Żałoba
71 340 50 50
pn-pt: 9-19, so: 9-16, nd: nieczynne
e-Gazele Biznesu 2015, 2017 i 2019 - Traveliada.pl
GWARANCJA UDANYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI
Polska Izba Turystyki Referencje Dyplomy

Opinie: wysoki standard hotelu

Brakuje Ci czasu, by znaleźć
odpowiednią ofertę?
Przygotujemy ją dla Ciebie!
@ Zostaw kontakt
Gwarancje Traveliada.pl

Bezpieczna Rezerwacja
Sprzedajemy wycieczki przez internet od 2004 roku. Mamy doświadczonych konsultantów ds sprzedaży.

Szybka Rezerwacja
Wszystkie formalności związane z rezerwacją możemy załatwić w 15 minut.

Twoja podróż jest bezpieczna
Każda wycieczka jest chroniona przez specjalne ubezpieczenie od niewypłacalności Organizatora.

Gazele Biznesu
W 2015, 2017 i 2019 roku zostaliśmy nagrodzeni e-Gazelą Biznesu przez Puls Biznesu w dziedzinie biznes e-commerce.

Nagrody i Dyplomy
Jesteśmy regularnie nagradzani przez Touroperatorów. Sprawdź »

Referencje od Firm
Możemy pochwalić się dobrze zorganizowanymi wyjazdami dla form, szkół, stowarzyszeń. Sprawdź »

Dyplomy
Należymy do Polskiej Izby Turystycznej. I posiadamy dyplom Rzetelna Firma wydany przez KRD.


 
 

Przewodnik Karpaty Rumuńskie

Region:Karpaty Rumuńskie
Kraj:Rumunia  [zobacz więcej]
Kontynent:Europa
Stolica kraju:Bukareszt
Liczba mieszkańców:22 215 421 osób
Powierzchnia:238 391 km2
Waluta:lej
Język:rumuński
Wiza:nie

Regiony Karpaty Rumuńskie

PRZEWODNIK TURYSTYCZNY RUMUNIA KARPATY RUMUŃSKIE

Zobacz, gdzie warto jechać na wakacje? Co warto zwiedzić?


Od szczytów Karpat po plaże o delikatnym piasku, od średniowiecznych miast po miasta regionu Maramures. Krajobrazy tego kraju pełnego historii oferują czarujące widoki. Jego ludowe legendy, jak ta o słynnym hrabim Drakuli, dodają smaku historycznym krainom, które zachowały sztukę i tradycje przodków: Mołdawii, Transylwanii czy Wołoszczyźnie. Podróż niewątpliwie poza granice czasu. Dla każdego znajdzie się coś do zwiedzenia w Rumunii. Znajdują się tam zarówno monumentalne szczyty górskie, jak i plaże dla nieco mniej aktywnych. Rumuńskie miasta czerpią z wielokulturowego dziedzictwa - państwo było w swojej historii pod panowaniem Turcji, Węgier i Austrii. Cesarskie władanie pozostawiło po sobie bardzo piękny ślad w postaci zabytkowych budowli.



Karpaty Rumuńskie

Aż 55% łańcucha Karpat znajduje się właśnie w Rumunii. Najwyższym szczytem Karpat Rumuńskich jest Moldoveanul (2544 m n.p.m.), znajdujący się w Górach Fogaraskich.

Karpaty Rumuńskie dzielimy na:

Karpaty Wschodnie (Carpaţii orientali)
Rozciągają się pomiędzy Przełęczą Łupkowską na północy i przełęczą Predeal na południu. Tu znajduje się także najwyższy szczyt Karpat Wschodnich - Pietros, którego wysokość wynosi 2303 m n.p.m. Innymi popularnymi pasmami tego regionu są: Góry Marmaroskie, Obczyny Bukowińskie, Góry Kelimeńskie, Góry Harghita czy Góry Hasmasz z najsłynniejszym w Rumunii wąwozem Bicaz.Obszar jest ciekawy pod względem geologicznym, znajdziemy tu trzy strefy: fliszową, wulkaniczną i krystaliczną.


Karpaty Południowe (Carpaţii Meridionali)
Swój początek mają na Przełęczy Predeal, ciągną się przez przełom Dunaju, nazywany też Żelaznymi Wrotami. Większość szczytów przekracza tu wysokość 2000 metrów. W Górach Fogaraskich leż najwyższy szczyt Rumunii - Moldoveanu (2544 m n.p.m.). Na uwagę zasługuje także zróżnicowany krajobraz, stworzony z pasma połonin oraz z obszarów wysokogórskich. Znajdziemy tu również ciekawe obszary krasowe, natomiast w trakcie trwania zlodowacenia na tym terenie powstały jeziorka i wielkie kotły polodowcowe.


