71 340 50 50
info 801-000-701
pn-pt: 8-21, so: 9-19, ni: 13-20
e-Gazele Biznesu 2015 - Traveliada.pl
GWARANCJA UDANYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI
Rzetelna firma Polska Izba Turystyki Referencje Dyplomy
Brakuje Ci czasu, by znaleźć
odpowiednią ofertę?
Przygotujemy ją dla Ciebie!
@ Zostaw kontakt
Gwarancje Traveliada.pl

Bezpieczna Rezerwacja
Sprzedajemy wycieczki przez internet od 2004 roku. Mamy doświadczonych konsultantów ds sprzedaży.

Szybka Rezerwacja
Wszystkie formalności związane z rezerwacją możemy załatwić w 15 minut.

Gwarancja Organizatora
Od 2015 roku jesteśmy Touroperatorem i posiadamy Gwarancję ubezpieczeniową.

Twoja podróż jest bezpieczna
Każda wycieczka jest chroniona przez specjalne ubezpieczenie od niewypłacalności Organizatora.

Gazele Biznesu
W 2015 roku zostaliśmy nagrodzeni e-Gazelą Biznesu przez Puls Biznesu w dziedzinie biznes e-commerce.

Nagrody i Dyplomy
Jesteśmy regularnie nagradzani przez Touroperatorów. Sprawdź »

Referencje od Firm
Możemy pochwalić się dobrze zorganizowanymi wyjazdami dla form, szkół, stowarzyszeń. Sprawdź »

Dyplomy
Należymy do Polskiej Izby Turystycznej. I posiadamy dyplom Rzetelna Firma wydany przez KRD.


 
 

Przewodnik Portugalia

Kraj:Portugalia
Kontynent:Europa
Stolica kraju:Lizbona
Liczba mieszkańców:10 677 000 osób
Powierzchnia:92 391 km2
Waluta:euro
Język:portugalski
Wiza:nie

Regiony Portugalia

Algarve  |  Azory  |  Costa Verde  |  Lizbona  |  Madera  |  Porto  |  Porto Santo

PRZEWODNIK TURYSTYCZNY PORTUGALIA

Zobacz, gdzie warto jechać na wakacje? Co warto zwiedzić?


Do Portugalii najlepiej przyjechać wiosną lub latem. Zimą są wyraźne różnice między północą a południem kraju. Na wysuniętym najdalej na południe Algarve zdarzają się wtedy często ciepłe, słoneczne dni, a osłonięte plaże południa pozwalają się opalać przez cały rok. Wieczory bywają chłodne, ale nie na tyle, by zrazić turystów. W okolicach Lizbony zima jest łagodna lecz nieprzewidywalna - na przemian występują dni słoneczne i deszczowe. W centrum i na północy zimy bywają deszczowe i chłodne, ale nie mroźne. Okresy deszczu są przerywane rozpogodzeniami, stwarzającymi doskonałą okazję do spacerów.

W całym kraju zaczyna być cieplej w maju i czerwcu, a wysoka temperatura utrzymuje się do września. Z wyjątkiem Algarve noce bywają chłodne nawet w lecie, zwłaszcza na wybrzeżu Cascais i Estorilu niedaleko Lizbony. Na wybrzeżu zachodnim woda w Atlantyku jest przeważnie chłodna (22 °C) do lipca. Na południu ogrzewa się wcześniej. W lecie w całym kraju panują upały, a słoneczne dni zdają się nie mieć końca.
CO WARTO ZWIEDZIĆ W PORTUGALII?Lizbona

Jest stolicą Portugalii i leży na prawym brzegu rzeki Tag, która przecina miasto ze wschodu na zachód. W miarę jak zbliżamy się do Lizbony, rzeka rozszerza się w urokliwe, błękitne rozlewisko. W żadnym innym mieście nie zobaczymy fasad domów ozdabianych kafelkami. Spacerując, wąskimi średniowiecznymi uliczkami usłyszymy melancholijne fado. Centralną dzielnicą miasta jest pochodząca z XVIII wieku Baixa i Rossio.


