71 340 50 50
info 801-000-701
pn-pt: 8-21, so: 9-19, ni: 13-20
e-Gazele Biznesu 2015 - Traveliada.pl
GWARANCJA UDANYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI
Rzetelna firma Polska Izba Turystyki Referencje Dyplomy
Brakuje Ci czasu, by znaleźć
odpowiednią ofertę?
Przygotujemy ją dla Ciebie!
@ Zostaw kontakt
Gwarancje Traveliada.pl

Bezpieczna Rezerwacja
Sprzedajemy wycieczki przez internet od 2004 roku. Mamy doświadczonych konsultantów ds sprzedaży.

Szybka Rezerwacja
Wszystkie formalności związane z rezerwacją możemy załatwić w 15 minut.

Gwarancja Organizatora
Od 2015 roku jesteśmy Touroperatorem i posiadamy Gwarancję ubezpieczeniową.

Twoja podróż jest bezpieczna
Każda wycieczka jest chroniona przez specjalne ubezpieczenie od niewypłacalności Organizatora.

Gazele Biznesu
W 2015 roku zostaliśmy nagrodzeni e-Gazelą Biznesu przez Puls Biznesu w dziedzinie biznes e-commerce.

Nagrody i Dyplomy
Jesteśmy regularnie nagradzani przez Touroperatorów. Sprawdź »

Referencje od Firm
Możemy pochwalić się dobrze zorganizowanymi wyjazdami dla form, szkół, stowarzyszeń. Sprawdź »

Dyplomy
Należymy do Polskiej Izby Turystycznej. I posiadamy dyplom Rzetelna Firma wydany przez KRD.


 
 

Przewodnik Kostaryka

Kraj:Kostaryka
Kontynent:Ameryka Północna
Stolica kraju:San José
Liczba mieszkańców:4 325 000 osób
Powierzchnia:51 100 km2
Waluta:colon
Język:hiszpański
Wiza:nie

PRZEWODNIK TURYSTYCZNY KOSTARYKA

Zobacz, gdzie warto jechać na wakacje? Co warto zwiedzić?


Kostaryka pomimo swojego niewielkiego terytorium jest w stanie zaoferować wszystko czego zapragnie nawet najbardziej wybredny turysta. Od pięknych piaszczystych plaż i raf koralowych wybrzeża, poprzez pełną przygód dżunglę i aktywne wulkany jak i coraz to popularniejszą formę ekoturystyki, Kostaryka zachęca miliony turystów z całego świata na spędzenie tu swoich wakacji. Wakacje w Kostaryce to przygoda i wypoczynek ale także poznawanie historii i kultury czasów przed kolonialnych jak i tych naszego tysiąclecia. Podróżowanie po Kostaryce nie należy do trudności, z łatwością możemy wypożyczyć tu samochód jak i dostać się wszędzie poprzez dobrze rozbudowaną sieć komunikacyjną. Większość podróżnych, którzy rozpoczynają odkrywanie tego pięknego kraju zaczyna swoją przygodę od poznania znajdującego się w samym centrum państwa, miasta San Jose, będącego stolicą Kostaryki.
CO WARTO ZWIEDZIĆ W KOSTARYCE?San Jose

San Jose to największe miasto Kostaryki położone w Centralnej Dolinie i stanowiące jednocześnie centrum finansowe i kulturalne państwa. Ze względu na swoje położenie stanowi idealną bazę wypadową do każdego z zakątków w kraju co z pewnością ułatwia sprawniejsze podróżowanie i poznawanie Kostaryki. Samo miasto najlepiej zwiedzić jest pieszo, a jego poznawanie należy zdecydowanie rozpocząć od, Teatru Narodowego, gigantycznej katedry, oraz licznych muzeów jak, Muzeum Złota, Jade, Narodowego i Dzieci. Jednym z większych atrakcji sprzyjającym rodzinnemu wypoczynkowi jest Zoo Simona Bolivara, gdzie możemy zaobserwować liczne gatunki zwierząt żyjące w specjalnie stworzonych naturalnych warunkach. San Jose to także miasto licznych sklepów i restauracji, jednak jego prawdziwy klimat tworzą niezwykle przyjaźni mieszkańcy, publiczne parki, ryneczki oraz zawsze tętniące życiem ulice. Większość turystów przebywających w stolicy udaje się także do pobliskiego Rain Forest Aerial Tram aby obejrzeć wulkany, udać się na spływ kajakiem po rzece, zobaczyć plantacje kawy, "farmy" i hodowle motyli czy też miejscowości Sarchi, która słynie z lokalnych wyrobów artystycznych.


