71 340 50 50
pn-pt: 10-18, so: 9-16, nd: nieczynne
e-Gazele Biznesu 2015 i 2017 - Traveliada.pl
GWARANCJA UDANYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI
Polska Izba Turystyki Referencje Dyplomy

Opinie: wysoki standard hotelu

Opinie: ostatnio oceniane hotele

Brakuje Ci czasu, by znaleźć
odpowiednią ofertę?
Przygotujemy ją dla Ciebie!
@ Zostaw kontakt
Gwarancje Traveliada.pl

Bezpieczna Rezerwacja
Sprzedajemy wycieczki przez internet od 2004 roku. Mamy doświadczonych konsultantów ds sprzedaży.

Szybka Rezerwacja
Wszystkie formalności związane z rezerwacją możemy załatwić w 15 minut.

Twoja podróż jest bezpieczna
Każda wycieczka jest chroniona przez specjalne ubezpieczenie od niewypłacalności Organizatora.

Gazele Biznesu
W 2015 i 2017 roku zostaliśmy nagrodzeni e-Gazelą Biznesu przez Puls Biznesu w dziedzinie biznes e-commerce.

Nagrody i Dyplomy
Jesteśmy regularnie nagradzani przez Touroperatorów. Sprawdź »

Referencje od Firm
Możemy pochwalić się dobrze zorganizowanymi wyjazdami dla form, szkół, stowarzyszeń. Sprawdź »

Dyplomy
Należymy do Polskiej Izby Turystycznej. I posiadamy dyplom Rzetelna Firma wydany przez KRD.


 
 

Przewodnik Szkocja

Region:Szkocja
Kraj:Wielka Brytania  [zobacz więcej]
Kontynent:Europa
Stolica kraju:Londyn
Liczba mieszkańców:60 975 000 osób
Powierzchnia:244 820 km2
Waluta:funt szterling
Język:angielski
Wiza:nie

Regiony Szkocja

PRZEWODNIK TURYSTYCZNY WIELKA BRYTANIA SZKOCJA

Zobacz, gdzie warto jechać na wakacje? Co warto zwiedzić?


Szkocja obejmuje północną część wyspy Wielkiej Brytanii, od południa graniczy z Anglią. Stolicą Szkocji jest Edynburg, natomiast jej patronem św. Andrzej. Klimat panujący w Szkocji jest umiarkowanie ciepły. Szkocja od początku była obszarem, na którym dochodziło do konfrontacji różnych kultur.

Największe miasta obok Edynburga to Glasgow i Aberdeen. Edynburg jest siedzibą szkockiego parlamentu, którego obrady trwają dopiero od 1999 roku. Jest to miasto uniwersyteckie, słynie także z organizowanych tutaj co roku różnorodnych festiwali. Szkocja jest niesamowitym krajem wielkich zamków i przepięknych widoków, skąpanych w feeriach barw. Charakterystycznymi elementami kultury tego kraju są dudy, kilt oraz whisky.
CO WARTO ZWIEDZIĆ W WIELKIEJ BRYTANII?Lake District

Położony jest na północnym zachodzie kraju w hrabstwie Cumbria, Park Narodowy Lake District to jeden z najpiękniejszych regionów Anglii i największy park narodowy w kraju. Krajobrazy krainy jezior były inspiracją dla artystów - malował je Constable, opisywali Defoe i Wordsworth. Na obszarze szerokości 50 km znajduje się 16 dużych jezior wciśniętych między strome zbocza najwyższych gór w kraju. Całość tworzy niemal alpejski krajobraz z malowniczymi wodospadami, 53 górskimi jeziorami i zbudowanymi z kamienia wsiami położonymi w zielonych w dolinach. W centrum parku wznosi się wulkaniczny Scafell – najwyższa góra w Anglii (978 metrów). Lake District to prawdziwy raj dla piechurów. Każdego roku odwiedza go 18 mln turystów. Warte zobaczenia są także jezioro Windermare, domy Wortswortha we wsiach Hawkshead i Grasmere oraz bardziej malownicze okolice Keswick i Ullswater w północnej części Lake District.


