Żałoba
71 340 50 50
pn-pt: 9-19, so: 9-16, nd: nieczynne
e-Gazele Biznesu 2015, 2017 i 2019 - Traveliada.pl
GWARANCJA UDANYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI
Polska Izba Turystyki Referencje Dyplomy

Opinie: wysoki standard hotelu

Brakuje Ci czasu, by znaleźć
odpowiednią ofertę?
Przygotujemy ją dla Ciebie!
@ Zostaw kontakt
Gwarancje Traveliada.pl

Bezpieczna Rezerwacja
Sprzedajemy wycieczki przez internet od 2004 roku. Mamy doświadczonych konsultantów ds sprzedaży.

Szybka Rezerwacja
Wszystkie formalności związane z rezerwacją możemy załatwić w 15 minut.

Twoja podróż jest bezpieczna
Każda wycieczka jest chroniona przez specjalne ubezpieczenie od niewypłacalności Organizatora.

Gazele Biznesu
W 2015, 2017 i 2019 roku zostaliśmy nagrodzeni e-Gazelą Biznesu przez Puls Biznesu w dziedzinie biznes e-commerce.

Nagrody i Dyplomy
Jesteśmy regularnie nagradzani przez Touroperatorów. Sprawdź »

Referencje od Firm
Możemy pochwalić się dobrze zorganizowanymi wyjazdami dla form, szkół, stowarzyszeń. Sprawdź »

Dyplomy
Należymy do Polskiej Izby Turystycznej. I posiadamy dyplom Rzetelna Firma wydany przez KRD.


 
 

Przewodnik Rosja

Kraj:Rosja
Kontynent:Azja
Stolica kraju:Moskwa
Liczba mieszkańców:140 041 000 osób
Powierzchnia:17 075 400 km2
Waluta:rubel rosyjski
Język:rosyjski
Wiza:tak

Regiony Rosja

PRZEWODNIK TURYSTYCZNY ROSJA

Zobacz, gdzie warto jechać na wakacje? Co warto zwiedzić?


Rosja jest największym państwem na świecie według powierzchni, jej terytorium jest większe od kontynentu: Europy, Australii i Antarktydy. Rosja to kraj dwóch kontynentów: Azji i Europy. Ogromny obszar Rosji oferuje niemal wszystkie strefy klimatyczne. Od polarnego na dalekiej północy po klimat podzwrotnikowy na wybrzeżach Morza Czarnego. Rosja to przede wszystkim rozległe niziny i stepy, które od południa i wschodu otaczają wielkie systemy górskie. Ze względu na ogromny i zróżnicowany obszar kraju, niezwykłe zabytki, obiekty historyczne i wspaniałe muzea, Rosja mogłaby stać się ważnym punktem na turystycznej mapie Europy. Niestety ze względu swą komunistyczną przeszłość i słabo rozwiniętą infrastrukturę turystyczną i wciąż niezbyt wysoki stopień stabilizacji polityczno-społecznej, kraj jest popularny przez stosunkowo niewielu turystów a większość z nich pochodzi z byłego ZSRR, oraz Polski (okręg kaliningradzki), Francji, Niemiec, Finlandii.

Różnice w zamożności poszczególnych części tego ogromnego kraju są w zasadzie przepaściami. Z jednej strony Moskwa (najdroższe miasto świata) i Sankt Petersburg, gdzie wybudowano nowoczesne porty lotnicze, obługujace także dużą liczbę tanich linii lotniczych, i gdzie przybywa większość turystów, z drugiej wsie Kamczatki czy Uralu gdzie życie nadal toczy się jak przez setkami lat. Trzeba jednak pamiętać, że ze względu na olbrzymie terytorium, liczbę ludności oraz ogromne zasoby naturalne Rosja należy do największych gospodarek świata. Turystycznie jednak nadal pozostaje prowincją (szczególnie z powodu niestabilnej sytuacji politycznej w wielu regionach), z niewykorzystanymi zasobami skarbów historii i kultury.




CO WARTO ZWIEDZIĆ W ROSJI?