Park Narodowy Manuel Antonio

Park Narodowy Manuel Antonio to jeden z najpiękniejszych rezerwatów przyrody Kostaryki, który tworzą tropikalne lasy przechodzące w piaszczyste plaże i wybrzeża Pacyfiku jak i jego cudowne rafy koralowe zachęcające do podglądania podwodnego świata. Swoje zainteresowanie wśród podróżnych i wakacjowiczów zyskał głównie dzięki bogatej faunie i florze. Występuje tu ponad 350 gatunków zwierząt w tym przeważnie ptaki (papugi, tukany, sowy i inne) ale także liczne zwierzęta morskie oraz zamieszkujące dżunglę małpy. Osoby pragnące wypocząć czy też zażyć kąpieli, park zachęca dwiema pięknym plażami, Espadilla Sur i Manuel Antonio. Park Narodowy Manuel Antonio to także idealne miejsce na wędrówki po dżungli, poznanie Jaskiń Damas, uprawianie wędkarstwa, obserwację dzikiej przyrody, możliwość wypraw rowerowych jak i udanie się na spływ kajakiem po burzliwej rzece.


Tamarindo

Tamarindo to położone w północnej części państwa nad wybrzeżami Pacyfiku piękne plaże zatoka i tropikalny las. Jedne z większych atrakcji tego regionu to lęgowiska wielkich żółwi morskich, wiele gatunków niespotykanych nigdzie indziej ptaków oraz 400 hektarów tropikalnego lasu stanowiącego przygodę i wyzwanie dla miłośników wędrówek. Tamarindo stało się ulubionym miejscem na wakacje dla znacznej części miłośników sportów wodnych w tym głównie surferów, którzy dzięki wysokim falą oceanu znajda idealne warunki to uprawiania swojego hobby.


Quepos

To niewielka miejscowość położona niedaleko Manuel Antonio, która kusi turystów głównie piękną dżunglą i piaszczystymi plażami. Unikalny charakter Quepos dodają liczne restauracje, bary, hotele, sklepiki z pamiątkami oraz galerie artystyczne, gdzie prezentowane są dzieła lokalnych artystów. Najlepszym okresem spędzenia wakacji w Quepos jest okres od grudnia do maja, kiedy to panują tu najlepsze warunki turystyczne a osoby szukające rozrywki mogą w lutym partycypować w corocznym festiwalu morza, zwanym Festiwal Del Mar.


Tropikalne Lasy Monteverde

Monteverde to jedno z najpiękniejszych miejsc i rezerwatów przyrody Ameryki Środkowej. W rezerwacie tym znajduje się ponad 2,5 tys. gatunków roślin, wiele gatunków zwierząt i owadów. Ciągnące się na odcinku 24 km ścieżki pozwolą nam podglądać i podziwiać dziką przyrodę jak i piękne wodospady oraz otwarte niedawno na potrzeby turystów farmy motyli i żab. Bujna roślinność tropikalna dżungla jak i panujący tam mikroklimat sprzyjają rozwojowi ekoturystyki, będąc istnym eldorado dla miłośników przyrody. Ważnym obiektem przyciągającym turystów jest znajdujący się w pobliżu aktywny Wulkan Arenal.


