71 340 50 50
info 801-000-701
pn-pt: 8-21, so: 9-19, ni: 13-20
e-Gazele Biznesu 2015 - Traveliada.pl
GWARANCJA UDANYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI
Rzetelna firma Polska Izba Turystyki Referencje Dyplomy
Brakuje Ci czasu, by znaleźć
odpowiednią ofertę?
Przygotujemy ją dla Ciebie!
@ Zostaw kontakt
Gwarancje Traveliada.pl

Bezpieczna Rezerwacja
Sprzedajemy wycieczki przez internet od 2004 roku. Mamy doświadczonych konsultantów ds sprzedaży.

Szybka Rezerwacja
Wszystkie formalności związane z rezerwacją możemy załatwić w 15 minut.

Gwarancja Organizatora
Od 2015 roku jesteśmy Touroperatorem i posiadamy Gwarancję ubezpieczeniową.

Twoja podróż jest bezpieczna
Każda wycieczka jest chroniona przez specjalne ubezpieczenie od niewypłacalności Organizatora.

Gazele Biznesu
W 2015 roku zostaliśmy nagrodzeni e-Gazelą Biznesu przez Puls Biznesu w dziedzinie biznes e-commerce.

Nagrody i Dyplomy
Jesteśmy regularnie nagradzani przez Touroperatorów. Sprawdź »

Referencje od Firm
Możemy pochwalić się dobrze zorganizowanymi wyjazdami dla form, szkół, stowarzyszeń. Sprawdź »

Dyplomy
Należymy do Polskiej Izby Turystycznej. I posiadamy dyplom Rzetelna Firma wydany przez KRD.


 
 

Przewodnik Australia

Kraj:Australia
Kontynent:Australia i Oceania
Stolica kraju:Canberra
Liczba mieszkańców:22 000 350 osób
Powierzchnia:7 686 850 km2
Waluta:dolar australijski
Język:angielski
Wiza:tak

Regiony Australia

PRZEWODNIK TURYSTYCZNY AUSTRALIA

Zobacz, gdzie warto jechać na wakacje? Co warto zwiedzić?


Obejmująca swoim obszarem cały kontynent Australia jest szóstym co do wielkości państwem na świecie. Ten zamieszkały pierwotnie przez aborygenów mistyczny kraj, to ziemia równocześnie gościnna i wroga. Wybrzeża Oceanów Indyjskiego i Spokojnego, miasta położone w pięknych zatokach, sprzyjający klimat i plaże wiecznie słoneczne i pełne miłośników surfingu, dla których Australia jest mekką tego sportu. Ale z drugiej strony to kraina bezkresnych, niegościnnych półpustynnych równin. Europejscy odkrywcy nazywali te tereny Terra Australis, co z łaciny oznacza Ziemia Południowa. A południe w sercu bezwodnego interioru, będącego przez swą niegościnność białą plamą na mapach Australii prawie do końca XIX wieku, to pora w której zamiera życie. Dzisiejsza Australia to kraj spokojny i równomiernie rozwijający się. Jedyny konflikt, który kładzie się do dnia dzisiejszego cieniem na jej historii, to sprawa pierwotnych mieszkańców tej ziemi – Aborygenów. Wciąż walczą oni o prawa do ziemi, którą stracili na rzecz białych przybyszów. Aborygeni przetrwali ponad 200 lat prześladowań i życia w ubóstwie, a kolejne rządy w dalszym ciągu nie potrafią uporać się z problemem poprawy ich sytuacji.

Oblicze Australii to kontrasty. Z jednej strony mamy wysoce cywilizowane Sydney, Melbourne czy Canberrę - miasta pełne ultranowoczesnych przykładów architektury, z drugiej strony skrajnie dzikie tereny. Australia słynie wśród turystów ze swej wyjątkowej urody – pięknych krajobrazów wybrzeża i niegościnnych, lecz przyciągających globtroterów równin wnętrza kontynentu, i z unikalnej flory i fauny. Długotrwała izolacja kontynentu od reszty lądów spowodowała, że wiele gatunków zarówno roślin, jak i zwierząt występuje tylko na tym kontynencie - 75% roślin kraju to endemity. Australia to również kraj wombata, dziobaka, misia koala, a przede wszystkim kangura i strusia emu, występujące nawet w herbie kraju. W dodatku Australię nie cechuje tylko niegościnna przyroda gorącego środka kontynentu. Miejsce to, to także lasy monsunowe, namorzyny i wiecznie zielone lasy podrównikowe i araukarii. Tereny o szczególnej wartości przyrodniczej lub krajobrazowej chroni ponad 500 parków narodowych. W wielu wytyczono szlaki turystyczne i zorganizowano miejsca kempingowe, część wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturalnego UNESCO.
CO WARTO ZWIEDZIĆ W AUSTRALII?Wielka Rafa Koralowa

