71 340 50 50
info 801-000-701
pn-pt: 8-21, so: 9-19, ni: 13-20
e-Gazele Biznesu 2015 i 2017 - Traveliada.pl
GWARANCJA UDANYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI
Rzetelna firma Polska Izba Turystyki Referencje Dyplomy
Brakuje Ci czasu, by znaleźć
odpowiednią ofertę?
Przygotujemy ją dla Ciebie!
@ Zostaw kontakt
Gwarancje Traveliada.pl

Bezpieczna Rezerwacja
Sprzedajemy wycieczki przez internet od 2004 roku. Mamy doświadczonych konsultantów ds sprzedaży.

Szybka Rezerwacja
Wszystkie formalności związane z rezerwacją możemy załatwić w 15 minut.

Gwarancja Organizatora
Od 2015 roku jesteśmy Touroperatorem i posiadamy Gwarancję ubezpieczeniową.

Twoja podróż jest bezpieczna
Każda wycieczka jest chroniona przez specjalne ubezpieczenie od niewypłacalności Organizatora.

Gazele Biznesu
W 2015 i 2017 roku zostaliśmy nagrodzeni e-Gazelą Biznesu przez Puls Biznesu w dziedzinie biznes e-commerce.

Nagrody i Dyplomy
Jesteśmy regularnie nagradzani przez Touroperatorów. Sprawdź »

Referencje od Firm
Możemy pochwalić się dobrze zorganizowanymi wyjazdami dla form, szkół, stowarzyszeń. Sprawdź »

Dyplomy
Należymy do Polskiej Izby Turystycznej. I posiadamy dyplom Rzetelna Firma wydany przez KRD.


 
 

Przewodnik Stany Zjednoczone

Kraj:Stany Zjednoczone
Kontynent:Ameryka Północna
Stolica kraju:Waszyngton
Liczba mieszkańców:307 359 000 osób
Powierzchnia:9 631 420 km2
Waluta:dolar amerykański
Język:angielski
Wiza:tak

Regiony Stany Zjednoczone

PRZEWODNIK TURYSTYCZNY STANY ZJEDNOCZONE

Zobacz, gdzie warto jechać na wakacje? Co warto zwiedzić?


Największa potęga gospodarcza na świecie, globalny gracz, który niemal w każdej wyobrażalnej dziedzinie rozdaje karty – tak można w skrócie opisać Stany Zjednoczone Ameryki. Chyba jedynie pod względem historii i zabytków ten niesamowicie dynamiczny kraj, może mieć kompleksy. W końcu od czasów odkrycia Ameryki przez Kolumba, uzyskania uzyskaniu niepodległości w 1776 roku i ustanowieniu konstytucji w 1789 r. w skali dziejów całej cywilizacji minęła zaledwie chwila. Ale Amerykanie nie mają chyba na tym tle kompleksów – USA są bowiem dziś potęgą, z którą liczyć musi się każdy.

Historia Stanów Zjednoczonych choć krótka, jest bardzo burzliwa. Państwo, które dziś zajmuje prawie połowę kontynentu niemal zawsze borykało się z silnymi naprężeniami wewnętrznymi. Począwszy od rozpoczętego w XVI wieku procesu kolonizacji a skończywszy na wojnie z międzynarodowym terroryzmem, która trwa do dziś. W dziejach USA największą rolę odegrała amerykańska wojna niepodległość pomiędzy Wielką Brytanią a jej trzynastoma koloniami, która wybuchła w 1775 r. Data 4 lipca 1776 roku kiedy to ogłoszono Deklarację Niepodległości Stanów Zjednoczonych to najważniejszy dzień w historii kraju. Dziś jednak USA kojarzą się i słusznie z wolnością i nieograniczonymi możliwościami. Po zakończonych zwycięstwem wojnach światowych i zakończeniu zimnej wojny, liczące ponad 305 mln ludzi USA, z których ogromna ilość to imigranci z różnych stron globu, pozostaje najpotężniejszym państwem na świecie.
CO WARTO ZWIEDZIĆ W STANACH ZJEDNOCZONYCH?Plymouth

Plymouth jest miastem historycznym. Tutaj w 1620 roku przybił żaglowiec „Mayflower” przywożąc z Anglii pielgrzymów purytanów, będących jedną z pierwszych grup osadników angielskich na kontynencie amerykańskim. W pobliskim skansenie Pilgrim Village można zapoznać się z warunkami życia pierwszych kolonistów na wschodnim wybrzeżu. W porcie Plymouth znajduje się kopia żaglowca „Mayflower”.


