71 340 50 50
info 801-000-701
pn-pt: 8-21, so: 9-19, ni: 13-20
e-Gazele Biznesu 2015 - Traveliada.pl
GWARANCJA UDANYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI
Rzetelna firma Polska Izba Turystyki Referencje Dyplomy
Brakuje Ci czasu, by znaleźć
odpowiednią ofertę?
Przygotujemy ją dla Ciebie!
@ Zostaw kontakt
Gwarancje Traveliada.pl

Bezpieczna Rezerwacja
Sprzedajemy wycieczki przez internet od 2004 roku. Mamy doświadczonych konsultantów ds sprzedaży.

Szybka Rezerwacja
Wszystkie formalności związane z rezerwacją możemy załatwić w 15 minut.

Gwarancja Organizatora
Od 2015 roku jesteśmy Touroperatorem i posiadamy Gwarancję ubezpieczeniową.

Twoja podróż jest bezpieczna
Każda wycieczka jest chroniona przez specjalne ubezpieczenie od niewypłacalności Organizatora.

Gazele Biznesu
W 2015 roku zostaliśmy nagrodzeni e-Gazelą Biznesu przez Puls Biznesu w dziedzinie biznes e-commerce.

Nagrody i Dyplomy
Jesteśmy regularnie nagradzani przez Touroperatorów. Sprawdź »

Referencje od Firm
Możemy pochwalić się dobrze zorganizowanymi wyjazdami dla form, szkół, stowarzyszeń. Sprawdź »

Dyplomy
Należymy do Polskiej Izby Turystycznej. I posiadamy dyplom Rzetelna Firma wydany przez KRD.


 
 

Przewodnik Kamerun

Kraj:Kamerun
Kontynent:Afryka
Stolica kraju:Jaunde
Liczba mieszkańców:18 100 000 osób
Powierzchnia:475 440 km2
Waluta:frank CFA
Język:francuski, angielski
Wiza:tak

PRZEWODNIK TURYSTYCZNY KAMERUN

Zobacz, gdzie warto jechać na wakacje? Co warto zwiedzić?


Kamerun jest jednym z największych i przede wszystkim stabilniejszych politycznie i gospodarczo państw afrykańskich. Położony w środkowej części Afryki nad Zatoką Gwinejską Kamerun przyciąga turystów zróżnicowaniem dzikiego krajobrazu – od skalistych masywów Adamawa i Kamerun (zwieńczonego wznoszącym się na wysokość 4070 m n.p.m. Mont Kamerun – nadal czynnym wulkanem), przez rozległy Płaskowyż Centralny, sawanny i stepy aż po pokryte, czarnym wulkanicznym piaskiem plaże zatoki Biafra. Dzięki swojej w miarę spokojnej historii o ogromnemu zróżnicowaniu etnicznemu, Kamerun jest jednym z najbardziej interesujących i najczęściej odwiedzanych przez turystów krajów Afryki. Kamerun zamieszkuje 200 grup etnicznych reprezentujących prawie wszystkie rodziny językowe Afryki.

Jedną z największych przygód i niestety równie największą atrakcją turystyczną (ze względu na coraz bardziej skażoną cywilizacją pierwotną kulturę), jest spotkanie z Pigmejami i ludami Kirdi żyjącymi według tradycji sięgającej setek lat. Kamerun pełen pięknych plaż, wysokich i rozległych gór, czystych jezior, coraz liczniejszych parków narodowych i ciekawe ośrodki rzemiosła i sztuki Czarnej Afryki (Kamerun od lat słynie z oryginalnych wyrobów skórzanych) jest coraz chętniej wybierany przez podróżników z całego świata. Ale przyciąga ich tutaj nie tylko tropikalna dżungla, bujna w porze deszczowej sawanna i tradycyjne safari, lecz również coraz szybciej rozwijające się miasta jak położona u stóp masywu Kamerun nad zatoką Biafra Victoria, Douala - główny port morski i lotniczy, rozkwitająca obecna stolica Jaunde, czy dawna stolica kolonii niemieckiej Buea, z kilkoma wyjątkowymi zabytkami z okresu kolonialnego.




CO WARTO ZWIEDZIĆ W KAMERUNIE?



