Wyspy Południowego Pacyfiku: Fidżi, Tonga, Samoa, Vanuatu - wycieczka
Region:
Polinezja Francuska
Szlak:
Wyspy Południowego Pacyfiku: Fidżi, Tonga, Samoa, Vanuatu
Główne atrakcje:
• Wyspa Tanna – wulkan Yasur i melanezyjskie wioski
• Savaii i Upolu – piękna esencja kultury polinezyjskiej
• Fidżi – kraina „bula”
• Tonga – wiekowe królestwo Pacyfiku
• Najpiękniejsze plaże i rafy koralowe
O wycieczce:
Wycieczka wymaga od nas bardzo długich podróży samolotami oraz licznych przelotów lokalnych między wyspami. Jeśli ktoś nie lubi latać, powinien poważnie zastanowić się nad udziałem w wyprawie. Dużo czasu spędzamy też na lotniskach. Po przylocie czeka nas poznawanie miejsc dalekich, czasem pięknych, czasem dziwnych, będziemy mieć wrażenie znalezienia się na końcu świata. Wybraliśmy najpiękniejsze wyspy Melanezji i Polinezji, które znamy od dawna i które zwykle każdego zachwycają. Łagodny klimat, idylliczne krajobrazy, ludzie pozbawieni jakiejkolwiek agresji – to obraz południowych wysp, który nosimy od dzieciństwa i który oglądamy na własne oczy. Nie spodziewajmy się jednak wielkich atrakcji i cudów, po prostu poznajemy daleki, przyjazny i egzotyczny świat. Nie jest to wycieczka trudna, nie gonimy od zabytku do zabytku (których jest na wyspach bardzo mało), mamy czas na dobrego drinka, poleżenie na plaży i zaprzyjaźnienie się. Ostatnie dni na Fidżi traktujemy wypoczynkowo, choć dla aktywnych nawet tam istnieje sporo ciekawych możliwości wykorzystania czasu.
Program:
Dzień 1-3
Zbiórka na lotnisku w Warszawie (ewentualnie na lotnisku innego miasta w Polsce) dwie godziny przed odlotem. Szczegółowa informacja o zbiórce i godzinie odlotu jest podana w programie, który otrzymuje każdy uczestnik wycieczki. Podróż lotnicza na Południowy Pacyfik. Po drodze nocleg tranzytowy w hotelu.
Dzień 4
Przylot na wyspy Vanuatu, zdaniem wielu podróżników jeden z najciekawszych archipelagów Pacyfiku. Mieszkający tu ludzie pochodzenia melanezyjskiego utrzymują bardzo ciekawe zwyczaje i są niezwykle przyjaźni. Wyspy są bardzo atrakcyjne i pełne licznych ciekawostek przyrodniczych i kulturowych. Praktycznie wszystkie wyspy (poza nieco mniej interesującą Efate, gdzie znajduje się stolica Port Vila) są fascynujące. Pobyt na Efate jest jednak konieczny z powodów logistycznych. My z archipelagu Vanuatu wybieramy wyprawę na niesamowitą wyspę Tanna, gdzie polecimy następnego dnia. Zwiedzanie położonego nad zatoką Port Vila – ciekawy targ, budynek parlamentu. Odpoczynek i nocleg w hotelu.
Dzień 5
Przelot na wyspę Tanna i zakwaterowanie w bungalowach nad oceanem. Czas na ewentualne opalanie lub nurkowanie na pobliskich pięknych rafach, których nie dotknęła masowa turystyka. Po południu wycieczka do jednej z wiosek lokalnego plemienia, gdzie będzie można podziwiać lokalne zwyczaje, tańce i fotografować tubylców. Ku radości turystów ich ubranie jest wciąż bardzo niekompletne. Życie nie zmieniło się wiele od czasu odkrycia wyspy przez Jamesa Cooka. Mieszkańcy Tanny żyją bardzo biednie w domach zbudowanych z palmowych plecionek, zachowali jednak szereg tradycji, na szczęście tradycja ludożercza już zaginęła. Nocleg w bungalowach nad oceanem.