Cartago

Cartago to jedno z najstarszych miast w Kostaryce będące niegdyś jej stolicą. Główną atrakcją miasta są liczne stare budowle i ruiny pochodzące z XVI wieku (z czasów kolonialnych) w tym piękna Bazylika Cartago zwana Basilica de Nuestra Senora de Los Angeles. W bazylice znajduje się statua Czarnej Madony - La Negrita, która to według wielu pielgrzymów potrafi wyleczyć i dokonać cudu, na przekór bezradnej niekiedy tradycyjnej medycyny.


Limon

Limon to główne miasto portowe Kostaryki, które powstało w miejscu starej indiańskiej osady Cariari. To właśnie tutaj Krzysztof Kolumb w 1502 roku po raz pierwszy postawił swoją nogę na tych terenach. Wielu turystów przybywa do Limon ze względu na otaczające w pobliżu miasto piękne plaże, ale także aby zobaczyć słynny tu Park Vargas wraz z promenadą. Limon to także miejsce wypadowe do zobaczenia chociażby takich parków narodowych Kostaryki jak, Cahuita (będącym parkiem gdzie zachowały się pozostałości cywilizacji Indian), Puerto Viejo (posiadające unikalne roślinności i zwierzęta) czy też Rezerwat Gandoca Manzanillo.


Puntarenas

Puntarenas to główny port morski Kostaryki na wybrzeżu pacyficznym skąd wysyła się głównie kawę. Główną atrakcją miasta są pobliskie plaże oraz wspaniałe miejsca do surfowania jaki i nurkowania. Swój wakacyjny wypoczynek w Puntarenas umili nam także zwiedzenie miasteczek, Puerto Plata i San Vito, które przesiąknięte są włoską architekturą i kulturą. Nie lada atrakcję stanowi tutaj także Monteverde (z hisz. Zielona Góra) jak i miejscowości Tico i Santa Elena. Miejscowości te to istny raj dla uprawiania ekoturystyki. Piękna bujna roślinność, zawieszane mosty linowe zanikające w mgłach tropikalnego lasu oraz odgłosy nawzajem przekrzykujących się tam zwierząt, czynią te miejsca mistycznymi i jedynymi w swoim rodzaju.


Liberia

Liberia to stolica regionu Guanacaste, która kusi turystów pięknymi białymi domami z czasów kolonialnych, dzięki to którym uzyskała przydomek "białego miasta". Jedną z większych atrakcji miasta jest tam piękny biały kościół, będący ciekawą budowlą architektoniczną. Miasto to chyba jest najbardziej ze wszystkich przesiąknięte kultura hiszpańską, czego dowodem może być nadal kultywowana codzienna sjesta. Liberia to także dobre miejsce do zwiedzenia jednych z piękniejszych Parków Narodowych Kostaryki. Możemy udać się chociażby do Parku Rincon de la Vieja, gdzie znajdują się piękne kratery wulkanów czy też liczne bajeczne małe wodospady. Dzięki właśnie swojej atrakcyjności i zwiększającej się popularności staje się ona drugim centrum biznesowym Kostaryki, oraz ważnym portem lotniczym w regionie.


Heredia

Heredia to kolejne wielkie miasto znajdujące się niedaleko stolicy San Jose. Słynie ona głównie z plantacji kawy oraz znajdujących się na jej obrzeżach Parków Narodowych. Najbardziej popularnym miejscem na wyprawy z namiotem i kamping jest Park Narodowy Braulio Carrillo, gdzie znajduje się majestatyczny Wulkan Brava. Samo miasto oferuje turystom nieco mniejszy tłok niż stolica a zarazem posiada wszelkie idealne warunki do wypoczynku, które można znaleźć w San Jose.