Region Algarve

Algarve rozciąga się na południowym wybrzeżu Portugalii, od Przylądka Św. Wincentego do Vila Real de Santo Antonio. Region ten od południa i zachodu obmywają ciepłe wody Atlantyku, od północy natomiast osłaniają góry. Klimat jest tu łagodny i sprzyja całorocznemu wypoczynkowi. Turyści przyjeżdżają tu dla licznych pięknych plaż i doskonałych warunków do uprawiania sportów. Warunki klimatyczne sprawiają, że Algarve to doskonałe miejsce do długich spacerów wśród przyrody. To jednak nie wszystkie atrakcje regionu. Miejscowe kurorty proponują uprawianie różnorodnych form aktywności, takich jak: jazda konna, nurkowanie, windsurfing, wycieczki rowerowe czy tenis i golf. Ten ostatni jest jedną z atrakcji Algarve i zachęca do gry aż 19 polami golfowymi. Czas spędzony w tym regionie na pewno nie będzie stracony. Ulice w ciągu dnia tętnią życiem za sprawą licznych sklepów z pamiątkami, a nocą kuszą barami i klubami tanecznymi. Lokale są otwarte aż do świtu. W Algarve nie sposób się nudzić. Zapewnią to piękne plaże, słoneczne dni i upalne noce. Wypoczynek i rozrywka przeplatają się tu z tradycją i krajobrazami jakże różnymi od pozostałej części Portugalii.


Najpopularniejsze ośrodki turystyczne Algarve:


Faro

Jest stolicą regionu. Znajdują się tu ze średniowieczne mury i liczne zabytki: katedra, klasztor Nossa Senhora da Assunçao, kościół Sao Francisco. Godnymi zwiedzenia są muzea: Infante Dom Henrique, Regionalne, Etnograficzne, Morskie, Ramalho Ortigao i Antoniano. Na uwagę zasługują również piękne kościoły: Sao Pedro da Misericórdia i Nossa Senhora do Carmo. Poza miastem, w Milreu, znajdują się ruiny rzymskie.


Albufeira

Leży w środkowej części wybrzeża, między Faro a Portimăo. Jest najczęściej odwiedzaną miejscowością Algarve. Łagodny klimat i wspaniałe plaże przyciągają do niej wczasowiczów prawie przez cały rok. W ostatnich dziesięcioleciach wybudowano tu setki hoteli i ośrodków wczasowych. Okolone klifami plaże i pozostałości starej rybackiej wioski niezmiennie zachwycają, a Albufeira wciąż wygląda lepiej niż przeciętny kurort w regionie.


Region Porto

Jest najstarszym regionem Portugalii. Przepływa tędy Douro, największa rzeka na północy kraju. Biegnie pośród gór i przełęczy, aż do ujścia do Atlantyku, w pobliżu miasto Porto. Dzięki zaporom bieg rzeki złagodniał i dało to możliwość nowej atrakcji - żeglugi statkami spacerowymi. Pomiędzy Mesao Frio i Piniao leżą winnice, gdzie produkuje się słynne wino Porto. Region ten znany jest jednak nie tylko z produkcji tego trunku. Przetrwały tu do dziś tradycyjne tańce i śpiewy, festyny i odwieczne pielgrzymki. Jest to region dziewiczej przyrody, oferujący wspaniałe warunki do wspinaczek, kajakarstwa lub wypoczynku w uzdrowiskach.


Najpopularniejsze ośrodki turystyczne Porto:


Porto (miasto)

To niezaprzeczalna stolica północy kraju. Miasto jest obsługiwane przez międzynarodowy port lotniczy. Proponuje uroki miasta nadbrzeżnego, łączy tradycję z nowoczesnością. Jest zaliczane przez UNESCO do światowego dziedzictwa kultury. Trzeba koniecznie przespacerować się po starych dzielnicach tego miasra, zwłaszcza po części nabrzeżnej i ruchliwej dzielnicy handlowej. Godnymi uwagi na pewno będą miejsca: kościół Cedofeita, kościół i Wieżę Clerigos, kościół Sao Francisco i jego pozłacane rzeźby.


Guimaraes

Miasto ze średniowiecznym zamkiem i otaczającymi go murami, ze wspaniale zachowaną historyczną częścią. W budynku klasztornym przy kościele Nossa Senhora da Oliviera znajduje się w Muzeum Alberto Sampaio. W klasztorze Sao Domingos mieści się muzeum Sarmento Martins. Warto również zwiedzić średniowieczny pałac Książąt Braganca kościół Sao Miguel, kościół Santos Passos i klasztor Santa Marinha da Costa.


Vila Real

Słynie z wielkiej różnorodności architektury: gotyckiej katedry i kaplicy S. Bras, kościołów: S Pedro i Misericordia, S. Dinis oraz barokowej kaplicy Nova i kościół Clerigos. Godnym uwagi jest także pałac Mateus, arcydzieło sztuki baroku.