Dzień 6
Wycieczka do wschodniej, malowniczej części wyspy, gdzie jest położony wulkan Yasur, niezwykła osobliwość przyrodnicza. Po drodze będziemy oglądać ogromne drzewa banianu, ponoć jeśli chodzi o masę, większe od amerykańskich sekwoi. Wykąpiemy się na jednej z plaż i zjemy obiad składający się z owoców morza (menu zależy od tego, co akurat złapie tego dnia miejscowy rybak). Wjazd autami terenowymi na wulkan Yasur i obserwowanie niezwykłych wybuchów gorącej, rozświetlonej lawy. Spektakl, przy którym bledną wszelkie pokazy sztucznych ogni. (Uwaga: wjazd na wulkan całkowicie na własne ryzyko – zagrożenie dla zdrowia i życia ze względu na możliwość gwałtownych wybuchów). Późno w nocy powrót do bungalowów na nocleg.
Dzień 7
Powrót samolotem do Port Vila na wyspę Efate. W miarę wolnego czasu (uzależnionego od przelotu – częste spóźnienia), zwiedzanie wyspy Efate (po bardzo dziurawej drodze), Forari – „miasto duch”, wioski Baofatu i Siviri, jaskinia Valeva, postój przy jednym z wodospadów. Nocleg w Port Vila.
Dzień 8
Przejazd na lotnisko i wylot z przesiadką na dalekie wyspy Tonga, tysiącletniego królestwa, które jako jedyne na Pacyfiku nie zostało skolonizowane. To jedno z nielicznych miejsc na Pacyfiku, gdzie zachowały się doskonale zwyczaje polinezyjskie, a wiele osób wciąż nie ubiera się po europejsku. Namawiamy wszystkich uczestników (łącznie z mężczyznami), by wzorem Tongijczyków ubrać lokalne plecione spódnice. Nocleg na Tonga.
Dzień 9
Objazd wyspy Tongatapu: wybrzeże i plaże, miejsce lądowania Jamesa Cooka, kilka małych miejscowości, wizyta w lokalnym kościółku i dojazd do jedynego zabytku z dawnej epoki – mającej ponad osiemset lat kamiennej bramy Ha’amonga Maui. Jeśli dopisze szczęście, zobaczymy lokalną ciekawostkę – świnie brodzące po zatoce i łapiące ryby... Nocleg na Tonga.
Dzień 10
Dalszy pobyt na Tonga, a następnie wylot na Fidżi, największy z odwiedzanych archipelagów zamieszkany przez ciemnoskórą ludność melanezyjską. Nocleg w hotelu na Fidżi.
Dzień 11
Krótkie zwiedzanie stolicy kraju, miasta Suva, zamieszkanej przez licznych Hindusów. Przejazd Wybrzeżem Koralowym wyspy Viti Levu. Czeka nas też rejs rzeką i odwiedziny w lokalnej wiosce, gdzie wódz powita grupę ceremonią picia yaqony, lekko narkotycznego napoju uzyskiwanego ze sproszkowanego korzenia pieprzu metystynowego, najpopularniejszego napoju na wyspie. Po przyjęciu poczęstunku piesza wycieczka do ukrytych w gąszczu wodospadów, pod którymi można zażyć orzeźwiającej kąpieli. Wieczorem dojazd na lotnisko i wylot na Samoa. Późno wieczorem przylot na Samoa, przekroczenie linii zmiany daty. Nocleg na wyspie Upolu.