Nowogród Wielki

Nowogród leży nad rzeką Wołchow, kilka kilometrów od jeziora Ilmeń. Posiada ponad 200 tys. mieszkańców. Nowogród jest jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast w Rosji. Zawdzięcza to swoje długiej historii, wielu zabytkom oraz bliskiemu położeniu od Petersburga. Atrakcje turystyczne miasta znajdują się w jednym miejscu, w historycznym centrum, nad rzeką Wołchow. Na lewym brzegu znajduje się Kreml wraz z soborem sofijskim z XI w. Po drugiej stronie rzeki Wołchow znajduje się na dawny rynek Nowogrodu - Jarosławowo. Na niewielkim obszarze znajduje się kilka cerkwi. Wśród nich znajduje się sobór Nikoło-Dworiszczienskij z 1136 r. W Nowogrodzie oprócz wspaniałych zabytków znajdują się także relikty socrealizmu. Bedąc w Wielkim Nowogrodzie koniecznie należy pojechać na przedmieścia by zobaczyć XII wieczny Monaster Jurjew. Niedaleko znajduje Muzeum Architektury Drewnianej na którego terenie zgromadzono wiele ciekawych przykładów lokalnego budownictwa. Na uwagę zasługują przede wszystkim drewniane cerkwie i zabudowania gospodarskie.


Złoty Pierścień Moskwy

Tym mianem zwykło nazywać się miejscowości oddalone od Moskwy o ok. 200 km. Stolica Rosji jest otoczona przez historyczne miasta, które z czasem utraciły swoje znaczenie kosztem Moskwy. Na wschód od Moskwy znajdują się m.in. Suzdal i Włodzimierz z Uspieńskim i Dimitrowskim Soborem. Inne znane miejscowości to Jarosław uważany za miniaturę Moskwy, Klin, Twer, Siergiejew Posad z Ławrą, czy założony w IX w. Rostów Wielki. Złoty Pierścień Moskwy znajduje się w programach wielu wycieczek do Moskwy. Ze względu na bliskość stolicy przybywają tu głównie turyści mieszkający w Moskwie.


Astrachański Kreml

Ten wyjątkowy zespół klasztorny znajduje się niedaleko znanych ośrodków turystycznych: Rostowa Wielkiego oraz Jarosławia. Monastyr został założony w II poł. XIV i w kolejnych dwóch stuleciach rozstał rozbudowany. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności cały zespół klasztorny przetrwał w niezmienionym kształcie do dzisiejszych czasów. dzięki temu można podziwiać typowy dla okresu XIV-XVI w. styl. Obecnie w budynkach monastyru Borysa i Gleba znajduje się muzeum. Zespół Astrachańskiego Kremla powstał w drugiej połowie XVI w. gdy najpoważniejszym zagrożeniem dla Państwa Moskiewskiego były ataki od Wschodu. W połowie XVI w. Iwan Groźny skoncentrował się na zdobyciu Powołża i osłonięcia Moskwy od wrogich chanatów tatarskich. Po zdobyciu Astrachania i Kazania Iwan Groźny zapewnił sobie dostęp do całej Wołgi. W 1558 r. na lewym brzegu wołgi założono współczesny Astrachań, po atakach ze strony Turcji i Chanatu Krymskiego Iwan Groźny zdał sobie sprawę, że Astrachań należy uczynić obronną twierdzą. Dlatego też szybko przebudowano dotychczasowy drewniany Kreml na kamienny. W kolejnych wiekach modernizowano zamek. Dzisiaj jest on uważany za jedną z najciekawszych budowli w Rosji.


Kreml w Kazaniu

Obiekt ten został w 2000 r. wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kazańska twierdza powstała już w X w. Do czasu najazdu mongolskiego sprawowała funkcję obronną Bułgarów Nadwołżańskich, przez kolejne wieki Kazań wchodził w skład Złotej Ordy. Dopiero w połowie XVI w. Kazań został włączony do Państwa Moskiewskiego. Mimo to miasto pozostało do dzisiaj centrum kultury tatarskiej.