To prawdziwy klejnot Australii. Dwa tysiące kilometrów błękitnego oceanu, pod którego powierzchnią rozciąga się największa na naszej planecie rafa koralowa. Ten jedyny wytwór żywych organizmów, który można zobaczyć gołym okiem z kosmosu, został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturalnego UNESCO. Wielka Rafa Koralowa nie jest spójną całością, składa się z kilku tysięcy mniejszych raf i kilkuset wysepek. To nezwykłe miejsce jest mekką płetwonurków (o różnym stopniu zaawansowania) oraz turystycznym rajem. Warto odwiedzić ten raj jak najprędzej, nie tylko z powodu bajecznych widoków, lecz także dlatego, że ocieplenie klimatu zagraża istnieniu rafy. Nawet niewielki wzrost temperatury wody wystarczy, by żywe korale straciły kolor i obumarły.


Uluru - Ayers Rock

Ta ognistoczerwona skała, znajdująca sią na australijskim Terytorium Północnym, w parku narodowym Uluru-Kata Tjuta. Ma ponad 318 m wysokości i 8 km obwodu. Przez wiele lat Uluru (rdzenna nazwa) był uznawany za największy monolit świata. Nie jest to jednak prawdą, gdyż monolit Mount Augustus jest ponad dwukrotnie większy. Ponadto Uluru wcale też nie powinien być nazywany monolitem, gdyż to część większej formacji skalnej; o Uluru możemy mówić jako o górze wyspowej. Piaskowiec, z którego zbudowana jest Rock Ayers, zawiera skaleń (minerał skałotwórczy) o czerwonawym zabarwieniu. Jest to święte miejsce dla miejscowych Aborygenów, w jaskiniach u podnóża skały znajduje się wiele malowideł ściennych. Nazwa „Ayers Rock” została nadana przez europejskich osadników na cześć premiera Australii Południowej Henryka Ayersa. Tradycyjną, aborygeńską nazwą jest „Uluru” i od lat 80. XX w. jest to oficjalna nazwa tej skały, corocznie odwiedzanej przez wiele tysięcy gości. Dla pragnących wejść na szczyt góry zainstalowano poręcz z grubej liny, ale samo podejście jest bardzo strome i wiele osób rezygnuje z wejścia już w drodze. Największą atrakcję dla turystów stanowi obserwowanie skały Uluru o zachodzie słońca lub o wschodzie, kiedy z minuty na minutę zmienia ona swój kolor w zależności od oświetlenia.


Skalna Fala

W pobliżu miasta Hyden znajduje się ogromna formacja skalna, nazywana Hyden Rock. Na jej północnym krańcu wznosi się pochyła, stercząca 15 m nad otaczającą ją równiną skała zwana Wave Rock (Skalną Falą). Nazwa jest ze wszech miar trafna - zjawisko przypomina bowiem zastygłą w bezruchu gigantyczną, długą na 100 metrów załamującą się falę. Dziś Wave Rock stoi na suchym lądzie, ale przed miliardami lat była prawdopodobnie częściowo zagrzebana, a woda przesiąkająca przez grunt spowodowała erozję niższych partii pionowej niegdyś skały. Tysiące lat deszczy i wiatru ukształtowało skałę pozostawiając zakrzywiony wierzchołek.


Bungle Bungles

Bungle Bungles wygląda jak pasieka gigantycznych uli ubarwianych tak samo jak pszczoły w czarne i pomarańczowe paski. Jest to część 200-metrowego płaskowyżu, który był dnem oceanu, pokrywającego niegdyś obszar Australii Zachodniej. Skała występująca na tym terenie to miękki, łatwo kruszący się piaskowiec. Wysokie kopulaste wzgórza Bungle Bungles mają około 350 milionów lat. Ściany niektórych skał poktyre są prastarymi rzeźbami Aborygenów, którzy zamieszkują te ziemie od ok. 24 tys. lat, a cały łańcuch po dziś dzień jest dla nich miejscem świętym.