Pałac Buckingham

Pałac Buckingham jest największym na świecie pałacem królewskim wciąż pełniącym swą pierwotną funkcję. Pałac został wybudowany w 1703 jako rezydencja miejska Księcia Buckingham. W ciągu kolejnych 75 lat, pałac wielokrotnie rozbudowywano by w roku 1837 ogłosić go oficjalną siedzibą brytyjskich monarchów, którą jest do dzisiejszego dnia. Dla Brytyjczyków pałac jest symbole Wielkiej Brytanii. W dni, kiedy królowa jest w pałacu, powiewa nad nim jedna jedyna flaga - sztandar królewski. Sztandar ten aż do roku 1997 nigdy nie był spuszczany do połowy masztu na znak żałoby, nawet po śmierci monarchy. Tradycję tę zmieniono dopiero po śmierci Diany, księżnej Walii. Od kwietnia do lipca codziennie o 11.30 odbywa się przed pałacem uroczysta zmiana warty (w pozostałych miesiącach co drugi dzień). Obecnie pewna cześć Pałacu, łącznie z przepięknym ogrodem, jest udostępniona zwiedzającym. Można go zwiedzać w sierpniu i wrześniu, podczas wakacji królowej. Bilet kosztuje ok. 20£.


Tower of London

Położona nad północnym brzegiem Tamizy, otoczona grubymi na blisko cztery metry murami Londyńska Tower czyli czyli oficjalnie Pałac i Twierdza Jej Królewskiej Mości to jedno z najpopularniejszych turystycznie miejsc w Wielkiej Brytanii. Jest budowlą obronną i pałacową monarchów Anglii, chociaż ostatni z władców Anglii, który z niej korzystał to Jakub I (1566-1625). Wzniesiona została w 1078 roku dla Wilhelma Zdobywcy. Pełniła w swojej historii wiele funkcji – była pałacem, więzieniem z którego nie było ponoć ucieczki, skarbcem, arsenałem a nawet zoo. W twierdzy są dziś przechowywane liczne zbroje, bronie, klejnoty. W skarbcu (Jewel House) trzymane są insygnia koronacyjne (królewski pierścień i jabłko oraz berło z krzyżem i największym na świecie brylantem Cullinanem I, a także koronę Brytyjską zdobioną drugim co do wielkości na świecie brylantem Cullinanem II). Symbolem Tower są kruki. Jak głosi legenda, tak długo, jak długo na wieżach Tower będą żyły kruki, tak długo trwać będzie imperium brytyjskie.


Stonehenge

Stonehenge to jeden z najważniejszych prehistorycznych monumentów nie tylko w Angli ale na świecie. Zbudowano go w czasach neolitycznych. Jest położony około 15 km na północ od Salisbury w Wiltshire. Do dziś nie jest znane przeznaczenie kamiennego kręgu. Różne teorie głoszą że było to miejsce składania rytualnych ofiar i świątynia słońca druidów, obserwatorium astronomiczne, a nawet pałac królewski. Stonehenge prawdopodobnie budowano w kilku etapach. Około 3000 lat p.n.e. powstał zewnętrzny okrągły nasyp i rów, a przed wejściem ustawiono potężny Heel Stone. Po wewnętrznej stronie nasypu wykopano 56 otworów, później zapełnionych ziemią wymieszaną z ludzkimi popiołami. Około 2100 lat p.n.e. wzniesiono pierwszy krąg z kamieni - mniej więcej 80 potężnych dolerytowych bloków, przetransportowanych aż z Preseli w Walii. Jak na owe czasy było to przedsięwzięcie karkołomne. Niektóre z kamieni mają ponad siedem metrów wysokości i ważą 40 ton. Przypuszczalnie jeden transportowało około 500 ludzi. Stonehenge znajduje się na sporządzonej przez UNESCO liście 380 obiektów należących do światowego dziedzictwa kulturalnego.


