71 340 50 50
info 801-000-701
pn-pt: 8-21, so: 9-19, ni: 13-20
e-Gazele Biznesu 2015 - Traveliada.pl
GWARANCJA UDANYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI
Rzetelna firma Polska Izba Turystyki Referencje Dyplomy
Brakuje Ci czasu, by znaleźć
odpowiednią ofertę?
Przygotujemy ją dla Ciebie!
@ Zostaw kontakt
Gwarancje Traveliada.pl

Bezpieczna Rezerwacja
Sprzedajemy wycieczki przez internet od 2004 roku. Mamy doświadczonych konsultantów ds sprzedaży.

Szybka Rezerwacja
Wszystkie formalności związane z rezerwacją możemy załatwić w 15 minut.

Gwarancja Organizatora
Od 2015 roku jesteśmy Touroperatorem i posiadamy Gwarancję ubezpieczeniową.

Twoja podróż jest bezpieczna
Każda wycieczka jest chroniona przez specjalne ubezpieczenie od niewypłacalności Organizatora.

Gazele Biznesu
W 2015 roku zostaliśmy nagrodzeni e-Gazelą Biznesu przez Puls Biznesu w dziedzinie biznes e-commerce.

Nagrody i Dyplomy
Jesteśmy regularnie nagradzani przez Touroperatorów. Sprawdź »

Referencje od Firm
Możemy pochwalić się dobrze zorganizowanymi wyjazdami dla form, szkół, stowarzyszeń. Sprawdź »

Dyplomy
Należymy do Polskiej Izby Turystycznej. I posiadamy dyplom Rzetelna Firma wydany przez KRD.


 
 

Przewodnik Sri Lanka

Kraj:Sri Lanka
Kontynent:Azja
Stolica kraju:Sri Dźajawardanapura Kotte
Liczba mieszkańców:20 010 000 osób
Powierzchnia:65 610 km2
Waluta:rupia lankijska
Język:syngaleski, tamilski
Wiza:tak

PRZEWODNIK TURYSTYCZNY SRI LANKA

Zobacz, gdzie warto jechać na wakacje? Co warto zwiedzić?


Sri Lanka (inaczej Cejlon) położona jest na wyspie w Azji Południowej, oddzielona od Półwyspu Indyjskiego cieśniną Palk i zatoką Mannar. Od wschodu oblewane przez Zatokę Bengalską, od południa otwartym Oceanem Indyjskim. Największe miasta to: Kolombo, Dehiwala, Moratuwa, Dżafna, Kandy, Galle, Kalmunai. Sri Lanka ma prawie 1600 km wybrzeża i jest idealnym miejscem dla osób, które lubią plażować. Na Sri Lance można uprawiać windsurfing, kajaki, żeglarstwo, narty wodne lub nurkowanie. Sri Lanka jest kierunkiem całorocznym, można tu przejechać o każdej porze roku. Najlepsze z południowych plaż są Tangalla, Beruwala, Mirissa, Bentota i Unawatuna, znajdują się tutaj różne hotele o różnym standardzie i doskonałe rafy koralowe.

Południowe plaże Sri Lanki są odkryte przez zagranicznych turystów od bardzo dawna, a wschodnie wybrzeże jest jeszcze do odkrycia. Najbardziej znany wśród wschodnich plaż jest Arugam Bay, to plaża z bardzo wysokim zainteresowaniem surfingowaniem w tym regionie Sri Lanki. Na zachodnim zakątku kraju, na północ od Colombo jest laguna Negambo. Plaża Negambo i laguna Famed słyną ze zbiorów homara.
AYUVERDA, CO TO TAKIEGO? DLACZEGO WARTO Z TEGO SKORZYSTAĆ?Jedna z najstarszych form światowego uzdrawiania to Ayurveda pochodzi od słów sanskryckich dla życia (ayuh) i wiedzy lub nauki (Veda). Ayuverda powstała w Indiach ponad 3000 lat temu i zakorzeniła się w Sri Lance, szczególnie w starożytnych miastach Anuradhapura i Polonnaruwa. W metodzie Ayurveda używa się kombinacji ziół, diety, masaży, hydroterapii i leczenie olejkami. Stosuje się ją w leczeniu wszystkiego od stresu, przez cukrzycę, migrenę, astmę, artretyzm i wysokie ciśnienie krwi. Ayurveda pomaga wzmocnić układ odpornościowy, wspomaga ogólne poczucie dobrego samopoczucia, a nawet pomaga opóźnić proces starzenia. Wiele osób z Zachodu coraz częściej kieruje się w stronę holistyczną i dba nie tylko o ciało, ale również o umysł i duszę. To właśnie Sri Lanka stała się miejscem dla tych, którzy szukają ukojenia w ajurwedyjskiej zasadzie ciała, umysłu i duszy.

