Żałoba
71 340 50 50
pn-pt: 9-19, so: 9-16, nd: nieczynne
e-Gazele Biznesu 2015, 2017 i 2019 - Traveliada.pl
GWARANCJA UDANYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI
Polska Izba Turystyki Referencje Dyplomy

Opinie: wysoki standard hotelu

Brakuje Ci czasu, by znaleźć
odpowiednią ofertę?
Przygotujemy ją dla Ciebie!
@ Zostaw kontakt
Gwarancje Traveliada.pl

Bezpieczna Rezerwacja
Sprzedajemy wycieczki przez internet od 2004 roku. Mamy doświadczonych konsultantów ds sprzedaży.

Szybka Rezerwacja
Wszystkie formalności związane z rezerwacją możemy załatwić w 15 minut.

Twoja podróż jest bezpieczna
Każda wycieczka jest chroniona przez specjalne ubezpieczenie od niewypłacalności Organizatora.

Gazele Biznesu
W 2015, 2017 i 2019 roku zostaliśmy nagrodzeni e-Gazelą Biznesu przez Puls Biznesu w dziedzinie biznes e-commerce.

Nagrody i Dyplomy
Jesteśmy regularnie nagradzani przez Touroperatorów. Sprawdź »

Referencje od Firm
Możemy pochwalić się dobrze zorganizowanymi wyjazdami dla form, szkół, stowarzyszeń. Sprawdź »

Dyplomy
Należymy do Polskiej Izby Turystycznej. I posiadamy dyplom Rzetelna Firma wydany przez KRD.


 
 

Przewodnik Nowa Zelandia

Kraj:Nowa Zelandia
Kontynent:Australia i Oceania
Stolica kraju:Wellington
Liczba mieszkańców:4 186 320 osób
Powierzchnia:268 680 km2
Waluta:dolar nowozelandzki
Język:angielski, maoryski
Wiza:nie

Regiony Nowa Zelandia

PRZEWODNIK TURYSTYCZNY NOWA ZELANDIA

Zobacz, gdzie warto jechać na wakacje? Co warto zwiedzić?


Nowa Zelandia, nazywana krajem kiwi, mimo, że leży w odległej Oceanii, jest typowym krajem zachodnim i na wskroś „europejskim”, bo przecież w większości zamieszkała jest przez Brytyjczyków. Nowa Zelandia, położona na południowym Pacyfiku ok.1600 km od południowo-wschodnich wybrzeży Australii, składa się głównie z dwóch wysp - Wyspy Północnej i Wyspy Południowej oraz z kilkuset małych wysepek. Do Nowej Zelandii należą także trzy małe zamorskie terytoria w Oceanii: Tokelau, Niue, Wyspy Cooka. Kraj charakteryzuje się naprawdę bardzo zróżnicowanymi i spektakularnymi krajobrazami: rozległe łańcuchy górskie w Alpach Południowych fiordy, lodowce, regiony wulkaniczne, gejzery, jeziora, równiny, ogromne obszary trawiaste i buszowate, subtropikalne lasy.

Wyspa Północna leży bliżej równika i dlatego klimat jest tutaj najcieplejszy. Bujna roślinność, zwłaszcza w Northland, jest wyjątkowo egzotyczna dla przybyszów z Polski. Zjawiska geotermalne, subtropikalna, szokująca swoim pięknem przyroda oraz kultura Maorysów - to czynniki odróżniające Wyspę Północną od Południowej. Na Wyspie Południowej miejscami koncentracji ruchu turystycznego są głównie parki narodowe, obejmujące najpiękniejsze i najcenniejsze pod względem przyrodniczym obszary.

Na terenie Nowej Zelandii znajduje się 14 Parków Narodowych, z czego 4 na Wyspie Północnej i 10 na Wyspie Południowej. Stanowią one niewątpliwie jedną z głównych atrakcji, ponieważ na ich terenie można podziwiać przepiękne dziewicze krajobrazy i obcować z dziką przyrodą. Parki te pozwalają odkryć serce i dusze Nowej Zelandii. Odseparowana od innych lądów sto milionów lat temu Nowa Zelandia stała się żywym skansenem zamieszkanym przez wiele niespotykanych gdzie indziej gatunków flory i fauny. Szczególnie interesujące w swej unikatowości są ptaki. Ze względu na brak zagrożeń ze strony drapieżników niektóre z nich nie rozwinęły w pełni skrzydeł i w efekcie żyją na ziemi. Najbardziej znanym jest zabawny ze względu na wygląd i zwyczaje kiwi, nieoficjalny symbol narodowy. Od nazwy tego ptaka wzięło się potoczne określenie Nowozelandczyków – Kiwis. W wodach oblewających wyspy żyją wieloryby, delfiny i foki.




