71 340 50 50
info 801-000-701
pn-pt: 8-21, so: 9-19, ni: 13-20
e-Gazele Biznesu 2015 - Traveliada.pl
GWARANCJA UDANYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI
Rzetelna firma Polska Izba Turystyki Referencje Dyplomy
Brakuje Ci czasu, by znaleźć
odpowiednią ofertę?
Przygotujemy ją dla Ciebie!
@ Zostaw kontakt
Gwarancje Traveliada.pl

Bezpieczna Rezerwacja
Sprzedajemy wycieczki przez internet od 2004 roku. Mamy doświadczonych konsultantów ds sprzedaży.

Szybka Rezerwacja
Wszystkie formalności związane z rezerwacją możemy załatwić w 15 minut.

Gwarancja Organizatora
Od 2015 roku jesteśmy Touroperatorem i posiadamy Gwarancję ubezpieczeniową.

Twoja podróż jest bezpieczna
Każda wycieczka jest chroniona przez specjalne ubezpieczenie od niewypłacalności Organizatora.

Gazele Biznesu
W 2015 roku zostaliśmy nagrodzeni e-Gazelą Biznesu przez Puls Biznesu w dziedzinie biznes e-commerce.

Nagrody i Dyplomy
Jesteśmy regularnie nagradzani przez Touroperatorów. Sprawdź »

Referencje od Firm
Możemy pochwalić się dobrze zorganizowanymi wyjazdami dla form, szkół, stowarzyszeń. Sprawdź »

Dyplomy
Należymy do Polskiej Izby Turystycznej. I posiadamy dyplom Rzetelna Firma wydany przez KRD.


 
 

Przewodnik Albania

Kraj:Albania
Kontynent:Europa
Stolica kraju:Tirana
Liczba mieszkańców:3 195 000 osób
Powierzchnia:28 748 km2
Waluta:lek
Język:albański
Wiza:nie

Regiony Albania

PRZEWODNIK TURYSTYCZNY ALBANIA

Zobacz, gdzie warto jechać na wakacje? Co warto zwiedzić?


Albania to państwo położone w południowo - wschodniej Europie, na Bałkanach, nad Morzem Adriatyckim. Albania graniczy z Grecją, Macedonią i Czarnogórą. Jej stolica to Tirana. Najważniejsze miasta to obok stolicy również: Durres, Elbasan i Wlora. W języku albańskim nazwa kraju oznacza "Orzeł" i pochodzi od orłów, krążących niegdyś nad górami i jeziorami Albanii.

Wycieczka do Albanii to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu. Wizyta w tym niezwykłym kraju będzie dla każdego niezapomnianym przeżyciem. Kraj stale się rozwija, a Albańczycy są niezwykle przyjaźnie nastawieni do turystów. Jedyną przeszkodę może stanowić brak znajomości języków obcych.

Obywatele Polski mogą wjeżdżać na teren Albanii bez wizy, jednorazowo do 30 dni. Nie pobierane są opłaty graniczne. Kierowcy powinni posiadać międzynarodowe prawo jazdy oraz ubezpieczenie OC "zieloną kartę". Utrudnieniem dla turystów może być brak możliwości realizacji płatności za pomocą kart kredytowych. W Albanii praktycznie nie ma bankomatów.
CO WARTO ZWIEDZIĆ W ALBANII?Tirana

Tirana jest stolicą, ośrodkiem kulturalnym i największym miastem Albanii, często nazywanym miastem mercedesów! Tirana leży w samym sercu kraju, nad rzeką Ishmi, u stóp góry Dajti. W Tiranie warto zwiedzić plac Skandrbega, meczet Ethem Beja z minaretem otwartym dla turystów, który jest prawdziwą atrakcją miasta, symbol Tirany – czyli Sahat Kulę (wieżę zegarową), osmański półokrągły, bektaszyckie tekkije, XVIII – wieczny Most Grabarzy – udostępniony dla ruchu pieszego czy twierdzę Petrela – oddaloną od centrum miasta, czyli najlepiej zachowany zamek w Albanii. Nie brakuje też cerkwi i kościołów katolickich, gdyż islam, prawosławie i katolicyzm to trzy religie, które współżyją w Tiranie. Rynek stolicy stanowi plac Pazari i Ri, będący również placem targowym.