Alton Towers

Alton Towers jest jednym z najsłynniejszych parków rozrywki w Wielkiej Brytanii. Znajduje się on w północnej części Alton w Staffordshire. Corocznie odwiedza go ok trzech milionów osób. W tym miejscu bez względu na wiek, każdy znajdzie atrakcję dla siebie. Na miejscu do naszej dyspozycji mamy: park wodny z licznymi atrakcjami, dwa hotele, uzdrowisko, pole golfowe, park oraz ogromne wesołe miasteczko. Alton Towers to także miejsce z historią. Powstał jeszcze w czasach wiktoriańskich


Rzymskie Łaźnie oraz Pump Room w Bath

Bath należy do dziesiątki najczęściej odwiedzanych przez turystów miast Wielkiej Brytanii. Zawdzięcza to przede wszystkim zbudowanym ok 75 roku pne. rzymskim łaźniom. Choć w tamtejszych trzech gorących źródłach geotermalnych kąpali się już ponoć Celtowie. Dzisiaj Bath łaźnie Bath przyjmują najwięcej gości spośród wszystkich płatnych zabytków poza Londynem. Mimo tych tłumów miasto nie zatraciło swej niepowtarzalnej atmosfery. Miasto jest przestronne dzięki rozległym parkom – wśród których wyróżnia się ogród angielski Prior Park Landscape Garden zaprojektowany przez poetę Alexandra Pope'a. Sercem Bath jest Pump Room - ogromna pijalnia wody z jedną z najlepszych w kraju restauracją.


Windsor Castle

Zamek królewski w Windsorze jest największym zamkiem zamieszkiwanym na świecie, ma aż 800 m długości i aż 19 baszt. Powierzchnia jego podłóg wynosi ok. 45 000 m.kw. Od 1110 roku jest oficjalną rezydencją królów angielskich. Wybudowano go latach 1070-1086 za panowania Wilhelma I Zdobywcy, ale rozbudowało go wielu późniejszych władców. Między innymi Edward IV w XV w. rozpoczął budowę późnogotyckiej kaplicy Św. Jerzego, gdzie nadaje się Order Podwiązki z zachowaniem średniowiecznego ceremoniału. W jej podziemiach znajdują się też groby królewskie. Razem z Buckingham Palace w Londynie i Pałacem Holyrood w Edynburgu jest jedną z głównych oficjalnych rezydencji brytyjskich monarchów. Królowa Elżbieta II spędza w zamku wiele weekendów w ciągu roku, przyjmując tu zarówno oficjalnych, jak i prywatnych gości. Zamek Windsor mieści cenne zbiory malarstwa, rysunku – w tym dzieła Rembrandta, Rubensa, Holbeina oraz Van Dycka, francuskich i angielskich mebli, porcelany oraz wyrobów rzemiosła artystycznego.


Moczary Dartmoor

Park narodowy Dartmoor, zajmujący większość terenów między Exeter a Plymouth, to największe pustkowie w południowej Anglii, niemal 1000 km2 surowego granitu, bagien, rachitycznej trawy i wrzosowisk. Ślady osad z epoki kamienia i ruiny XIX-wiecznych kopalni cyny świadczą, że ludzie nie zawsze stronili od tych okolic, ale dziś jedynymi żywymi stworzeniami na tym terenie są owce, ptaki i koniki (kuce z Dartmoor). Na terenie wrzosowisk Dartmoor rozgrywała się akcja powieści sir Artura Conan-Doyle'a „Pies Baskerville'ów”.


