71 340 50 50
info 801-000-701
pn-pt: 8-21, so: 9-19, ni: 13-20
e-Gazele Biznesu 2015 - Traveliada.pl
GWARANCJA UDANYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI
Rzetelna firma Polska Izba Turystyki Referencje Dyplomy
Brakuje Ci czasu, by znaleźć
odpowiednią ofertę?
Przygotujemy ją dla Ciebie!
@ Zostaw kontakt
Gwarancje Traveliada.pl

Bezpieczna Rezerwacja
Sprzedajemy wycieczki przez internet od 2004 roku. Mamy doświadczonych konsultantów ds sprzedaży.

Szybka Rezerwacja
Wszystkie formalności związane z rezerwacją możemy załatwić w 15 minut.

Gwarancja Organizatora
Od 2015 roku jesteśmy Touroperatorem i posiadamy Gwarancję ubezpieczeniową.

Twoja podróż jest bezpieczna
Każda wycieczka jest chroniona przez specjalne ubezpieczenie od niewypłacalności Organizatora.

Gazele Biznesu
W 2015 roku zostaliśmy nagrodzeni e-Gazelą Biznesu przez Puls Biznesu w dziedzinie biznes e-commerce.

Nagrody i Dyplomy
Jesteśmy regularnie nagradzani przez Touroperatorów. Sprawdź »

Referencje od Firm
Możemy pochwalić się dobrze zorganizowanymi wyjazdami dla form, szkół, stowarzyszeń. Sprawdź »

Dyplomy
Należymy do Polskiej Izby Turystycznej. I posiadamy dyplom Rzetelna Firma wydany przez KRD.


 
 

Przewodnik Chorwacja

Kraj:Chorwacja
Kontynent:Europa
Stolica kraju:Zagrzeb
Liczba mieszkańców:4 437 460 osób
Powierzchnia:56 542 km2
Waluta:kuna
Język:chorwacki
Wiza:nie

Regiony Chorwacja

Brać  |  Dalmacja  |  Dubrownik  |  Dugi  |  Hvar  |  Istria  |  Korcula  |  Kornati  |  Krk  |  Kvarner  |  Murter  |  Pag  |  Półwysep Peljesac  |  Rab  |  Riwiera Makarska  |  Ugljan  |  Vis  |  Wyspa Cres

PRZEWODNIK TURYSTYCZNY CHORWACJA

Zobacz, gdzie warto jechać na wakacje? Co warto zwiedzić?


Chorwacja to nieduży, lecz ogromnie zróżnicowany kraj. Zróżnicowany zarówno pod względem kulturowym, jak i przyrodniczym. Nie tylko dlatego, że błękit morza graniczy tu z górami, ale także dlatego, że Chorwacja leży na styku śródziemnomorskiej i środkowej Europy. Ścierają się tu zatem wpływy zachodniej Europy, śródziemnomorskie i słowiańskie. To one ukształtowały dzisiejszy obraz kraju. Swoją niezwykłą i bujną historią, której pamiątki – zabytki sztuki i architektury, są jednymi z najpiękniejszych w Europie, Chorwacja mogłaby obdzielić kilka innych państw. Chorwacja wiele zawdzięcza swojemu położeniu. Ma wręcz stworzony do turystyki klimat, a regiony nadmorskie są tu jednymi z najbardziej słonecznych w całej Europie.

To raj dla plażowiczów, żeglarzy i miłośników nurkowania. Wystarczy wspomnieć, że Chorwacja posiada wspaniałą, liczącą ponad 5 800 km linię brzegową, z czego 4 000 przypada na wyspy i klify. Do Chorwacji należy 1185 wysp, z czego zaledwie około 50 jest zamieszkanych - największa z wysp, Krk, posiada powierzchnię zbliżoną do Warszawy. Dobrej infrastrukturze turystycznej, niewygórowanym cenom, nowoczesnym portom lotniczym i przede wszystkim bogatej ofercie tanich lotów, Chorwacja zawdzięcza to, że jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc przez Polaków.
CO WARTO ZWIEDZIĆ W CHORWACJI?Dubrownik