Durres

To główny ośrodek wypoczynkowy w Albanii, leży nad Morzem Adriatyckim, 35 km od stolicy kraju Tirany. Durres posiada rozległą piaszczystą plażę o długości 15 kilometrów. Samo miasteczko ma bogatą historię sięgająca czasów starożytnych, w Durres można zwiedzić wielki amfiteatr rzymski, zbudowany w II wieku n.e, Muzeum Historyczne, ruiny Starego Rynku w centrum miasta i łaźnie rzymskie.


Kruja

Przepiękne, będące perłą wśród wszystkich zabytków Albanii miasto leży 32 kilometry od Tirany. Trudno sobie wymarzyć lepszą lokalizację. Kruja jest starym miastem. Już w 879 roku wspominano o niej w kronikach jako o centrum kultu chrześcijańskiego. Kruja przez długi czas była także stolicą swojego regionu. Wielokrotnie była oblegana przez Turków, zanim w końcu się poddała, dzięki czemu stała się symbolem albańskiego oporu przeciwko najeźdźcom. Miasto leży na zboczach górskich, na wysokości ponad 500 metrów nad poziomem morza. Niegdyś z pewnością było to dodatkową zaletą dla obrońców, dziś zapewnia piękne widoki. Najważniejszą atrakcją Kruji jest zamek. Powstał w V lub VI wieku i jest zbudowany na planie elipsy. Potężne mury i 9 wież obronnych stanowiły o potędze fortecy. Aktualnie wewnątrz można odwiedzić muzeum Skanderbega oraz muzeum etnograficzne. W mieście znajduje się też barwne targowisko, chętnie odwiedzane przez turystów. Mogą tu kupić wytwory miejscowych rzemieślników. Nie brak też w Kruji restauracji i miłych, przytulnych knajpek.


Berat

Niewielkie miasto znane jako „Miasto Tysiąca Okien”, dzięki dużym, dekoracyjnym okiennicom znajdującym się w ścianach starych domów. Całe miasto zachwyca swoim starożytnym urokiem. Największą atrakcję stanowi oczywiście zamek, zbudowany na skalistym wzgórzu nad miastem. Pochodzi prawdopodobnie jeszcze z czasów przed naszą erą. Wielokrotnie niszczony i palony, równie często był odbudowywany. W V wieku umocnił go cesarz bizantyjski Teodozjusz, a w VI rozbudował sam Justynian. Zamek jest uwieczniony na odwrocie monety o nominale 10 leków.


Butrint

Niegdyś było to starożytne greckie miasto, jedno z największych w tym regionie – Bouthrotos. Grecy zamieszkiwali je już od VIII wieku przed naszą erą, a według mitów – jeszcze wcześniej. W IV wieku przed naszą erą miasto było już świetnie zorganizowane i chronione murami miejskimi. Dzisiaj możemy tu obejrzeć między innymi grecki amfiteatr, mogący pomieścić 1500 widzów, świątynię oraz łaźnie.


Vlora

Drugie co do wielkości miasto portowe Albanii, zamieszkane przez prawie 100 tysięcy osób. Jest jednym z najstarszych miast w Albanii. Zostało założone w VI wieku przed naszą erą i nazwane przez Greków Aulōn (do tej pory je tak nazywają). Miasto od lat przyciąga turystów. Oprócz wybrzeża potrafi zauroczyć także licznymi ogrodami oraz gajami oliwnymi. Idealne dla plażowiczów, zwłaszcza, że od pewnego czasu coraz więcej tu hoteli i restauracji.PYTANIA I ODPOWIEDZI PRZED WYJAZDEM DO ALBANII

Klienci Traveliada.pl najczęściej je zadają? Polecamy przeczytać nasz przewodnik o AlbaniiCzy potrzebujemy wizy do Albanii?

Nie. Wizy do Albanii nie są wymagane.

Jaka waluta obowiązuje w Albanii?