Wyspa Tortuga

To tropikalna wyspa położona na Pacyfiku z wymarzonymi białymi plażami i błękitnymi wodami, będąca popularną atrakcją turystyczną wśród turystów poszukujących wakacyjnego wypoczynku. Opalanie się, uprawianie sportów wodnych, kąpiele w szmaragdowej wodzie oraz wrażenie iż znajdujemy się w zapomnianym przez cywilizację raju, z pewnością pozostawią nam na długo wspaniałe wspomnienia z wakacji. Na wyspę najlepiej jest dostać się własnym jachtem lub też możemy skorzystać z jednej z ofert firm przewozowych, które organizują wyprawy promem czy wodolotem do tej magicznej krainy.


Ciudad Quesada

Ciudad Quesada to rolnicza stolica Kostaryki, dokąd możemy udać sie ze stolicy na nawet jednodniową wyprawę, zaliczając po drodze znane miasta plantacji kawy jak Aguas i Zarcas. Ciudad Quesada to także znajdujące się tu nieopodal piękne wodospady oraz gorące wulkaniczne źródła. Miejsce to stanowi pewnego rodzaju skansen, w którym to podpatrzymy codzienne życie mieszkańców oraz będziemy mieli możliwość odkrycia Kostaryki na swój własny sposób wędrując po malowniczych pagórkach i podziwiając piękne krajobrazy.PYTANIA I ODPOWIEDZI PRZED WYJAZDEM DO KOSTARYKI

Klienci Traveliada.pl najczęściej je zadają? Polecamy przeczytać nasz przewodnik o KostaryceKiedy jechać do Kostaryki?

Kostaryka jest kierunkiem całorocznym, znajduje się w strefie klimatu podrównikowego, tropikalnego, występuje pora sucha i pora deszczowa. Pora sucha trwa od grudnia do kwietnia, natomiast deszczowa od maja do listopada. Pora deszczowa w Kostaryce charakteryzuję się ciepłymi porankami i popołudniami, natomiast późnym wieczorem zdarzają się obfite opady deszczu. Deszcz jest przynoszony przez wiatry pasatowe. Średnia roczna temperatura wynosi około 23 stopni Celsjusza, na terenach nadmorskich jest o kilka stopni wyższa. Równoleżnikowe położenie Kostaryki sprawia, iż temperatury wraz z przemieszczaniem się na południe lub północ, mogą się zmieniać w ciągu dnia. Podróżując po bogactwie form krajobrazowych od wyżyn po wysokie góry, a nawet wulkany, należy pamiętać, iż wraz ze wzrostem wysokości temperatury ulegają obniżeniu.

Jak dojechać do Kostaryki?

W Kostaryce są dwa lotniska: w San Jose oraz w Liberii – wiele linii amerykańskich obsługuje loty w tych kierunkach. Przekraczając granicę z Panamą lub Nikaraguą, do Kostaryki dostać można się samochodem lub autobusem.

Kiedy lecieć do Kostaryki?

Najlepsza pora na wyprawę doKostaryki to okres od grudnia do końca kwietnia.

Jaka waluta obowiązuje na Kostaryce:

Colon CRC; 1 CRC = 100 centavos (centimos) 100 CRC = 0,17 USD (lipiec 2012) Walutę można wymieniać w bankach i hotelach. Nie istnieje kurs czarnorynkowy. Część punktów handlowych i gastronomicznych przyjmuje dolary amerykańskie.

Jakie są różnice czasowe?

Latem należy przesunąć zegarki do tyłu o 8, a zimą o 7 godzin w stosunku do czasu polskiego.

Jaki jest czas lotu na Kostarykę?

Warszawa - port europejski (np. Frankfurt) - ok. 2 godz.
Port europejski (np. Frankfurt) - San Jose - ok. 15 godz.

Co warto kupić w Kostaryce?

Przedmioty i rzeźby z drewna (mahoń, dąb, cedr), kawa, hamak, cygara, rum, przedmioty z ceramiki, ze skóry, wyroby z wikliny, bawełniane ubrania.

Jakie jest napięcie w gniazdkach w Kostaryce?

120V / 60 Hz

Ciekawostki o Kostaryce?