Rezerwat zwierząt Dja

Rezerwat zwierząt Dja leży w południowym Kamerunie, w naturalnej pętli rzeki Dja. Zajmuje 5260 km kwadratowych powierzchni. Utrzymał się tutaj jeden z największych lasów tropikalnych na świecie. W lesie rośnie 46 różnorodnych gatunków drzew. Rezerwat odznacza się niezwykle różnorodnym światem zwierząt, wśród których żyją tu tak rzadkie gatunki jak goryle nizinne i słonie leśne. Na terenie rezerwatu zamieszkuje niewielka liczba Pigmejów. Teren otoczony rzeką Dja otrzymał status rezerwatu w 1950 r., a w roku 1987 rezerwat został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO.


Park Narodowy Waza

Położony na północy kraju Park Narodowy Waza, został ustanowiony w 1968. Obecnie obejmuje obszar 1700 km². W 1979 park został uznany za rezerwat biosfery UNESCO. Na terenie Parku Narodowego Waza występuje wiele dzikich gatunków, wśród których można wymienić: żyrafę, słonia afrykańskiego, hienę, lwa, gazelę rudoczelną, antylopę końską, koczkodana zielonosiwego, koczkodana rudego, pawiana anubisa, panterę, geparda, strusia północnoafrykańskiego. Nocleg i poranne safari na terenie parku to jedna z największych atrakcji turystycznych Kamerunu.


Bamenda i Laikom

Bamenda to położona w górskiej dolinie na wysokości 1250 m n.p.m. stolica prowincji północno-zachodniej. Miasto należało w przeszłości do strefy wpływów brytyjskich. Do dziś mówi się tu po angielsku, w przeciwieństwie do pozostałej części kraju, gdzie używa się języka francuskiego. Sztuka tego regionu wywarła olbrzymi wpływy na artystów europejskich XX w. Laikom to tradycyjna siedziby plemienia Koma, żyjącego w Górach Alantika, na granicy z Nigerią. Jedną z największych atrakcji turystycznych jest obserwacja życia mieszkańców plemienia, ich zwyczajów. Przy sprzyjających okolicznościach można zwiedzić nawet pałac wodza, gdzie można podziwiać wysokie na 4 m rzeźby ilustrujące mity i legendy plemienia Koma.


Bafut

Bafut, był kiedyś ośrodkiem potężnego królestwa ludu Tikar. Najsłynniejszą budowlą miasta jest pałac królewski, spalony niemal doszczętnie przez niemiecką ekspedycje karną w 1907 roku, następnie odbudowany z wielką starannością. Dziedziniec główny otoczony jest prostokątnymi budynkami służącymi jako sale zebrań lokalnej społeczności, ale przede wszystkim jako domy licznych królewskich małżonek. Do największych atrakcji miejscowości należy pokaz tradycyjnego tańca masek.


Rejon Bafoussam i Foumban

Stolicę prowincji zachodniej Bafoussam, zamieszkuje lud Bamileke. Największą atrakcją miasta jest wizyta w Chefferie de Bandjoun, czyli siedzibie wodza Bamileke. Można tu zapoznać się z życiem, obyczajami i organizacją plemienia. W mieście można także zwiedzić dzielnicę kobiet, święty las ludu Bamileke oraz lokalne muzeum. Położone z kolei nieco dalej u podnóża gór, Dschang – stolica departamentu Menoua, jest ze względu na swoje atrakcyjne położenie centrum turystyki górskiej Kamerunu.

Położona w krainie Baumom Foumban miejscowośc Foumba ma ogromne znaczenie historyczne dla Kamerunu. Foumba była bowiem w przeszłości stolicą największego królestwa zachodniego Kamerunu. Pod koniec XIX wieku królestwo przyjęło islam i od rządami sułtana Njoya odegrało dużą rolę w życiu kulturalnym kraju. Odwiedzając miasto warto odbyć wizytę w lokalnym Muzeum Sztuki i Tradycji. Położona nieco dalej w górach osada Bandjou, to jedna z najciekawszych miejscowości leżących w krainie ludu Bamileke. Będąc tutaj koniecznie trzeba zobaczyć kolekcję małego, lokalnego muzeum eksponującego przedmioty związane z życiem i kulturą lokalnego ludu Bamileke. Najcenniejszym eksponatem muzeum jest kolekcja tronów królewskich.



PYTANIA I ODPOWIEDZI PRZED WYJAZDEM DO KAMERUNU

Klienci Traveliada.pl najczęściej je zadają? Polecamy przeczytać nasz przewodnik o Kamerunie



Jak dojechać do Kamerunu?

Jaunde oraz Douala mają bezpośrednie połączenia lotnicze z większymi portami lotniczymi Europy oraz ważniejszymi miastami Afryki.