W Albanii obowiązującą walutą jest LEK (ALL lub LEK). W użyciu są banknoty o nominałach: 200, 500, 1000, 2000 i 5000 lek, oraz monety o nominałach: 100, 50, 20, 10 lek. Czasami można otrzymać resztę w mniejszych nominałach np 5 lub 1 LEK.

Czy w Albanii są dostępne łatwo kantory?

Kantory wymiany walut są dostępne w każdym mieście i miasteczku, ale ponadto w większości miejsc i sklepów przyjmowane są płatności w euro, funtach lub dolarach. Nie mniej kurs jest ustalany indywidualnie i za zwyczaj jest niższy od oficjalnego podanego przez Bank Albanii. Kurs w kantorze jest zazwyczaj podobny lub nieco wyższy od oferowanego przez banki.

Jaka jest pogoda w Albanii?

Albania jest krajem zróżnicowanym klimatycznie. Wybrzeże albańskie charakteryzuje się klimatem podzwrotnikowym śródziemnomorskim, w głębi kraju dominuje klimat umiarkowany kontynentalny, a w górach klimat chłodny. Najładniejsza pogoda na wybrzeżu panuje od połowy maja do końca września.

Jak rozwinięta jest baza turystyczna?

Baza turystyczna jest słabo rozwinięta. W Tiranie można zatrzymać się w kilku hotelach - koszt noclegu od jednej osoby za dobę wynosi 50-200 USD, na wybrzeżu można skorzystać z pensjonatów - ceny od 30 do 50 USD od osoby za dobę. Brakuje pól namiotowych i kempingów.

Jakie prawo jazdy obowiązuje w Albanii?

Respektowane jest polskie i międzynarodowe prawo jazdy.

Czy dajemy napiwki w Albanii?

Zwyczajowo kelnerowi albo w taksówce doliczamy 10-15 procent.

Jakie są gniazdka w Albanii?

Prąd elektryczny w Albanii 220 V, 50 Hz. Stosujemy wtyczki okrągłe, czasami występują wahania napięcia.

Jaki jest czas w Albanii?

W Albanii stosujemy czas GMT + 1 godzina (GMT +2 od ostatniej niedzieli marca do ostatniej niedzieli października).

Ważne informacje drogowe przed wyjazdem do Albanii?

Kierowca musi posiadać ubezpieczenie OC, tak jak w Polsce oraz tzw. zieloną kartę, Albania uznaje zielone karty wystawiane przez polskie towarzystwa ubezpieczeniowe. Przy wjeździe na teren Albanii kierowca otrzymuje zaświadczenie o wwożonym samochodzie, każdorazowo należy sprawdzić wpisane dane, aby w drodze powrotnej nie było problemów. Jeżeli służby graniczne nie wydadzą zaświadczenia należy się o nie upomnieć. Ostatnio zmodernizowano część dróg głównych, ale należy w nocy uważać, gdyż poruszają się po nich nieoświetlone często: motocykle, rowery, piesi; a czasami nawet otwarte studzienki kanalizacyjne.

Jaki dokument jest potrzebny przy wjeździe do Albanii?

Ważny dowód osobisty jest dokument wystarczającym do wjazdu do Albanii.


PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE ALBANIIAmbasada Rzeczypospolitej Polskiej w Tiranie

Rruga e Durresit 123, Tirana
tel.: (0-0355-4) 234-190
fax: (0-0355-4) 233-364


Chcesz zarezerwować egzotyczne wakacje, oferty last minute, narty, wyjazdy firmowe, a nie wiesz gdzie jechać? Skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci miejsce, wycieczkę i hotele. Napisz do nas: rezerwacje@traveliada.pl


Oferty wycieczek do wybranych kurortów turystycznych w Albanii:
 
ZADZWOŃ
infolinia: 801 000 701
tel.kom: 71 340 50 50
Zostaw nr - oddzwonimy
ODWIEDŹ NAS
Nasi doradcy pomogą Państwu
w doborze najlepszej oferty
Odwiedź nasz salon
KONTAKT
Nasi konsultanci chętnie
odpowiedzą na pytania
Napisz do nas
Opublikowane na stronach www.traveliada.pl ceny lub informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.
OFERTA
DNIA