Whitsunday

Jeden z najpopularniejszych ośrodków turystyczno-wypoczynkowych Australii. Ściągają tu dziesiątki tysięcy turystów krajowych i zagranicznych, a stałych mieszkańców jest tylko około 6 tysięcy. Miejscowość jest punktem wypadowym na Wielką Rafę Koralową oraz na grupę tropikalnych wysp Whitsundays. Plaże, kryształowe wody i rajskie wyspy w niedalekim sąsiedztwie sprawiły, że Whitsunday jest jednym z najsłynniejszych kurortów.


Złote Wybrzeże

Gold Coast to nadmorski pas rozciągający się na przestrzeni ok. 30 km pomiędzy Southport w stanie Queensland, a Tweed Heads w stanie Nowa Południowa Walia. Jest to największy australijski ośrodek turystyczno-wypoczynkowo-rekreacyjny. Plaża, słońce, parki rozrywki, restauracje i nocne życie, a dodatkowo, w głębi lądu, lasy deszczowe uczyniły z tego miejsca największe w Australii centrum turystyczne, odwiedzane rokrocznie przez ponad milion turystów zagranicznych.


Mauna Loa

Mauna Loa to czynny wulkan na wyspie Hawaii. Pod wodą znajduje się 4975 m góry, a jej pozostała część wznosi się na dalsze 4169 m ponad lustro wody, czyli jej łączna wysokość równa się 9145 m. Pretenduje on zatem do miana największej, najpotężniejszej góry świata. Mauna Loa zajmuje ok. 50% powierzchni wyspy i jednocześnie jest jednym z najaktywniejszych wulkanów na świecie. Zbudowany z warstw zastygłej lawy przejawia aktywność przeciętnie co trzy lata. Pierwsza udokumentowana erupcja nastąpiła w 1843 roku. Od tego czasu wulkan wybuchał 33 razy. Ostatnia erupcja nastąpiła w 1984 roku i trwała nieprzerwanie przez 22 dni. Obecnie nadal istnieje zagrożenie wybuchem, jednak Mauna Loa jest pokryty siecią urządzeń informujących o zachodzących w jego wnętrzu procesach.


Tasmania

Dzika Tasmania, ze swoją prawie półmilionową populacją i powierzchnią równą czwartej części Polski, jest najmniejszym stanem Australii. Na porytej lasami wyspie istnieje tylko kilka skupisk ludności: stolica Hobart na południu i Lunceston, Devonport, Burnie na północnym wybrzeżu. Cały środek wyspy to niedostępne dzikie góry, lasy i tysiące przepięknych jezior. Do większości miejsc w centralnej Tasmanii można dotrzeć jedynie za pomocą samochodu terenowego. Ale gdy już się tam dotrze, to wrażenia są niezapomniane - roślinność dzika i nieskażona obecnością ludzką, a krajobrazy zapierające dech w piersiach Tasmania to wspaniałe, obfitujące w wodospady góry - najwyższe i najpiękniejsze pasmo tasmańskich gór to Cradle z najwyższym szczytem mierzącym 1545 m n.p.m. (cały obszar jest parkiem narodowym), i piękne białe plaże – ich kolor to wynik przesycenia piasku krzemionką.

Przez większość roku plaże są puste, ponieważ morska woda ogrzewa się dopiero w środku lata, które w tamtych rejonach przypada na koniec stycznia. Pięknie położona przy ujściu rzeki Derwent do Morza Tasmana stolica wyspy, mimo iż mała (dwa tysiące mieszkańców), jest znana na całym świecie z wielkich regat. Miasto zbudowane z XIX-wiecznych kamienic jest bardzo europejskie. 30 km od Horbatu leży maleńkie miasteczko Richmond, do którego warto się wybrać z uwagi na najstarszy w Australii kościół i XIX most. Miejscem godnym odwiedzenia w czasie pobytu w Tasmanii jest także Port Arthur - najsłynniejsza kolonia karna. Właśnie tutaj w 1830 roku przypłynął angielski statek z pierwszą grupą skazańców. Z koloni pozostały ruiny, jednak niegdyś Port Arthur był samowystarczalnym miastem wiezieniem, w którym powstawały zakłady produkcyjne piekarnie i wszystkie inne niezbędne do życia instytucje. Dziś miejsce to odwiedza rocznie 400 tysięcy turystów.PYTANIA I ODPOWIEDZI PRZED WYJAZDEM DO AUSTRALII

Klienci Traveliada.pl najczęściej je zadają? Polecamy przeczytać nasz przewodnik o AustraliiJak dojechać do Australii?