Kostaryka słynie z uprawy bananów i kawy, Kostaryka połozona w Ameryce Środkowej i roziwja się najszybciej w porównaniu do innych krajów środekowej ameryki. Standard życiowy mieszkańców tego kraju jest największy w regionie. Kostarykańczycy przez oscienne kraje określani są zdrobniale "ticos", czego powodem jest charakterystyczne wypowiadanie niektórych hiszpańskich słów. Ponad 90% mieszkańców tego kraju stanowią ludzie biali, są to głównie Kreole - potomkowie emigrantów hiszpańskich. Rodowici mieszkańcy Kostaryki - Indianie - żyją w rezerwatach. Przejęli oni współczesną kulturę bycia jak i ubioru, jedynie w dni świąteczne i na wyjątkowe okazje ubierają się w tradycyjne stroje. Ślady Indian, malowidła i przedmioty codziennego użytku odnajdowane są na terenie całego kraju.

W prowincji Cartago, u stóp wulkany Turrialba udostępniono do zwiedzania dawną osadę indiańską, która stała się dzięki temu pomnikiem narodowym. W dżungli lub w dolinie regionu Diquis odnajdowane są tajemnicze kamienne kule o najróżniejszych kształtach. Utożsamia się je z wierzeniami ówczesnych Indian oraz jako symbole astronomiczne. Kostaryka to bogactwo rezerwatów i parków narodowych. Na uwagę zasługuje fakt, iż około 25% obszaru kraju to tereny pod ochroną. Bogactwo fauny i flory Kostaryki deklasuje nawet Europę czy Amerykę Północną. Do najsłynniejszych należą Park Wulkanu Arenal, Park Żółwi - Tortuguero, Park Owadów - Lomas de Barbudal. Stolica Kostaryki San Jose również obfi tuje w zabytki, zwłaszcza jeśli chodzi o budowle z czasów kolonizacji hiszpańskiej.

Czy potrzebujemy wizę do Kostaryki?

Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli RP, którzy mają zamiar przebywać w Kostaryce nie dłużej niż 90 dni. Nie dotyczy to przyjazdu na pobyt stały lub w celu podjęcia pracy. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od dnia przekroczenia granicy. Wymagane jest okazanie biletu powrotnego bądź umożliwiającego kontynuację podróży. Turyści podróżujący samolotem powinni pamiętać, że obowiązuje opłata lotniskowa pobierana przy wyjeździe w wysokości 26 USD od osoby. Opłaty te można wnieść wyłącznie w gotówce, w dolarach lub walucie miejscowej przeliczonej po kursie dnia. Podróżujący lądem przed opuszczeniem granicy muszą wnieść opłatę (w znaczku skarbowym) w wysokości ok. 6 USD.


PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE KOSTARYKIAmbasada Republiki Kostaryki

ul. Kubickiego 9 m. 5, 02-954 Warszawa
tel./fax: 858 91 12

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w San Jose

Avenida 9, Calle 33 No 3307, Barrio Escalante,
San Jose Costa Rica, 664-2010 Correos Zapote
tel.: (00 506) 234-74-11, 234-60-24
tel. ds. konsularnych: (00 506) 849-60-39
fax: (00 506) 234-79-00


Chcesz zarezerwować egzotyczne wakacje, oferty last minute, narty, wyjazdy firmowe, a nie wiesz gdzie jechać? Skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci miejsce, wycieczkę i hotele. Napisz do nas: rezerwacje@traveliada.pl


 
ZADZWOŃ
infolinia: 801 000 701
tel.kom: 71 340 50 50
Zostaw nr - oddzwonimy
ODWIEDŹ NAS
Nasi doradcy pomogą Państwu
w doborze najlepszej oferty
Odwiedź nasz salon
KONTAKT
Nasi konsultanci chętnie
odpowiedzą na pytania
Napisz do nas
Opublikowane na stronach www.traveliada.pl ceny lub informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.
OFERTA
DNIA