Jest jednym z najwspanialszych miast w Europie i jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów. Ze względu na swoją wspaniałą architekturę i zabytki miasto to widnieje na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obowiązkowym punktem zwiedzania jest przede wszystkim starodawny układ urbanistyczny miasta z murami miejskimi (do 25 m wysokości i do 6 metrów szerokości) z ponad 20 bastionami i basztami z X-XV wieku. Warto również zobaczyć Pałac Sponza (XIV-XV wiek), gotyckie klasztory Franciszkanów i Dominikanów z XIV-XV wieku, najstarszą aptekę w Europie (od 1317) oraz Pałac Rektora, wybudowany w połowie XV w. Budowla ta była siedzibą rządu Republiki Dubrownickiej (Raguzy), wolnej republiki kupieckiej w latach 1204 - 1806. Obecnie w budowli znajduje się muzeum historii Dubrownika. Każdy, kto odwiedzi to miasto, przyzna, że założony jeszcze w VII wieku jako Ragusium przez rzymskich zesłańców Dubrownik nie na darmo nosi miano perły Adriatyku.


Zadar

Położony w samym sercu Adriatyku Zadar jest administracyjnym, ekonomicznym, kulturalnym i politycznym centrum Dalmacji. To piękne historyczne miasto było nim od wieków - w tym mieście powstał pierwszy na terenie dzisiejszej Chorwacji uniwersytet (1396 r.) oraz wydano pierwszą gazetę. Zadar i jego okolice przyciągają rzesze turystów - zarówno tych spragnionych kontaktu z naturą, jak również "rasowych" turystów nastawionych na poznawanie kultury i historii regionu. Ta przepiękna miejscowość położona jest na archipelagu liczącym 24 wyspy oraz 300 mniejszych wysepek i skał; w pobliżu znajdują się trzy parki przyrody i pięć parków narodowych. Samo miasto wciąż nosi ślady z czasów cesarstwa rzymskiego (I wieku n.e.). Centrum starego miasta znajduje się na półwyspie i otoczone jest grubymi murami ,a jego najsłynniejszym zabytkiem jest kościół św. Donata z rotundą z IX wieku.


Pula

Pula to to miasto, które udanie łączy w sobie historię i nowoczesność. W panoramie miasta dominuje wiele kulturowych i historycznych zabytków, będących tłem dla licznych wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Pula stanowi skarbnicę bezcennych zbiorów muzealnych i antycznych. Mieszczą się tu bogato wyposażone muzeum historyczne i archeologiczne, przepiękne kościoły, zabytkowy klasztor Franciszkanów, gdzie przechowywana jest część istryjskich malowideł ściennych, także unikatowa kaplica św. Marii Formosa. Najbardziej znanym zabytkiem w Puli jest amfiteatr z I w., zbudowany najprawdopodobniej przez rzymskiego cesarza Wespazjana. Amfiteatr mógł pomieścić 23 tysiące osób, a obecnie jest jedną z trzech najlepiej zachowanych budowli tego typu na świecie. Warte obejrzenia są też stare rzymskie świątynie, łuk triumfalny, trzy zachowane bramy miejskie oraz resztki murów obronnych z Bramą Herkulesa.


Trogir

Trogir to architektoniczny i historyczny klejnot umieszczony w pierścieniu XV-wiecznych murów obronnych. Miasto jest jednym z ciekawszych miejsc w Dalmacji, a historyczne centrum Trogiru jest prawdopodobnie najlepiej zachowanym kompleksem budowli gotycko-romańskich w Centralnej Europie. Najważniejszym zabytkiem Trogiru jest katedra Św. Wawrzyńca, zbudowana na ruinach kościoła zniszczonego przez Saracenów w 1123 roku. Cała wyspa, na której leży miasto, znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.


Park Narodowy Jeziora Plitwickie

Park narodowy jest jedną z najliczniej odwiedzanych atrakcji turystycznych Chorwacji. W sezonie to piękne miejsce odwiedza kilka tysięcy osób dziennie. Wpisany do Światowego Dziedzictwa UNESCO park narodowy składa się z 16 przepięknych jezior, a wypływające z nich strumienie piętrzą się na wodospadach o łącznej długości 8 km. Wszystko to jest otoczone pierwotną puszczą, poruszanie zaś jest możliwe dzięki drewnianym kładkom, które pozwalają na stąpanie nad przepływającymi wodami.