Ałtaj

Poszarpany, wiecznie ośnieżony masyw górski z najwyższym szczytem Syberii, Biełuchą (4506 m), w 1998 r. wpisano na listę Światowego Dziedzictwa Przyrody UNESCO. Warto spojrzeć na stare dzielnice Bijska i Barnaułu, a Gorno-Ałtajsk wręcz trzeba odwiedzić z powodu obowiązku zarejestrowania wizy w autonomicznej Republice Ałtaju. Do Ałtaju przyjeżdża się, by zobaczyć góry i jeziora. Jezioro Teleckie, reklamowane w folderach jako „drugi Bajkał”, jest w pewnych miejscach nawet bardziej malownicze niż ten pierwszy. Słynny Czujski Trakt można przejechać autobusem lub wynajętą ładą, odnajdując ostatnie bastiony tradycyjnych kultur, dzikie doliny, rozmaitość krajobrazów i tajemnicze kamienne rzeźby. W górskich wioskach rośnie liczba miejsc noclegowych, jednak takie luksusy, jak prysznice i toalety z sedesem, widuje się tylko w paru najlepszych kwaterach w miejscowościach. W porównaniu np. z Nepalem wspinaczka w Ałtaju wymaga większego wysiłku, gdyż jest się zdanym tylko na siebie. Szlaki wiodą zwykle przez okolice bezludne, nie ma też po drodze żadnych sklepów, a z rzadka tylko szałasy i zimniki, czyli prymitywne schroniska zimowe.


Kamczatka

1000-kilometrowy półwysep Kamczatka, jeden z najpiękniejszych regionów Rosji, jest prawdziwym rajem dla miłośników przygód. Nazywany „lądem ognia i lodu” półwysep, od stałego lądu oddziela Morze Ochockie. To bardzo aktywny obszar wulkaniczny, ziemia tutaj bulgocze, tryska i wybucha. W regionie jest ponad 200 wulkanów - niektóre dawno wygasłe i porośnięte trawą, z akwamarynowymi jeziorami w kraterach, inne zaliczające się do najbardziej aktywnych na świecie. Często otaczają je pola lawy przypominające powierzchnię Księżyca (wykorzystywano je do testowania rosyjskich pojazdów księżycowych). Procesy zachodzące głęboko pod powierzchnią ziemi są przyczyną powstawania licznych gorących źródeł i gejzerów – najpiękniejsze są w Dolinie Gejzerów w Kronockim Parku Narodowym.


Bajkał

To z pewnością jest jednym z najciekawszym miejsc na kuli ziemskiej. Bajkał to nie tylko najgłębsze jezioro na świecie (maksymalna głębokość wynosi 1637 m ), jest to także największy zbiornik wody pitnej (ocenia się, że Bajkał zawiera 22% światowych zasobów) oraz najgłębsza kryptodepresja. Długość samego jeziora wynosi około 636 km, zaś szerokość waha się pomiędzy 25, a 80km. Ogólna powierzchnia Bajkału to 31,5 tys. km2, co można porównać z obszarem Belgii. Na Bajkale znajdują się 22 wyspy, z których największa - Olchon zajmuje niecałe 750 km2. Objętość jeziora sięga 23 tys. km3, co sprawia, że Bajkał ustępuje wyłącznie M. Kaspijskiemu pod względem objętości. Linia brzegowa jeziora wynosi 2100 km. Jezioro Bajkał otoczone jest z każdej strony przez góry. Położeniu wokół gór i dużej głębokości Bajkał zawdzięcza bardzo niskie temperatury wody. Średnia temperatura wody na większych głębokościach sięga 4C . Od jesieni do wiosny powierzchnia jeziora jest zamarznięta, a pokrywa lodu jest na tyle wytrzymała, że tafla jeziora przekształca się trasę dla samochodów, które poruszając się po jeziorze skracają sobie drogę. Jako ciekawostkę można dodać, że woda Bajkału jest na tyle przezroczysta, że dno można dojrzeć nawet na głębokości 40 m.


Kiży

Kiży to wyjątkowa wyspa na jeziorze Onega, w Karelii w północnej Rosji, na której znajduje się kompleks drewnianych kościołów, kaplic i domów. Kiży to jedno z najpopularniejszych wśród turystów miejsc Rosji, została wpisana również na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najsłynniejszym zabytkiem Kiży jest Cerkiew Przeobrażenia Pańskiego zbudowana w 1714 roku. Obecna cerkiew została wzniesiona na miejscu starej, spalonej po uderzeniu pioruna. Tożsamość budowniczych i architektów jest nieznana. Wysokość cerkwi to 37 m, została ona zbudowana z drewna, zgodnie z tradycją ruskiego rzemiosła, bez gwoździ. Perłą wnętrza jest czteroczęściowy, składający się z 102 ikon, ikonostas, którego rama pochodzi z początków XIX wieku. Do ciekawszych zabytków wyspy Kiży zaliczyć należy także zbudowaną w drugiej połowie XVII wieku cerkiew Opieki oraz dzwonnicę - najwyższy zabytek kompleksu wyspy Kiży, powstała na miejscu zniszczonej przez naturę poprzedniczki w 1862 roku.