Wyspy Azory

Wyspy leżą ok. 1300 km od zachodniego wybrzeża Portugalii. Panujący tu klimat jest stosunkowo łagodny. Latem temperatura nie przekracza 23 st. C, zimą nie spada poniżej 10 st. C. Intensywne opady i często wiejące wiatry sprawiają, że pogoda jest nieprzewidywalna. Dzięki wulkanicznym glebom, roślinność jest wyjątkowo bujna. Większość turystów przyjeżdża tu w poszukiwaniu ciszy, głównie po to, by podziwiać zielone wzgórza i odpoczywać w spokojnych, portowych miasteczkach. Wymagającego turystę poruszy na pewno szafirowe niebo, szmaragdowe jeziora, żyzne pola, wulkany i kratery, barwne kwiaty, zabytkowe kościoły i majestatyczne pałace.


Najczęściej odwiedzane wyspy Archipelagu Azorów:


Santa Maria

Stwarza doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych. Na szczególną uwagę zasługują miejscowości Praia, Santo Espírito, Sao Lourenço, Sao Pedro oraz Vila do Porto, miejscowość ze wspaniałymi rezydencjami i kaplicą Senhora dos Anjos, w której modliła się załoga Krzysztofa Kolumba.


Sao Miguel (Święty Michał)

Największa z wysp. W stolicy, Ponta Delgada, możemy podziwiać zabytkowe, XVIII-wieczne bramy miasta. Inne zabytki, na które warto zwrócić uwagę to Muzeum Carlos Machado i kościoły Sao Sebastiao, Sao Pedro, Sao José, Colégio i Nossa Senhora da Conceiçao. Na wyspie znajduje się także klasztor i kaplica Nossa Senhora da Esperança, kapliczka Santa Ana oraz pałace: Fonte Bela i Santa Ana, Conceiçao i Santa Catarina, Casa de Carlos Bicudo oraz Paços de Concelho. Miłośnicy przyrody na pewno będą zachwyceni Caldeira das Sete Cidades (zielono-niebieskie jeziora), Lagoa do Fogo, Ribeira Grande, Vale das Furnas (źródła wód leczniczych, gejzery).


Wyspa Madera

Wyspa jest zielonym, podzwrotnikowym rajem. Dzięki nieznacznym wahaniom temperatur nazywana jest krainą wiecznej wiosny i cały rok stanowi niezwykłą atrakcję turystyczną. Pełno tu kolorowych kwiatów, pnącz i krajobrazów obfitujących w urwiska i wodospady. Madera leży ok. 500 km od wybrzeża Afryki i prawie drugie tyle od Europy. Tak naprawdę nie jest to jedna wyspa lecz archipelag kilku. Pod koniec XIX wieku rejon ten został ulubionym miejscem spędzania zimowych wakacji głównie ludzi dobrze sytuowanych,a w drugiej połowie XX wieku połączenie lotnicze z krajami Europy pozwoliło na jeszcze szybszy rozwój wyspy. Dziś jest to miejsce przyciągające zarówno zapalonych piechurów jak też wielbicieli słońca. Wybrzeże jest dobrze zagospodarowane i znajdziemy tu typowo turystyczne kurorty czy nowoczesne centra handlowe. Atutem Madery jest na pewno jej położenie w niewielkiej odległości od Porto Santo - wyspy, gdzie znajdują się najpiękniejsze i najdłuższe piaszyste plaże archipelagu. Na samej Maderze,w miejscowości Calheta dostępna jest niewielka, piaszczysta plaża, lecz jest ona sztucznie przygotowana. Madera to raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku (trekking, nurkowanie i inne sporty wodne) oraz amatorów zabytków kultury. Zadowoleni będą również smakosze lokalnej kuchni i koneserzy wina


Najpopularniejsze kurorty Madery:


Funchal

Funchal to miasto kwiatów i nieprzeciętnych zabytków. Wspaniałe parki i przydomowe ogródki zachęcają do spacerów Tutaj też znajduje się większość muzeów, najlepsze hotele i sklepy. W mieście królują strome brukowane uliczki i śródziemnomorski, beztroski klimat. Na zachodzie stolicy znajdują się wszystkie najważniejsze hotele, na wschodzie leży Stare Miasto (Zona Velha), gdzie przeważają dawne domy rybackie a dziś - restauracje, natomiast w centrum możemy podziwiać zabytkowe budowle i zrobić zakupy w lokalnych, eleganckich sklepach. Funchal to doskonały punkt wypadowy dla wielu osób lubiących zwiedzać na własną rękę. Po wypożyczeniu samochodu możemy udać się na jedno z 3 kąpielisk czy też dojechać do kolejki linowej,a stamtąd do ogrodu botanicznego Santa Catarina.PYTANIA I ODPOWIEDZI PRZED WYJAZDEM DO PORTUGALII

Klienci Traveliada.pl najczęściej je zadają? Polecamy przeczytać nasz przewodnik o PortugaliiCzy potrzebujemy wizy do Portugalii?