Park Narodowy Kornati

Park leży na najgęściej położonych wyspach Morza Śródziemnego. W skład archipelagu wchodzi ponad 150 wysp, z czego 89 z nich objęto ścisłą ochroną. Największe wrażenie robią na turystach nadmorskie klify, z których najwyższe znajdują się na Klobučar (80 m), Mana (65 m) i Rašip Veli (64 m). Ich podmorska część jest jeszcze większa i sięga blisko 100 m głębokości. Park Narodowy Kornati to także wyjątkowe bogactwo morskiej fauny i flory – to raj dla płetwonurków.


Katedra św. Jakuba w Szybeniku

Katedra słynie ze wspaniałego prezbiterium ze stallami, kopułami, galeriami i sklepieniami. Świątynię budowano mozolnie z marmuru i ciosanego kamienia ponad wiek: od 1431 do 1555 roku. Stąd nosi cechy zarówno gotyku, jaki i renesansu weneckiego. Wzrok przyciąga przede wszystkim potężna kopuła o wysokości 32 m i półkolisty dach, ale warte podziwu są także baptysterium, boczne absydy, fryzy z kilkudziesięcioma kamiennymi głowami i wspaniała rozeta nad portalem przy wejściu, a wnętrze imponuje wielkością i rozmachem. Katedra została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.PYTANIA I ODPOWIEDZI PRZED WYJAZDEM DO CHORWACJI

Klienci Traveliada.pl najczęściej je zadają? Polecamy przeczytać nasz przewodnik o ChorwacjiJak dojechać do Chorwacji?

Najlepszym lotniczym sposobem dotarcia do Chorwacji jest przelot z Warszawy < w sezonie także z Katowic> do Zagrzebia. Polskie firmy przewozowe świadczą przejazdy autokarem do następujących miast: Baska Voda, Dubrovnik, Karlovac, Makarska, Podgora, Primosten, Sibenik, Split, Sukosan, Tucepi, Vodice, Zadar i Zagrzeb. Nie istnieje bezpośrednie połączenie kolejowe z Chorwacją. Podróż pociągiem wymaga najmniej jednej przesiadki. Możliwe jest połączenie przez Węgry, Austrię, Słowację, Niemcy i Włochy:

Kiedy najlepiej pojechać do Chorwacji?

Najlepsza pora na wycieczkę lub wczasy w Chorwacji to okres od czerwca do września. Nadmorska część Chorwacji ma klimat typowo śródziemnomorski, z gorącym i suchym latem oraz wilgotną, przeważnie deszczową i wietrzną zimą. Na północy, w okolicach miasta Zagrzeb i w Slawonii, panuje klimat umiarkowany, ale średnie temperatury są wyższe, a lato jest dłuższe i bardziej słoneczne niż np. w Polsce. Ładna pogoda utrzymuje się prawie cały czas od połowy maja do połowy października. Główny sezon turystyczny trwa od połowy lipca do końca sierpnia, osiągając szczyt około 15 sierpnia. W tym okresie trzeba liczyć się z wyższymi, nawet o 30% cenami. We wrześniu jednak wszystko powoli wraca do normy. Najlepszym czasem na podróż do Chorwacji jest okres przedsezonowy: czerwiec, a nawet maj lub kwiecień, kiedy jest znacznie taniej. Klimat sprzyja także podróżom po zakończeniu wysokiego sezonu, np. w październiku.

Czy potrzebna jest wiza do Chorwacji?

Nie. Obywatele polscy mogą wjeżdżać do Chorwacji i przebywać w niej bez wiz do 90 dni. Do przekroczenia granicy wystarczy dowód osobisty. Uprawnienie to nie dotyczy osób, które zamierzają podjąć pracę lub naukę w chorwackich szkołach i na uczelniach bądź planują pobyt stały.

Jakie plaże są w Chorwacji?

Większość to plaże publiczne, ogólnie dostępne. Niektóre obiekty oferują parasole i leżaki (płatne lub bezpłatne w zależności od obiektu).

Jaka waluta obowiązuje w Chorwacji?