Wyspy Sołowieckie

Porośnięte tajgą, mieniące sie licznymi jeziorami i pokryte torfowiskami wyspy położone w Zatoce Onega na Morzu Białym zostały, w 1992 roku jako zespół historyczny, kulturalny i naturalny, na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na największej z wysp znajduje się Monastyr Sołowiecki - największa twierdza w północnej części Imperium Rosyjskiego. Klasztor został założony pod koniec 1429 przez mnicha Germana (Herman) i Sawatija (Sabbatius) z monastyru św. Cyryla. Głównym twórcą klasztoru był jednak św. Zosima. Po latach świetności jako miejsce religijne, w latach 1923-1939 klasztor przekształcono w więzienie polityczne jako Sołowiecki Obóz Robót Przymusowych Specjalnego Przeznaczenia, gdzie zginęło kilkanaście tysięcy ludzi. Posłużył jako prototyp dla systemu Gułag. Pod koniec 1923 w obozie znajdowało się 2557 więźniów, na początku 1931 już 71 800. W 1967 na terenie monastyru powstało Muzeum Sołowieckie. W 1983 wyspę opuściło wojsko, a archipelag otrzymał status rezerwatu. W mury klasztory powrócili mnisi Kościoła prawosławnego.



PYTANIA I ODPOWIEDZI PRZED WYJAZDEM DO ROSJI

Klienci Traveliada.pl najczęściej je zadają? Polecamy przeczytać nasz przewodnik o Rosji



Co warto kupić w Rosji?

Samowary, czapki futrzane, kawior, wódka, lalki rosyjskie (matrioszki), hafty, koronki, przedmioty z drewna, pisanki i malowane jaja, bursztyn, porcelana.

Jak dojechać do Rosji?

Samolotem z Warszawy. pociągiem. W sezonie letnim wycieczki autokarowe.

Kiedy pojechać do Rosji?

Najlepszy okres na zwiedzanie Rosjii to czas od czerwca do sierpnia.

Czy potrzebujemy wizę do Rosji?

Tak. Od 1 października 2003 r. obowiązują zasady wjazdu na podstawie wiz określone w polsko-rosyjskiej umowie międzyrządowej o warunkach podróży obywateli obu państw. Okres ważności paszportu powinien obejmować co najmniej okres zamierzonego pobytu. Przy wjeździe do Rosji nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego ani określonej kwoty pieniędzy. Obywatele polscy, którzy mają ważne bilety uprawniające do podróży do państwa docelowego lub inne dowody potwierdzające tranzytowy cel podróży i dokumenty uprawniające do wjazdu do państwa docelowego, na ich podstawie oraz na podstawie ważnego dokumentu stwierdzającego tożsamość przejeżdżają przez terytorium Rosji bez obowiązku posiadania wiz tranzytowych. W takich przypadkach okres po­bytu na terytorium Rosji nie może być dłuższy niż 10 dni, licząc od dnia wjazdu, w ramach ważności wizy kraju docelowego.


PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE ROSJI



Ambasada Federacji Rosyjskiej

ul. Belwederska 49, 00-761 Warszawa
tel.: 621 34 53, 621 55 75, 621 59 54
fax: 625 30 16

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Moskwie

ul. Klimaszkina 4, 123557 Moskwa
tel. centrala: (0-07-095) 231 15 00
tel. sekretariat: 231 15 36, 231 15 11
tel. satelitarny: 234-40-23
tel. dyżurny: TEL
fax: 231 15 15, 231 15 55


Chcesz zarezerwować egzotyczne wakacje, oferty last minute, narty, wyjazdy firmowe, a nie wiesz gdzie jechać? Skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci miejsce, wycieczkę i hotele. Napisz do nas: rezerwacje@traveliada.pl


 
Opublikowane na stronach www.traveliada.pl ceny lub informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.
OFERTA
DNIA
PROMOCJE