Dzień 12
Zwiedzanie pięknej wyspy Upolu w archipelagu Samoa. Samoa jest dla wielu najpiękniejszym archipelagiem na Pacyfiku. Na wyspach zachowano dawny tryb życia, społeczeństwo jest zorganizowane według tradycyjnej struktury, mieszkańcy w znacznej części żyją w owalnych, otwartych domach (fale) i ubierają się w kolorowe suknie (lavalava). Przejazd do wypełnionej słodką wodą jaskini nadbrzeżnej, gdzie można popływać w chłodnej wodzie. Podziwianie pobliskiego wodospadu, postój na jednej z plaż. Następnie odwiedzimy prawdziwą samoańską wieś, gdzie zjemy typowy posiłek i będziemy starali się zbliżyć do bardzo gościnnych, uśmiechniętych i zazwyczaj otyłych mieszkańców. Zobaczymy jak żyją, czym zajmują się na co dzień i przekonamy się, że problemy są nawet w raju. Nocleg na wyspie Upolu.
Dzień 13
Podróż do portu do zachodniej części Upolu. Około godzinny rejs promem na wyspę Savaii, największą po Hawaii wyspę Polinezji. Na Savaii spotkamy się z dziewiczą przyrodą i z Samoańczykami, którzy zachowali swój tradycyjny styl życia. Nigdzie w Polinezji nie zachowały się tak wspaniale pradawne tradycje, jak na tej wyspie. Przejazd do wodospadów Olemoe, gdzie w idyllicznym otoczeniu będzie można zażyć orzeźwiającej kąpieli. Nocleg w bungalowach.
Dzień 14
Relaks na kolejnej, jeszcze piękniejszej plaży. Czas na kąpiele i nurkowanie na rafie koralowej. Droga powrotna, rejs na wyspę Upolu. Tego dnia jeszcze zajedziemy do pięknie usytuowanej świątyni bahaitów, jednej z najważniejszych na świecie dla tej religii. Nocleg na Upolu.
Dzień 15
Przejazd na lotnisko i wylot na Fidżi. Przejazd do hotelu położonego przy plaży i wypoczynek.
Dzień 16 - 17
Wypoczynek w hotelu przy plaży. Możliwość zorganizowania dodatkowej wycieczki po zachodniej części wyspy Viti Levu. Możliwość wycieczek morskich, nurkowania na rafie i korzystania ze sportów wodnych.
Dzień 18 - 19
Przelot do Europy. Nocleg tranzytowy w hotelu.
Dzień 20
Przylot do Warszawy.
Zakwaterowanie:
hotele i bungalowy minimum 3*, wypoczynek przy plaży na Fidżi – minimum 4*, Tonga i wyspa Savaii – lokalne pensjonaty (pokoje bez łazienek).
Wyżywienie:
FB oferuje: śniadania w hotelach, 1 kolacja na Samoa, 1 obiad na Fidżi; 1 obiad na Vanuatu.
Cena zawiera:
bilety lotnicze na całej trasie, podatki i opłaty lotniskowe (oprócz indywidualnych opłat wylotowych), wszelkie koszty transportu drogowego i wodnego wg programu, śniadania w hotelach, 1 kolacja na Samoa, 1 obiad na Fidżi; 1 obiad na Vanuatu; noclegi: hotele i bungalowy minimum 3*, wypoczynek przy plaży na Fidżi – minimum 4*, Tonga i wyspa Savaii – lokalne pensjonaty (pokoje bez łazienek), opłaty za wstępy do parków narodowych i obiektów wymienionych w programie, koszty pozwoleń i wszelkie koszty administracyjne, ubezpieczenie KL, NNW, bagaż; polski pilot.
Cena nie zawiera:
PAKIETU DEWIZOWEGO - 1550 USD, pozostałego wyżywienia (organizuje na bieżąco pilot), napojów, napiwków, indywidualnych opłat granicznych lub wylotowych (ok. 45 USD), ewentualnych wycieczek fakultatywnych na Fidżi, dopłaty do pok. 1-os.
Uwagi:
maksymalna liczba uczestników: 18, szczegółowy program i uwagi praktyczne każdy uczestnik otrzymuje ok. 3 tyg. przed wyjazdem,. Należy posiadać paszport ważny minimum 12 miesięcy od daty powrotu z przynajmniej 4 zupełnie wolnymi stronami oznaczonymi, jako strony na wizy.