Góry Zachodniorumuńskie (Carpaţii Occidentali)
Od zachodu zamykają Wyżynę Transylwańską. Najwyższe szczyty to Curcubăta Mare (1849 m n.p.m.) oraz Vlădeasa (1836 m n.p.m.). Obszar ten jest nazywany "królestwem karpackiego krasu".



CO WARTO ZWIEDZIĆ W KARPATACH RUMUŃSKICH?



Vatra Dornei - Bukowina

Mieczysław Orłowicz nazywał ten kurort "Bukowińską Krynicą". Miasto położone u ujścia potoku Dorna do Bystrzycy, na wysokości 810 m n.p.m., stanowi centrum regionu Dornelor. Jest to jednocześnie jedyny kurort Bukowiny, w którym można zjeżdżać na nartach.


Rezerwat żubrów koło Haţeg

Rezerwat powstał po koniec lat 50. XX wieku w puszczy, trzy kilometry od Haţeg. Populacja rumuńskich żubrów została zapoczątkowana przez osobniki z Polski. Pierwsze dwie sztuki Podarec i Polonka trafiły tu zaraz po otwarciu ośrodka, a po kilku latach dołączyła Pumila. Nowe miejsce spodobało się żubrom, zwierzęta szybko zaaklimatyzowały się w nowym miejscu i zaczęły się rozmnażać.


Sovata – Góry Gurghiului

W dolinie rzeki Târnava Mică położone jest jedno z najbardziej znanych rumuńskich uzdrowisk, które jest szczególnie chętnie odwiedzane przez Węgrów. Słone jeziorka termalne są zdecydowanie największą atrakcją Sovaty. Największe z nich nosi nazwę Ursu, czyli niedźwiedzie, gdyż tafla jeziora przypomina swoim kształtem właśnie niedźwiedzia.


Salina Turda – Góry Trascău

Kopalnia Soli w Turdzie położona jest w regionie Durgău-Valea Sărată. Można się do niej dostać nowoczesnym wejściem od strony centrum turystycznego Salina-Durgău. Obiekt został wpisany na listę zabytków historycznych regionu Cluj.



PYTANIA I ODPOWIEDZI PRZED WYJAZDEM DO RUMUNII

Klienci Traveliada.pl najczęściej je zadają? Polecamy przeczytać nasz przewodnik o Rumunii



Co warto kupić w Rumunii?

Hafty, wyroby garncarskie, rzeźby z drewna, tkaniny, ikony, pisanki, kryształy.

Jak dojechać do Rumunii?

Przewozy do Rumunii świadczy PKS Przemyśl. Autobusem dostaniemy się docelowo do trzech miast: Suczawa (Suceava), Bukareszt i Bacau. Rozkład jazdy oraz cennik dostępny na stronie PKS Przemyśl. Dla wygodnych turystów PKP oferuje bezpośredni pociąg do Bukaresztu z Krakowa. Kursuje codziennie. Podróż trwa 24 godziny. Pociąg jedzie przez Słowację i Węgry. W Rumunii zatrzymuje się w: Curtici, Arad, Deva, Simeria, Alba Iulia, Blaj, Medias, Sighisoara, Brasov.

Kiedy pojechać do Rumunii?

Rumunię można odwiedzać o każdej porze roku, zależnie od tego, czym planujemy się w niej zająć. Jeśli mamy zamiar wyłącznie zwiedzać, to jednak lepiej będzie się zdecydować na podróż w okresie od kwietnia (rumuńskie wiosny są raczej ciepłe) do października. Tak samo w wypadku wypoczynku w kurortach nadmorskich rozsądniej jest wybrać lato, gdyż Rumunia nie ma tak ciepłego klimatu jak kraje basenu Morza Śródziemnego. Jeśli chodzi o wycieczki górskie, to można je robić o każdej porze roku. Warunki panujące w zimie wymagają jednak oczywiście większego doświadczenia. Infrastruktura narciarska jest ostatnio poddawana modernizacji, dlatego warto w sezonie narciarskim - od grudnia do połowy marca - wybrać się do jednego z kurortów: Poiana Brasov, Busteni, Predeal czy Sinaia.

Czy potrzebujemy wizę do Rumunii?

Nie. Obywatele polscy mogą wjeżdżać do Rumunii. Do przekroczenia granicy wystarczy dowód osobisty.


PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE RUMUNII



Ambasada Rumunii

ul. Chopina 10, 00-559 Warszawa
tel.: 628 31 56
fax: 628 52 64, 628 93 78

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej

Aleea Alexandru nr 23, Sector 1, Bukareszt
tel.: (004021) 3082 200
fax: 230-93-62


Chcesz zarezerwować egzotyczne wakacje, oferty last minute, narty, wyjazdy firmowe, a nie wiesz gdzie jechać? Skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci miejsce, wycieczkę i hotele. Napisz do nas: rezerwacje@traveliada.pl


 
Opublikowane na stronach www.traveliada.pl ceny lub informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.
OFERTA
DNIA
PROMOCJE