Waluta Chorwacji to "Kuna" (1 HRK = 100 Lipa), 1,00 EUR = 7,50 HRK. Waluty obce można wymieniać w bankach, urzędach pocztowych, kantorach i większości biur podróży. W Chorwacji walutą wymienialną jest również złotówka. Istnieje możliwość również kupna kun (HRK) w Polsce. W większości hoteli honorowane są karty płatnicze: Eurocard/Mastercard, American Express, Diners Club i Visa; w większości restauracji i sklepów honorowane są karty płatnicze: Eurocard/Mastercard, American Express, Diners Club i niektóre Visa. Honorowane są Euroczeki, których realizacja jest możliwa tylko w bankach za okazaniem paszportu i karty czekowej.

Jakich dokumentów podróżnych potrzebujemy, aby przekroczyć granicę chorwacką?

Aby przekroczyć granicę wystarczy dowód osobisty, a podróżujący samochodem - dowód rejestracyjny oraz prawo jazdy.

Co warto kupić, będąc w Chorwacji?

Śliwowicę, oliwę z oliwek, wyroby z ceramiki, biżuterię, wyroby z drewna.

Jaki prąd jest w gniazdkach?

Prąd: 220 V, 50 Hz.

Jak funkcjonują poczta i telekomunikacja w Chorwacji?

Urzędy pocztowe czynne są w dni robocze w godz. 7:00 - 19:00, w mniejszych miastach w godz. 7:00 - 14:00, niektóre też po południu. W większych miastach oraz w ośrodkach turystycznych dyżurne urzędy pocztowe czynne są też w sobotę i niedzielę do godz. 22:00. Znaczki pocztowe można nabyć w urzędach pocztowych i kioskach z prasą. Międzynarodowy numer kierunkowy do Chorwacji to 385. Aby zadzwonić z Chorwacji do innego kraju trzeba wybrać 00 + międzynarodowy numer danego kraju. Najwygodniej korzystać jest z automatów telefonicznych, 1 minuta rozmowy z Polską kosztuje ok. 10,00 HRK. Recepcje hotelowe za połączenia pobierają wyższe opłaty. Karty telefoniczne 50 jednostek kosztują ok. 30,00 HRK/szt. i można je nabyć w urzędach pocztowych i kioskach z prasą. W Chorwacji również można korzystać z telefonów komórkowych (PLUS GSM, ERA GSM i IDEA GSM, PLAY, HEYA). Podczas jazdy korzystanie z telefonów komórkowych nie jest wskazane.

Czy w Chorwacji obowiązuje polskie prawo jazdy?

W Chorwacji polskie prawo jazdy jest uznawane. Aby wynająć samochód, prawo jazdy należy posiadać co najmniej od 3 lat i mieć ukończone 21 lat. Biura wynajmujące samochody znajdują się we wszystkich większych miastach, ośrodkach turystycznych i na lotniskach. Pasy bezpieczeństwa obowiązują kierowcę i osobę towarzyszącą, a także osoby siedzące na tylnych siedzeniach w przypadku, gdy pasy zostały tam wmontowane.

Jak poruszać się po drogach Chorwacji? Jak wyglądają przepisy drogowe?

Przepisy drogowe są zgodne z europejskimi standardami. W miejscach zabudowanych samochód osobowy może poruszać się z prędkością 50 km/h, poza obszarem zabudowanym 80 km/h, na drogach szybkiego ruchu 100 km/h, na autostradach 130 km/h. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi to 0,0?. Szczególną ostrożność należy zachować w trakcie jazdy po deszczu, na drogach górskich i na "drodze adriatyckiej". Drogi w Chorwacji są dość niebezpieczne, polscy kierowcy nie są na ogół przyzwyczajeni do panujących tutaj warunków. Należy uważać na szybko jeżdżących Chorwatów. Znają drogę i zakręty, dlatego mają w tej kwestii przewagę.

Jak funkcjonują chorwackie stacje benzynowe?

Czynne codziennie w godz. 7:00 - 17:00 lub 7:00 - 20:00, latem do godz. 22:00. Dyżurne stacje benzynowe we wszystkich miastach oraz na ważniejszych drogach międzynarodowych czynne są całą dobę. Wszystkie stacje benzynowe sprzedają: Eurosuper 95 i 98, Normal oraz Euro Diesel, a w większych miastach gaz. Ceny benzyny: Euro 95 = 0,85 EUR/l., Euro 98 = 0,88 EUR/l., Euro Diesel = 0,75 EUR/l.