Wizy: Nie są wymagane

Jaki jest czas lotu do Portugalii?

Czas przelotu: Warszawa–Faro – ok. 4,5 godz.

Jaka jest różnica czasu w Portugalii?

Czas lokalny: czas polski minus 1 godz.

Jakie jest napięcie w gniazdkach w Portugalii?

Napięcie w sieci: 220 V

Jaka jest waluta w Portugalii?

Waluta: Euro (EUR)

Jakie są ceny w Portugalii?

Ceny w hotelu i restauracji: obiad – od 12 EUR, napój – ok. 2 EUR, piwo – ok. 2 EUR, wino – ok. 4 EUR; w sklepach nawet o połowę taniej.

Jak podróżować po Portugalii?

Komunikacja: taksówka – ok. 8 EUR, lokalny autobus - ok. 1,5 EUR

Jakie sporty można uprawiać w Portugalii?

Polecamy aktywny wypoczynek jak np.: jazda konna, nurkowanie, windsurfi ng, paralotniarstwo, kajakarstwo, wycieczki rowerowe, wycieczki krajobrazowe, tenis i golf. Golf jest jedną z atrakcji turystycznych Algarve. Region dysponuje 19 polami golfowymi. Doświadczeni jak i początkujący entuzjaści golfa znajdą w Algarve wyśmienite warunki i pogodę do uprawiania tego sportu oraz sklepy ze sprzętem i szkoły czynne przez cały rok. W trakcie wakacji należy wykorzystać czas jak najlepiej.

Do jakiego Kasyna zaprasza Portugalia?

Algarve Casino, kasyno w Vilamoura i kasyno w Monte Gordo.

Czy mozna zjeść w Portugalii?

Tradycyjna kuchnia regionu Algarve słynie z ryb i owoców morza. Należy więc spróbować caldeiradas (duszone ryby), a na przystawkę carapaus alimados (drobne rybki), podawane z oliwą, czosnkiem i cebulą). Kto lubi owoce morza powinien skosztować arroz de lingueirao (ryż duszony z mięczakami, pomidorami, cebulą, papryką i czosnkiem), feijoada de buzinas (duszona fasola z mięczakami). Prawdziwym symbolem kuchni regionalnej jest cataplana, czyli rodzaj szerokiego garnka z przykrywką, w którym przygotowuje się potrawę o tej samej nazwie. Jest to mistrzowskie połączenie mięsa i owoców morza. Wyborne desery wg starych przepisów klasztornych bazują na migdałach i fi gach. Koniecznie trzeba spróbować D. Rodrigo, Morgado de Amendoa, Bolo de Amendoa i Folhados de Tavira. Najlepsze wina Regionu to te z Lagos i Lagoa oraz białe z Portimao. Medronho to popularny mocny alkohol produkowany z owocu o tej samej nazwie rosnącego w Algarve. Od Vilamoura aż do ujścia rz. Guadiana rozciągają się szerokie plaże przecięte Ria Formosa, rezerwatem przyrody rozpostartym między Ancao (Loulé) i Manta Rota (Vila Real de Santo António).


PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE PORTUGALIIAmbasada Rzeczypospolitej Polskiej w Lizbonie

Avenida das Descobertas, 2, 1400-092 Lisboa, Portugal
tel.: +351 21 3012350
tel.: +351 21 3014200
tel.: +351 21 3041410
fax: +351 21 3041429


Chcesz zarezerwować egzotyczne wakacje, oferty last minute, narty, wyjazdy firmowe, a nie wiesz gdzie jechać? Skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci miejsce, wycieczkę i hotele. Napisz do nas: rezerwacje@traveliada.pl


 
ZADZWOŃ
infolinia: 801 000 701
tel.kom: 71 340 50 50
Zostaw nr - oddzwonimy
ODWIEDŹ NAS
Nasi doradcy pomogą Państwu
w doborze najlepszej oferty
Odwiedź nasz salon
KONTAKT
Nasi konsultanci chętnie
odpowiedzą na pytania
Napisz do nas
Opublikowane na stronach www.traveliada.pl ceny lub informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.
OFERTA
DNIA