Polinezja Francuska
Szlak:
Wyspy Południowego Pacyfiku: Fidżi, Tonga, Samoa, Vanuatu
Główne atrakcje:
• Wyspa Tanna – wulkan Yasur i melanezyjskie wioski
• Savaii i Upolu – piękna esencja kultury polinezyjskiej
• Fidżi – kraina „bula”
• Tonga – wiekowe królestwo Pacyfiku
• Najpiękniejsze plaże i rafy koralowe
O wycieczce:
Wycieczka wymaga od nas bardzo długich podróży samolotami oraz licznych przelotów lokalnych między wyspami. Jeśli ktoś nie lubi latać, powinien poważnie zastanowić się nad udziałem w wyprawie. Dużo czasu spędzamy też na lotniskach. Po przylocie czeka nas poznawanie miejsc dalekich, czasem pięknych, czasem dziwnych, będziemy mieć wrażenie znalezienia się na końcu świata. Wybraliśmy najpiękniejsze wyspy Melanezji i Polinezji, które znamy od dawna i które zwykle każdego zachwycają. Łagodny klimat, idylliczne krajobrazy, ludzie pozbawieni jakiejkolwiek agresji – to obraz południowych wysp, który nosimy od dzieciństwa i który oglądamy na własne oczy. Nie spodziewajmy się jednak wielkich atrakcji i cudów, po prostu poznajemy daleki, przyjazny i egzotyczny świat. Nie jest to wycieczka trudna, nie gonimy od zabytku do zabytku (których jest na wyspach bardzo mało), mamy czas na dobrego drinka, poleżenie na plaży i zaprzyjaźnienie się. Ostatnie dni na Fidżi traktujemy wypoczynkowo, choć dla aktywnych nawet tam istnieje sporo ciekawych możliwości wykorzystania czasu.
Program:
Dzień 1-3
Zbiórka na lotnisku w Warszawie (ewentualnie na lotnisku innego miasta w Polsce) dwie godziny przed odlotem. Szczegółowa informacja o zbiórce i godzinie odlotu jest podana w programie, który otrzymuje każdy uczestnik wycieczki. Podróż lotnicza na Południowy Pacyfik. Po drodze nocleg tranzytowy w hotelu.
Dzień 4
Przylot na wyspy Vanuatu, zdaniem wielu podróżników jeden z najciekawszych archipelagów Pacyfiku. Mieszkający tu ludzie pochodzenia melanezyjskiego utrzymują bardzo ciekawe zwyczaje i są niezwykle przyjaźni. Wyspy są bardzo atrakcyjne i pełne licznych ciekawostek przyrodniczych i kulturowych. Praktycznie wszystkie wyspy (poza nieco mniej interesującą Efate, gdzie znajduje się stolica Port Vila) są fascynujące. Pobyt na Efate jest jednak konieczny z powodów logistycznych. My z archipelagu Vanuatu wybieramy wyprawę na niesamowitą wyspę Tanna, gdzie polecimy następnego dnia. Zwiedzanie położonego nad zatoką Port Vila – ciekawy targ, budynek parlamentu. Odpoczynek i nocleg w hotelu.
Dzień 5
Przelot na wyspę Tanna i zakwaterowanie w bungalowach nad oceanem. Czas na ewentualne opalanie lub nurkowanie na pobliskich pięknych rafach, których nie dotknęła masowa turystyka. Po południu wycieczka do jednej z wiosek lokalnego plemienia, gdzie będzie można podziwiać lokalne zwyczaje, tańce i fotografować tubylców. Ku radości turystów ich ubranie jest wciąż bardzo niekompletne. Życie nie zmieniło się wiele od czasu odkrycia wyspy przez Jamesa Cooka. Mieszkańcy Tanny żyją bardzo biednie w domach zbudowanych z palmowych plecionek, zachowali jednak szereg tradycji, na szczęście tradycja ludożercza już zaginęła. Nocleg w bungalowach nad oceanem.