CO WARTO ZWIEDZIĆ W NOWEJ ZELANDII?



Coromandel

To jeden z najbardziej malowniczych i tajemniczych rejonów Nowej Zelandii. „Nie do zapomnienia”- tak powiedział o tym terenie kapitan brytyjskiego statku "Coromandel", który w 1820 r. zakotwiczył w jednej z zatoczek. Dziś Coromandel to nazwa najbardziej malowniczego półwyspu w Nowej Zelandii. Mający kształt palca, Coromandel Peninsula urzeka pięknem natury i jest bardzo popularnym celem podróży turystów i urlopowiczów. Leży zaledwie półtorej godziny jazdy samochodem z Auckland lub Rotorua. Mimo bliskości aucklandzkiej metropolii bez trudu, nawet podczas letniego szczytu, można tu znaleźć spokojne miejsca. Turystów przyciągają tu przepiękne widoki, kolonialna architektura stolicy regionu Thames oraz kilku innych miast, a także pozostałości kopalń złota, ślady maoryskich wiosek, majestatyczne, zalesione pasma górskie i piaszczyste plaże.


Tongariro

Jest to rezerwat położony na Wyspie Północnej, którego nazwa wywodzi się od maoryjskich słów Tonga (ogień) i Riro (wyniesiony). Rozległy teren leży w centrum najstarszego parku narodowego Nowej Zelandii i jest niezwykle ważny ze względów ekologicznych. Kilka wulkanów parku, uważanych przez Maorysów za święte, jest nadal aktywnych. Na przestrzeni milionów lat powstały tu liczne i różnorodne systemu naturalne, które ujmują nieskazitelnym pięknem. Niewiele obrazów tak bardzo zapada w pamięć, jak widok trzech wulkanów w Parku Narodowym Tongariro. Wznosząc się ostro wprost z trawiastego, półpustynnego płaskowyżu, nadają niepowtarzalny charakter temu jednemu z najpopularniejszych parków narodowych w kraju. Obszar ten, nadal kształtowany przez czynniki wulkaniczne i pogodowe, został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, jako jeden z nielicznych obiektów cennych zarówno ze względu na wartości kulturowe, jak i walory przyrodnicze. Miłośnicy aktywnego wypoczynku w lecie wędrują tu szlakami, a w zimie zjeżdżają ze stoków Mount Ruapehu (2797 m, najwyższy szczyt na Wyspie Północnej). Dziewicze krajobrazy doskonale pasowały do wyobrażeń o scenerii Władcy pierścieni. Reżyser trylogii, Peter Jackson dostał zezwolenie na filmowanie w Parku Narodowym Tongariro, jednak bez użycia koni czy helikopterów.


Te Wahipounamu

Olbrzymi rezerwat o powierzchni 2,6mln ha powstał z połączenia licznych parków narodowych i charakteryzuje się dużą różnorodnością krajobrazu. Obejmuje on około 10 procent powierzchni wysp Nowej Zelandii, a jego rzeźba zdominowana jest przez polodowcowe fiordy, wysokie góry, sięgające 3000 n.p.m. Na terenie parku znajdują się także trzy wielkie lodowce, wydmy i skalne obszary ujścia rzek. Fauna to przede wszystkim różne gatunki ptaków i bezkręgowców.


Mount Cook National Park

W granicach Parku Narodowego Góry Cooka wznosi się najwyższy szczyt Nowej Zelandii o tej samej nazwie. Znaczną część powierzchni parku zajmują wieczne śniegi i lodowce Na jego terenie znajduje się najwyższy szczyt w Nowej Zelandii - Mount Cook. Z jego zboczy spływa olbrzymi, 30-kilometrowej długości Tasman Glacier. Jest to jeden z najdłuższych na świecie lodowców, ustępuje tylko lodowcom himalajskim.


Nelson

W pobliżu Nelson znajdują się 3 wspaniałe, mocno zalesione i górzyste parki narodowe: Abel Tasman National Park (najmniejszy w Nowej Zelandii - zajmuje zaledwie 23 tys. ha), Kahurangi National Park i Nelson Lakes National Park, z dwoma polodowcowymi jeziorami - Rotoroa i Rotoiti. W ich rejonie od czerwca do początków października na zboczach dwóch gór przekraczających 2000 m n.p.m. - Mt Rainbow i Mt Robert - panują dobre warunki narciarskie.