Właściwie jedynym sposobem na dotarcie do Australii jest przylot samolotem rejsowym. Bezpośrednie loty kursują z niemal wszystkich kontynentów. Lotniska mieszczą się w większości dużych miast w kraju.

Kiedy pojechać do Australii?

Najlepsza pora na wyprawę do Australii to okres na północ i południe od maja do października; do centrum od kwietnia do maja i od sierpnia do września; na zachód i wschód od października do kwietnia.

Co zabrać ze sobą do Australii?

Lekkie, bawełniane ubranie na miesiące letnie (październik-kwiecień) oraz cieplejsze na wieczór i sezon zimowy, okulary przeciwsłoneczne, filtr ochronny, kapelusz do ochrony przed słońcem, środek przeciw owadom.

Jak podróżować po Australii?

Kolej i autobus to umiarkowanie dobre rozwiązania. Autobusy są klimatyzowane, mają wideo i toalety, ale jak długo można wysiedzieć w autobusie? A Australia jest wielka. Kolej jest wygodniejsza, ale nie szybsza. I droższa. W Australii naprawdę warto rozważyć wynajęcie samochodu choć może wynieść to jakieś 100 dolarów dziennie z nielimitowanym przebiegiem. Pozostaje jeszcze opcja skorzystania z samolotów. Tanie linie krajowe to Jetstar i Virgin Blue.

Jaka jest różnica czasu w Australii?

9 godzin do przodu.

Jakie wtyczki są w Australii?

Wtyczki z trzema ukośnymi bolcami. Napięcie wynosi 240V. Przejściówki można łatwo kupić na miejscu.

Jakie pamiątki kupić w Australii?

Australia słynie z opali, które można wszędzie dostać. Warto zainteresować się też wyrobami sztuki aborygeńskiej: grafiki, ceramikę lub choćby koszulkę z takim motywem. Warto przywieźć coś z futerka kangura, np. portmonetkę. Można także legalnie kupić wyroby ze skóry krokodyla, ale są one bardzo drogie.

Czy potrzebujemy wizę do Australii?

Tak. Przy wjeździe do Australii wymagana jest wiza. Nie ma możliwości otrzymania wizy na granicy. Wnioski wizowe (13 stron) o krótkoterminowe (do 3 miesięcy) wizy turystyczne można składać elektronicznie za pośrednictwem strony internetowej Ministerstwa ds. Imigracji (www.immi.gov.au). Decyzje podejmowane są w czasie do 2 tygodni i przekazywane drogą elektroniczną lub pocztą. Koszt takiej wizy wynosi 65 AUD. Wydruk decyzji wizowej należy okazać razem z paszportem przy każdej odprawie. W Polsce za wydawanie wiz odpowiedzialna jest Sekcja Wizowa Ambasady Australii w Warszawie. Paszport musi być ważny na czas pobytu w Australii.


PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE AUSTRALIIAmbasada Australii

ul. Nowogrodzka 11 (III piętro), 00-513 Warszawa
tel.: 521 34 44
fax: 627 35 00

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Canberze

7 Turrana Str., Yarralumla, ACT 2600 Canberra
tel.: (0-061 2) 6272-1000, 6273-1208
tel. dyżurny: (+61) 0411 540 466
fax: (0-061 2) 6273-3184

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Sydney

10 Trelawney Str., Woollahra NSW, 2025 Sydney
tel.: (0-061 2) 9363 9816, 9363 9817, 9363 9818
fax: (0-061 2) 9327 2216


Chcesz zarezerwować egzotyczne wakacje, oferty last minute, narty, wyjazdy firmowe, a nie wiesz gdzie jechać? Skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci miejsce, wycieczkę i hotele. Napisz do nas: rezerwacje@traveliada.pl


 
ZADZWOŃ
infolinia: 801 000 701
tel.kom: 71 340 50 50
Zostaw nr - oddzwonimy
ODWIEDŹ NAS
Nasi doradcy pomogą Państwu
w doborze najlepszej oferty
Odwiedź nasz salon
KONTAKT
Nasi konsultanci chętnie
odpowiedzą na pytania
Napisz do nas
Opublikowane na stronach www.traveliada.pl ceny lub informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.
OFERTA
DNIA