Memphis

Wielki ośrodek handlu bawełną, i zarazem jednym z najbardziej romantycznych miejsc na Południu. Ciągną tu pielgrzymki z całego świata, aby uczcić miasto, w którym narodził się blues, soul i rock’n’roll. Trzeba tu przyjechać choćby tylko po to bu zwiedzić dom Elvisa Presleya w Graceland - zaskakująco skromny, jak na posiadłość największej gwiazdy światowego showbiznesu. Ważnym miejscem dla historii USA jest także Narodowe Muzeum Praw Obywatelskich, które znajduje się w odległości kilku przecznic na południe od Beale Street, na miejscu dawnego Lorraine Motel, w którym 4 kwietnia 1968 r. James Earl Ray zamordował pastora Martina Luthera Kinga.


Las Vegas

Niemal w sercu pustyni Nevady wznosi się zadziwiająca metropolia Las Vegas - najbardziej dynamiczne i najbardziej zadziwiające miasto na świecie. Miasto hazardu, które powstało w ciągu zaledwie stu na całkowitym pustkowiu. Mieszczące się w niesamowitych hotelach (tu mieści się czternaście z piętnastu największych hoteli na świecie) ekstrawaganckie, wystawne kasyna co roku ściągają 30 milionów spragnionych emocji graczy. Miasto wciąż się przeobraża: na miejscu wspaniałych budowli powstają jeszcze bardziej wymyślne i szokujące. Las Vegas to najbardziej zadziwiający miejski kwiat na pustynnych obszarach cywilizowanego świata.


Miami

Miami, najbardziej ekscytujące miasto Florydy, jest niezwykle pięknym, skąpanym w intensywnych kolorach natury miejscem. Chwilami trudno wręcz wyobrazić sobie piękniejsze miasto. Jednak swoją wyjątkowość Miami zawdzięcza nie klimatowi czy krajobrazowi, a ludziom. Połowa z dwóch milionów mieszkańców to Latynosi, głównie Kubańczycy. Na ulicach dominuje język hiszpański, a wiadomości z Hawany, Caracas czy Managui często wypierają najświeższe doniesienia z Waszyngtonu, dlatego podczas wędrówek po mieście nawet niewielka znajomość języka hiszpańskiego może okazać się niezwykle pomocna. Miami uważane jest za najbardziej zróżnicowane etnicznie miasto Ameryki Północnej, trudno je jednak określić mianem tygla kulturowego.


Santa Fe

Od początku lat 80. XX w. Santa Fe uchodzi za najmodniejsze, najchętniej zwiedzane przez zamożnych turystów miasto w Stanach Zjednoczonych. Przyczyna jest bardzo prosta: jest to jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast w USA. W 1609 r. hiszpańscy misjonarze ustanowili Santa Fe stolicą północnej części swojego kolonialnego „imperium”. Stało się to dokładnie 10 lat przed dotarciem Ojców Pielgrzymów do Plymouth Rock. Miasto, stolica Nowego Meksyku, leży na wysokim płaskowyżu u podnóża majestatycznych gór Sangre de Cristo. Pomimo upływu czasu i modernizacji zespołu urbanistycznego domy z cegły adobe oraz barokowe kościoły przetrwały do dziś prawie nietknięte. Nowoczesne muzea i galerie przyciągają miłośników sztuki z czterech stron świata. Przez blisko 60-tysięczne miasto przewija się rocznie około 1,5 mln turystów.


Mesa Verde

Jaskinie i groty tego położonego na wysokości 2300 metrów nad poziomem morza płaskowyżu, kryją opuszczone miasto indian Anasazi - Cliff Palace. Lud Anasazi liczył prawdopodobnie 50 tysięcy osób i zamieszkiwał obszar obecnego stanu Nowy Meksyk i Arizona w USA. Swoją siedzibę, setki charakterystycznych domów z gliny z wejściem w dachu indianie wybudowali ok VI wieku. Anasazi opuścili miasto pod koniec XIII wieku i prawdopodobnie udali się na południe i dali początek ludowi Hopi, który do dziś zamieszkuje podobny obszar Stanów Zjednoczonych. Przyczyną zmiany siedziby była najprawdopodobniej długotrwała susza. Mieszkania w klifie Mesa Verde odkryli w 1888 roku dwaj farmerzy: Charlie Mason oraz jego syn Richard Wetherhill. Obecnie osada znajduje się na terenie Parku Narodowego Mesa Verde. To pierwszy obiekt w USA wpisany na listę dziedzictwa UNESCO.