Jak wygląda pomoc drogowa w Chorwacji?

Chorwacki Związek Motorowy nosi nazwę Hrvatski Auto Klub (HAK). Numer telefonu HAK-u: 987 (assistance) lub 00385/1/4554-433. Informacje o stanie dróg można uzyskać pod telefonem: 00385/60/520520 i 00385/1/4640-800.

Czy w Chorwacji jest bezpiecznie?

Chorwacja jest krajem bardzo bezpiecznym. Niezwykle rzadko zdarzają się tu kradzieże. Nie należy także obawiać się spacerów, o każdej porze dnia i nocy. Szczególnie bezpiecznie jest na wyspach. W okresie wzmożonego ruchu turystycznego należy zachować minimum zasad bezpieczeństwa. Co roku latem w Chorwacji wybuchają pożary lasów, które mogą zagrozić także miejscowościom turystycznym, dlatego też obowiązuje bezwzględny zakaz wzniecania ognia.

Co warto przywieźć z Chorwacji? Jakie pamiątki?

Symbolem Chorwacji są krawaty, ponieważ własnie tutaj je wymyślono. Będzie to raczej droga pamiątka, jednak jakość jest adekwatna do ceny. Innymi pamiątkami z podróży do Chorwacji będą kamienne płytki i ozdoby z napisami zrobionymi głagolicą. Turyści wybierają także lalki w strojach ludowych, flagi, breloczki i widokówki. Sporo jest także pamiątek charakterystycznych dla danego regionu. Przykładowo na Istrii będzie to rakija z owoców, a w Puli rękodzieła i kamienne rzeźby.

Czy można dobrze zjeść w Chorwacji?

Prawdziwą kuchnię chorwacką stanowią specjalności małych, lokalnych restauracji, głównie prowadzonych rodzinnie. Menu, które można spotkać w takich miejscach zazwyczaj jest bardzo urozmaicone. Charakterystyczną cechą kuchni chorwackiej jest duża ilość przypraw. U Chorwatów królują ponadto alkohole wyrabiane we własnych domach, według własnych przepisów. Warto spróbować takich potraw jak muskalica (dla preferujących ostre jedzenie) czyli mięso z cebulą, smażone na patelni z pieprzem i pepperoni, a także djuvaniec, czyli danie przyrządzone z mięsa wieprzowego i jagnięcego, duszone z ryżem, papryką i pomidorami.

Jak wygląda opieka zdrowotna w Chorwacji?

Obywatele Polski mają jako obywatele Unii Europejskiej prawo do bezzwłocznej opieki zdrowotnej, której koszty zostaną zwrócone po powrocie do kraju. Niezbędne jest jednak posiadanie Europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego. Z uwagi na to, że ubezpieczalnie zwykle nie pokrywają kosztu transportu zdrowotnego z Chorwacji do kraju, warto przed wyjazdem ubezpieczyć się dodatkowo. Podobnie jest w przypadku planowania uprawiania w trakcie pobytu bardziej ryzykownych sportów. Należy wówczas rozważyć wykupienie specjalnego ubezpieczenia.


PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE CHORWACJIAmbasada Republiki Chorwacji

ul. Ignacego Krasickiego 25, 02-611 Warszawa
tel.: (0-22) 844 23 93, 844 39 94
fax: (0-22) 844 48 08

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej

ul. Krlezin Gvozd 3, 10000 Zagreb
tel.: (0-03851) 489-94-44
fax: (0-03851) 483 - 45 - 77


Chcesz zarezerwować egzotyczne wakacje, oferty last minute, narty, wyjazdy firmowe, a nie wiesz gdzie jechać? Skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci miejsce, wycieczkę i hotele. Napisz do nas: rezerwacje@traveliada.pl


 
ZADZWOŃ
infolinia: 801 000 701
tel.kom: 71 340 50 50
Zostaw nr - oddzwonimy
ODWIEDŹ NAS
Nasi doradcy pomogą Państwu
w doborze najlepszej oferty
Odwiedź nasz salon
KONTAKT
Nasi konsultanci chętnie
odpowiedzą na pytania
Napisz do nas
Opublikowane na stronach www.traveliada.pl ceny lub informacje nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.
OFERTA
DNIA