Northland

W Northland geograficznie i historycznie rozpoczyna się Nowa Zelandia. Pierwsi misjonarze i osadnicy uznali to miejsce za dogodne do rozpoczęcia nowego życia. W Bay of Islands (Zatoce Wysp) leży niewielkie miasteczko Russell - pierwsza stolica kraju. W pobliskim Waitangi w 1840 r. został podpisany traktat z Maorysami, który jest uznawany za początek nowozelandzkiej państwowości, nadal kwestionowany przez tubylców.


Bay of Plenty

Bay of Plenty słynie z uprawy owoców kiwi, których wartości odżywcze znane są już także w Polsce. Nasiona jego chińskiej odmiany zostały sprowadzone do Nowej Zelandii na początku XIX w. Bardzo szybko powstawały plantacje w Wanganui i Auckland, a potem właśnie w Bay of Plenty. Stała się ona prawdziwym zagłębiem tych owoców. Zatoka ta charakteryzuje się dobrymi warunkami do kąpieli i wypoczynku na plażach.


Eastland

Eastland - to region usytuowany na wschodnim wybrzeżu Wyspy Północnej, przyciągający wspaniałymi krajobrazami. Do Gisborne - stolicy regionu - można dojechać wzdłuż oceanu drogą krajową SH 33 z Opotiki. Jest to miasto, w którym najwcześniej na świecie wschodzi słońce. Na miejskiej plaży odbyły się, transmitowane na całym globie, wielkie uroczystości powitania roku 2000.


Auckland

Największe miasto Nowej Zelandii, pomimo swych rozmiarów okazuje się czarujące. Maoryska nazwa Auckland, Tamaki Makau Rau, oznacza „oblubienicę tysiąca kochanków” i chyba odpowiada prawdzie, ponieważ mieszkańcy miasta naprawdę je kochają. Do najważniejszych obiektów turystycznych w Auckland należy muzeum ze zbiorami sztuki Maorysów i mieszkańców wysp południowego Oceanu Spokojnego oraz zbiory przyrodnicze z bogatą kolekcją okazów morskich. W Auckland znajdują się też budowle historyczne z połowy ubiegłego wieku, jak np. budynek szkoły misyjnej i drewniane domy mieszkalne w stylu kolonialnym.


Wellington

W porównaniu z metropoliami wielkiego świata Wellington jest niewielkim miastem, lecz mimo to urzeka kosmopolitycznym charakterem. Prócz interesującego życia kulturalnego o walorach stolicy decyduje nadmorskie położenie, pełne gwaru kawiarnie i dobre restauracje. Miasto położone jest nad niewielką zatoką w otoczeniu zielonych wzgórz. Do najciekawszych budowli należą tu stare drewniane domy z ubiegłego wieku, a wśród nich jeden z największych na świecie budynków drewnianych — Old Government Building. Spośród kilku muzeów na uwagę zasługuje zwłaszcza Muzeum Narodowe ze zbiorami etnograficznymi i przyrodniczymi. Mieszkańcy Wellington wypoczywają najczęściej na plażach sąsiadujących z miastem, zaś popularnym celem wycieczek jest wzgórze Victoria, dokąd prowadzi kolejka linowa.


Rotorua

Rotorua jest ważnym ośrodkiem turystycznym, tradycyjnej kultury maoryskiej i sanatoryjnym Nowej Zelandii. Położona jest w północnej części Wyspy Północnej na terenie z licznymi gorącymi źródłami i gejzerami, zamieszkałym prawdopodobnie już od VIII w. przez Maorysów. W Rotorua znajduje się jedyny teatr maoryski , w którym odbywają się maoryskie tańce i śpiewy w tradycyjnych strojach. Atrakcją turystyczną Rotoruy jest wioska maoryska Ohinemetu założona w pobliżu gejzerów. Znajduje się tutaj zbór zbudowany w XIX w., pięknie zdobiony wspaniałymi rzeźbami o tematyce historycznej i religijnej, upamiętniającymi przodków, wierzenia, tradycje, wydarzenia z przeszłości. Na skraju maoryskiej wioski, w Rororua znajdują się kamienne wanny wypełniane wodą z gejzerów, w których zażywa się kąpieli jak w dawnych czasach. Miasto otaczają osobliwości przyrodnicze. Na wschód od Rotorua znajduje się wulkan Tikitere z tzw. „Diabelskimi Wrotami”z wodospadem zasilanym wodą z gorących jezior leżących powyżej. Na południe od miasta, w pobliżu maoryskiej wioski leży Whakarewarewa tj. miejsce unoszącej się pary – siedem naturalnych gejzerów.



PYTANIA I ODPOWIEDZI PRZED WYJAZDEM DO NOWEJ ZELANDII

Klienci Traveliada.pl najczęściej je zadają? Polecamy przeczytać nasz przewodnik o Nowej Zelandii



Jak dojechać do Nowej Zelandii?