Zamek Caernarvon

Zamki północnej Walii pochodzą z XIII wieku i zostały w większości zbudowane przez króla Edwarda I, który chciał zdławić walijski ruch niepodległościowy. Do najpiękniejszych i najlepiej zachowanych zaliczają się Beaumaris, Harlech, Conwy i Caernarvon. Ten ostatni jest najbardziej imponujący, choć ustępujący innym pod względem możliwości defensywnych. Został zaprojektowany raczej jako symbol dominacji angielskiej i siedziba lokalnych władz, wielu uważa go za najwspanialszą budowlę Edwarda I. Nawet w XVII wieku, epoce prochu i wysoce wyszkolonych zawodowych armii, słynny historyk i podróżnik John Taylor stwierdził, że "gdyby odpowiednio go obsadzić żołnierzami, zaopatrzyć w stosowne zapasy prowiantu i amunicji, to byłby praktycznie nie do zdobycia". Caernarfon (jak nazywają go Walijczycy), malowniczo położony nad samym brzegiem Cieśniny Menai, przyciąga każdego sezonu wielu turystów, przybywających zarówno lądem, jak i na pokładach jachtów i motorówek.


Inverness

Stolica Szkockiego Highlandu jest zaskakująco nowoczesnym miastem, jak na jedną z najstarszych i najznaczniejszych z racji geopolitycznego usytuowania ludzkich sadyb. Okolice te nie raz i nie dwa spływały krwią, a samo miasto było aż siedem razy spalone i to przez jeden tylko klan - Donaldów. Zamek Inverness, datowany na pierwszą połowę XIX wieku, stanowi niezwykły okaz neogotyckiej architektury. Tutaj odbywa się Castle Garrison Encounter, wielka plenerowa impreza, w czasie której pasjonaci przeszłości odtwarzają codzienne życie osiemnastowiecznych żołnierzy, stacjonujących onegdaj w twierdzy. Inverness położone nad rzeką Ness oferuje turystom wiele ogrodów i parków, nowoczesne centrum, ciekawie kontrastujące z nim wiktoriańskie mosty i wspaniałe pobliskie lasy, pełne rozkwitającej dzikiej przyrody.


Bath

Bath szczyci się obecnością na liście UNESCO i trzeba przyznać, że w pełni nań zasługuje. Wedle celtyckiej legendy, odkrycia leczniczych wód dokonano tu już w XIX wieku p.n.e. Jednak naprawdę miejsce to docenili dopiero Rzymianie, którzy stworzyli tu największe na północ od Alp uzdrowisko, budując liczne łaźnie i kąpieliska. Zmienili nazwę miasta na Aquae Sulis i podobnie jak Celtowie, uhonorowali źródło okazałą świątynią. Do III wieku naszej ery uzdrowisko przyciągało pielgrzymów i kuracjuszy z całego Rzymskiego Imperium. Wielu z nich wrzucało do źródlanej wody pisane wspak klątwy, mające przynieść nieszczęście krzywdzicielom lub niewiernym kochankom. Dziś Bath poza leczniczymi wodami oferuje turystom nowoczesne zaplecze turystyczne i liczne atrakcje w postaci muzeów przybliżających świetlaną przeszłość miasta, zorganizowanych wycieczek po terenie miasta i okolicach, uroczych pubów i bogatych galerii.PYTANIA I ODPOWIEDZI PRZED WYJAZDEM DO WIELKIEJ BRYTANII

Klienci Traveliada.pl najczęściej je zadają? Polecamy przeczytać nasz przewodnik o Wielkiej BrytaniiCo warto kupić w Wielkiej Brytanii?

Wyroby z wełny, whisky, herbata i akcesoria do jej przyrządzania, porcelana, kryształy z Kornwalii.

Jak dojechać do Wielkiej Brytanii?

