chronionych i parków narodowych jest gęsta, w większości przypadków istnieją tylko na mapie i mają niewiele wspólnego z ochroną środowiska. Cztery z nich udostępnione są dla turystów, mimo że ich zaplecza, mówiąc delikatnie nie można porównywać z europejskim.PYTANIA I ODPOWIEDZI PRZED WYJAZDEM DO KAMBODŻY

Klienci Traveliada.pl najczęściej je zadają? Polecamy przeczytać nasz przewodnik o KambodżyJak dojechać do Kambodży?

Do Kambodży najłatwiej dolecieć z sąsiadujących państw: Malezji, Tajlandii, Laosu i Wietnamu. Samochodem i promem dostać się można z Wietnamu.

Kiedy lecieć do Kambodży?

Podróż do Kambodży powinniśmy uzależnić od pory roku. W Kambodży panuje klimat zwrotnikowy monsunowy, w którym wyróżnia się dwie pory roku: deszczową - od maja do października, z temperaturą przekraczającą 30 stopni przy bardzo wysokiej wilgotności powietrza i częstymi ulewami monsunowymi oraz suchą - od października, do maja (okres od marca do maja nazywa się porą gorącą), z temperaturą od 15 do 40 stopni. Najwięcej turystów odwiedza Kambodżę między grudniem, a lutym. Maj i czerwiec mogą być męczące ze względu na bardzo wysokie temperatury, natomiast w lipcu i w sierpniu możliwości transportu bywają ograniczone ze względu na intensywne ulewy niszczące i tak nie najlepsze już drogi.

Czy potrzebujemy wizę do Kambodży?

Tak Obywateli RP obowiązują wizy pobytowe (nie ma wiz tranzytowych). Wizy pobytowe z ważnością do 30 dni można uzyskać po przylocie na lotnisku lub na drogowych przejściach granicznych po wypełnieniu kwestionariusza i załączeniu dwóch zdjęć. Opłata za wizę pobytową turystyczną wynosi 20 USD, za biznesową – 25 USD. Od września 2005 r. o wizy można się ubiegać w Ambasadzie Królestwa Kambodży w Warszawie. Wizy wydają również wszystkie inne zagraniczne przedstawicielstwa dyplomatyczno-konsularne Kambodży. W trakcie pobytu można przedłużyć wizę za dodatkową opłatą w wysokości 45 USD – na 1 miesiąc, 75 USD – na 2 miesiące, 155 USD – wielokrotna na 6 miesięcy, 285 USD – wielokrotna na 12 miesięcy.

Przy wjeździe wymagany jest przynajmniej czteromiesięczny okres ważności paszportu; nie wymaga się okazywania biletu powrotnego ani też środków na pokrycie kosztów pobytu. Przy wylocie obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości 25 USD (dzieci do lat 12 – 13 USD, do lat 2 gratis), a przy przelotach wewnętrznych – 6 USD. Na drogowych przejściach granicznych opłata wyjazdowa nie obowiązuje. Uwaga: nie można uzyskać wizy do Tajlandii na kambodżańskich przejściach drogowych.


PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE KAMBODŻYAmbasada Królestwa Kambodży

Benjamin-Vogelsdorff-Strasse 2, D-13187 Berlin
tel.: (0-0 49 30) 48 63 79 01
fax: (0-0 49 30) 48 63 79 73

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej

767 Monivong Boulevard, Phnom Pehn Cambodge, P. O. Box 58
tel.: (0-0855-23) 217782/3
fax: 217781


Chcesz zarezerwować egzotyczne wakacje, oferty last minute, narty, wyjazdy firmowe, a nie wiesz gdzie jechać? Skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci miejsce, wycieczkę i hotele. Napisz do nas: rezerwacje@traveliada.pl


 
ZADZWOŃ
infolinia: 801 000 701
tel.kom: 71 340 50 50
Zostaw nr - oddzwonimy
ODWIEDŹ NAS
Nasi doradcy pomogą Państwu
w doborze najlepszej oferty
Odwiedź nasz salon
KONTAKT
Nasi konsultanci chętnie
odpowiedzą na pytania
Napisz do nas
Opublikowane na stronach www.traveliada.pl ceny lub informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.
OFERTA
DNIA