Kiedy lecieć do Kamerunu?

Najlepsza pora na wyprawę do Kamerunu to okres od listopada do maja.

Co zabrać ze sobą do Kamerunu?

Lekkie bawełniane ubranie, ochronne nakrycie głowy przeciw piaskowemu wiatrowi „Harmattan”, który jest powszechny w okresie listopad-luty, ubranie przeciwdeszczowe i parasolki na deszczowy sezon (maj-październik), zapas lekarstw.

Czy trzeba zaszczepić się przed wyjazdem do Kamerunu?

Wymagane jest szczepienie przeciwko żółtej febrze. Inne zagrożenia: cholera, tyfus, wirusowe zapalenie opon mózgowych, AIDS, malaria. Koszt porady lekarskiej – 20 USD.

Jak podróżować po Kamerunie?

Transport drogowy, obsługiwany głównie przez mikrobusy i taksówki międzymiastowe, jest dość dobrze rozwinięty, choć jakość usług pozostawia wiele do ży­czenia. Istnieje połączenie kolejowe Duala–Yaounde–Ngaoundéré (położone na północy kraju). Yaounde oraz Duala mają bezpo­średnie połączenia lotnicze z większymi portami lotniczymi Europy oraz ważniejszymi miastami Afryki. Miasta Ngaoundéré, Maroua, Garoua mają regularne krajowe połączenia lotnicze. Istnieje możliwość pieszych wędrówek po masywie Adamawa i w regionie Bamenda oraz zorganizowanej wspinaczki na wulkan Mt. Kamerun (4070 m) z miejscowości Buea.

Czy w Kamerunie jest bezpiecznie?

Występuje dość duże zagrożenie przestępczością w dużych miastach: Jaunde i Douali. Nie należy poruszać się samotnie w nocy.

Co warto kupić w Kamerunie?

Murzyńskie rzeźby i maski drewniane, tkaniny, przyprawy, ceramika, kilimy, srebrna biżuteria.

Co i gdzie warto zjeść w Kamerunie?

Kamerun jest pełen wspaniałych kramików i kawiarenek, których dachy pokryte są bambusem, zaś posilić się można przy drewnianych ławkach oraz stołach. W kawiarenkach zachęcamy do zjedzenia bułeczki z masłem polanej kameruńską czekoladą (Chococam) i popicia wspaniałą kawą, zebraną ręcznie i paloną przez miejscowych rolników. Na kolację można wybrać posiłek pomiędzy rybą z rusztu, kurczakiem oraz pieczoną wołowiną lub jak ktoś lubi nowości - mięso ze szczura leśnego (bush-meat). Jako dodatki można zjeść np. pieczoną kukurydzę lub fufu.

Czy potrzebujemy wizę do Kamerunu?

Obywatele polscy udający się do Kamerunu muszą mieć ważną wizę. Można ją uzyskać w przedstawicielstwach dyplomatycznych i konsularnych Kame­runu (najbliższe w Moskwie). Osoba starająca się o wizę musi mieć paszport co najmniej z 6-miesięcznym terminem ważności. Powinna również przedstawić środki finansowe zapewniające utrzymanie w czasie pobytu w Kamerunie oraz powrotny bilet lotniczy lub zaproszenie. Musi także określić cel swojej wizyty.


PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE KAMERUNU



Ambasada Republiki Kamerunu

Ambasada Republiki Kamerunu, Povarskaya 40, 121069 Moskwa
tel.: (0-0 7 095) 290 65 49, 290 00 63
fax: (0-0 7 095) 290 61 16

Konsulat Rzeczypospolitej Polskiej w Yaounde

Konsul Honorowy: Mirosława Etoga (polski, francuski)
B.P. 20158 Yaounde
tel.: +237 220 98 12
fax: +237 221 08 78


Chcesz zarezerwować egzotyczne wakacje, oferty last minute, narty, wyjazdy firmowe, a nie wiesz gdzie jechać? Skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci miejsce, wycieczkę i hotele. Napisz do nas: rezerwacje@traveliada.pl


 
ZADZWOŃ
infolinia: 801 000 701
tel.kom: 71 340 50 50
Zostaw nr - oddzwonimy
ODWIEDŹ NAS
Nasi doradcy pomogą Państwu
w doborze najlepszej oferty
Odwiedź nasz salon
KONTAKT
Nasi konsultanci chętnie
odpowiedzą na pytania
Napisz do nas
Opublikowane na stronach www.traveliada.pl ceny lub informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.
OFERTA
DNIA