Dzień 6
Wycieczka do wschodniej, malowniczej części wyspy, gdzie jest położony wulkan Yasur, niezwykła osobliwość przyrodnicza. Po drodze będziemy oglądać ogromne drzewa banianu, ponoć jeśli chodzi o masę, większe od amerykańskich sekwoi. Wykąpiemy się na jednej z plaż i zjemy obiad składający się z owoców morza (menu zależy od tego, co akurat złapie tego dnia miejscowy rybak). Wjazd autami terenowymi na wulkan Yasur i obserwowanie niezwykłych wybuchów gorącej, rozświetlonej lawy. Spektakl, przy którym bledną wszelkie pokazy sztucznych ogni. (Uwaga: wjazd na wulkan całkowicie na własne ryzyko – zagrożenie dla zdrowia i życia ze względu na możliwość gwałtownych wybuchów). Późno w nocy powrót do bungalowów na nocleg.
Dzień 7
Powrót samolotem do Port Vila na wyspę Efate. W miarę wolnego czasu (uzależnionego od przelotu – częste spóźnienia), zwiedzanie wyspy Efate (po bardzo dziurawej drodze), Forari – „miasto duch”, wioski Baofatu i Siviri, jaskinia Valeva, postój przy jednym z wodospadów. Nocleg w Port Vila.
Dzień 8
Przejazd na lotnisko i wylot z przesiadką na dalekie wyspy Tonga, tysiącletniego królestwa, które jako jedyne na Pacyfiku nie zostało skolonizowane. To jedno z nielicznych miejsc na Pacyfiku, gdzie zachowały się doskonale zwyczaje polinezyjskie, a wiele osób wciąż nie ubiera się po europejsku. Namawiamy wszystkich uczestników (łącznie z mężczyznami), by wzorem Tongijczyków ubrać lokalne plecione spódnice. Nocleg na Tonga.
Dzień 9
Objazd wyspy Tongatapu: wybrzeże i plaże, miejsce lądowania Jamesa Cooka, kilka małych miejscowości, wizyta w lokalnym kościółku i dojazd do jedynego zabytku z dawnej epoki – mającej ponad osiemset lat kamiennej bramy Ha’amonga Maui. Jeśli dopisze szczęście, zobaczymy lokalną ciekawostkę – świnie brodzące po zatoce i łapiące ryby... Nocleg na Tonga.
Dzień 10
Dalszy pobyt na Tonga, a następnie wylot na Fidżi, największy z odwiedzanych archipelagów zamieszkany przez ciemnoskórą ludność melanezyjską. Nocleg w hotelu na Fidżi.
Dzień 11
Krótkie zwiedzanie stolicy kraju, miasta Suva, zamieszkanej przez licznych Hindusów. Przejazd Wybrzeżem Koralowym wyspy Viti Levu. Czeka nas też rejs rzeką i odwiedziny w lokalnej wiosce, gdzie wódz powita grupę ceremonią picia yaqony, lekko narkotycznego napoju uzyskiwanego ze sproszkowanego korzenia pieprzu metystynowego, najpopularniejszego napoju na wyspie. Po przyjęciu poczęstunku piesza wycieczka do ukrytych w gąszczu wodospadów, pod którymi można zażyć orzeźwiającej kąpieli. Wieczorem dojazd na lotnisko i wylot na Samoa. Późno wieczorem przylot na Samoa, przekroczenie linii zmiany daty. Nocleg na wyspie Upolu.
Dzień 12
Zwiedzanie pięknej wyspy Upolu w archipelagu Samoa. Samoa jest dla wielu najpiękniejszym archipelagiem na Pacyfiku. Na wyspach zachowano dawny tryb życia, społeczeństwo jest zorganizowane według tradycyjnej struktury, mieszkańcy w znacznej części żyją w owalnych, otwartych domach (fale) i ubierają się w kolorowe suknie (lavalava). Przejazd do wypełnionej słodką wodą jaskini nadbrzeżnej, gdzie można popływać w chłodnej wodzie. Podziwianie pobliskiego wodospadu, postój na jednej z plaż. Następnie odwiedzimy prawdziwą samoańską wieś, gdzie zjemy typowy posiłek i będziemy starali się zbliżyć do bardzo gościnnych, uśmiechniętych i zazwyczaj otyłych mieszkańców. Zobaczymy jak żyją, czym zajmują się na co dzień i przekonamy się, że problemy są nawet w raju. Nocleg na wyspie Upolu.