W większości dużych miast znajdują się lotniska. Można na nie dolecieć z wielu miast na świecie (m.in. Londyn, Sydney, Singapur, Tokio, Buenos Aires).

Kiedy pojechać do Nowej Zelandii?

Najlepsza pora na wyprawę do Nowej Zelandii to okres od grudnia do marca.

Czy potrzebujemy wizę do Nowej Zelandii?

Obywatele RP udający się do Nowej Zelandii na okres nie dłuższy niż 3 miesiące korzystają z ruchu bezwizowego, który obejmuje następujące kategorie przyjazdów: a) pobyt turystyczny, odwiedziny rodziny i znajomych, b) nauka (jeden kurs trwający do trzech miesięcy), c) przyjazd w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, d) niezarobkowe uczestnictwo w imprezach sportowych lub wydarzeniach kulturalnych, e) przyjazd w celu leczenia (udokumentowany opłaceniem świadczenia medycznego).

Co zabrać ze sobą do Nowej Zelandii?

Lekkie, przewiewne ubranie, ubranie cieplejsze, okulary przeciwsłoneczne, krem ochronny przed szkodliwym promieniowaniem UV, nakrycie głowy, wygodne buty.

Jak podróżować po Nowej Zelandii?

mimo że jest to kraj położony na wyspach, Nowa Zelandia nie ma zbyt rozbudowanej sieci połączeń promowych, zwłaszcza na dłuższych trasach. Za to możemy tu skorzystać z wielu połączeń lotniczych. Sieć autobusowa jest dobrze rozwinięta, jednak podróż bywa kosztowna. Kolej jest idealnym rozwiązaniem, jeśli w trakcie podróży zależy nam na podziwianiu malowniczych widoków. Natomiast, gdy chcemy przedostać się z jednego miejsca do drugiego, lepiej nie decydować się na podróż pociągiem.

Czy Nowa Zelandia jest krajem bezpiecznym?

Sytuacja wewnętrzna tego państwa jest stabilna i raczej nie ma tu żadnych zagrożeń dla turystów. Jednak Nowa Zelandia leży w strefie trzęsień ziemi, możliwe są także erupcje czynnych wulkanów. Nad Nową Zelandią znajduje się dziura ozonowa, a zatem oddziaływanie promieni słonecznych jest bardzo silne. Koniecznie trzeba mieć ze sobą odpowiednie środki do ochrony ciała przed ich działaniem.

Jakich potraw spróbować w Nowej Zelandii?

W Nowej Zelandii znajdziemy restauracje, w których serwuje się dania z całego świata: od kuchni brytyjskiej, poprzez tureckie kebaby po japońskie sushi. Jednak jeśli chcemy spróbować typowych nowozelandzkich potraw, warto skosztować paje - są to różnego rodzaju pierogi z farszem mięsnym. Bardzo często robi się tu także hangi, choć jest to bardziej sposób przygotowywania posiłku niż danie. Jedzenie piecze się w przysypanych ziemią kopczykach. Składa się z wołowiny, kurczaka, baraniny i niewielkiej ilości warzyw. Podaje się je w koszykach z trawy i liści.

Co warto kupić w Nowej Zelandii?

Wyroby garncarskie, wyroby z wełny, produkty rzemiosła maoryskiego, wyroby rzemieślnicze ze skóry.

Jakie sporty można uprawiać w Nowej Zelandii?

Lato to idealny czas na jazdę rowerem, spływy kajakowe, rafting, nurkowanie i wędkowanie. Zimą można tu uprawiać narciarstwo i snowboard. Jest to kraj, który oferuje świetnie warunki do uprawiania sportów ekstremalnych. Warto udać się na skydive lub skoczyć na bungee. Wśród Nowozelandczyków popularne jest rugby i krykiet.


PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE NOWEJ ZELANDII



Ambasada Nowej Zelandii

Al. Ujazdowskie 51, 00-536 Warszawa
tel.: 521 05 00
fax: 521 05 10

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Nowej Zelandii

ambasador: Beata Stoczyńska
Nowa Zelandia, Wellington, Level 9, City Chambers, 142-144 Featherston St. Wellington
tel.: +64 4 499 7844
tel. dyżurny: +64 21 903 319
fax: +64 4 499 7846


Chcesz zarezerwować egzotyczne wakacje, oferty last minute, narty, wyjazdy firmowe, a nie wiesz gdzie jechać? Skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci miejsce, wycieczkę i hotele. Napisz do nas: rezerwacje@traveliada.pl


 
Opublikowane na stronach www.traveliada.pl ceny lub informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.
OFERTA
DNIA
PROMOCJE