Podstawową zasadą Ayurvedy jest wiara w kombinację pięciu podstawowych elementów, które tworzą trzy rodzaje energii: vatha (kombinacja powietrza i przestrzeni), pitha (ogień i woda) i kappha (ziemia i woda). Ajurwedyjskie praktycy uważają, że choroba pojawia się, gdy dochodzi do wytrącenia równowagi w organiźmie, i wtedy należy zacząć pracować nad przywróceniem harmonii. Kompleksowe leczenie obejmuje nie tylko masaże, kąpiele ziołowe, leczenie olejkami i specjalną dietę, ale wiąże się również z medytacją, jogą i muzyką, aby uzdrowić umysł i duszę. Używa się preparatów ajurwedyjskich takich, jak liście, korzenie, kora, żywica, przyprawy i owoce, z dobrze znanych składników, takich jak czarny pieprz, imbir, kora cynamonu i oleju sezamowego łączące wiele bardziej ezoterycznych elementów. Jest tam wszystko od aloesu plamistego, po bardzo egzotyczne jak czarny kminek, niebieska lilia wodna i biały mak.

Istnieje około 6500 zarejestrowanych lekarzy Ayurveda w Sri Lance, a około dwa razy większa liczba jest tych, którzy praktykują nieformalnie we wsiach. Wyspecjalizowane ośrodki Ayurveda zaspokajają niemal wszystkich odwiedzających Sri Lankę. Turyści mogą zdecydować się na minimalnym pobyt w weekend, ale są na ogół zachęcani i wracają na dłuższe terapie do dwóch lub trzech tygodni w celu uzyskania maksymalnych korzyści z połączenia czystego świeżego powietrza, w dużej mierze diety wegetariańskiej, jogi, medytacji i indywidualnie zaprojektowanych zabiegi ajurwedyjskie. Ponadto do szeregu zabiegów ajurwedyjskich należy joga, medytacja i wykłady oraz programy kulinarne, jak gotować zgodnie z zasadami Ajurwedy, ale również można wybrać się na wycieczkę do pobliskich atrakcji. Traveliada.pl przygotowuje wyjazdy na Ajuverdę.


PYTANIA I ODPOWIEDZI PRZED WYJAZDEM DO SRI LANKI

Klienci Traveliada.pl najczęściej je zadają? Polecamy przeczytać nasz przewodnik o Sri LanceKiedy najlepiej wyjechać na Sri Lankę?

Najlepszy okres na odwiedzenie zachodniego i południowego wybrzeża trwa w grudniu, styczniu, lutym, marcu. Pora deszczowa trwa od maja do września, wtedy najlepiej zwiedzić wschodnie wybrzeże Sri Lanki. Sri Lanka leży w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego. I poza sezonem ceny hoteli spadają. Plaże na Sri Lance są bezpłatne, niezagospodarowane i publiczne. Sri Lanka leży w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego. Sri Lanka to kraina o bogatej różnorodności fauny i flory, charakterystycznej dla tamtejszego klimatu. Można tu spotkać wiele endemicznych gatunków roślin i zwierząt występujących tylko na obszarze tego kraju. W związku z tym faktem utworzono ponad 60 parków narodowych i stref ochronnych. Blisko 30 % powierzchni Sri Lanki znajduje się pod ochroną. Ponadto Las Singharia znajdujący się na wyspie Cebu jest wpisany od 1998 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jak waluta obowiązuje na Sri Lance?

Rupia Srilankańska (LKR) 100 LKR = 0,92 USD (luty 2012) Wymiany waluty można dokonać w oficjalnych punktach wymiany w hotelach lub w bankach. Przy wymianie konieczne jest posiadanie paszportu. Banki są czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 14:30. W weekendy nieczynne. Opuszczając wyspę, można wymienić walutę pod warunkiem okazania kwitu poprzedniej wymiany. Polecamy dokonać wymiany przed transferem na lotnisko - w strefie wolnocłowej nie ma możliwości płacenia lokalną walutą, ani wymiany pieniędzy. Bankomaty znajdują się głównie w większych miastach. W większych sklepach można bez problemu płacić kartami płatniczymi i kredytowymi.

Jakie są ceny na Sri Lance?

Obiad w restauracji ok. 10 USD, piwo ok. 2 USD, wino ok. 4 USD, wino – ok. 4 USD, kawa – ok. 2 USD, taksówka (typu tuk-tuk) - ok. 7 USD za godz. Woda pitna: Woda z wodociągów nie nadaje się do picia. Należy na to zwracać uwagę przede wszystkim podczas wycieczek po Sri Lance. W każdym hotelu i gospodzie można kupić wodę mineralną. Zamawiając wodę mineralną, otrzymają Państwo wodę niegazowaną w plastikowych butelkach. Bez obaw można także pić tzw. iced water, przynoszoną w dzbankach do pokoju hotelowego. W polecanych przez nas hotelach można bez większych obaw pić napoje z kostkami lodu i jeść sałatki.