Polscy przewoźnicy autokarowi oferują turystom połączenia do następujących miast Wielkiej Brytanii: Birmingham, Bournemouth, Bradford, Bringhton, Bristol, Cantenbury, Cardiff, Coventry, Darlinghton, Dover, Eastbourn, Edinburgh, Folkestone, Glasgow, Hastings, Holyhead, Leeds, Leicester, Londyn, Luton, Manchaster, Newcastle, Northampton, Nothinggam, Reading, Sheffield, Slough, Southampton, Stoke On Trent, Swansea, Swindon. Samolotem dolecieć można z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Katowic, Poznania, Gdańska

Kiedy pojechać do Wielkiej Brytanii?

Planując pobyt w Wielkiej Brytanii warto zastanowić się jaki rodzaj wypoczynku nam odpowiada. Anglia ma bardzo zróżnicowany klimat i nieprzewidywalny klimat. Nie sposób przewidzieć w którym miesiącu pogoda w Anglii będzie najlepsza. Angielskie lato rzadko bywa upalne a zima mroźna, niewielkie są też różnice klimatyczne między poszczególnymi regionami. Przeciętna temperatura w lecie w głębi lądu jest praktycznie taka sama jak na plażach południowego zachodu i o 1, 2 stopnie wyższa niż na północy. Jedno jest natomiast pewne – jadąc do Anglii warto zaopatrzyć się w ciepłą kurtkę i parasol, bez względu na porę roku. Szczególnie jeśli chcemy odwiedzić Londyn i okolice, kojarzone od lat ze sławną londyńską mgłą (która jednak ze względy na ogrom metropolii i zmieniające się tam warunki występuje coraz rzadziej) i deszczem.

Główny sezon turystyczny w Anglii obejmuje przede wszystkim okresy wakacyjne. Szczególnie w miastach Podczas miesięcy letnich oblężenie przeżywają rejony północne, szczególnie Lake District oraz wybrzeże atlantyckie – pełne palm, romantycznych promenad i nadmorskich kurortów stanowiących centra rozrywki i sportu. Latem też odbywają się znane na całym świecie imprezy sportowe i towarzyskie: Royal Ascot Racecourse - jedne z najbardziej znanych i prestiżowych wyścigów konnych, regaty po Tamizie Henley Royal Regatta, Chelsea Flower Show - jedna z najbarwniejszych i najpiękniejszych wystaw poświęconych sztuce pielęgnacji kwiatów i uprawiania ogrodów czy wyścig wioślarski pomiędzy uniwersytetami Oxford i Cambridge.

Ale w miastach wysoki sezon to także tradycyjnie okresy świąt – Bożego Narodzenia, Nowego Roku czy Wielkanocy. Najlepiej podróżować do Anglii w kwietniu, maju, wrześniu i październiku, dlatego że w tym miesiącach są na ogół najtańsze loty, najłatwiej o miejsce w hotelach czy pensjonatach i zdecydowanie mniej jest turystów.

Czy potrzebujemy wizę do Wielkiej Brytanii?

Nie.


PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE WIELKIEJ BRYTANIIAmbasada Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

Al. Róż 1, 00-556 Warszawa
tel.: 311 00 00
fax: 311 03 11

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej

47 Portland Place, London W1B 1JH
tel.: (0.044) 87-07-74-27-00 (centr.), 87-07-74-27-02 (sekr.)
fax: 20-73-23-40-18


Chcesz zarezerwować egzotyczne wakacje, oferty last minute, narty, wyjazdy firmowe, a nie wiesz gdzie jechać? Skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci miejsce, wycieczkę i hotele. Napisz do nas: rezerwacje@traveliada.pl


 
ZADZWOŃ
infolinia: 71 340 50 50
Zostaw nr - oddzwonimy
ODWIEDŹ NAS
Nasi doradcy pomogą Państwu
w doborze najlepszej oferty
Odwiedź nasz salon
KONTAKT
Nasi konsultanci chętnie
odpowiedzą na pytania
Napisz do nas
Opublikowane na stronach www.traveliada.pl ceny lub informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.
OFERTA
DNIA
PROMOCJE