Dzień 13
Podróż do portu do zachodniej części Upolu. Około godzinny rejs promem na wyspę Savaii, największą po Hawaii wyspę Polinezji. Na Savaii spotkamy się z dziewiczą przyrodą i z Samoańczykami, którzy zachowali swój tradycyjny styl życia. Nigdzie w Polinezji nie zachowały się tak wspaniale pradawne tradycje, jak na tej wyspie. Przejazd do wodospadów Olemoe, gdzie w idyllicznym otoczeniu będzie można zażyć orzeźwiającej kąpieli. Nocleg w bungalowach.
Dzień 14
Relaks na kolejnej, jeszcze piękniejszej plaży. Czas na kąpiele i nurkowanie na rafie koralowej. Droga powrotna, rejs na wyspę Upolu. Tego dnia jeszcze zajedziemy do pięknie usytuowanej świątyni bahaitów, jednej z najważniejszych na świecie dla tej religii. Nocleg na Upolu.
Dzień 15
Przejazd na lotnisko i wylot na Fidżi. Przejazd do hotelu położonego przy plaży i wypoczynek.
Dzień 16 - 17
Wypoczynek w hotelu przy plaży. Możliwość zorganizowania dodatkowej wycieczki po zachodniej części wyspy Viti Levu. Możliwość wycieczek morskich, nurkowania na rafie i korzystania ze sportów wodnych.
Dzień 18 - 19
Przelot do Europy. Nocleg tranzytowy w hotelu.
Dzień 20
Przylot do Warszawy.
Zakwaterowanie:
hotele i bungalowy minimum 3*, wypoczynek przy plaży na Fidżi – minimum 4*, Tonga i wyspa Savaii – lokalne pensjonaty (pokoje bez łazienek).
Wyżywienie:
FB oferuje: śniadania w hotelach, 1 kolacja na Samoa, 1 obiad na Fidżi; 1 obiad na Vanuatu.
Cena zawiera:
bilety lotnicze na całej trasie, podatki i opłaty lotniskowe (oprócz indywidualnych opłat wylotowych), wszelkie koszty transportu drogowego i wodnego wg programu, śniadania w hotelach, 1 kolacja na Samoa, 1 obiad na Fidżi; 1 obiad na Vanuatu; noclegi: hotele i bungalowy minimum 3*, wypoczynek przy plaży na Fidżi – minimum 4*, Tonga i wyspa Savaii – lokalne pensjonaty (pokoje bez łazienek), opłaty za wstępy do parków narodowych i obiektów wymienionych w programie, koszty pozwoleń i wszelkie koszty administracyjne, ubezpieczenie KL, NNW, bagaż; polski pilot.
Cena nie zawiera:
PAKIETU DEWIZOWEGO - 1550 USD, pozostałego wyżywienia (organizuje na bieżąco pilot), napojów, napiwków, indywidualnych opłat granicznych lub wylotowych (ok. 45 USD), ewentualnych wycieczek fakultatywnych na Fidżi, dopłaty do pok. 1-os.
Uwagi:
maksymalna liczba uczestników: 18, szczegółowy program i uwagi praktyczne każdy uczestnik otrzymuje ok. 3 tyg. przed wyjazdem,. Należy posiadać paszport ważny minimum 12 miesięcy od daty powrotu z przynajmniej 4 zupełnie wolnymi stronami oznaczonymi, jako strony na wizy.
Opinie klientów dotyczące hotelu
Średnia wszystkich ocen: /10
Jeszcze nikt nie dodał opinii o tym hotelu.
+ dodaj opinie