Hawaii Volcanoes National Park

Park Narodowy Hawajskich Wulkanów obejmuje dwa najdalej na południe wysunięte wulkany Wielkiej Wyspy – Mauna Loa i Kilauea. To bodaj najbardziej malowniczy ze wszystkich parków narodowych w Stanach Zjednoczonych. Prócz dwóch czynnych wulkanów, z których zwykle przynajmniej jeden dymi, w obręb parku narodowego wchodzi pustynia, arktyczna tundra i tropikalna dżungla Wao Kele O Puna (pomimo ostrych sprzeciwów ekologów, buduje się w niej obiekty mające wykorzystywać energię cieplną z wulkanów, by służyła mieszkańcom Hawajów).


Yosemite

To chyba jedyne w całej Kalifornii miejsce, o którym mówi się zawsze w superlatywach. Każdy, kto przekroczy granice parku i zobaczy liczącą 7 mil, wąską dolinę Yosemite, potężne i jedyne w swoim rodzaju "muzeum" geologicznej przeszłości Ziemi stwierdza, iż zachwyty innych nie były przesadzone. Dolinę (o długości 7 mil i maksymalnej szerokości wynoszącej 1 milę) otaczają strome, niemal pionowe i poprzecinane licznymi wodospadami skały o wysokości około 1600 m, których poszarpane szczyty ostro odcinają się na tle nieba. W dole rozpościerają się łąki obramowane dębami, cedrami i jodłami. Jelenie, kojoty, a nawet czarne niedźwiedzie nie należą na tym terenie do rzadkości. Ogrom parku pozwala nie zauważać przebywających w nim tłumnie turystów.


Yellowstone

Co roku park narodowy Yellowstone, najstarszy w Ameryce, odwiedzają miliony turystów, napawających się cudownym górskim pejzażem i bogactwem natury, a przede wszystkim oglądających nadzwyczajne zjawiska hydrotermalne. Park skupia się wokół wyniesionego na ok. 2290 m n.p.m. płaskowyżu, z geologicznego punktu widzenia zwanego kalderą, czyli nieckowatą pozostałością po wygasłym wulkanie. Erupcja, która ukształtowała ten teren, miała miejsce 600 000 lat temu. Na obszarze tym skupia się ponad połowa wszystkich czynnych na Ziemi gejzerów. Efektownymi wybuchami wytryskuje z nich pod wysokim ciśnieniem gorąca woda, która wcześniej opadła w postaci deszczu i śniegu i przesączyła się w głąb ziemi. Tysiące fumaroli wyrzucają obłoki pary, w błotnych kotłach bulgocze maź z rozpuszczonej przez kwas gliny, z ziemi tryskają gorące źródła.


Wielki Kanion Kolorado

Do Wielkiego Kanionu Kolorado co roku przybywają 3 mln ludzi, a mimo to wyobraźnia człowieka nadal pozostaje wobec niego bezradna. Żadna fotografia, żadne dane statystyczne nie są w stanie przygotować na taki ogrom. Gigantyczną „dziurę w ziemi”, głęboką na ponad milę i szeroką na 4-18 mil, wypełnia bezkresna, zdawałoby się, przestrzeń o oszałamiających kształtach i kolorach: od jaskrawych po najciemniejsze, od stromych cypli skalnych po strzeliste, niezdobyte wieżyce z piaskowca. Przyroda pokazuje tu taką potęgę i obojętność wobec krótkiego żywota ludzkiego, że człowiek czuje się nie tyle rozczarowany, ile mały i bezsilny.