Ile się leci na Sri Lankę?

Do Kolombo leci się ok. 12 godz.; Warszawa - lotnisko europejskie (np. Amsterdam) ok. 2 godz., lotnisko europejskie - Kolombo - ok. 10 godz.

Czas lokalny na Sri Lance względem Polski?

Zimą do czasu polskiego należy dodać 5 godz.; a latem do czasu polskiego 4 godziny.

Jakie są plaże na Sri Lance?

Plaże na Sri Lance są bezpłatne, publiczne oraz niezagospodarowane.

Czy i ile dawać napiwków w Sri Lance?

Napiwki: obowiązuje zasada, że każdy daje tyle, na ile go stać. Przyjęte jest dawanie napiwków kelnerom, kierowcom i przewodnikom – ok. 10 do 15 %. Bagażowy powinien otrzymać nie mniej niż 20 LKR za jedną sztukę bagażu, pokojówka - ok. 150 LKR tygodniowo.

Jak poruszać się po Sri Lance?

Na wyspie przejazdy odbywają się głównie autobusami. Mimo różnic w standardzie, od ciągnących za sobą chmurę spalin staruszków po nowoczesne klimatyzowane autokary, wszystkie są tanie i nierzadko zatłoczone. Pociągi są wolniejsze i wypełnione po brzegi. Bardzo popularny transport lokalny to minibusy i taksówki (tzw. tuk - tuki) - warto przed jazdą ustalić cenę. Podczas jazdy trzeba uważać na wszędobylskie zwierzęta, które mogą pojawić się na drodze w każdej chwili. Należy również pamiętać, że Lankańczycy dosyć swobodnie traktują przepisy ruchu drogowego. Natężenie ruchu jest duże i w związku z tym należy jeździć wolno i ostrożnie. Na Sri Lance obowiązuje ruch lewostronny.

Jakie są wtyczki na Sri Lance?

230V, 50Hz, wtyczka typu indyjskiego z trzema otworami, adaptery nie są konieczne pod warunkiem odbezpieczenia wtyczki ołówkiem lub długopisem (nie metalowym).

Jak wjechać do Sri Lanki, czyli wizy?

Przy wjeździe na Sri Lankę wymagana jest wiza. Wizy turystyczne wydawane są na lotnisku w Kolombo, na okres do 30 dni, w cenie 25 USD/os. Należy przedstawić paszport ważny 6 miesięcy od daty powrotu. Wizy na pobyt do 48 h i tranzytowe, a także wizy dla dzieci do 12 roku życia - bez opłat. Wizę można również uzyskać za pośrednictwem strony internetowej http://www.eta.gov.lk - w cenie 20 USD/os.

Kilka ciekawostek:

Jak w wielu krajach azjatyckich, również na Sri Lance, powszechne jest targowanie się z miejscowymi sprzedawcami, u których w bardzo dobrych cenach można kupić pamiątki, kamienie szlachetne, maski itd. Na Sri Lance obowiązuje tzw. "Poja" - święto wyznaczone przez kalendarz księżycowy - podczas pełni księżyca przez całą dobę obowiązuje zakaz spożywania alkoholu. Należy przygotować się na to, że średnio raz w miesiącu bary hotelowe nie będą wydawały i sprzedawały alkoholu. W świątyniach buddyjskich obowiązują stroje zakrywające kolana i ramiona, należy zdjąć obuwie. Obowiązuje zakaz fotografowania Buddy. Wzbronione jest także fotografowanie się na tle świątyń.


PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE SRI LANKIBrak polskiej placówki dyplomatycznej.
Ambasador RP w New Delhi (Indie) akredytowany jest również w Demokratycznej Socjalistycznej Republice Sri Lanki.

Konsul Honorowy

konsul: Desamanya Kandiah Balendra
C/o Deputy Chairman's Office, Phoenix Ventures Ltd., 2nd Floor, 409 Galle Rd., Colombo 03 Sri Lanka
tel.: +94 112 565612, 693307
fax: +94 112 669639


Chcesz zarezerwować egzotyczne wakacje, oferty last minute, narty, wyjazdy firmowe, a nie wiesz gdzie jechać? Skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci miejsce, wycieczkę i hotele. Napisz do nas: rezerwacje@traveliada.pl


 
ZADZWOŃ
infolinia: 801 000 701
tel.kom: 71 340 50 50
Zostaw nr - oddzwonimy
ODWIEDŹ NAS
Nasi doradcy pomogą Państwu
w doborze najlepszej oferty
Odwiedź nasz salon
KONTAKT
Nasi konsultanci chętnie
odpowiedzą na pytania
Napisz do nas
Opublikowane na stronach www.traveliada.pl ceny lub informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.
OFERTA
DNIA