Góry Black Hills

Góry są najwyżej wzniesionym obszarem na terenie Wielkich Równin. Położone są na zachodnich krańcach stanu Dakota Południowa. Stanowią jeden z bardziej interesujących turystycznie terenów Stanów Zjednoczonych. Główną ich atrakcją jest monumentalna rzeźba skalna przedstawiająca głowy czterech prezydentów Stanów Zjednoczonych: J. Waszyngtona, T. Jeffersona, A. Lincolna i T. Roosevelta.PYTANIA I ODPOWIEDZI PRZED WYJAZDEM DO STANÓW ZJEDNOCZONYCH

Klienci Traveliada.pl najczęściej je zadają? Polecamy przeczytać nasz przewodnik o Stanach ZjednoczonychCo warto kupić w Stanach Zjednoczonych?

Wino kalifornijskie, odzież amerykańskich firm, CD, urządzenia elektroniczne, kapelusze kowbojskie, wyroby rzemiosła artystycznego Indian Północnoamerykańskich.

Jak dojechać do Stanów Zjednoczonych?

Najłatwiej do Stanów Zjednoczonych dostać się samolotem (liczne loty kursują m. in. z wielu miast europejskich). Od strony Kanady lub Meksyku przyjechać można samochodem, a z Kanady dodatkowo autobusem lub pociągiem.

Kiedy pojechać do Stanów Zjednoczonych?

Wielkość Stanów Zjednoczonych (kraj leży w czterech strefach klimatycznych) sprawia, iż warto je odwiedzić w każdej porze roku. Najbardziej uniwersalnym czasem jest lato, również na wędrówki po górach i eksplorację Alaski. Na Florydzie i nad Zatoką Meksykańską uważać należy na letnie huragany oraz tornada (także wiosną). Suche i półsuche regiony Wielkich Wyżyn i południowego zachodu lepiej odwiedzać na wiosnę lub jesienią. Hawaje zapraszają przez cały rok, gdyż amplitudy temperatur są minimalne, brak jest upałów, a krótkotrwałe codzienne deszcze i oceaniczna bryza dodają rześkości. Zimą narciarze znajdą swój raj w Górach Skalistych.

Czy potrzebujemy wizę do Stanów Zjednoczonych?

Tak. Obywatele polscy muszą mieć wizę wydaną przez konsula Stanów Zjednoczonych; nie ma możliwości uzyskania wizy na granicy. Posiadanie wizy nie gwarantuje wjazdu do Stanów Zjednoczonych; ostateczną decyzję podejmuje urzędnik kontroli granicznej (Bureau of Citizenship and Immigration Services) i zdarza się, że obywatele polscy nie są wpuszczani do Stanów Zjednoczonych mimo ważnej wizy. Najczęstszym powodem nieudzielenia prawa wjazdu jest naruszenie przepisów imigracyjnych podczas poprzednich pobytów lub uznanie, że rzeczywisty cel wjazdu jest sprzeczny z celem deklarowanym podczas ubiegania się o wizę (np. osoba posiadająca wizę turystyczną wjeżdża z zamiarem osiedlenia się w Stanach Zjednoczonych lub podjęcia pracy). Obowiązek wizowy nie dotyczy posiadaczy prawa stałego pobytu w Stanach Zjednoczonych.


PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE STANÓW ZJEDNOCZONYCHAmbasada Stanów Zjednoczonych Ameryki

Al. Ujazdowskie 29/31, 00-540 Warszawa
tel.: 628-30-41 do 49
fax: 628-82-98
tlx: 813304 usa pl, 817771 usa pl

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Waszyngtonie

2640 16th Street, N.W., Washington, D.C. 20009
tel.: (202) 234-3800
fax: (202)328-6271

Stałe Przedstawicielstwo Rzeczypospolitej Polskiej przy ONZ

9 East 66th Street, New York, N.Y. 10021
tel.: (212) 744-2506 i 509
fax: (212) 517-6771


Chcesz zarezerwować egzotyczne wakacje, oferty last minute, narty, wyjazdy firmowe, a nie wiesz gdzie jechać? Skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci miejsce, wycieczkę i hotele. Napisz do nas: rezerwacje@traveliada.pl


 
ZADZWOŃ
infolinia: 801 000 701
tel.kom: 71 340 50 50
Zostaw nr - oddzwonimy
ODWIEDŹ NAS
Nasi doradcy pomogą Państwu
w doborze najlepszej oferty
Odwiedź nasz salon
KONTAKT
Nasi konsultanci chętnie
odpowiedzą na pytania
Napisz do nas
Opublikowane na stronach www.traveliada.pl ceny lub informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.
OFERTA
DNIA